Cooler Master MasterCase Maker 5 (video)

Cooler Master MasterCase Maker 5 (video)

Cooler Master je napravio veliki korak napred sa MasterCase serijom koja nam je donela prvi pravi modularni dizajn, sa dodacima koje pojedinačno ili u paketu možete da dokupite kada vam zatreba dodatna funkcionalnost. U startu, proizvođač je najavio tri modela od kojih su odmah bila dostupna dva. Treći je konačno stigao i reč je o najopremljenijem MasterCase modelu koji je trenutno dostupan

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Ukoliko niste ispratili priču MasterCase odnosno MasterConcept-a, savetujemo vam da pogledate naš prikaz MasterCase 5 (PRO) modela koji je ujedno i najdetaljniji test kućišta koji smo ikada objavili. Ovo je u neku ruku obavezno štivo ukoliko vas zanima šta se krije iz MasterCase kućišta, jer MasterMaker 5 predstavlja samo nadgradnju nad postojećim konceptom bez izmena u osnovi. Stoga, nećemo se previše ponavljati, jer to zaista nema smisla kada smo se već vrlo detaljno posvetili MasterCase 5 i MasterCase 5 Pro modelima, već ćemo probati da se zadržimo na novitetima i razlikama.
        
      Pre svega treba reći da je Cooler Master želeo da omogući korisnicima nadogradnju, pa tako, teoretski, možete da prepravite “obični” MasterCase 5 u Pro ili MasterMaker 5 verziju, ali i da ga učinite da bude negde između. Naravno, to zavisi od želja i potreba korisnika, kao i od budžeta kojim raspolaže za dodatke. I to je suštinski pristup koji nam se ekstremno dopada, jer je modularnost i potpuna sloboda koje vam MasterConcept donosi zaista sjajna stvar.
       intro_cm_mastercase_maker_5_001.jpg
      Dobra vest je i da je cena od vremena predstavljanja MasterCase 5 i MasterCase 5 Pro modela erodirala, pa je od, za naše tržište, teško prihvatljivih 140, odnsono 170 EUR-a cena spuštena na 100 i 150 EUR. Uz redovne akcijske popuste, MasterCase 5 je uspeo da ubedi kupce u isplativost i praktičnost ovakvog pristupa i zadobio popularnost korisnika. Iako je originalna parola “Make it Yours” delovala kao da je upućena isključivo moderima, vremenom je postalo jasno da uz MasterCase svako može da bude ciljna grupa.
       intro_cm_mastercase_maker_5_003.jpg
      Takođe, lako izmenjive komponente predstavljaju i pametnu investiciju na duže staze, jer znače da kućište nikada neće postati zastarelo. Najbolji primer je prednji panel koji lako može da se nadogradi sa većim brojem USB konektora ili novom generacijom USB standarda, a sve to bez da mora da se zameni čitavo kućište. Takođe i u slučaju da neka komponenta izgubi svoju funkcionalnost usled oštećenja, lek je više nego jednostavan – samo se zameni.
      [modul]specifikacija=9002[/modul]Dakle, šta donosi MasterCase Maker 5 u odnosu na model iznad koga se nalazi u ponudi. Pa, možemo da kažemo da je reč o nadograđenoj verziji MasterCase 5 Pro. Ukoliko bismo morali da definišemo MasterCase Maker 5 jednom rečenicom, ona bi glasila: “MasterCase 5 Pro sa vratima, modernijim i boljim prednjim panelom, kontrolerom ventilatora i LED stripom”. U suštinskom smislu, to je potpuni opis novog modela, ali ovi detalji mnogo znače u praksi.
      intro_cm_mastercase_maker_5_001.jpg
      Već na prvi pogled je vrlo jasno da se radi o još jednom pripadniku MasterCase serije. Specifična “stealth” tamno siva boja i “uglasti” dizajn čine MasterCase modele prepoznatljivim. To je vrlo zanimljivo, jer su ova kućišta zaista prepoznatljiva, a u isto vreme bismo njihov dizajn okarakterisali kao prilično neutralan. To i ima smisla, jer je proizvođač želeo da ovo kućište za većinu bude “tabula rasa” na kojoj će krenuti prilagođavanje sopstvenim potrebama.
      cm_mastercase_maker_5_002_s.jpg
      Zahvaljujući prednjim vratima, MasterCase Maker 5 izgleda robusnije i veće. Vrata su izrađena od plastike i veoma lako se skidaju i vraćaju, ali treba obratiti pažnju, jer mogu lako da se vrate na pogrešan način, a da se ne primeti. U tom slučaju, neće doći do oštećenja, ali nećete moći da zatvorite vrata kako treba, dok ih ne postavite na pravi način.
