Cooler Master Silencio 650

Cooler Master Silencio 650

Cooler Master je sa prvim Silencio modelom napravio odličnu inovaciju, koja se pokazala veoma interesantnom brojnim korisnicima koji su želeli minimalno generisanje buke od svog računara. Istina, nije bio savršen, ali je to i bilo u skladu sa tim što se radilo o prvom kućištu ovog tipa. Nakon godinu dana stigao je i naslednik sa nazivom Silencio 650 koji, na prvi pogled, donosi unapređenja na pravim mestima. Originalni model je karakterisao jednostavan dizajn koji se nije preterano isticao, a kako je dobitnu forumulu nepotrebno menjati, Silencio 650 nastavio u istom pravcu uz ispravljanje…

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Na prvi pogled kućište je je vrlo jednostavno, pravih linija, bez bilo kakvih “egzibicija” u pogledu dizajna. Moramo priznati da nam se vizuelno prilično dopada ovakav pristup, iako smo sigurni da će ova “monotonost” definitivno nekome smetati, nama je vrlo prijatne. Boja je takođe uniformna i nema gotovo nijedne druge prisutne boje osim crne, osim dve srebrne štrafte koje su nastale kao posledica specifične obrade prednjih vratanca. Naime prednja strana je izrađena od debele aluminijumske ploče, a njene ivice su obrađene tako da nemaju završnu farbu već je ostavljena osnovna metalna boja.

      Vratanca su fantastično izrađena i ujedno jedan od najboljih detalja Silencia, a sa unutrašnje strane je postavljen sunđer kako bi izolovao buku što efikasnije. Naravno, kako to implicira da sa prenje strane ventilatori ne mogu da usisavaju vazduh, sa strane su ostavljeni mali otvori koji liče na “škrge” kako bi se napravila alternativna putanja. Dopada nam se što je prednja ploča, kao i celo kućište matirano, jer je zbog toga drastično manje podložno habanju, ali i otiscima prstiju koji narušavaju izgled i urednost proizvoda. To je bila ujedno i najveća zamerka na Silencio 550, a očigledno je da Cooler Master ima i dobar osećaj za to gde su unapređenja bila neophodna.

      Prednja vratanca nemaju nikakvu bravicu, već se drže na prilično jakim magnetima i kada se otvore, otkrivaju se maske za dva 5,25″ uređaja, kao i jedan otvor za X-Dock koji vam omogućava da hard diskove ubacite bez otvaranja bočnih stranica kućišta i u isto vreme možete jednostavno da izvedete “hot-swap” sa uređajima za smeštanje podataka. Ispod se nalazi filter za vazduh, koji se uklanja putem jednostavnog mehanizma, a na ovaj način je pojednostavljeno čišćenje prednjeg filtera kada se neizbežno bude zaprljao od prašine. Ispod filtera otkrivamo dva ventilatora prečnika 120mm koji su se pokazali kao veoma tihi sami po sebi, a uz izolaciju kućišta se može reći da su nečujni.

      Gornja ivica krije dva plastična poklopca koja se kliznim mehanizmom otvaraju, a kriju različite stvari. Pre svega treba napomenuti da je ovo odlično razmišljanje proizvođača, jer je svaki otvor koji se povremeno koristi i generalno ne mora da bude otkriven, zatvorio tako da što manja količina zvuka može da napusti Silencio 650. Prva klizna vrata otkrivaju konektore i prekidače za rad kućišta.

      Tu su tasteri za paljenje i resetovanje računara koji su teksturisani i prilično dobro izrađeni. Prisutna su i dva klizajuća prekidača od kojih je prvi praktično potenciometar za regulaciju broja obrtaja ventilatora, a iako smatramo da je ovo koristan dodatak, moramo da uputimo zamerku njegovoj preciznosti. Nažalost zbog kratkog hoda, nema finoću podešavanja kao što to imaju neki drugi modeli ovog proizvođača. Drugi prekidač služi za podešavanje hard disk-a sa kog želite da vam računar izvrši boot sekvencu. Ovo je vrlo zanimljivo rešenje koje vam omogućava da bez pristupa BIOS-u jednostavno odaberete sa kog HDD-a želite da podignete operativni sistem.

      Osim navedenog, treba pomenuti da ovo kućište ima i dva USB-a treće generacije, kao i dva koja pripada USB 2.0, a nije izostavljen ni čitač kartica koji je imao i prethodni model. Takođe dva 3,5mm konektora za povezivanje sa slušalicama, odnosno mikrofonom i u skladu sa ostatkom Silencia i oni su crne boje, umesto klasične zeleno/roze kombinacije.

