Dušan Kovačević
Iako ne mali broj korisnika gleda na kućište kao na kutiju u koju je potrebno smestiti važne komponente računara, situacija daleko od toga da je tako jednostavna. Iako će i daleko jeftiniji modeli poslužiti svrsi, stabilnost računara najviše klase umnogome može zavisiti od izbora kućišta, i pre svega organizovanja protoka vazduha u njegovoj unutrašnjosti. Upravo to je i bio osnovni cilj dizajnera u kompaniji Cooler Master kada su pre dve godine predstavili prvi model iz HAF serije proizvoda – HAF 932. Skraćenica HAF označava „High Air Flow“, i u praksi znači da su u modele ove serije fabrički ugrađeni ventilatori veoma velikog prečnika, namenjeni pokretanju značajnih količina vazduha kroz unutrašnjost i održavanje temperatura unutrašnjosti, ali i ugrađenih komponenti na niskim vrednostima.
Prvi model iz ove serije, HAF-932, već od samog predstavljanja postao je čest izbor entuzijasta širom sveta, a njegov naslednik, model 922 koji je predstavljen tokom prošle godine nije baš sledio tradiciju –kvalitet izrade i mogućnosti su i dalje bile na najvišem mogućem nivou, već po nešto manjim dimenzijama. Stoga se ovogodišnje osvežavanje ponude slobodno može smatrati kao direktan i pravi naslednik i danas popularnog začetnika ove serije proizvoda, koji je od početka dizajniran sa ciljem da učvrsti kompaniju Cooler Master na samom vrhu kada su u pitanju kvalitet i mogućnosti najviše klase kućišta za PC računare.Već po početnim najavama, u kojima je Cooler Master najavljivao ovaj proizvod kao „Flagship product“ bilo je jasno da kompromisa neće biti ni po jednom pitanju, i to je već jasno i pri pogledu na kutiju. Ona nije toliko velikih dimenzija kao kod nekih ranije testiranih Big Tower kućišta, ali to više nego nadoknađuje težinom – celo pakovanje teško je više od 16kg, a od toga na samo kućište otpada nešto preko 14. Za ovoliku težinu zaslužan je pre svega materijal – u Cooler Masteru su se odlučili za korišćenje čelika presvučenog cinkom, što je procedura koja se koristi i u industriji ukoliko želite da ovaj materijal zaštitite od korozije. Dobra strana ovolike težine je, svakako, stabilnost.
Spoljašnji izgled Cooler Master HAF X kućištaPrateći paket je veoma bogat, i Cooler Master svakako neće dozvoliti da vam tokom sklapanja računara u njihovo najskuplje kućište nešto nedostaje. Sem standardnog seta šrafova, vezica, nosača za dodatne ventilatore i adaptera, dokaz da su dizajneri mislili na sve su crna boja šrafova, kako ne bi odudarali od sada potpuno crne unutrašnjosti, kao i postojanje produžnog kabla za 8-pinski adapter koji služi napajanju procesora. Jednostavno, udaljenost između mesta na kome će biti smešteno napajanje i gornjeg dela ploče je tolika da postoji realna šansa da ovaj kabl u slučaju pojedinih napajanja jednostavno neće biti dovoljno dugačak. Veoma interesantan detalj je i postojanje malog adaptera koji će vam omogućiti da odstojnike za ploču zašrafite na veoma lak i precizan način… ali i da ih, što je ponekad još važnije, isto tako i skinete u slučaju potrebe. Naravno, kako bi dodatno olakšali premeštanje kućišta, u paketu se isporučuje i set točkića, koji sem olakšavanja te procedure imaju i dodatnu ulogu, da dodatno podignu dno kućišta od podloge, omogućavajući ventilatoru na napajanju lakši pristup svežem vazduhu.