      cm_mastercase_maker_5_024_s.jpg
      Nakon što skinete vrata, čekva vas ista prednja stranica kao i kod MasterCase 5 i Pro modela. Tu je isti prednji poklopac iza koga se krije filter za prašinu i dva JetFlo 140mm ventilatora koji se vrte na 1200 RPM i služe da usisavaju vazduh u kućište.
      cm_mastercase_maker_5_008_s.jpgNovitet je i poklopac na gornjoj strani koji sada ima poklopac preko mrežice. Sjajan detalj je to što se poklopac fiksira putem magneta, čime se dobija lepa i ravna površina. Ipak, smatramo da je ulegnuće na mestu gde je predviđeno da se ovaj poklopac skine noktom premalo i da će vam trebati nešto duži nokti da biste ga lagano skinuli.
      cm_mastercase_maker_5_004_s.jpg
      cm_mastercase_maker_5_005_s.jpg
      Ispod ovog poklopca se krije i nosač za radijator vodenog hlađenja. Karakteriše ga izuzetno laka montaža zahvaljujući šrafovima sa povećanom glavom koji se ujedno koriste za učvršćivanje bočnih stranica i mnogih drugih delova.
      cm_mastercase_maker_5_006_s.jpg
      cm_mastercase_maker_5_007_s.jpg
      Bočna stranica je providna i ista je poput one koja se isporučuje sa MasterCase 5 Pro modelom. To znači da je izrađena od kvalitetnog čelika i pleksiglasa. Dopada nam se tamni dodatak koji skriva donju pregradu kućišta gde se nalazi prostor predviđen za napajanje i gde će većina skrivati kablove i dodavati hard diskove. Ukoliko ipak želite da i ovaj deo bude vidljiv, sve što je potrebno jeste da se ukloni tamni pleksiglas i to je sve.
      Dobra vest je da sada postoji i opcija dokupljivanja bočne stranice od stakla koju možete da vidite u našem videu na prvoj i poslednjoj stranici ovog testa. Ovo staklo je zatamnjeno i čini da kućište, barem po našem skromnom mišljenju, postane u trenu barem dva pute elegantnije.
      cm_mastercase_maker_5_001_s.jpg
      cm_mastercase_maker_5_026_s.jpg
      Prednji panel je drastično bolji nego kod prethodnih modela. Pored dva USB 3.0 i 3.5mm priključka, tu su sada po jedan USB 3.1 Type-A i USB 3.1 Type-C, kao i dva prekidača za kontrolu brzine ventilatora zahvaljujući ugrađenom kontroleru.
      cm_mastercase_maker_5_003_s.jpg
      Zadnja strana je takođe nepromenjena, jer je reč o istoj “šasiji” kao i kod druga dva modela. Tu pronalazimo još jedan JetFlo ventilator od 140 mm koji se nalazi na šinama. Njegov položaj, kao i položaj ostalih ventilatora i mnogih drugih elemenata možete da menjate po želji zahvaljujući tome što se nalazi na “šinama”. Tu je i okvir za napajanje koji olakšava ugranju i mogućnost ubacivanja napajanja sa spoljne strane.
      cm_mastercase_maker_5_009_s.jpg
      cm_mastercase_maker_5_010_s.jpg
      Ukoliko zavirimo na donju stranu kućišta otkrivamo spoljni filter koji štiti napajanje od usisavanja prašine. Lako se vadi iz svog ležišta radi čišćenja što je svakako plus. Noge na kojima MasterCase 5 stoji su izrađene od čelika sa gumenim stopicama koje prave odličan kontakt sa podlogom. Noge mogu da se skinu, ali ćete imati problem sa prednjom maskom koja će onemogućiti da kućište stoji ravno. Ovo ostavlja prostora moderima da prerade po svojim potrebama.
      cm_mastercase_maker_5_022_s.jpg
      cm_mastercase_maker_5_023_s.jpg
       Enterijer MasterMaker 5 modela je praktično isti kao kod druga MasterCase 5 Pro modela. Kućište je podeljeno na dve celine putem pregrade u donjem delu. Kod ovih modela Cooler Master isporučuje isti broj dodataka koji su svojevrsni “bazni paket”. Nakon toga, na korisniku je da izvadi šta mu ne treba i da dokupi ukoliko mu nešto nedostaje i time prilagodi kućište sopstvenim potrebama. Za većinu, osnovni paket će biti više nego dovoljan, dok samo u slučaju MasterCase 5 modela može biti nedovoljan.
      cm_mastercase_maker_5_011_s.jpg
      cm_mastercase_maker_5_013_s.jpg
