Bojan Dančuo Cooler Master napajanja su već jako dugo u samom vrhu svetskog i domaćeg tržišta i sigurno nema ni jednog hardverskog entuzijaste koji ne bi poželeo neki od njihovih modela u svom računaru. Kako bi ostao tu gde jeste i pokrio što veći segment tržišta, Cooler Master mora stalno da izbacuje nove serije i radi na usavršavanju svojih proizvoda iz generacije u generaciju, pri tome pazeći na to da ponudi pravu stvar i za entuzijaste i za nešto manje zahtevne korisnike.
Silent Pro M2 serija Cooler Master napajanja nasleđuje veoma popularnu i sada već vremešnu Silent Pro M seriju, a pokriva više modela snage od 420W do 1500W. Kako je u pitanju klasa proizvoda gde se ipak gleda da cena ne bude preterana, ova napajanja nemaju efikasnost koja zavređuje “Gold” sertifikat, već 850W i jača imaju “Silver” (preko 85% efikasnosti), a slabiji modeli “Bronze” sertifikat (preko 81% efikasnosti). Većina kablova je modularna i može se ubosti po potrebi, dok je samo kablove za napajanje ploče nemoguće demontirati. Ventilator u ovim modelima radi na malim brzinama i stvara veoma malo buke, pa u potpunosti opravdava onaj “Silent” deo iz imena.
Cooler Master Silent Pro Hybrid serija nasleđuje Silent Pro Gold modele i pripada nešto višoj klasi. Ovo “Hybrid” u imenu potiče iz činjenice da ventilator na ovim napajanjima počinje sa radom tek kada opterećenje napajanja pređe preko 200W ili temperatura u napajanju 25°C. Osim toga, uz ova napajanja dolazi i dodatni kontroler za ventilatore, koji se montira u 5,25 inčni otvor i omogućava dodatno podešavanje brzine ventilatora. Efikasnost ovih napajanja ima Gold sertifikat, što garantuje preko 88% efikasnosti, a svi kablovi su u potpunosti modularni, što uključuje i kablove za napajanje ploče.
Na sledeće dve strane ćemo se pozabaviti detaljnije svakim od ova dva napajanja: prenećemo vam naše lične utiske i predočiti mogućnosti ovih napajanja. Cooler Master Silent Pro M2 850W može da isporuči, kako mu i ime kaže, maksimalnu snagu od 850 W. Ima jedan 12 V rail koji može da podnese do 68 A opterećenja, veoma tih 135 mm ventilator varijabilne brzine, kao i aktivni PFC i zaštite od variranja napona i jačine struje.
Brzina ventilatora je skoro stalno ispod 1000 obrtaja u minuti, a tek pri 80% opterećenja i više podiže se do nešto iznad 1000 obrtaja, kada je i dalje veoma tih. Efikasnost napajanja je najveća kada je na oko 50% opterećenja, ali ostaje iznad 88% čak i kada radi na maksimalnoj snazi.
Kutija je prilično velika zbog potrebe da se spakuje veliki broj modularnih kablova koji dolaze uz napajanje. Sa prednje strane je slika napajanja sa stilizovanom oznakom modela, 80 Plus Silver sertifikatom i “5 godina garancije” logom. U kutiji ćete pronaći napajanje (fino ušuškano sunđerom sa svih strana), strujni kabl, modularne kablove za vezu sa uređajima u kućištu i komplet šrafova za montažu.
Cooler Master napajanja su uvek imala jednostavan, a dopadljiv dizajn. Stranice kućišta napajanja su fino obrađene i crne, sa oznakom modela ispisanom krupnim slovima sa strane. Odozgo je takođe ispisana oznaka modela, kao i specifikacije svake od naponskih grana. Kablovi za napajanje ploče izlaze direktno iz napajanja i ne mogu se odvojiti od njega, dok su svi ostali kablovi modularni i možete ih povezati po potrebi, što čini mnogo lakšim održavanje unutrašnjosti kućišta i sprečava pojavu gužve kablova koja može negativno da utiče na protok vazduha (a i ne izgleda lepo).
Od modularnih kablova dobijate: tri kabla za napajanje grafičkih kartica (svaki ima 8 pin + 6+2 pin konektore), što omogućava pokretanje SLI/Crossfire seta sa tri karte, kao i pet kablova za povezivanje ostalih periferija, na kojima se nalazi 12 SATA konektora, 5 standardnih MOLEX-a i jedan mali konektor za floppy napajanje. Svi modularni kablovi su pljosnatog tipa, tako da se teže mrse i lakše “pakuju”.
