Miloš Stamenković
Napredne mogućnosti modernih matičnih ploča – MSI
Tako u današnjim uslovima veoma teško možete kupiti matičnu ploču koja vam može zadavati pomenute probleme, što se definitivno može okarakterisati kao veliki napredak IT industrije po pitanju proizvodnje matičnih ploča. Pored toga, odnos između vrhunskih, dobrih i nešto slabijih matičnih ploča se tokom zadnjih godina toliko promenio, tako da je kupcima veoma teško da izaberu model ukoliko se uopšte upuste u razmišljanje o tome koji je model baš za njih. Jednostavno, bilo koji model za određenu platformu potpisan od renomiranog proizvođača je u velikoj većini slučajeva dovoljan da zadovolji standardne zahteve koji se danas očekuju od prosečnog računara. Razlike između modela i dalje postoje, ali su sada te razlike mnogo manje i nešto teže primete za već navedenog prosečnog korisnika.
Da bi odvojili svoje modele od konkurentskih, svi vodeći proizvođači ulažu dosta napora i sredstava u razvoj raznih mogućnosti koje imaju zadatak da krajnjem korisniku pruže nešto više od standardnog seta funkcija. Pošto je u okviru osnovnih karakteristika odavno sve rečeno i pokazano, uglavnom je koncetracija tih dodatnih mogućnosti usresređena na overkloking sposobnosti određenog modela. Bilo da je u pitanju implementacija boljeg hlađenja, jače naponske jedinice ili dodatni alati za overkloking, sve je to usmereno ka nešto iskusnijim korisnicima koji već pre kupovine nove matične ploče gledaju u ovom pravcu. Logično, mi smo tu da vam kroz testove matičnih ploča ukažemo na razlike za sve one koji uvek žele najbolji mogući proizvod za uložen novac, pa tako i na razlike po pitanju overklokinga.
No, definitivno je činjenica da se tokom poslednjih godinu dana svi proizvođači ploča trude da na svojim modelima imaju što jednostavnije „auto overklok“ funkcije koje omogućavaju svima da bar u određenoj meri iskoriste overkloking potencijale svog novog računara. U regularnim testovima matičnih ploča koje radimo, većina tih mogućnosti je pomenuta, pa se i tu možete informisati o ovim dodatnim mogućnostima u koje proizvođači ulažu toliko mnogo i na kojima se zasniva dobar deo marketing kampanje za neki model. Ovoga puta, rešili smo da u fokus stavimo upravo ove detalje, kako bi prvenstveno manje iskusnim korisnicima još jasnije ukazali na određene mogućnosti koje karakterišu neke modele matičnih ploča, a „na tapetu“ su tehnologije koje na svojim modelima nudi čuveni MSI.
DrMOS
Još u vreme kada su se ostali proizvođači takmičili ko će imati veću i moćniju naponsku jedinicu, MSI se opredelio da prati smernice koje je dao sam Intel po pitanju naponske jedinice i na osnovu toga implementira rešenje koje poznatom pod oznakom DrMOS. Sama DrMOS tehnologija objedinjuje tri aktivne komponente (“hi” i low” MOSFET, kao i IC driver), čime se dobijaju bolja kontrola napona, manje zagrevanje i bolje overkloking mogućnosti u odnosu na klasična rešenja. Sa ovim karakteristikama DrMOS naponske jedinice, nema potrebe ići na drastično veći broj “phase-ova” i koristiti razna “multi phase” rešenja. Tako se u teoriji primenom DrMOS rešenja dobija efikasnost naponske jedinice koja se može meriti tako da DrMOS 1-phase se u radu ponaša kao 4-phase kod klasičnog rešenja naponske jedinice. Pored toga, MSI na svojim udarnim modelima koristi „Military Class“ komponente za naponsku jedinicu. Ovo podrazumeva upotrebu Hi-C (Highly-Conductive Polymerized Capacitor) kondenzatore koji imaju osam puta duži radni vek od standardnih kondenzatora, kao i SFC-Icy prigušnice najnovije generacije koje karakteriše za celih 20 stepeni Celzijusove skale niža količina zagrevanja pri maksimalnom opterećenju. Upravo primena ovih komponenti omogućava da se za matične ploče garantuje veoma dugi radni vek, uz povećanje energetske efikasnosti kao i veće overkloking mogućnosti.
