DDR2 - Geil  vs. Crucial vs. Kingston

DDR2 - Geil vs. Crucial vs. Kingston

Uprkos činjenici da su vodeći proizvođači matičnih ploča izbacili modele sa podrškom za DDR3 memorijski standard, DDR2 memorija još uvek predstavlja ubedljivo najbolji izbor kada su u pitanju odnosi dobijenih performansi i uloženog novca. Na test su nam stigla dva nova GEiL modela iz EVO ONE serije koje smo suprotstavili najpoznatijim modelima iz različitih klasa...

    Sadržaj

      Aleksandar Božović

      DDR2: Geil vs. Crucial & Kingston

      Uprkos činjenici da su svi vodeći svetski proizvođači matičnih ploča izbacili svoje modele sa podrškom za DDR3 memorijski standard, DDR2 memorija još uvek predstavlja najbolji mogući izbor kada su u pitanju dobijene performanse i uloženi novac. Veoma niske cene omogućavaju maksimalnu nadogradnju i potpuni benefit sistema sa velikom količinom sistemske memorije. Ukoliko pogledate ponudu domaćih firmi koje se bave prodajom računara, standard i neki prihvaćeni minimum je postao računar sa 1GB DDR2 RAM memorije dok se sve češće pojavljuju i sistemi sa 2GB sistemske memorije. 2GB je trenutni magični prag zbog ograničene mogućnosti adresiranja 32-bitnih operatinih sistema, a da pri tome ne žrtvujete Dual Channel režim rada memorijskog kontrolera. Istina je takođe i da DDR3 standard trenutno ne pruža dovoljno veliku razliku u brzini rada koji bi opravdala kupovinu višestruko skuplje DDR3 platforme. Sve ovo je dovoljan razlog zbog koga brojni dalekoistočni proizvođači izbacuju nove modele DDR2 memorija. Uglavnom se radi o specijalnim modelima namenjenim zahtevnim korisnicima koji hoće da iscede i poslednji promil performansi iz memorijskog podsistema. U tome uglavnom uspevaju jer su novi modeli DDR2 memorijskih modula tik iza naprednih DDR3 memorija.
       

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Zbog svega prethodno rečenog odlučili smo da proverimo šta novo ima u ponudi kod domaćih distributera (a da to već nismo testirali) i može li se naći nešto od egzotičnijih modela DDR2 memorija. Ovom prilikom ćemo vam predstaviti GEiL Black Dragon EVO ONE modele na 800 i 1066MHz a zatim ih uporediti sa standardnom ponudom u obliku Kingston KVR667 i KHX 9600 modela. Kao referencu vrhunskih modela, pored spomenutog Kingston KHX 9600 na testu smo imali Crucial Ballistix 8500 model koji nezvanično važi za najbolju DDR2 memoriju. Testiranje memorija je vrlo zahtevan i po komponente stresirajući proces. Prvo smo izmerili performanse na fabrički deklarisanim brzinskim parametrima dok je naredna baterija testova podrzumevala postavljanje istih brzinskih vrednosti kako bi sve testirane module sveli na zajedničku vrednost i utvrdili da li postoji i kolika je razlika između testiranih memorija. U ovoj situaciji smo dozvolili bržim modulima da koriste oštrija sekundarna podešavanja kako bi videli koliko neke dodatne opcije ubrzavanja utiču na dobitak u performansama. Konačno, zadnji deo testiranja se odnosi na postizanje maksimalnih brzinskih limita u uslovima stabilnog rada. Odmah vam je jasno da test ove vrste zahteva mnogo vremena, srtpljenja ali i dobrog hardware-a. Veliko naprezanje komponenti uzima žrtve. Tako je bilo i tokom ovoga testa. Jedna ASUS P5K Pro ploča nije izdržala i tokom O/C testiranja KHX 9600 modela otišla je u »večna lovišta« (vi overklokeri samo znate za taj izraz? :)- prim. ured.). Slično se desilo i sa WD 160GB Caviar diskom koji je usled mnogobrojnih restart procedura posle jednogodišnjeg rada u ekstremnim uslovima svakodnevnog testiranja, prestao da radi. Na kraju testa se čak i rezervni igrač u vidu P5E matične ploče počeo da buni i nagoveštava neke nepravilnosti u radu koje su mogle na kraju završiti fatalnim ishodom po ploču.