      Kućište ima dva “kaveza” za hard diskove od kojih u jedan možete da smestite tri, a u drugi dva 3.5-inčna uređaja. Na vrhu se nalazi i kavez za dva optička, odnosno 5.25-inčna uređaja. Sve kavezi se lako pozicioniraju zahvaljujući Slip and Clip sistemu. Na ovaj način se omogućava poprilično velika sloboda za montažu kaveza po vertikalnoj osi. Pohvalili bismo plastični mehanizam koji fiksira optički uređaj. On funkcioniše po principu prekidača, tako da je jednostavan i ne zahteva nikakav napor prilikom ugradnje ODD-a.
      cm_mastercase_maker_5_012_s.jpg
      Oduvek nam se dopadao veliki otvor za backplate kulera, što znači da će montaža hlađenja biti jednostavna čak i kada je matična ploča u kućištu. Imajući to u vidu, ostavljeno je puno mesta za velike tower kulere, jer je maksimalna podržana visina za kuler 190 milimetara.
      cm_mastercase_maker_5_015_s.jpg
      Jedan novi dodatak je LED “traka” koja svetli crvenom bojom. Cooler Master i ovde koristi magnet tako da LED strip može da se montira bilo gde u kućištu, samo je potrebno odabrati dovoljno veliku metalnu površinu i problem je rešen. Ovo je sjajna odluka, jer znači da nema potrebe za lepljenjem, šrafljenjem i bilo kakvim dugotrajnim fiksiranjem. To znači da ukoliko vam se ne dopada pozicija LED trake, lako možete da je premestite. Takođe, uvek možete da ih dodate više kako bi osvetljenje bilo ravnomernije i snažnije. MasterCase Maker 5 je pripremljen za ukupno četiri LED trake.
      cm_mastercase_maker_5_017_s.jpg
      Na pregradi koja odvaja gornju od donje komore se nalaze dva nosača za SSD-ove. Oni su dizajnirani tako da SSD možete da monitrate sa spoljne ili unutrašnje strane. Razlog za ovakav pristup je što je Cooler Master želeo da udovoji i onima koji žele da pokažu svoj SSD ili jednostavno preferiraju da ga sakriju.
      cm_mastercase_maker_5_016_s.jpg
      Na suprotnoj strani iza bočne stranice se krije niz korisnih rešenja. Pre svega tu su kanali provlačenje kablova sa sve vezicama koje se oslanjaju na “čičak traku” što je praktičnije i bolje rešenje od klasičnih plastičnih vezica. Tu su gumene zaštite za kablove, kao i dve pozicije za nosač SSD-ova koji ćemo pokazati kako funkcioniše kasnije. Takođe, Cooler Master je povećao prostor iza ove bočne stranice, kako bi bilo više mesta za kablove što je svakako dobra vest.
      cm_mastercase_maker_5_018_s.jpg
      cm_mastercase_maker_5_020_s.jpg
      Ovde primećujemo novitet u formi kontrolera za ventilatore. Na njega možete povezati šest ventilatora i četriri LED trake. Takođe, ovaj kontroler podržava kontinualni i “breathing” način osvetljenja.
      cm_mastercase_maker_5_019_s.jpg
      cm_mastercase_maker_5_027_s.jpg
       Dakle, kakvi su utisci za Cooler Master MasterMaker 5? Ukratko odlični. MasterMaker 5 nije nov proizvod u pravom smislu, ali je unapređenje već odlične osnove. Mali broj razlika ga ne čini revolucionarnim, ali to i nije bio cilj kompanije. Reč je o nadogradnji postojećeg modela čime se dobija na vizuelnoj i praktičnoj komponenti.
      intro_cm_mastercase_maker_5_003.jpg
      Od noviteta bismo izdvojili kontroler ventilatora i novi prednji panel kao najbitnije i one koje ćete osetiti na svakodnevnoj bazi. Ostala unapređenja se najviše tiču izgleda i iako su korisni nisu dovoljno bitni da bismo ih smatrali jakim argumentom.
      intro_cm_mastercase_maker_5_002.jpg
      Međutim, najbolja stvar kod modularnog dizajna je to što vlasnici originalnih MasterCase 5 modela mogu lako da nadograde svoj model bez da kupuju novo kućište. U tom smislu MasterConcept je potpuno fantastičan. Na kraju, sa cenom koja će iznositi oko 180 ili 190 EUR-a, ona je taman toliko viša za ono što dobijate. Da li biste krenuli od nekog jeftinijeg modela iz MasterCase serije, pa onda nadogradili samo neke od elemenata ili biste odmah odabrali MasterMaker 5, podelite svoja razmišljanja sa nama.
      intro_cm_mastercase_maker_5_003.jpg

      Prednosti:– Novi bolji prednji panel- Kontroler ventilatora- LED osvetljenje- Kvalitet izrade
      Nedostaci:– Bez posebnih nedostataka

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test