Cooler Master XCraft 250

Cooler Master XCraft 250

Nakon solidnog uspeha koji je postigao sa XCraft serijom kućišta za 3.5” diskove, poznati proizvođač predstavio je i modele predviđene za 2.5” diskove koji su mnogo praktičniji...

    Sadržaj

      Delimir TasićCooler Master XCraft 250
      Na tržištu se nudi više alternativa za skladištenje i prenos podataka. Na jednoj strani su tzv. kompletna rešenja koja nude najčešće proizvođači hard diskova i koja uključuju hard disk i specijalno dizajnirano kućište za njega. Prednost ovog koncepta je što su kućište i hard disk prethodno testirani i garantovano će raditi na većini matičnih ploča. Sa druge strane, kapacitet kod ovakvih diskova nije moguće povećati, jer kućište nije lako otvoriti u cilju zamene hard diska unutar njega. Baš zato i dalje su popularnija tzv. eksterna kućišta za hard diskove koja dolaze bez integrisanog diska i u koji je moguće ubaciti bilo koji hard disk.

      Cooler Master XCraft 250 hard disk test logo

      Izbor između kućišta za veće, 3.5” diskove, i manje, 2.5” namenjene notebook računarima i nije tako težak, ukoliko unapred znate šta vam zapravo treba. Prednosti većih diskova i eksternih kućišta za iste leži u većem kapacitetu i brzini, ali i nižoj ceni po gigabajtu. Naime, 3.5” diskovi su danas veoma jeftini, imaju zavidne brzinske specifikacije, a lako su dostupni na tržištu. Ipak, kada je prenosivost u pitanju, 3.5” rešenja imaju više nedostataka. Pre svega, eksterno kućište sa ugrađenim 3.5” diskom nije baš lagano, a da stvar bude još gora tu je i obavezni adapter za struju, jer 3.5” diskovi se ne mogu napajati putem USB ili Firewire porta. Kada se sve na kraju sabere, ispada da disk u 3.5” kućištu i nije baš toliko praktičan za nošenje. Sa druge strane manji diskovi predviđeni za notebook računare troše znatno manje struje, pa se najčešće mogu napajati posredstvom USB porta na računaru. Ipak i tu ima izuzetaka, pa stariji diskovi umeju da prave problem oko napajanja. U tu svrhu proizvođači eksternih kućišta najčešće isporučuju dodatni USB kabl kojim se hard disku obezbeđuje dodatno napajanje. Međutim, velika većina 2.5” diskova u stanju je da radi dok se napaja sa USB ili Firewire porta, pa je prenosivost ovakvih rešenja na veoma zavidnom nivou. Ovakva kućišta su veoma malih dimenzija, da mogu da stanu u džep od jakne, a često nije potrebno nositi sa sobom ni USB kabl, jer ga većina korisnika računara već ima. Jedino se, dakle, postavlja pitanje, da li vam je kapacitet koji nude 2.5” diskovi dovoljan. Naime, iako se 2.5” diskovi proizvode i u kapacitetima većim od 160 GB njihova cena višestruko nadmašuje cenu 3.5” diskova istog kapaciteta. Mogli bismo reći da je 2.5” disk isplativ ljudima kojima je dovoljan kapacitet od 40-60 GB, jer sve preko toga podrazumeva visoku cenu samog diska i težu dostupnost na domaćem tržištu.

      Cooler Master XCraft 250 hard disk test

      Cooler Master XCraft 250 hard disk test izlged

      Cooler Master je ovom prilikom ponudio seriju XCraft kućišta za hard diskove koja nosi oznaku ”250”. Kako joj i samo ime na neki način sugeriše, nova serija namenjena je 2.5” diskovima i vizuelno se nadovezuje na izgled većeg XCraft-a koji je, verujemo, dobro poznat našim čitaocima.

      Cooler Master XCraft 250 hard disk test boje

      Cooler Master XCraft 250 hard disk test velicine

      U vizuelno veoma atraktivnim pakovanjima, stigle su dve revizije XCraft 250 kućišta, koja se razlikuju samo po boji. Dakle, uobičajeno i ovog puta dostupne su silver i crne verzije kućišta. Crna verzija odlikuje se tzv. piano obradom što znači da je površina glatka i reflektivna kao ogledalo što izgleda izuzetno atraktivno. Pojedinim korisnicima smetaće lako ostajanje otisaka prstiju na ovakvoj površini, ali je proizvođač mislio i na to, pa je u pratećem pakovanju isporučio čak i sintetičku krpicu za brisanje koja će podjednako biti dobra i za čišćenje TFT monitora bez upotrebe tečnosti. Pored krpice u paketu sa XCraft 250 kućištem dolazi i USB kabl koji na jednom svom kraju ima konektor za napajanje i mini USB priključak, a sa druge strane može se povezati na dva USB porta.