Na određenim modelima, pored same naponske jedinice se nalazi mali displej koji pokazuje funkciju APS-a (Active Phase Swithcing) koji po potrebi može da pali ili gasi delove naponske jednice, i time štedi energiju, što je još jedna dodatna funkcija koja doprinosi energetskoj efikasnosti.
MSI OC Genie
Sa generacijom matičnih ploča baziranim na Intel P55 čipsetu, MSI je predstavio „OC Genie“ tehnologiju koja korisnicima omogućava veoma lak pristup overklokingu. Pristup BIOS-u i podešavanje svih bitnih opcija u „Core Cell“ sekciji za većinu predstavlja preveliki napor iz prostog razloga što nemaju dovoljno overkloking iskustva i shodno tome ne znaju kakav se tačno efekat dobija sa određenim podešavanjem. Zbog toga je rešenje u vidu automatskog overklokinga veoma interesantno za profil korisnika koji se nalaze „negde između“, dakle zainteresovani su da svoj sistem ubrzaju, ali nisu baš sigurni kako se to radi. Naravno, i ranije su na raspolaganju bili određeni sistemi za automatski overkloking, ali je MSI sa „OC Genie“ rešenjem sve to doveo na još viši nivo. Dakle, na ploči se nalazi specijalni „Intelligent OC“ čip koji prati sve vitalne parametre sistema i ima mogućnost promenu tih parametara.
Aktiviranje ove funkcije se obavlja jednostavnim pritiskom na „OC Genie“ dugme kada će „Intellignet OC“ procesor veoma brzo detektovati najbolja moguće overkloking podešavanja. Neka druga slična rešenja su ograničena da kod automatskog overklokinga menjaju samo radni takt sistemske magistrale, dok „OC Genie“ ima mogućnost promene i radnog takta memorije, napona memorije i procesora što je veoma bitno za maksimalni overkloking rezultat. Upotrebom „OC Genie“ svakom korisniku je omogućeno da svoj sistem overklokuje na nivo koji je veoma blizu onom što se može postići ručnim podešavanjem svih opcija u BIOS-u, tako „OC Genie“ predstavlja odlično auto overklok rešenje. Naravno, nakon detekcije optimalnih overkloking parametara, isti ostaju memorisani i pri svakom sledećem boot-ovanju računara. Kada je „OC Genie“ taster aktiviran, nije preporučljivo menjati bilo koji parametar iz „Core Cell“ sekcije iz BIOS-a, a auto overklok se isključuje ponovnim pritiskom na „OC Genie“ taster.
OC Dial i OC Dashboard
U pitanju je napredna overkloking opcija koju MSI nudi na jačim modelima matičnih ploča. OC Dial jednostavno nudi mogućnosti da se „na živo“ menja radi takt sistemske magistrale, i to na maksimalno brz i lak način. U BIOS-u se takođe može podesiti u kojim će koracima OC Dial da se pomera, a varijante su od 1 do 10 MHz, što znači da je korisniku ostavljena mogućnost da veoma precizno pomera radni takt sistemske magistrale i da na taj način dođe do maksimalnog overkloking rezultata. Najveća prednost OC Dial funkcije je u tome što za ovo nije potreban bilo kakav dodatni softver i slično, jer se sve odvija direktno na hardverskom nivou. Sve što je potrebno uraditi je aktivirati OC Dial pritiskom na odgovarajući taster na PCB-u i nakon toga se preko drugog tastera lagano podešava radni takt u MHz koraku koji je već podešen u BIOS-u.
Što se tiče OC Dashboard-a, u pitanju je opcija koje je na raspolaganju na samo nekoliko modela i predstavlja nadogradnju OC Dial funkcije. Tako se i na OC Dashboard-u može podešavati radni takt sistemske magistrale, ali i mnogo i više od toga. OC Dashboard nudi mogućnost menjanja radnog napona procesora, memorije i ostalih parametara, i to opet „na živo“ bez upotrebe bilo kakvog dodatnog softvera, jer se opet sve obavlja na hardverskom nivou. Ove mogućnosti su najinteresantnije za one koji se ozbiljnije bave overklokingom i koji žele maksimalni rezultat na OC takmičenjima.
