Branko Maksimović
Cooler Master je jedno od imena koje ima instant-prepoznatljivost u kategoriji kućišta, napajanja i rashladnih sistema za personalne računare. Iako je ranije ova kompanija bila vezivana isključivo za pomenute klase proizvoda, oni danas poseduju i specijalizovane brendove i podbrendove, a u proizvodnom portfoliu se nalaze i dodaci za prenosne računare, razni adapteri, miševi, tastature (Storm) pa čak i stvari koje ne bismo znali u koju klasu da svrstamo – u IT periferiju ili deo kućnog nameštaja odnosno inventara (Choiix). Ipak, ova kompanija nije zaboravila na proizvode koji su joj doneli slavu, pa su i dalje u samom vrhu kada su kućišta u pitanju, njihova napajanja nikad nisu bila cenjenija, a kada izbace novi CPU hladnjak, postave domaći zadatak i usko specijalizovanim igračima kakav je, recimo, Prolimatech. Njihova napajanja su često dobijala nagrade od nas – toliko često da su nekada čitaoci mogli da pomisle da su one davane “po babu i po stričevima”, ali to nikako nije slučaj. Kako, uostalom, ne nagraditi napajanje od kog (na našem tržištu) jednostavno ne postoji bolje? To bi bilo kao kada bi se “AutoBild” ustručavao da nagradom okiti novi 5-Series BMW samo zato što je fabrika ovog proizvođača automobila iz istog grada kao i redakcija pomenutog časopisa.
Nakon Real Power, Real Power Pro i Real Power M, Ultimate Circuit Protection i drugih “high end” serija napajanja, Cooler Master je odlučio da napravi jednostavnu, ali moćnu i konkretnu seriju napajanja. I zbog toga su, praktično, “krenuli od nule”. Po sistemu koji Englezi karakterišu rečenicom “let’s wrap it up”, a za koju u Srba ne postoji valjani prevod, GX serija napajanja je najnovija u ponudi i usmerena je ka višem segmentu srednje i višoj klasi, u zavisnosti od toga koji od trenutno postojeća tri modela napajanja posmatramo – 550W, 650W i 750W. Cooler Master ne navodi šta znači GX, mada mi predpostavljamo da je to skraćenica od “gaming extreme”, jer je, provereno, ovo napajanje namenjeno sistemima koji opterećuju +12V granu, a to su sistemi sa grafičkim aždajama koje proždiru sve više struje. Kada se Fermi na tržištu pojavi u više od par hiljada primeraka, verujemo da će i Cooler Master umeti da odgovori sa nekim modelom koji će nositi oznaku GX 1000W i GX 1250W, ali smo mi, do tada, na pregledu imali trenutno najjači model napajanja koji pruža izlaznu snagu od 750W. Ono što će mnoge iznenaditi je da je u pitanju single-rail napajanje, dakle, sa jednom +12V granom. Kao i za sve ostale modele iz viših klasa napajanja, i za GX seriju Cooler Master garantuje visoku efikasnost (80 PLUS sertifikat), komplementarnost sa Intel ATX12V Ver.2.3 PSU standardom, Active PFC, visoko efikasnu naponsku jedinicu načinjenu od isključivo okolopljenih kondenzatora japanskog porekla. Iako se za trenutno najjaču Single GPU grafičku karticu preporučuje napajanje od bar 1000W (zbog stabilnosti napona na PCIe konektorima), u Cooler Masteru tvrde da je upravo GX 750W idealno napajanje za karticu kakva je GeForce GTX480, koja zna da povuče i 300W (naravno, ako ne govorimo o modelima od 1000 i više W, koja su bar dva puta skuplja od modela sa ovog testa). Dakle, ako pogledamo očekivanu potrošnju prosečne high-end igračke mašine ili prosto rečeno – jake konfiguracije, ostajemo u rangu potrošnje koje bi pokrilo napajanje od 650-750W. Napajanja koja mogu da opskrbe ovakve zahteve su do nedavno koštala oko 200-ak evra, a uz to su se i teško pronalazila u prodaji. Kada govorimo o high end mašinama, možemo reći da je gotovo svaka komponenta veliki potrošač (uz izuzetak za memoriju i hard diskove / SSD drajvove). Frekvencija procesora sa čak četiri jezgra ide do oko 4 GHz, a uskoro će se pojaviti i šestojezgarni primerci. Broj modula je skočio sa jednog, na dva u dual-channel-u, a sada i na tri. Komponente su sve kompleksnije i kreiraju se u sitnijem procesu i rade na nižim naponima, pa je jasno i da su osetljivije na promene razlike potencijala, bez obzira što i same stižu sa brojnim sistemima za zaštitu protiv ovakvih “šokova”.