Napajanje se veoma lako montira, a kablovi su sasvim dovoljne dužine čak i za kućišta koja podrazumevaju kabliranje sa druge strane lima na kojem leži matična ploča. Kao što je i očekivano, napajanje je jako tiho u radu i veoma se malo zagreva. Pošto nismo imali čime da ga opteretimo do kranjih granica, ventilator nije nikada ni prešao brzinu od 1000 obrtaja u minuti. Za sve vreme testa, voltaže očitane sa senzora na matičnoj ploči su bile stabilne, a napajanje je bilo mlako na dodir. Po specifikacijama, a i po rezultatima testova nekih sajtova koji su bolje opremljeni za ovu vrstu testiranja od nas, ovo napajanje troši izuzetno malo struje u stand-by režimu. Kada je 5Vsb (5V stand by – služi za napajanje uređaja koji mogu da probude računar: LAN karte, tastatura, miš…) neopterećen, napajanje troši samo 0,28 W.
Specifikacija:
Cooler Master Silent Pro M2 850W
Maksimalna izlazna snaga
850 W
Power Factor Correction
Aktivni PFC
Efikasnost
80 Plus Silver
Radna temperatura
0°C – 40°C
Zaštita
Zaštita od prejakog napona Zaštita od preslabog napona Zaštita od prejake struje Zaštita od preslabe struje Zaštita od pregrevanja Zaštita od kratkog spoja
Hlađenje
135mm Hysinth Bearing Fan
Dimenzije
150 mm x 86 mm x 180 mm
Težina
2,4 kg
Standard
ATX12V v2.3
Cooler Master Silent Pro M2 850W – naponska specifikacija
Ulaz naizmenične struje
100-240V~ 11-5,5A 60-50Hz
Rail
3.3V
5V
12V
-12V
5Vsb
Izlaz jednosmerne struje
30A
30A
68A
0,3A
3A
180W
816W
3,6W
15W
Ukupna maksimalna snaga
850W
Cooler Master Silent Pro Hybrid 1050W je srednji model iz Hybrid serije i može da isporuči maksimalnih 1050W snage, što je više nego dovoljno za konfiguracije sa najjačim procesorima i tri grafičke karte visoke klase u SLI/crossfire režimu (model od 1300W je predviđen za četiri grafičke karte). Snaga koju može da podnese 12 V rail je impresivnih 82 A, sa efikasnošću od čak 90%. Specifičnost ove serije napajanja je i ventilator koji se uključuje samo kada potrošnja pređe 200W ili se temperatura napajanja podigne preko određene granice. Kablovi su u ovom slučaju potpuno modularni, pa čak i kabl za napajanje ploče i procesora dolazi odvojeno.
Kutija u kojoj dolazi Hybrid napajanje je primetno veća od M2 kutije, a kada je otvorite, biće vam jasno i zbog čega.
Pored vrlo izdašno ušukanog napajanja, u kutiji ćete naći torbicu sa spakovanim kablovima, kao i 5,25″ front-plate sa kontrolama za ventilatore.
Kućište napajanja je presvučeno hrapavim i blago svetlucavim materijalom koji je možda nepotreban, ali definitivno ostavlja utisak posebnosti uređaja. Kvalitet izrade je generalno na jako visokom nivou i to se već na prvi pogled vidi.
Sa gornje strane se nalazi nalepnica sa specifikacijom, a sa prednje strane napajanja su konektori. Ako krenemo sa leve gornje strane, tu su konektori za vezu sa kontrolerom ventilatora, konektori za kablove za napajanje procesora, pet konektora za SATA/MOLEX kablove, četiri PCIe konektora za kablove za napajanje grafičkih kartica i konektor za kabl za napajanje ploče.
Sve ove kablove ćete pronaći u torbici koja dolazi uz napajanje i može zgodno da posluži za čuvanje kablova koje ne iskoristite. Od konektora na kraju kablova, imaćete na raspolaganju pet MOLEX-a, jedan Floppy, dvanaest SATA i šest PCIe u 6+2 konfiguraciji.
Dodatni front-plate služi za kontrolu ventilatora u napajanju (možete ga naravno ostaviti i na automatici) i još tri ventilatora u sistemu, a u ove svrhe se koristi poseban 7 V rail, tako da vam nije potrebno nikakvo dodatno napajanje za ove ventilatore. Kontroler je moguće montirati u bilo koji 5,25″ slot u kućištu, a neophodno ga je povezati sa 7 V rail-om na napajanju specijalnim četvoropinskim kablom. Ovo je prilično neuobičajeno rešenje i prvi put se srećemo sa ovakvim rešenjem.