      GEiL BD EVO ONE PC2-6400 800MHz DualChannel kit

      GEiL BD EVO ONE PC2-8500 1066MHz DualChannel kit

      Novi model Black Dragon (BD) serije modula nam je stigao iz GEIL-a. Oznaka EVO ONE, označava da se radi o sledećoj evoluciji tj. memoriji sa poboljšanim performansama postignutim zahvaljujući oštrijim latencijama ali i novom sistemu hlađenja koji GEIL naziva „EVO ONE Heat sinkwith MTCD technology“. Memorija dolazi u dual channel (2x1GB) atraktivnom crnom pakovanju karakterističnom za GEIL Black Dragon seriju. Memorija već na prvi pogled impresionira velikim i masivnim crnim hladnjacima čiji se dizajn razlikuje od do sada viđenih rešenja. Najsličnije uporedivo rešenje je ono koje sa nalazi na OCZ Reaper modelima. Modul sa hladnjakom je prilično velikih dimenzija.

      Skoro je duplo veći u visinu od Kingston HyperX modela što može i da zasmeta prilikom instaliranja modula u memorijska podnožja jer prilikom instaliranja morate primeniti i malo sile kako bi memorija pravilno legla u slot. Količina sile u slučaju EVO ONE modula je malo veća zbog veličine modula i vrlo lako možete preterati i oštetiti plastično memorijsko podnožje. Zbog toga savetujemo malo pažnje prilikom instalacije ove memorije što svakako neće biti na odmet. Vizelni nastup Black Dragon memorije, pored njene masivne pojave, upotpunjuje i jedna diskretna rubin crvena led dioda. Šta je to što ove module čini tako različitim? Spomenuti „EVO ONE Heat sinkwith MTCD technology“ sistem hlađenja je karakteristika po kojoj se izdvaja ove gejmerska serija memorije.

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      MTCD je skraćenica koja označava „Maximized Thermal Conduction & Dissipation” tehnologiju transfera toplote sa memorijskih čipova do samih hladnjaka. Prilikom izrade tela hladnjaka i rashladnih rebara upotrebljen je materijal sa odličnim termo-provodnim karakteristikama, aluminijum (237 W/(m·K) at 300 K), dok je “heatpipe” izradjen od bakra (401 W/(m·K) at 300 K). Toplotna energija koja se stvara prilikom rada na memorijskim čipovima se putem termo provodne trake prenosi na samo telo hladnjaka. Tako se na najbrži mogući način prenosi toplota sa samih čipova na veliko aluminijumsko telo. Radna temperatura memorijskih čipova se osetno smanjuje jer se prenosi na telo hladnjaka koje može da primi znatno veću količinu toplote.

      Toplota se dalje prenosi putem “heatpipe” cevi i tečnosti koja se u njima nalazi a koja ima nisku tačku ključanja do centrlnog dela koji je otvoren i na kome se nalaze tanka aluminijumska rebra. U tom delu se fluid kondenzuje i iz gasovitog prelazi ponovo u tečno stanje. Na taj način se ceo ciklus prenosa i disipacije toplote ponavlja a što u krajnjem slučaju rezultira efikasnom kontrolom radne temperature memorijskih modula. Bitno je spomenuti da je ceo modul oklopljen aluminijumskim hladnjakom dok je centralni deo na kome se nalaze rebra, otvoren i ukoliko se u sistemu nalaze dva ili više EVO ONE memorijskih modula stvara se efekat vazdušnog tunela čime se poboljšavaju rashladne krakteristike zbog usmerenog strujanja vazduha.