Kao što se i očekuje od kućišta koje pripada HAF seriji, glavna prednost je fabrička ugradnja velikog broja ventilatora. Tako je sa prednje strane smešten jedan prečnika 230x30mm, sa integrisanom crvenom diodom, ali i nezaobilaznim filterom za prašinu, budući da se radi o ventilatoru koji ubacuje svež vazduh u unutrašnjost kućišta. Brzina od „samo“ 700rpm je više nego nadoknađeno prečnikom, pa je ovaj ventilator u stanju da pokrene veliku količinu vazduha uz buku od samo 19dBa. Na bočnu, providnu stranicu, smešten je još jedan „intake“ ventilator manjeg prečnika, 200x30mm, takođe sa zaštitnim filterom. Na uobičajenom mestu na zadnjoj strani smešten je jedan ventilator prečnika 140mm koji služi izbacivanju toplog vazduha iz kućišta, a na gornjoj su ostavljena dva mesta za ventilatore identične namene, ali većeg prečnika – jedan dimenzija 200x30mm je fabrički ugrađen, a drugi ćete morati sami da obezbedite, ukoliko procenite da za time ima potrebe. Sem ovih, u unutrašnjosti kućišta su ostavljeni prostori za dodatno usmeravanje vazduha namenjenog glađenju grafičkih kartica – posebni tunel u koji je moguće smestiti ventilator prečnika 120mm, ali i odvojeni nosač za one prečnika 80mm.
Jednostavno, kakve god komponente da instalirate u ovo kućište, možete biti više nego sigurni da će biti dobro hlađene – raspored je idealan, kada su svi uključeni kroz kućište se stvara struja hladnog vazduha koji izlazi gor i pozadi, a i buka je na veoma prihvatljivom nivou, pre svega zbog izbora ventilatora velikih prečnika. Svi ugrađeni ventilatori poseduju PWM mogućnost, što znači da ih je moguće priključiti na matičnu ploču, i zatim kontrolisati iz odgovarajućih programa po podizanju sistema. Ovo naravno važi samo pod uslovom da vaša matična ploča poseduje ovoliki broj konektora na koje je moguće priključiti ove ventilatore – četiri fabrički ugrađena već prevazilaze mogućnosti većine modela na tržištu
Prednji panel je doživeo prilično unapređenje u odnosu na prethodnike, pre svega zbog novih tehnologija koje su se u međuvremenu pojavile na tržištu. Tako su uz dva standardna USB konektora implementirana i dva po novom, USB 3.0 standardu. Između njih svoja mesta našli su još po jedan eSATA i FireWire konektor, kao i set standardnih audio priključaka. Naravno, svi potrebni kablovi su već instalirani i lepo organizovani u unutrašnjosti kućišta, a vama preostaje samo da ih povežete sa odgovarajućim konektorima. Iznad njih smešteni su taster za uključivanje i resetovanje računara, kao i LED taster, a sve njih je moguće zaštiti klizajućim panelom.
