Cooler Master Centurion 6

Cooler Master Centurion 6

Centurion je verovatno najstarija serija kućišta u Cooler Masterovoj ponudi. Opstala je do današnjih dana, iako nikada nije spadala u "high-end" spektar, ali su se proizvodi sa ovim nazivom po pravilu mogli da se okarakterišu kao dobar odnos uloženog i dobijenog. Kako je reč o klasičnim mejnstrim kućištima, Cooler Master je retko previše eksperimentisao i oslanjao se na konvencionalan dizajn prateći trendove koje je nametnuo sa svojim najskupljim modelima. Stoga, novi Centurion 6 je tu da osveži gamu, a kakav utisak će ostaviti videćemo u nastavku teksta

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Za razliku od kućišta koja pripadaju Storm grupi igračkih modela, Centurion 6 smo dobili u kutiji koja je daleko manje atraktivna. Reč je o klasičnoj ljubičasto-beloj kutiji koja je manje upadljiva, a ujedno jasno daje do znanja da je Centurion 6 manje zahtevnim korisnicima. Ipak, to ne menja činjenicu da je Cooler Master naveo sve potrebne specifikacije i prednosti modela, tako da ćete zaista puno saznati o novom Centurionu još i pre nego što ga otpakujete. Uostalom, ovo je itekako korisni kada ste na licu mesta, odnosno u prodavnici i trebate da napravite odluku u trenutku.  


       
      U pakovanju je isporučeno skromna količina propratne opreme. Osim kratkog uputstva, isporučene su vezice za kablove, šrafovi i svega četiri dodatne šine za montažu hard diskova. Među šrafovima smo našli i biper koji možete povezati sa matičnom pločom, kao i osigurač koji služi da “zaključa” periferije za kućište.  
       
      Vizuelno, Centurion 6 je prilično jednostavno kućište bez previše detalja. Prilično uredan dizajn, bez maskiranja i “umotavanja” u plastiku. Reč je o midi tower modelu, dimenzija 200 x 464.5 x 481 milimetara, tako da je prilično veliko i u pogledu visine, zaostaje manje-više samo za CM 690 serijom. Crna boja je dominanta, osim na frontalnom delu gde možete naći po koji srebrni detalj.  
       
      Na frontalnoj površini smešteno je dosta toga. Gotovo celu prednju površinu prekriva tanka mrežica izrađena od lima. Izvedena je u dva sloja i kao takva može da filtrira samo krupnije “grudve” prašine, ali je zbog ovakvog dizajna kućište izuzetno provetreno. Zanimljivo je to što je zbog ove dve mrežice poroznost prednje stranice toliko velika, da gotovo možete videti kroz kućište.  
       
      Osim toga, napred su smešteni i konektori. Dopada nam se to što su uvedena dva USB 3.0 priključka i to pored dva prisutna USB 2.0. Imajući u vidu klasu kojoj pripada, zaista nećemo prigovarati na temu odsustva eSATA konekcije, pored ovolikog broj USB-ova. Između njih smeštena su i dva 3.5-milimetarska džeka od kojih jedan služi za slušalice ili zvučnike, a drugi za mikrofon.

      Dopadaju nam se dve “lajsne” na prednjoj strani koje su izrađene tako da izgledaju kao brušeni aluminijum. Osim što “ubijaju monotoniju” koju bi kućište imalo da je isključivo crne boje. Na levoj se nalaze prekidači za paljenje računara i njegovo resetovanje, kao i jedan LED za indikaciju rada.

      Iza prednje maske smo pronašli i veliki ventilator izrađen od transparentne plastike. Reč je o klasičnom LED Silent modelu, koji ima prečnik od 140 mm, što je odlična vest za one koji preferiraju tišinu. Zbog velikih dimenzija i pored 1000 obrtaja u minuti, protok vazduha koji ovaj ventilator ima je više nego dovoljnih 60 CFM.

      U pogledu izrade, Centurion 6 vas definitivno neće ostaviti bez daha, ali je prilično kvalitetan. Lim od koga je napravljen je, ruku na srce, mogao biti deblji, ali je jasno da se CM vodio pre svega cenom. Upotreba tanjeg lima se odrazila i na masu, koja iznosi malo manje od 6 kilograma. Ipak, sve ide u skladu sa svojom namenom i cenovnim rangom, tako da se Centurion 6 u potpunosti uklapa u svoju klasu. Sa druge strane, crni “powder coating” ostavlja utisak kvaliteta i veoma je prijatan na dodir. Sjajno je i to što je završna obrada spolja jednako dobra kao i ona iznutra.  

      Dopada nam se odluka da se na bočnoj strani ostavi prostor za dva ventilatora prečnika 120 milimetara. Gornja strana nije ukrašena plastičnim dodacima, već je potpuno ravna i jasno otkriva otvore za dva ventilatora. Proizvođač je predvideo da oni služe za izbacivanje toplog vazduha, što ima smisla iz dva razloga. Pre svega, topli vazduh je lakši i sam po sebi se izdiže, a pored toga ovakva orijentacija je bolja zbog toga što manje skuplja prašinu. Dva tipa ventilatora se mogu montirati na ovu lokaciju, a to su modeli od 120 i 140 mm. Treba napomenuti da ovde ne postoje filteri za prašinu.
       