      Tokom rada smo mogli da potvrdimo prethodno navedene činjenice. Bez obzira da li je memorija radila na standardnim podešavanjima ili u overkloking režimu sa podignutim radnim naponima, temperatura je bila daleko najniža u poređenju sa ostalim memorijskim modulima koji su se ovom prilikom našli na testu. Dakle nije prazna priča i marketing već nešto što u stvarnosti i praksi funkcioniše. Možemo zaključiti da memorija ima odlične predispozicije za postizanje vrhunskih rezultata a da li će tako i biti videćemo na osnovu postignutih rezultata. Na test smo dobili dva modela i kompleta Black Dragon EVO ONE memorija: GE22GB800C4DC – 800MHz 4-4-4-12, 2T, 2.0V 2GB Dual Channel Kit i GE22GB1066C5DC – 1066MHz 5-5-5-15, 2T, 2.1-2.3V 2GB Dual Channel Kit.

      Na prvi pogled Vam se može učiniti da je u pitanju ista memorija i da su kod jačeg modela samo podignuta radna brzina i napon. Međutim, nije tako! Slabiji model na 800MHz radi na tačno deklarisanim specifikacijama 800MHz 4-4-4-12, 2T, 2.0V i tek nešto malo više preko definisanih vrednosti. Ne pomažu ni veći napon ni EVO ONE hladnjaci. Vrlo nerado prihvata overkloking poduhvate. Kada smo pokušali da je podesimo na referentna setovanja kojima smo međusobno upoređivali sve testirane modele, odbila je da radi sa 1T parametrom. Pokušaj rada na 1066MHz završio je neuspehom. Memorija na ovoj radnoj brzini nije stabilna čak ni na CL6 setovanjima. Bilo kakav pokušaj oštrijeg overklokinga doveo bi sistem u prilično čudno i pre svega izrazito nestabilno stanje. Podizanje napona na 2.4V nije pomoglo. Sve preko te vrednosti imalo je za posledicu da memorija nije htela da se “probudi”.

      Na kraju sledi logičan zaključak – očekivali smo mnogo više. Jači model je za klasu bolji. Definitvno bolja memorija od prethodnog modela što je pre svega pokazala tokom rada. Za razliku od slabijeg modela EVO ONE 1066 je bez problema radio na 800MHz 1T setovanjima. Sa slabijim modelom deli slične nedostatke i mane. Povećanje napona ne utiče na poboljšanje performansi i vrlo nerado se overklokuje. Postiže bolje overkloking rezultate ali uz prilično veliku nestabilnost sistema tj. sve se svodi na brzinske “izlete” kratkog daha. Tokom rada se vrlo malo, gotovo neprimetno greje čak i prilikom velikih vrednosti napona radne memorije. Pogledajmo sada i neke druge memorije koje smo iskoristili da bi nove GEiL memorije bile sa njima upoređene.