Montaža napajanja je vrlo jednostavna, a kako Hybrid nije ništa većih dimenzija od M2, nećete imati problema sa nekim kućištima u kojima nema dovoljno mesta za “produžena” napajanja. Kablovi su dovoljno dugački za praktično sve dimenzije kućišta. Kada računar nije opterećen i radi na smanjenom taktu procesora i u 2D modu, napajanje je potpuno nečujno. Ventilator u njemu doduše može da dostigne veće brzine od onog u M2 modelu, pa se samim tim i više čuje, ali ako ga držite na automatskoj kontroli obrtaja do toga može doći tek pri opterećenjima od 75% i više, što mi nismo ni približno dostigli. Za sve vreme testa, voltaže očitane sa senzora na matičnoj ploči su bile stabilne, a napajanje je bilo mlako na dodir. Hybrid 1050W napajanje, kao i M2 serija, troši jako malo u stand-by modu, samo 0,3 W. Kontrolor ventilatora je prilično zgodan dodatak za one koji vole da drže sve parametre pod ručnom kontrolom, a ako vam nije potrebno da sistemski ventilatori u rade na 100%, može da smanji buku u kućištu na minimum.
Specifikacija:
Cooler Master Silent Pro Hybrid 1050W
Maksimalna izlazna snaga
1050 W
Power Factor Correction
Aktivni PFC
Efikasnost
80 Plus Gold
Radna temperatura
0°C – 40°C
Zaštita
Zaštita od prejakog napona Zaštita od preslabog napona Zaštita od prejake struje Zaštita od preslabe struje Zaštita od pregrevanja Zaštita od kratkog spoja
Hlađenje
135mm Silent Hydraulic Bearings Fan
Dimenzije
150 mm x 86 mm x 180 mm
Težina
2,4 kg
Standard
ATX12V v2.3, EPS 2.92
Cooler Master Silent Pro Hybrid 1050W – naponska specifikacija
Ulaz naizmenične struje
100-240V~ 11-5,5A 60-50Hz
Rail
3.3V
5V
12V
-12V
5Vsb
7V
Izlaz jednosmerne struje
22A
25A
82A
0,3A
3A
1,8A
150W
984W
3,6W
15W
12,6W
Ukupna maksimalna snaga
1050W
Cooler Master Silent Pro M2 850W i Cooler Master Silent Pro Hybrid 1050W su odlična napajanja i obe serije očigledno krasi visoka efikasnost i pouzdanost (Cooler Master na njih daje garanciju od 5 godina). Uz to, aktivni PFC i ugrađena zaštita od varijacija napona i struje garantuju da će komponente u računaru biti u svakoj situaciji potpuno zaštićene. Sa oba napajanja koja smo imali na testu možete snabdeti električnom energijom najmoćnije procesore, a kablovi vam omogućavaju da povežete do tri grafičke karte i 12 SATA uređaja (ako treba i više preko adaptera).
Cooler Master Silent Pro M2 850W dolazi sa modularnim rešenjem kablova, gde je samo kabl za napajanje ploče i procesora stalno fiksiran (a on vam ionako stalno treba), dok sve ostale kablove možete povezivati po potrebi i tako lako održati unutrašnjost kućišta urednom. Ventilator u ovom napajanju je veoma tih, čak i pri punom opterećenju napajanja. M2 serija napajanja je po svemu sudeći novi Cooler Master-ov mainstream segment i može se pronaći u čak sedam varijanti sa snagom koja se kreće u opsegu od 420W do čak 1500W. Koje god napajanje iz ove serije da uzmete, dobićete kvalitetan proizvod kojem ništa ne nedostaje i kojim će biti zadovoljni i standardni korisnici i entuzijasti.
Cooler Master Silent Pro Hybrid 1050W je napajanje za one koji su spremni da plate malo više za neke premium funkcije. Ova orijentacija je očigledna i po tome što Hybrid serija postoji u tri verzije, gde je najslabija snage od 850W, pa sasvim izvesno nije namenjena korisnicima koji ne planiraju da ga koriste uz prilično moćan hardver. Potpuno modularni kablovi, efikasan hladnjak koji omogućava ugrađenom ventilatoru da ne radi uopšte na potrošnjama ispod 200W, kao i eksterni kontroler ventilatora su očigledne prednosti koje dobijate u odnosu na M2 seriju. Postavlja se samo pitanje da li ste spremni za to da platite ne baš malu razliku u ceni, ali kako ova serija napajanja i jeste namenjena primarno entuzijastima i ljubiteljima luksuznih stvari, ne sumnjamo da će naći dom u velikom broju top konfiguracija.