      Cooler Master XCraft 250 hard disk pakovanje

      Cooler Master XCraft 250 hard disk prateca operma

      Jedan port u tom slučaju služi sa prenos podataka, a kroz drugi se vrši napajanje hard diska koji ste ”zapakovali” u XCraft 250. Priključak kroz koji se vrši napajanje diska, na drugom svom kraju ima USB port kako u slučaju upotrebe dodatnog napajanja ne bi ostali uskraćeni za dva USB porta. Dok se XCraft 250 napaja putem dodatnog USB porta, ovaj priključak je moguće koristiti za manje zahtevne uređaje kao što su flash diskovi i slično, ali neće biti moguće puniti  uređaje kao što su iPod ili mobilni telefon. Ipak, najčešće nije potrebno koristiti dodatno napajanje, pa je dovoljno povezati XCraft 250 na samo jedan USB port računara.

      Cooler Master XCraft 250 hard disk test

      Cooler Master XCraft 250 hard disk konektori

      Celom bočno stranom XCraft 250 ima metalnu mrežicu kroz koju se odaje toplota i hladi hard disk. Na prednjoj strani nalazi se specijalni taster za čiju upotrebu je potrebno instalirati prateći drajver i softver. Naime, pritiskom na ovo dugme pokrećete Cooler Master softver za bekap podataka koji ima bazične funkcije softvera ovog tipa. Upotreba ovog softvera krajnje je jednostavna. Oko tastera se nalazi providna površina iza koje se nalazi plava dioda koja signalizira upotrebu diska. Vizuelni efekat koji je postignut na ovaj način je veoma atraktivan. Na zadnjoj strani se nalaze mini-USB priključci i priključak za napajanje na koji se takođe povezuje specijalni USB kabl o kome smo već govorili u ovom tekstu. Ugradnja hard diska krajnje je jednostavna i može se obaviti za par minuta.

      Cooler Master XCraft 250 hard disk software test

      Potrebno je samo odvrnuti jedan šraf na zadnjoj strani kućišta i nakon toga se može lako izvući ploča na koju se montira hard disk. Na samoj ploči nalazi se mesto u koje prvi put po montaži diska treba fiksirati četiri gumena graničnika koji imaju funkciju amortizacije vibracija hard diska i nakon toga je za završetak instalacije dovoljno samo još ušrafiti hard disk pomoću četiri šrafa za ploču i vratiti sve na svoje mesto. Treba napomenuti da je XCraft 250 trenutno predviđen samo za ATA hard diskove, a nije nam poznato da li će u skorijoj budućnosti biti predstavljena verzija za modernije i brže SATA diskove. Takođe, mišljenja smo da je izostanak Firewire veze mana, posebno kada su u pitanju zahtevniji korisnici. Iako na papiru USB 2.0 donosi veću propusnu moć, u praksi je Firewire mnogo pouzdaniji i nešto brži kod prenosa podataka sa eksternih hard diskova. Bilo kako bilo, nadamo se da će Cooler Master izaći na tržište i sa modelima predviđenim za Firewire vezu. Sasvim izvesno, prvo je predstavljena tzv. mainstream verzija kućišta, jer najveći broj korisnika upravo i koristi USB 2.0 vezu i PATA hard diskove.

      Cooler Master XCraft 250 hard disk kuciste

      Cooler Master XCraft 250 hard disk test

      Kućište smo testirali sa Toshiba hard diskom kapaciteta 40 GB i brzine rotacije ploča od 4200 obrtaja u minuti. Ovaj disk se ugrađivao u notebook računare starije generacije i ima kapacitet keš memorije od 8 MB. Kako bismo stekli realniju sliku performansi XCraft 250 kućišta uporedili smo ga sa Transcend fijokom nešto starije generacije koja na sebi ima Firewire i USB 2.0 portove. Kontroler kompanije ITE koji se nalazi unutar XCraft 250 fijoke pokazao se nešto bolje prilikom transfera fajlova pod Windows operativnim sistemom, dok pod Mac OS X nije bilo skoro nikakvih razlika. Firewire se pokazao znatno bržim pod Mac OS X operativnim sistemom iskoristivši apsolutni maksimum ugrađenog diska. Sa druge strane, Firewire veza je postigla sumnjivo nizak rezultat pod Windows-om za šta krivimo očigledno loše drajvere za Texas Instruments IEEE1394 kontroler koji dolazi uz Apple Boot Camp softver. Sve testove smo sproveli na najnovijem Apple MacBook Pro računaru u kome se nalazi Core 2 Duo T7600 procesor radnog takta 2.33 GHz i 2 GB radne memorije. Windows XP SP2 smo podigli na posebnoj particiji pomoću Apple Boot Camp softvera i instalirali smo sve dostupne apdejtove sa Microsoft Update web lokacije.

      Cooler Master XCraft 250 hard disk test poredjenje

      Cooler Master XCraft 250 hard disk test

      Sve u svemu, XCraft 250 se pod Windows-om pokazao nešto bržim u odnosu na našu referentnu fijoku što je većini korisnika najbitnije. Skoro identične performanse ova dva kućišta u slučaju Mac OS X sistema sugerišu nam da je ugrađeni kontroler unutar XCraft 250 kućišta solidno rešenje. Kako XCraft 250 karakteriše i veoma atraktivan dizajn i visok stepen kvaliteta izrade onda ga mirne duše možemo preporučiti svim korisnicima koji imaju potrebe za jednim ovakvim rešenjem za prenos podataka.
      Zahvaljujemo se kompaniji Cooler Master na ustupljenim XCraft 250 kućištima za potrebe realizacije teksta.

      Kontakt: Desk, Pin Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test