      Kingston ValueRam KVR 667 DDR2 1GB

      Prva memorija koja se obrela na ovom testu jesu veoma popularni, izrazito jeftini i dostupni Kingston KVR modeli. Sa maloprodajnom cenom koja je ispod 20 evra, ova memorija se nameće kao najpoželjniji izbor kod najvećeg broja kupaca. Cena, garancija i renome firme Kingston su kombinacija koja nikoga ne može ostaviti ravnodušnim. To pokazuju i količine prodatih memorija kojima su domaći distirbuteri uspeli da preteknu neka mnogo jača i brojnija tržišta. Kingston KVR spada u tzv. Value segment što znači da se na ove module ugrađuju memorijski čipovi velikog broja proizvođača. Velika je verovatnoća da ćete tokom tri različita čina kupovine dobiti module sa memorijama koje su proizveli različiti proizvođači. Elpida, Nanya, Qimonda, Samsung, Kingston su samo neka od imena koje možete pronaći kao potpisane proizvođače memorijskih čipova na Kingston KVR modulima. Ovog puta SAMSUNG je potpisao memorijske čipove. Zanimljivo je da se radi o »jednostranim« modulima tj. memorijski čipovi su zalemljeni sa jedne strane modula dok je druga prazna. Deklarisana brzina modula je 667MHz, CL5-5-5-18 2T, 1.8V. Prilično konzervativno na prvi pogled ali se tokom testova pokazalo da memorija ima rezerve i za ozbiljnije zatezanje sekundarnih parametara ali i postizanje veće brzine na memorjskoj magistrali. Prilikom testova na „default“ vrednostima, memorija je bila stabilna što smo iskreno i očekivali, nije se grejala niti pokazivala bilo kakve negativne simptome tokom rada. Podizanje brzinskih zahteva i setovanja na zajedničku vrednost sa ostatkom testiranih modela što je u praksi značilo 800Mhz, CL5-5-5-12 1T, Static Read Control (SRC) = Enabled, Ai Clock Twister (AiCT) = Enabled, Transaction Boost (TB) = 0 je zahtevalo i povećanje radnog napona na 2.2V. Najviše smo sumnjali u mogućnost memorije da se u ubrzanom modu probudi sa 1T setovanjima ali na naše prijatno iznenađenje, sistem se probudio iz „prve“ i odradio kompletnu bateriju testova bez restarta ili zaglavljivanja sistema. Odličan rezultat za memoriju iz ovog cenovnog ranga. Napominjemo da je tokom rada u overkloking režimu, uprkos činjenici da je napon osetno povećan, memorija i dalje bila hladna čak smo slobodni da zaključimo da razlike u emitovanoj toploti nije bilo u odnosu na standardno postavljene vrednosti radnih parametara.

      Kingston HyperX PC2-9600 1200MHz

      Trenutno jedna od najbržih (DDR2 1200MHz, CL5, 5-5-5-15, 2T), komericjalno dostupnih memorija koje ćete bez problema pronaći na našem tržištu. Cena je na nivou boljih 1066 DDR2 modela tj. spada i cenovno i po performansama u sam vrh ponude DDR2 memorijskih modula. Vizuelni nastup je takđe upečatljiv jer memorija dolazi sa prepoznatljivim svetlo plavim hladnjacima čiji je dzajn u odnosu na stare modele HyperX modula, malo promenjen u pravcu postizanja atraktivnijeg utiska a kako bi se napravila jasna razlika u odnosu na konkurenciju. Primećeno je da mnogi proizvođači koriste slične aluminijumske hladnjake na svoji prestižnim modelima memorijskih modula i u zadnje vreme ste mogli da osetite efekat uniformisanosti što svakako nije poželjno kod proizvoda koji su visoko pozicionirani sa cenom. Da bi promenili takvo stanje stvari Kingston je svojoj HyperX seriji podario nove, atraktivnije hladnjake što svakako ostavlja bolji utisak na potencijalne kupce. Malo pažljivijim zagledanjem modula, utvrđujemo da se radi o dvostranim modulima gde su memorijski čipovi poređani sa obe strane štampane ploče. Između aluminijumskih hladnjaka i memorijskih čipova se nalazi sloj termo provodne trake koja ima za cilj da poveća površinu dodira i time učini efikasnijim proces odvođenja toplote sa memorijskih čipova na telo aluminijumskog hladnjaka. To je potrebno pre svega zbog činjenice da je „default“ radni napon KHX1200 memorije 2,2V. Kada tome dodate i činjenicu da memorija radi na 1200MHz onda shvatate svu opravdanost ugradnje hladnjaka. Memorija je fabrički deklarisana za brzinu od 1200MHz CL5-5-5-18 2T, 2.2V. Da bi postigli brzinu od 1200MHz na memorijskoj magistrali potrebno je odstupiti od standardnih parametara rada CPU-a. Napominjemo da nam je referentna brzina strap-a iznosila 333MHz. Da bi izmerili performanse KHX1200 modela, CPU je radio na FSB=375MHz a multiplikator je definisan na vrednost 8, što je dalo krajnju brzinu CPU-a od 3GHz. Svi testovi su protekli u najboljem redu a temperatura memorije je bila u granicama normale tj. toliko topla da nije zahtevala dodatni ventilator. Najveći izazov jeste svakako overkloking serija testova i pronalaženje maksimalno stabilne brzine rada jer je ova memorija već na fabričkim vrednostima prilično ubrzana tj. overklokovana. Pokušaj podizanja brzine na 1335MHz CL5-5-5-18 2T, nije „prošao“. Sistem se nije probudio uprkos podizanju napona na visokih 2,66V. Prilikom mnogobrojnih pokušaja promene vrednosti memorijske magistrale i eksperimentisanja sa zatezanjem i opuštanjem memorijskih parametara na 1066MHz i CL4-4-4-10 1T, desio nam se prvi peh jer je naš referentni model ploče, ASUS P5K PRO, otkazao. Ploča je bila definitivno mrtva i svi pokušaji oživljavanja uključujući i flash BIOS-a nisu uspeli da je povrate u funkciju. Nije nam bilo prijatno jer smo morali da promenimo platformu i u testove smo uveli mnogo bolju i robusniju ploču, ASUS P5E ali je promenjen i čipset (X.38) što je značilo ponavljanje kompletnog postupka testiranja. Tokom ponovljene baterije testova Kingston KHX 1200 je samo potvrdio pozitivne utiske ali nikako nije hteo da u overkloking režimu pređe 1200MHz. Uspeli smo da izvučemo maksimalno stabilnih 1200MHz CL4-4-4-12 2T, SRC=Auto, AiCT=Auto, TB=Auto na naponu od 2,66V. Memorija je na ovim setovanjima bila prilično topla i svakako zahteva dodatno hlađenje u vidu ventilatora direktno usmerenog na memorijske module.