      Ispod drugog poklopca je smeštena mrežica, a ovaj otvor je namenjen za slučaj da vam je potreban dodatni ventilator koji se na ovom mestu može montirati. Kako se ne dobija u okviru standardne opreme, ovaj otvor je namerno zatvoren radi minimizovanja buke što je krajnje praktično. Mi vam savetujemo da ukoliko ne morate ni ne dodajete ventilator na ovom mestu, jer sumnjamo da će mnogo promeniti situaciju, a kućište je jednostavno efikasnije što je više zatvoreno.Iako je Silencio 650 izuzetan spola, njegova glavna karakteristika je ono što nosi unutra, a to je izolacija. Stoga, jako nas je zanimalo kako je enterijer rešen i da li ima nekih unapređenja na ovom polju u odnosu na Silencio 550.

      Demontaža bočnih stranica je izuzetno jednostavna, jer je fiksirana šrafovima koji imaju dovoljno veliku glavu da možete sve da završite i rukom, dok će šrafciger biti neophodan tek u slučaju krajnje nužde. Nakon njihovog skidanja smo našli kao i kod prethodnog modela, izolaciju sa unutrašnje strane. Ovde je napravljen još jedan napredak, jer je veća površina prekrivena sunđerom, ali je on “kompresovan” i kao posledica toga tanji. Zbog veće gustine, praktično se dobija suštinski ista izolacija, ali ovako deluje kvalitetnije i sofisticiranije nego kod 550-ice. Poput bokova, izolovana je i gornja strana, dok je dno ostavljeno “ogoljeno”, ali je predviđeno da se tu smesti napajanje.

      Iz tog razloga na dnu se nalazi samo filter koji se vrlo jednostavno skida radi čišćenja, a sve se izvodi bez potrebe za otvaranjem kućišta. Prostim izvačenjem sa zadnje strane se sve završava, tako da je praktičnost definitivno na nivou.

      Unutrašnjost Silencia 650 je odlična i osim što je prostorna, Cooler Master je poslovično dobro odradio konfiguraciju tako da omogući što jednostavniju montažu. Optički uređaji se montiraju bez šrafova, uz pomoć mehanizma, a konekcija hard diskova takođe. Takođe, kada jednom povežete ploču, nećete imati više potrebe da se “umotavate” u kablove, jer se SATA kablovi mogu provući kroz otvore sa zadnje strane i izvršiti povezivanje sa kontrolerom. Nakon toga, sve se svodi na puko ubacivanje hard diskova u predviđene slotove.

      Čak je i otvor prosečen na mestu gde treba da se nalazi procesor jako veliki, tako da nema potrebe za demontažom matične ploče radi zamene kulera. Takođe, tu su i otvori za creva vodenog hlađenja, pa ukoliko želite da napravite ultimativni “silent PC” ovo je kućište za vas. Dopada nam se što je sve organizovano tako da kablovi mogu da se sakriju sa druge bočne strane koja se gotovo nikad, osim u trenucima “kabliranja”, neće otvarati, pa je čak i dodatna elektronika poput one namenjene izboru hard diska za boot smeštena upravo tu.

      Zaključak Cooler Master Silencio 650 je odličan proizvod, koji se ne razlikuje previše u odnosu na model sa oznakom 550, ali su unapređenja napravljena baš tamo gde je to bilo neophodno i na kraju smo dobili bolji proizvod koji izgleda i radi svoj posao odlično. Osim što odlično izoluje buku, protok vazduha nije kompromitovan previše i iako nije uporediv sa HAF-om, neće žrtvovati temperature u većoj meri. Sa druge strane, mogućnosti mu nisu lošije ni od jednog drugog modela u cenovnom rangu, jer su prisutni X-Dock, USB 3.0, kontrola ventilatora i mnoge druge karakteristike koje imaju i ostala kućišta. Stoga zaista ne možemo da mu nađemo zamerku, osim nešto lošijeg potenciometra kome suštinski fali preciznost, ali je to više naša sitničavost nego što je to prava mana uređaja. Kada se sve navedeno uzme u obzir, dobijamo definitivno kućište koje zaslužuje najviša odličja.

       
      Prednost: – Izolacija buke – Kvalitet izrade – Mat površina – Unutrašnjost Mane: – Neprecizno podešavanje ventilatora  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test