Miloš Stamenković Tokom poslednjih nekoliko godina imali smo priliku da testiramo dosta CoolerMaster kulera i svaki je bio među najboljima u svojoj klasi. Slično se očekuje i od modela TPC800 koji se pojavio pre par meseci na tržištu.
Fokus današnjih top modela kulera je promenjen u odnosu na ideje i želje koje su bile aktuelne pre pet ili deset godina. Tada je primarna stvar bila najbolje moguće hlađenje i što veća efikasnost hlađenja iz ugla performansi, dok je buka bila u drugom planu. Korisnici su jednostavno trpeli buku, jer je to bila cena za moćan kuler koji će uspešno hladiti maksimalno overklokovan procesor. Danas, buka je generalno u prvom planu, odnosno što manja količina iste, jer ljudi neće više da trpe neke iole primetnije zvukove koji dolaze iz kućišta.
Naravno, performanse nisu izgubile na važnosti, i dalje je bitno koliko će kuler moći da ohladi prvenstveno overklokovan procesor, što uz manje količinu buke nije baš tako lak zadatak. Jednostavno, buka i performase su dve suprotne stvari, pa i nije tako lako pronaći najbolji mogući kompromis između dva parametra.
CoolerMaster sa TCP800 modelom pokušava upravo to, nudeći korisnicima dosta izbora oko konfiguracije kulera. Tako TCP800 dolazi bez ventilatora u paketu (postoji i verzija sa ventilatorom), pa je u ovoj varijanti ostavljena opcija da korisnici sami izaberu kakve ventilatore i koliko ventilatora će koristiti. U paketu se dobijaju dva nosača za dva ventilatora (12-ice), a uz to ide standardni set „bracket-a“ za montažu kulera na sve moguće aktuelne sokete. U pitanju je već odavno poznati i razrađeni Cooler Master sistem koji omogućava dosta lako skidanje kulera u slučaju da korisnik ima želju da zameni procesor, promeni termalnu pastu i slične stvari.
Ipak, ono što za nijansu otežava ovu akciju su same dimenzije TCP800 koje su dosta velike. Veličina hladnjaka od 134x74x158 mm jasno pokazuje da je TCP800 u klasi najvećih standardnih kulera, pa to treba imati u vidu prilikom montaže na matičnu ploču. U zavisnosti od ploče, treba obratiti pažnju na orijentaciju kako bi eventualno ostalo malo više prostora za baratanje sa memorijskim modulima, ali je i pored toga realno da će ventilatori blokirati lagani pristup modulima.
Glavni novitet koji ima TCP800 je da pored šest klasičnih „heatpipe-ova“ hladnjak poseduje poseban deo koji koristi „Vertical Vapor Chamber“ tehnologiju. U dva dodatna pljosnata heatpipe-a je smeštena određena količina pare koja ima zadatak da cirkulacijom kroz bazu kulera (bakarna niklovana osnova) dodatno poboljša performanse hlađenja. Naravno, presudna stvar za performase će biti sam izbor ventilatora, a mi smo tokom testa koristili dva ventilatora brzine 1200rpm. Ovaj izbor predstavlja dobar kompromis između buke i performansi, jer ovakva dva ventilatora prave izuzetno malu količinu buke koja se tek jedva može primetiti u situaciji otvorenog kućišta.
{pagebreak} {pagebreak title=”Rezultati, finalni utisci”}
Rezultati Ovde možete videti kako se TPC 800 pokazuje u realnom radu…
U poređenju sa CoolerMaster Hyper 212+ i CoolerMaster Hyper 412S, TPC800 je pokazao za nijansu bolje performanse. Tih par stepeni razlike nisu ništa dramatično, ali su druge strane pokazuju da TPC800 predstavlja veoma efikasno rešenje u kombinaciji sa dva tiha ventilatora. Druga dva kulera imaju dosta brže ventilatore i samim tim su dosta bučniji, tako da TPC800 definitivno ima šta više da ponudi u odnosu na ove modele.
Ono što ide protiv TPC800 modela je finalna cena kulera, koja je gotovo duplo veća u odnosu na CoolerMaster Hyper 212+ i CoolerMaster Hyper 412S. Dakle, TPC800 košta celih 60 evra bez ventilatora, dok CoolerMaster Hyper 212+ i CoolerMaster Hyper 412S imaju cenu do 30-ak evra zajedno sa jednim ventilatorom. Imajući u vidu ove informacije o ceni, postaje diskutabilno koliko korisniku vredi investicija u TPC800. TPC800 je definitivno bolji kuler, ali je problem što je i cena primetno „bolja“, a da je pri tome razlika u performansama od 2 do 5 stepeni, u zavisnosti od situacije. Tako većini korisnika koji žele veoma solidno i povoljno kuler rešenje mnogo bolje pristaje izbor CoolerMaster Hyper 212+ ili CoolerMaster Hyper 412S.
Dakle, sve zavisi od gledišta korisnika i njegovog razmišljanja o odnosu performansi i buke. Takođe, podsetimo da u cenovnoj kategoriji od oko 60 evra, CoolerMaster ima takođe odličan V8 model. U finalnoj računici, ne treba zaboraviti da za TPC800 korisnici moraju dokupiti ventilator(i), dok u V8 paketu se sve dobija zajedno. TPC800 je definitivno za preporuku i za razmišljanje, ali pre svega za korisnike koji su svesni da im treba visok stepen prilagodljivosti kulera, odnosno kojima će značiti to što mogu sami da “optimizuju” svoj kuler ventilatorima po želji i koji su voljni da plate više novca za mogućnost spuštanja nivoa buke za još nekoliko decibela. Uostalom, nije mali broj korisnika kojima veoma znači slobodan izbor ventilatora koje žele koristiti.
Cooler Master TPC 800
Predstavljanje noviteta u domenu kulera danas nikako nije lako, jer su se kuleri već odavno približili maksimumu kada je tehnološki razvoj u pitanju. Ipak, to nikako ne sprečava poznate firme koje se bave računarskim „rashladnim tehnologijama“ da pokušavaju da unesu neke novitete i da tako tržištu predstavljaju nove modele. Interesantno, CoolerMaster kao jedna od vodećih kompanija u ovoj oblasti duže vreme nije predstavila značajniji noviji model kulera, što još jednom pokazuje kako je teško doći do nekog bar malo opipljivog razloga za nove modele. No, sada imamo idealnog kandidata da nas malo razmrda - Cooler Master TPC 800 kuler...