Zadnja strana otkriva mesta za čak devet mesta za proširenje, što znači da ćete u ovo kućište bez ikakvih problema moći da smestite i najmoćnije računare namenjen igranju, sa četiri grafičke karte. Na samom dnu je mesto za napajanje, i već smo pomenuli činjenicu da je, zbog velikih dimenzija, veoma važno da birate ona sa dovoljno dugačkim kablovima – Cooler Master će vam u nekim slučajevima pomoći produžetkom, ali veći oprez nikada nije naodmet. Na gornju stranu, iznad mesta za proširenje, smeštena su tri otvora za cevi namenjene vodenom hlađenju komponenti. Pre nego što pomislite da je CM izumeo neki nov standard, pomoći ćemo vam da razrešite ovo pitanje – naime, za vodeno hlađenje se kao i uvek koriste dva otvora, a treći je namenjen povezivanju kabla kojim ćete na prednjem panelu spojiti dva postojeća priključka po USB 3.0 standardu. Kako odgovarajući kontroleri i dalje nisu integrisani u same čipsetove, već se i dalje na ploču ugrađuju dodatni čipovi, ovo i jeste jedino rešenje – odgovarajući plavi kabl ćete sprovesti od prednjeg panela, kroz unutrašnjost kućišta i pomenutu rupu, do jednog od USB 3.0 portova smeštenih na zadnji panel matične ploče. Naravno, ovo znači da ćete ukupno moći da koristite „samo“ tri od teoretksi četiri dostupna ovakva konektora, ali verujem da ćete se sa time već izboriti… na kraju krajeva, tri je više od dva, a i prednji su daleko lakše dostupni.Po skidanju bočne stranice shvatićete po prvi put koliki prostor u sebi u stvari sadrži HAF X. Jednostavno, koju god matičnu ploču da odaberete (uključujući i one nestandardnih dimenzija, poput nedavno testiranih modela kompanije Gigabyte X58A-UD9 i 890FXA-UD7), nećete imati problema sa instalacijom. Posebno je interesantno rešenje sa otvorom na zadnjem limu podloge, tačno na mestu gde će se naći procesorsko podnožje matične ploče, koje smo prvi put videli pre nešto manjje od 12 meseci. Ovaj otvor služi da možete da skinete procesorske hladnjake velikih dimenzija, koji se za matičnu ploču pričvršćuju sa zadnje strane posebnim sistemom montiranja. Kolika prednost ovo može biti ne treba previše ni pričati – upravo iz ovog razloga jedan broj entuzijasta koji često menjaju procesore i probaju nove stvari nije ni „pakovao“ računar u kućište – proces vađenja matične ploče i skidanja kulera samo radi zamene procesora jednostavno je bio previše komlikovan.
U HAF X je moguće smestiti veoma veliki broj hard diskova. Pre svega, na prenju stranu su, u obliku dva najdonja 5.25 otvora, smeštena dva mesta za instalaciju 2.5 ili 3.5 inčnih SATA diskova, uz postojanje Hot Swap mogućnosti. Sistem je dobro osmišljen i lak za realizaciju, i potrebno je obaviti svega nekoliko koraka. Pre svega, potrebno je u odgovarajuća ležišta (fioke) ugraditi diskove, a zatim povezati i zadnji panel sa tri kabla – jedan klasični molex obezbeđuje potrebno napajanje, a dva SATA prenos podataka. Kada god gurnete fioku u predviđeno mesto, konektori će leći u svoja predviđena mesta, ostvariti kontakt i omogućiti korišćenje instaliranog hard diska. Gornja četiri 5.25 inčna otvora namenjena su optičkim uređajima, koje je naravno moguće montirati bez upotrebe alata – jednostavno ga smestite u ležište i pritiskom na dugme osigurate od pomeranja.
Na klasičnom mestu, iza donjeg dela prednjeg panela, smešteni su dodatni otvori za hard diskove – ukupno njih pet. Naravno, i njih je moguće montirati bez dodatnog alata, a fioke pomoću kojih se to radi su tako dizajnirane da svaki od klinova koji drže hard disk na svom mestu poseduje gumenu podlogu, koja smanjuje vibracije i snižava nivou buke. Jedino na šta treba obratiti pažnju pre monitiranja je da li su svi potrebni kablovi sprovedeni – pre fiksiranja fioke potrebno je povezati kabl za napajanjje i SATA, kako se ne bi našli u situaciji da morate fioku ponovo da vadite kako bi povezali disk. Jednu od ovih fioka moguće je čak iskoristiti za montiranje ukupno dva 2.5 inčna umesto jednog 3.5 inčnog diska. Ukoliko saberete sve ove mogućnosti, možete doći do zaključka da je u HAF X moguće smestiti ukupno 8 SATA hard diskova, uopšte ne uzimajući u obzir 5.25 inčne kaveze kojima je taj broj mmoguće dodatno podići.Konačan utisak o proizvodu kakav je HAF X svakako nije teško doneti. Spoljašnji izgled je prilično sirov, i ovo kućište svakako ne spada u skup proizvoda koji su dizajnirani sa estetikom na prvom mestu. HAF X je i robustan, težak, čvrst, i definitivno futuristički. Ipak, spoljašnji izgled na stranu, koji je ionako stvar ličnog ukusa i preferencija, ono oko čega će se svi nesumnjivo složiti je kvalitet izrade i funkcionalnost, koji su na vrhunskom nivou. Jednostavno, činjenica da su u Cooler Masteru dizajnirali HAF X da bude njihov prestižni model vidljiva je na svakom koraku – od kvaliteta, mogućnosti, dodatne opreme, pa sve do sitnih detalja o kojima se često ni ne razmišlja. Jednostavno, ceo „paket“ je vrhunski, napravljen bez ikakvih kompromisa, i nesumnjivo namenjen najzahtevnijim korisnicima, koji će znati da iskoriste sve što im nudi.
