Miloš Stamenković
Napredne mogućnosti modernih matičnih ploča – Gigabyte
Tako u današnjim uslovima veoma teško možete kupiti matičnu ploču koja vam može zadavati pomenute probleme, što se definitivno može okarakterisati kao veliki napredak IT industrije po pitanju proizvodnje matičnih ploča. Pored toga, odnos između vrhunskih, dobrih i nešto slabijih matičnih ploča se tokom zadnjih godina toliko promenio, tako da je kupcima veoma teško da izaberu model ukoliko se uopšte upuste u razmišljanje o tome koji je model baš za njih. Jednostavno, bilo koji model za određenu platformu potpisan od renomiranog proizvođača je u velikoj većini slučajeva dovoljan da zadovolji standardne zahteve koji se danas očekuju od prosečnog računara. Razlike između modela i dalje postoje, ali su sada te razlike mnogo manje i nešto teže primete za već navedenog prosečnog korisnika. Da bi odvojili svoje modele od konkurentskih, svi vodeći proizvođači ulažu dosta napora i sredstava u razvoj raznih mogućnosti koje imaju zadatak da krajnjem korisniku pruže nešto više od standardnog seta funkcija.
Pošto je u okviru osnovnih karakteristika odavno sve rečeno i pokazano, uglavnom je koncetracija tih dodatnih mogućnosti usresređena na overkloking sposobnosti određenog modela. Bilo da je u pitanju implementacija boljeg hlađenja, jače naponske jedinice ili dodatni alati za overkloking, sve je to usmereno ka nešto iskusnijim korisnicima koji već pre kupovine nove matične ploče gledaju u ovom pravcu. Logično, mi smo tu da vam kroz testove matičnih ploča ukažemo na razlike za sve one koji uvek žele najbolji mogući proizvod za uložen novac, pa tako i na razlike po pitanju overklokinga.
No, definitivno je činjenica da se tokom poslednjih godinu dana svi proizvođači ploča trude da na svojim modelima imaju što jednostavnije „auto overklok“ funkcije koje omogućavaju svima da bar u određenoj meri iskoriste overkloking potencijale svog novog računara. U regularnim testovima matičnih ploča koje radimo, većina tih mogućnosti je pomenuta, pa se i tu možete informisati o ovim dodatnim mogućnostima u koje proizvođači ulažu toliko mnogo i na kojima se zasniva dobar deo marketing kampanje za neki model. Ovoga puta, rešili smo da u fokus stavimo upravo ove detalje, kako bi prvenstveno manje iskusnim korisnicima još jasnije ukazali na određene mogućnosti koje karakterišu neke modele matičnih ploča, a „na tapetu“ su tehnologije koje na svojim modelima nudi Gigabyte.
Gigabyte Unlocked Power
Od momenta kada je Intel predstavio Gulftown hexacore jezgro, zahtevi po pitanju naponske jedinice na matičnoj ploči su postali nešto veći. Ovo posebno važi ukoliko kupac Intel Core i7 980X procesora želi (a sigurno želi kada je već izdvojio dobranu količinu novca za taj procesor), da izvuče maksimum performansi kroz overkloking. Kako bi izašao u susret ovim zahtevima, Gigabyte je na poslednjoj generaciji matičnih ploča za Intel platformu (koje smo već ranije testirali) implementirao kompletno revidiranu i optimizovanu naponsku jedinicu. Naravno, osnova je sad već čuvena 24-phase naponska jedinica koja sa dodatnim unapređenjima nudi još bolje karakteristike i to ne samo u teoriji. U osnovi, sam dizajn je ostao isti, ali se prešlo se upotrebu kvalitetnijih komponenti koje obezbeđuju duži radni vek, što je veoma bitno kada ova naponska jedinica na top Gigabyte matičnim pločama može da isporuči i do 1500W snage procesoru. „Multi-Gear Switcihing“ funkcija omogućava naponskoj jedinici da održi maksimalnu efikasnost i tokom najvećih zahteva za energijom, a sa druge strane omogućava manju potrošnju u situacijama kada kompletna 24-phase sekcija nije neophodna. Takođe, u standardnom režimu sa „DualPower Switch“ opcijom moguće je koristiti samo pola naponske jedinice, koja tada radi u 12-phase režim, dok je drugi deo totalno neaktivan. Ovim se dobija mogućnost da se jednostavno „štede“ komponente u momentima kada jednostavno nije potrebno 24-phase napajanje, čim se dodatno produžava radni vek naponske jedinice i cele matične ploče.