      Crucial Ballistix 8500 (DDR2 1066, CL5, 5-5-5-15, 2T)

      Ovu memoriju ne treba preterano predstavljati jer je u overklokerskim krugovima poznata kao jedna od najboljih ako ne i najbolja DDR2 memorija. Oklopljena zlatno žutim hladnjacima u kombinaciji sa crnom štampom ostavlja utisak koji je tek nešto izdvaja od proseka. Međutim, performanse su nešto što ovu memoriju čini različitom od proseka i postavlja je na tron kada su u pitanju DDR2 moduli. Lakoća kojom postiže visoke radne vrednosti memorijske magistrale su legendarne. Prosto je neverovatno sa kojom lakoćom prihvata zatezanje sekundarnih latencija čak i pri visokim vrednostima memorijske magistrale. Sa druge strane kao veliki nedostatak ovih modula ističe se njihova preosetljivost na povećani radni napon. Podizanje zahteva tj. brzinskih parametara podrazmeva povećanje radnog napona memorije a što može biti fatalno kada su u pitanju Ballistix moduli. Morate biti vrlo pažljivi prilikom overklokinga jer prvobitni osećaj lakoće koji pruža tokom O-C eksperimenata može biti trajno prekinut ukoliko preterate sa naponom. Ukoliko pronađete pravi balans između ove dve suprostavljene vrednosti bićete nagrađeni vanserijskim rezultatima. Tokom testa smo postigli čak 1420MHz što je rezultat vredan poštovanja. Naravno, radi se kratkim dometima za potrebe SPi 1M testova sa dodatnim hlađenjem modula ali pokušajte to da postignete sa nekom drugom memorijom. Crucial Ballistix 8500 je memorija zaslužuje svaku preporuku. Na default vrednostima možete je “zatezati” daleko iznad deklarisanih vrednosti a da pri tome ne ugrozite stabilnost sistema. Rezultat je sistem odličnih performansi i odziva gde stabilnost ni jednog trenutka ne dolazi u pitanje. Ukoliko budete pažljivi i umereni u svojim overkloking ambicijama sa Crucial Ballistix 8500 modulima imaćete prijatno iskustvo i mnogo sati rada sa osmehom na licu.