Izlazna snaga napajanja jeste bitna, ali je još bitnije i koliko dugo ona može biti isporučena u kontinuitetu, a o tome bi trebalo da svedoče i sami sertifikati. Cooler Master GX serija napajanja se može pohvaliti time da poseduje “80 PLUS” sertifikat, kojim se mogu okititi samo prizvodi koji imaju veću energetsku iskorišćenost od 80% pri opterećenosti od 20%, 50% i 100%. Takođe, sva Cooler Master napajanja ove serije podržavaju i sinhronizovani, aktivni PFC (Power Factor Correction) koji u saradnji sa 12V električnim kolom i posebnim, digitalnim PWM combo sistemom, tj. kontrolerom obezbeđuje veoma viskou efikasnost. Tu je i zaštita od naponskih udara i padova napona, a tu su i još neki sertifikati, od kojih mnoge zahteva i sama Evropska Unija (CUL, FCC, TUV, CE, C-tick, CB, BSMI, itd.).
Najjači model iz GX serije Cooler Master napajanja pruža konstantnih 750W izlazne snage uz nizak šum (za šta se brine dvoslojni EMI filter), što će obezbediti dugotrajniji i stabilniji rad svih komponenti sistema. Kao što smo već naveli, svi kondenzatori su proizvedeni u Japanu i pripadaju najvišoj klasi (105°C Main Capacitor). U “standardnu opremu” ulazi i ventilator promera od 120 milimetara i svakako je da je i termalno regulisan, a zarad boljeg protoka vazduha u kućištu, svi kablovi su “obloženi” u košuljicu, što je danas praktično postao standard za svako napajanje koje ne pripada totalnom value segmentu. Ogroman broj sistema za zaštitu od kratkotrajnih naponskih udara (OVP / UVP / OPP / OTP / SCP) su implementirani i u ovo napajanje, po čemu se ono ne razlikuje od daleko skupljih modela iz UCP serije (1100W, npr.), a samo napajanje ima izuzetno visok očekivani radni vek (MTBF – tj. mean time before failure je više od 100,000 radnih sati). Naravno, na kraju bi valjalo i pomenuti da ovo napajanje ima i garanciju od čak pet godina! Ako nas sve prethodno navedeno nije ubedilo u kvalitet ovog proizvoda, ovaj podatak na kraju je došao kao šlag na tortu.
Nakon fotografija, pogledaćemo i zvaničnu specifikaciju:
Kao što ćete videti ispod, Cooler Master GX 750W napajanje poseduje četiri osmopinska PCI-E kabla (tj. 4 x 6+2 pin konektora) za jake grafičke kartice i sva četiri imaju dužinu od pola metra. Tu su i tri molex konektora, te floppy konektor i čak devet priključaka za SATA uređaje! Standardni 24-pin naponski kabl za matičnu ploču je svakako tu, a tu je i jedan osmopinski “CPU” kabl, te tropinski konektori za ventilatore.. Inače, u paketu se nalaze i šrafovi, kao i upustvo sa specifikacijama, ali i standardni naponski kabl. CM GX750W je model napajanja koji stiže u standardnom PS2 form faktoru, a njegov fan je, u praksi izuzetno tih iako ima 120 mm (neki su možda očekivali 140 mm fan, ali je činjenica da je hladnjak na komponentama unutra veoma masivan i zdušno odvodi toplotu sa ključnih komponenti naponske jedinice). Sam ventilator nema LED diode, ali kao što smo rekli, poseduje logiku za kontrolu temperature, tj. broja obrtaja. Dimenzije napajanja su iznose 150 x 140 x 86 mm, što je nešto manje od napajanja koje smo nedavno testirali, ali to je i dobra stvar, jer će lako ući i u nešto manja kućišta. Još jedan plus je i prekidač na napajanju – overklokeri ne vole da, kada je potrebno da urade clear CMOS – izvlače naponski kabl iz džeka, jer tada može da dođe do blagih strujnih udara koja mogu da oštete samo napajanje. Pored prekidača nismo uočili signalni LED, a od priključaka koji standardno stižu uz ovo napajanje je prisutno praktično sve što vam danas može zatrebati za konfiguraciju sa dve grafičke kartice najviše klase ili čak četiri grafičke kartice srednje ili više srednje klase.