2oz Copper Layer
Gigabyte je prvi počeo da koristi slojeve bakra u svojim PCB-ovima, kako za matične ploče tako i za grafičke karte. Osnovna ideja iza upotrebe slojeva bakra ukupne težine dve unce je da se tako znatno poboljšava hlađenje PCB-a i svih komponenti. Bakar mnogo bolje provodi toplotu od ostalih metala koji se inače koriste u IT industriji (jasno, zlato bi bilo još bolje, ali… – prim. ured.) pa se tako najveći deo zagrevanja koji generiše naponska jedinica bolje raspoređuje na celu površinu PCB-a, ka delovima matične ploče ili kartice na kojima je lokalna količina zagrevanja mnogo manja, te ima više prostora za bolje odvođene disipirane energije. Osnovni problem ove ideje u činjenici da bakar pored boljeg sprovođenja toplote ima karakteristiku da tu toplotu i teže oslobađa. No, kako se dva sloja bakra prostiru celom dužinom PCB-a ukupna toplota se ravnomerno raspoređuje i povećava se površina preko koje se ta toplota može osloboditi, čime na kraju treba da se dobije bolji nivo hlađenja i samim tim duži radni vek svih komponenti na PCB-u.
EasyTune6
EasyTune6 predstavlja osnovni softver za manipulaciju parametrima sistema i overkloking na Gigabyte matičnim pločama. Ujedno, ovo predstavlja i jedino rešenje „overkloking na živo“, jer Gigabyte ne koristi popularna rešenja u vidu raznih OC i sličnih tastera direktno na PCB-u. EasyTune6 poseduje ukupno šest sekcija: procesor, memorija, tuner, grafika, smart i HW monitor. Prve dve sekcije su tu samo za pružanje informacija, dakle detalji vezani za procesor i memoriju gde korisnik lako može da vidi sve bitne brojke odnosno parametre.
Tuner sekcija predstavlja glavi deo EastTune6 softvera, a na raspolaganju su i tri različita režima – QucikBoost, Easy i Advance. Preko QuickBoost-a se bukvalno jednim klikom vrši odabir nivoa overklokinga i to sa tri već definisana podešavanja. Naravno, jasno je naveden nominalni i overkloking radni takt procesora i BCLK-a, kako bi korisnik imao uvid u to šta se događa. Prebacivanjem „Tuner“ sekcije u Easy mod, otvara se mogućnost podešavanja takta sistemske magistrale, čime se logično reguliše i finalna brzina procesora, ali bez mogućnosti podešavanja radnih napona. Naponi se mogu podešavati tek kada se EasyTube6 prebaci u „Advanced“ mod, i to se može apsolutno sve menjati po ovom pitanju, potpuno isto kao i kada bi se isto radilo iz BIOS-a. Pored toga, u „Advanced“ modu se otvara i opcija kroz koju se može podešavati množilac procesora, pa čak i za svako jezgro posebno ukoliko se za to ukaže neka čudna potreba. Jedna od bitnijih opcija EasyTune6 softver je i „Profile Hot Key“, jer omogućava veoma lako aktiviranje već podešenih parametara i prebacivanja sa jednog na drugi preset pritiskom na određenu kombinaciju tastera. Jednostavno se sva podešavanja snime i kroz „Hot Key“ opciju se odredi koji će fajl biti posvećen određenoj kombinaciji tastera i to je to. Ova mogućnost je veoma bitna jer omogućava da se u bilo kom momentu promeni overkloking profil i tako zamenjuje potrebu za OC tasterima na PCB-u koji kod drugih proizvođača imaju istu ili sličnu funkciju.
Pored samih parametara vezanih za procesor, ploču i memoriju, EasyTune6 nudi i mogućnost overklokinga grafičke karte (GPU i memorija), uz opciju regulisanja brzine rada ventilatora na grafičkoj karti. Ova opcija upotpunjava EasyTune6 i ovaj softver čini kompletnim rešenjem, te nije potrebno instalirati bilo šta drugo sem EasyTune6 za overkloking potrebe. Za one koji žele još jednostavniji modus overklokinga, EasyTune6 poseduje i „Smart“ sekciju u kome se može podešavati CIA2 mod. „CPU Intelligent Accelerator“ druge generacije je sistem za automatski overkloking gde korisnik samo podešava nivo maksimalnog overklokinga kroz već ponuđene presete, a sistem nakon toga sam, u zavisnosti od opterećenja, reguliše brzinu procesora. Kako uz overkloking nije loše pratiti temperature vitalnih delova sistema, EasyTune6 ima i hardversku monitoring sekciju u kojoj se mogu pratiti samo naponi procesora i memorije, ali i kontrolisati priključeni ventilatori.
CloudOC
„Čuveni oblak“ je definitivno sve veća tema i IT industriji, pa je logično da i proizvođači matičnih ploča bar na neki način pokušaju da iskoriste celu ovu ideju. Gigabyte preko novog CloudOC softvera nudi mogućnost overklokinga „na daljinu“ odnosno preko interneta sa drugog računara ili preko mobilnog telefona. Da bi ovo funkcionisalo potrebno je instalirati CloudOC server i podesiti mrežne parametre, pa se nakon toga može vršiti overkloking preko web browsera preko interneta sa bilo kog drugog računara. Naravno, opcija preko mobilnog telefona zahteva instalaciju adekvatnog softvera nakon čega se može vršiti overkloking, i to sa punim setom opcija kao i standardni način preko EasyTune6 programa.