      Test sistem

       

      Matične ploče

      ASUS P5E Deluxe, Intel X38 Express

      Procesor i
      kuler

      Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHz, Wolfdale core, 6MB L2 cache
      CoolerMaster Hyper 212

      Memorija

      GEIL BD EVO ONE PC2-6400 800MHz DualChannel kit
      GEIL BD EVO ONE PC2-8500 1066MHz DualChannel kit
      Crucial Ballistix 8500 (DDR2 1066, CL5, 5-5-5-15, 2T)
      Kingston HyperX PC2-9600 1200MHz
      Kingston ValueRam KVR 667 DDR2 1GB

      Grafička karta

      ATI Radeon HD3650, 256MB GDDR3, Catalyst 8.3, DotNet Framework 2.0

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      CoolerMaster RealPower 1000W

      Monitor

      LG Flatron 795 FT Plus

      Prva grupa testova obuhvata sintetičke testove koji direktno mere performanse memorijskog podsistema. Ova grupa testova je najosetljivija na promenu vrednosti radnih parametara memorije i tako reaguje pokazujući razlike u performansama testiranih modela. Drugu grupu testova čine realne situacije i aplikacije koje mogu da vam daju konkretan uvid u dobitak performansi tj. da li uopšte postoji poboljšanje u radu upotrebom bržih memorijskih modula. Rezultati modula na zajednički definisanim vrednostima parametra rada (DDR2 800, CL5, 5-5-5-12, 1T): Rezultati fabrički deklarisanih karkateristika memorijskih modula:

      Default – SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Overclock rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Default – Everest 4.20 Ultimate Edition

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Overclock rezultati – Everest 4.20 Ultimate Edition

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Default – Cinebench 10

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Overclock rezultati – Cinebench 10

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Default – Adobe Photoshop CS2

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Overclock rezultati – Adobe Photoshop CS2

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Default – SuperPi 32M

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Overclock rezultati – SuperPi 32M

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Default – Prey

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Overklok rezultati – Prey

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Default – Crysis

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

       

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Overclock rezultati – Crysis

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      karakteristike, statistike, ddr2 geil  vs crucial i kingston memorije

      Zaključak

      Kada detaljno analiziramo dobijene rezultate i na osnovu toga izvedemo generalni zaključak može delovati zbunjujuće ali prosečan korisnik teško da će primetiti dobitak ukolio kupi duplo skuplju i po specifikacijama bržu memoriju u poređenju sa najjeftinijim Kingston KVR 667 modelom. To samo navodi na zaključak da memorijski sistem svakako nije usko grlo sistema po pitanju brzine. Zbog toga dajemo savet korisnicima da je mnogo bolje za razliku u ceni dokupiti veću količinu memorije nego ulagati pare u egzotične memorijske module. Čak i najjeftiniji testirani model ima dovoljno rezerve za ubrzanje a što ponovo nećete osetiti u većini aplikacija koje svakodnevno koristite. Razlike dobijene ugradnjom brzih memorijskih modula definitivno postoje ali su one toliko male i beznačajne u realnim aplikacijama da se skoro mogu podvesti pod dozvoljenu toleranciju odstupanja koja se dešavaju tokom testiranja. Ukoliko ste pak entuzijasta, zahtevni korisnik, »freak« ili učesnik raznih takmičenja u overkloking disciplinama, nabavka brzih memorija je neminovnost. U tom slučaju dobijeni rezultati mnogo govore. Kombinacijom sopstvenih finansijskih mogućnosti i prezentovanih rezultata, lako ćete izabrati željeni model i marku memorije.

      Geil memorije na test ustupio DirectLink.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test