Jedna od stvari koja nas je iznenadila kod ovog napajanja u odnosu na druga napajanja slične snage je činjenica da poseduje samo tri “molex” priključka i čak devet SATA naponskih konektora. Ipak, na “molex” se sada vezuju samo mali potrošači, kao što su ventilatori, a uz njih najčešće u pakovanju ide i “molex” razvodnik, pa se na jedan takav izlaz na napajanju lako može vezati više ventilatora. S druge strane, na SATA konektor se vezuju osetljiviji uređaji – hard diskovi i SATA drajvovi, a u budućnosti sve češće će tu doći i Blu Ray optika, pa je izbor inženjera Cooler Mastera za ovakvo stanje stvari sa konektorima, iako nekima možda, u prvi mah čudan, zapravo ispravan! S druge strane, neki od kablova su mogli biti duži, ali smatramo da se ovo napajanje neće instalirati u super-big-tower kućišta, mada, ruku na srce, moderna kućišta imaju sve češće donju poziciju za napajanje, pa je i ovo bio logičan potez. Čini se da su u Cooler Master-u ipak razmišljali o svakoj sitnici – ako već napajanje nije modularno, želeli su da naprave optimalan izbor konektora i dužine kablova. Pogledajmo, sada i kako napajanje izgleda iznutra – pre nego što ovo i mnoga druga napajanja budemo detaljnije testirali, videćemo samo sliku koju smo preuzeli sa Cooler Master-ovog sajta.
Cooler Master GX 750W napajanje, na prvi pogled, zaslužuje najviše ocene. Preliminarni utisci govore u prilog činjenici da se radi o veoma ozbiljnom napajanju, čak i ozbiljnijem od onog što bi se moglo očekivati od sada više ne toliko “spektakularnih” 750W. Napajanja je zaista kvalitetno izrađeno, a njegova najavljena cena je, sa PDV-om 101 evro, što nije mnogo ako znamo od koga dolazi i koliko je kvalitetno izrađeno. GX 750W napajanje je bešumno u radu, odličnog je kvaliteta izrade i završne obrade i spolja, ali i iznutra – a pedantnost i dizajn onoga što je spakovano unutar “kućišta” je izuzetno bitna stvar kada je napajanje u pitanju. Spolja gledano je prilično atraktivno i odlično se uklapa uz našeg miljenika iz više srednje klase (Cooler Master CM690 II Advanced), jer je mat crno, baš kao i spoljašnjost i unutrašnjost pomenutog kućišta. Istina, poseduje jedan rail ali je on prilično izdašan – 60 Ampera je dosta snage za napajanje ovog cenovnog ranga i ukupne izlazne snage, a što je još bitnije, ta snaga je prilično konkretna i sigurni smo da bi mnogi proizvođači deklarisali ovakvo parče hardvera kao 50 do 100W jače, iako tada možda ne bi pokupio 80+ Silver sertifikat, koji GX 750W s ponosom nosi.
Nije nikakva tajna da nam se Cooler Master GX 750W napajanje prilično svidelo, pogotovo ako znamo da je njegova cena prilično dobro odmerena. Neko će poželeti duže molex kablove kako bi mogao da ih “provuče” iza ploče ili veći ventilator. Nekome se neće svideti to što je “gejmersko” napajanje toliko “old school” pa ne poseduje ni LED diode, niti je modularno. Ipak, ovo napajanje je prilično “monolitno” i uliva neku dozu sigurnosti već kada ga uzmete u ruku, a njegov tih rad i garancija od pet godina će, verujemo, učiniti da mirno spavate. Ako imate struje gladne komponente i naprednu grafičku karticu, ovo napajanje je kao stvoreno za vas. Dobra vest je da za to više ne morate davati više od 100 evra. Nakon još jednog u nizu prikaza napajanja, ovoga puta iz sjajnog Cooler Mastera, zadovoljstvo nam je da vam najavimo i da smo krenuli u realizaciju najvećeg pravog i detaljnog uporednog testa napajanja, prvog takvog u Srbiji. Ne zaboravite da redovno posećujete sekciju “kućišta i kuleri” kako vam ovaj test ne bi promakao. Napajanje na test ustupio Cooler Master.