Pošto za korišćenje ove funkcije potrebna konstanta internet konekcija, za varijantu overklokinga preko mobilnog telefona postoji i opcija bluetooth veze, čime se izbegava trošak koji stvara pristup mobilnog telefona prema internetu. Kompletna CloudOC opcija je za sad dostupna samo korisnicima Intel X58, P55 i H55 matičnih ploča, dok za AMD platformu CloudOC još uvek nije dostupan.
Smart6
U pitanju je još jedan softverski paket koji u određenoj meri povezuje funkcije koje nudi EasyTune6, ali i nudi par novih detalja koji mogu biti od koristi. Prva opcija je QuickBoost koje se takođe nalazi u EasyTune6 i nudi tri nivoa automatskog overklokinga. QuickBoot opcija služi za ubrzavanje boot procedure računara, gde će skraćivanjem hardverske boot test procedure ceo proces biti skraćen za dve-tri sekunde. Pored toga, QuickBoot omogućava da trajanje učitavanja samog operativnog sistema bude kraće, a to se dobija upotrebom Suspended i Sleep moda, pa se nakon toga računar brže startuje. SmartRecovery je sistem koji obezbeđuje backup podataka prostim snimanjem stanja fajlova na određenoj particiji, a sam softver će konstantno vršiti update promene fajlova i dodavanja novih.
SmartRecovery nudi mogućnosti kreiranja do čak 60 posebnih snimanja stanja, tako da količina backup-ovanih podataka zavisi samo od količine prostora na hard disku. U slučaju da ste neki od fajlova slučajno obrisali, SmartRecovery vam omogućava da te fajlove lako vratite. Naravno, postoji još dosta softvera i načina kako se može raditi backup ili vratiti obrisani fajlovi, ali se SmartRecovery dobija besplatno uz ploču što ga čini najprostijim rešenjem za većinu korisnika.
SmartDualBIOS je malo proširenje funkcije koju Gigabyte već deset godina koristi na svojim matičnim pločama. Pored prisustva drugog BIOS čipa koji je uvek tu da uskoči u pomoć ukoliko primarni BIOS iz nekog razloga odbije saradnju (usled propale procedure apdejta bios-a, na primer), SmartDualBIOS nudi i mogućnost memorisanja određenih podataka. Tako je preko Smart6 softvera moguće zadati da SmartDualBIOS zapamti do 12 vaših bitnih passworda, pa tako čak u slučaju otkaza hard diska, zaboravljanja passworda i slično, sve to ostaje zabeleženo u SmartDualBIOS-u, a kasnije se, veoma lako, ove informacije sa Smart6 softverom mogu i povratiti.
SmartRecorder je relativno jednostavan uslužni softver za praćenje aktivnosti računara, pa sa njim možete stalno proveriti ko je, kada i kako koristio računar u periodu kada niste bili pored računara. Na kraju, tu je i SmartLock koji omogućava roditeljima da na lak način kontrolišu koliko im deca koriste računar. Tako je sa ovim softverom moguće odrediti kada i koliko vremena će biti moguće koristiti računar, a kada će se računar jednostavno zaključati.
USB 3.0 PowerBoost
Sada gotovo svi novi modeli matičnih ploča poseduju podršku za USB 3.0 standard, ali se Gigabyte potrudio da na svojim modelima ovu funkciju još dodatno „pojača“. Radi se „PowerBoost“ tehnologiji koja jednostavno obezbeđuje tri puta više napajanja na USB 3.0 portovima, čime se dobija da veći broj uređaja može da radi samo preko napajanja sa USB porta bez potrebe za dodatnim izvorom energije u vidu ispravljača i tome slično. Jedna od popularnijih funkcija koja ova tehnologija omogućava je direktno punjenje baterija na iPad i novim iPhone mobilnim telefonima, čime se izbegava konstantno „vucaranje“ punjača.
Rezime
Ukoliko pogledamo dodatne funkcije i mogućnosti koje je Gigabyte implementirao u svoje proizvode, možemo videti nešto drugačiji pristup u odnosu na konkurentske proizvođače. Tako na primer ASUS uz svoje modele nudi više hardveskih dodataka i “kozmetičkih” detalja, uglavnom posvećenim overklokingu, dok Gigabyte to ne koristi i više se orjentiše na dodatne mogućnosti kroz razni dodatni softver.
Takođe, možemo reći da po pitanju naponske jedinice i nekih drugih detalja Gigabyte predstavlja „old school“ pristup, dok ostali sa raznim modifikacijama pokušavaju da uproste naponske jedinice i smanje količinu elektrolitskih komponenti na pločama. Pored toga, Gigabyte ima politiku da se UltraDurable3 principi koriste na svi modelima matičnih ploča, bez obzira o kojoj cenovnoj kategoriji se radi, a isto važi i za ponudu USB 3.0 i SerialATA 6 Gb/s podrške koja je takođe dostupna na gotovo svim novim modelima.
Gigabyte matične ploče korištene za potrebe pisanja ovog teksta ustupio Gigabyte.