MSI CoreUnlocker
Definitivno jedan od detalja bez kojeg se danas nikako ne može kada je u pitanju AMD platforma i jeftiniji Phenom II X2 ili X3 procesori. Otključavanje jezgara na ovim procesorima je postalo veoma popularna stvar, tako da svaki ozbiljan proizvođač matičnih ploča mora da na svoje modele uvrsti i ovu opciju. Naravno, ukoliko se pitate kako je mogu otključati jezgra, odgovor je veoma prost. X2 ili X3 procesori se u praksi dobijaju isključivanjem neispravnih jezgara ili delova jezgra kod standardnih X4 procesora, te su tako na primer Phenom II X3 i Phenom II X2 modeli nastali od regularnih Phenom II X4 procesora kod kojih se pokazalo tokom test procedure da je jedno ili dva jezgra neispravno.
Logično, ovim potezom sam proizvođač procesora smanjuje gubitke, a tržištu se nudi procesor po manjoj ceni. Ono što se vremenom neizbežno dešava je usavršavanje proizvodnog procesa, pa tako sve manji broj X4 jezgara ima neki problem, što automatski znači da AMD mora od ispravnih X4 procesora da pravi X2 i X3 varijante kako bi zahtevi tržišta za ovim procesorima bili zadovoljeni. Upravo ovde na scenu stupa „Core Unlocker“ funkcija koja omogućava da se kod ispravnih X4 procesora koju su pretvoreni u X2 ili X3 aktiviraju isključena jezgra. Kod MSI-a, ova funkcija se može aktivirati na dva načina: direktno iz BIOS-a aktiviranjem „core unlock“ opcije, ili preko posebnog MSI softvera. Za one koji nisu vični BIOS-u, na raspolaganju imaju softver koji će nakon instalacije u samo par koraka za vas otključati jezgra, pa se nakon restarta sistema kompletna snaga procesora može iskoristiti
MSI ControlCenter
Od softvera koji takođe MSI nudi u sklopu svojih matičnih ploča je i ContolCentar koji predstavlja glavnu aplikaciju preko koje se kroz operativni sistem mogu kontrolisati gotovo svi overkloking parametri kao iz BIOS-a. Preko ove aplikacije korisniku na raspolaganju da na vizuelno lakši način overklokuje svoj sistem, snimi određe profile i po potrebi ih kasnije veoma lako aktivira. Sam ControlCentar je mnogo korisniji na modelima koji nemaju OC Genie, OC Dial ili OC Dashboard funkcije, dok je u suprotnom mnogo lepše koristiti ove napredne funkcije je MSI nudi.
Zaključak
Razvojem svih navedenih tehnologija MSI je napravio veliki korak napred u neprestanoj borbi za kupce i veći tržišni udeo. Overkloking je postao jedna od najbitnijih tema kada su matične ploče u pitanju, pa je shodno tome sasvim prirodno što je MSI uložio dosta truda upravo na razvoj u ovom polju. Tako su korisnicima ponuđena veoma napredna rešenja koja se u nekim detaljima razlikuju od konkurentskih i u određenim elementima nude i veću funkcionalnost. Samim tim je MSI svoje modele učinio mnogo interesantnijim za veći dijapazon kupaca, što je uvek bitno kada se proizvođač trudi da proširi svoj tržišni udeo.
U borbi sa ostala dva vodeća proizvođača, MSI je u celoj toj igri mnogo jači uz pozicioniranje „negde između“ nudeći kompromise između dva pristupa razvoja matičnih ploča, mada se može konstatovati da je po pitanju tehnoloških inovacija MSI definitivno ima svoje specifičnosti koje upravo MSI ponudu ploča čini interesantnijom nego ranije.
MSI matične ploče korištene za potrebe pisanja ovog teksta ustupio MSI