      Zadnja strana krije ventilator, prečnika 120mm, kao i dva otvora za creva u slučaju da koristite vodeno hlađenje. Ovo će biti neophodno u slučaju da koristite kompleksnije vodeno hlađenje od minimalne kombinacije “pumpa/blok/manji radijator”, jer čete  u slučaju korišćenja većeg radijatora morati da ga smestite van kućišta. Na kraju, ne treba zaboraviti ni dodatak koji služi za osiguravanje periferija putem kablova. On se montira na rupe smeštene odmah ispod mrežice izduvnog ventilatora i sistem je vrlo jednostavan.

       
      Izduvni ventilator je “običan” crni model, od 120 mm. Ukoliko preferirate tišinu, vrlo verovatno ćete ga zameniti za neki iz “silent” serije, mada verujemo da će većinu korisnika biti sasvim dobar.
       Enterijer je crn kao što smo i očekivali. Ovo je odlična vest, jer kućišta sa crnom unutrašnjosti zaista izgledaju daleko atraktivnije. Proizvođač je obezbedio veliki broj otvora kako bi olakšao kabliranje, a da se radi o modelu srednje klase je lako prepoznati po odsustvu zaštitnih guma po “rupama” za provlačenje kablova. Dopada nam se veliki otvor koji olakšava zamenu kulera koji koriste backplate kao oslonac. 
       
      U pogledu raspoloživog prostora, moramo pohvaliti Centurion 6, jer ga zaista nudi u velikoj količini. Čak i najozbiljnije konfiguracije mogu da se “uglave” unutra bez većih poteškoća. Što se tiče hard diskova, moguće ih je montirati ukupno sedam od kojih ukupno četiri putem isporučenih “šina”. Ukoliko imate SSD-ove, u paketu dobijate isporučene adaptere koji će vam “pojesti” dva 3.5-inčna slota, što realno gledano većini neće biti uopšte bitno.  
       
      Dopada nam se to što je moguće ukloniti na vrlo jednostavan način deo koji služi kao oslonac uređajima za smeštanje podataka, u slučaju da imate grafičku kartu koja je predugačka za uobičajenu montažu. Osim što ne morate vaditi ceo “kavez” za hard diskove, kao što je to najčešće slučaj, šrafovi imaju veliku glavu, pa vam nije potreban ni šrafciger. Sve u svemu, sjajno rešenje za povećanje prostora za grafičku kartu. Iako će vrlo mali broj korisnika zaista imati potrebe za ovim rešenjem, imajte u vidu da ćete izgubiti tri slota za hard diskove.

      Ukoliko ste ikad videli neko od malo kvalitetnijih kućišta iz Cooler Mastera, onda ste upoznati sa njihovim mehanizmom za montažu optičkih 5.25″ uređaja. Provereni sistem je jednostavan i efektivan, pa iako ga već dugo ne menjaju, realno gledano za to i nema nekog konkretnog razloga. Isti ovaj sistem smo videli i kod Scout II modela predstavljenog protekle nedelje.  
       
      Na dnu ćete pronaći mesto predviđeno za napajanje koje poseduje sopstveni filter za prašinu. On se vadi sa spoljašnje strane, do njega je obezbeđen još jedan slot za ventilator prečnika 120 milimetara. Treba primetiti i gumene odbojnike za napajanje koji će ublažiti neželjene vibracije i buku koje bi nastale kao njen proizvod.  
       
      Stopice na kojima kućište stoji su izrađene od vrlo tvrde gume koja gotovo da odaje utisak plastike. U skladu sa tim, trenje nije preterano veliko i na glatkoj površini može da se desi da kućište prokliza.  
       
      Zaključak
      Cooler Master je sa Centurionom 6 postigao prilično dobar rezultat. Kućište je solidnog kvaliteta i veoma dobre završne obrade. Izgled jeste subjektivna stvar, ali je u ovom slučaju prilično neutralan i ne verujemo da nekom može da se posebno ne dopadne. Sa druge strane, nikom neće “ispasti vilica” kada ga ugleda, no to je uobičajeno kada je reč o proizvodima koji moraju da odgovaraju velikom delu tržišta. Konkurencija u ovom segmentu je jaka i veliki broj modela želi da se izbori za svoje mesto pod suncem. U svom segmentu Centurion 6 je sasvim jak takmičar, jer nema nekih posebnih nedostataka u odnosu na ostatak ponude.  
       
      Ipak, Centurion nije kućište koje osvaja svojim dizajnom, već praktičnošću kojom zaista može da se pohvali. Sve što treba je tu, po ceni koja zaista nije uvredljivo visoka. Od samog starta ona iznosi oko 70 evra, a sasvim je realno očekivati da će za nekih mesec ili dva biti barem desetak evra niža. Kao takav, Centurion 6 će biti izuzetno pristupačan, a nećete biti ograničeni za bilo šta od onoga što imaju vlasnici skupljih modela. Provetrenost je na veoma visokom nivou, USB 3.0 je tu, sistem montaže jednostavan, a tu je još gomila sitnica koje će vam olakšati ugradnju i zamenu komponenti. Sve u svemu, kućište kao Centurion 6 je dokaz da ne morate isprazniti novčanik “do daske” da biste udomili vaš hardver.  

       
      Prednosti: – Provetrenost – USB 3.0 – Prostranost – Mogućnosti za kabliranje i praktičnost uopšte – Elegantan dizajn Nedostaci: – Zahteva redovno čišćenje od prašine – Malo tanji lim

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test