Već pominjani sistem ventilatora, čiju osnovu sada praktično čine modeli prečnika iznad 200mm, izuzetno je efikasan, ali ne i bučan. Sistem za hlađenje grafičkih kartica je osmišljen u saradnji sa kompanijom NVIDIA, budući da se poslednja generacija grafičkih kartica najviše klase ove kompanije, zasnovana na GF100 čipu, nikako ne može smatrati ni tihom ni hladnom tokom rada. HAF X će bez ikakve dileme biti u stanju da se izbori i sa više ovakvih kartica u SLI sistemu, što je svakako zavidan uspeh.
Ceo sistem je veoma lako sklopiti, a i nakon toga ostaje više nego dovoljno prostora da sakrijete kablove, ukoliko vam je taj detalj uopšte i bitan. Veliki broj ležišta za hard diskove zadovoljiće i najzahtevnije korisnike po ovom pitanju, pa ni tu nemamo nekih zamerki. Uopšte gledano, broj stvari koje bi mogli da prigovorimo ovom kućištu je veoma mali, a i u vezi njih smo svesni da je to baš traženje „dlake u jajetu“. Voleli bi da je fabrički ugrađen i drugi 200mm ventilator na gornju ivicu, iako je i ovaj jedan sasvim dovoljan za odlično hlađenje unutrašnjosti kućišta. Takođe, već smo rekli da svi ventilatori imaju PWM mogućnost, ali nemaju sve ploče dovoljno konektora da kontrolišete sve njih istovremeno. Stoga bi ugradnja dodatnog kontrolera za ventilatore bila veoma dobrodošao detalj. Naravno, potpuno smo svesni da ni jedna kompanija ne želi baš da otkrije sve karte u jednoj ruci, i da će ovakvi dodatni detalji verovatno naći svoje mesto u sledećoj generaciji velikih HAF kućišta.
CoolerMaster HAF-X – Benchmark Editor’s Choice Award
Cena za naše tržište i dalje nije poznata, jer je primerak koji smo mi dobili zahvaljujući lokalnoj kancelariji kompanije Cooler Master uzorak. Cene na zapadu nam kažu da će verovatno koštati oko 200 evra, što generalno jeste prilično mnogo za kućište, ali ne i mnogo za ovakvo kućište. Jednostavno, Cooler Master je HAF X dizajnirao sa najzahtevnijim korisnicima na umu, a takvi korisnici, iako ih nema mnogo, uvek su spremni da odvoje znatne svote novca za najbolje… HAF X to svakako jeste i od nas sasvim zasluženo dobija najviše priznanje – nagradu Izbora Urednika. U sveopštem trendu minijaturizacije svega i svačega, lepo je videti da i dalje postoje kompanije koje makar deo svojih proizvoda i dalje usmeravaju ka ovoj klasi korisnika.
Prednosti:
– Kvalitet izrade – Prostranost – Izuzetan sistem za hlađenje – Nizak nivo buke – USB 3.0 na prednjem panelu – Hot Swap hard diskova
Mane: – „Samo“ jedan 200mm ventilator na gornjem delu
Uređaj za potrebe prikaza ustupio CoolerMaster!