Miloš Stamenković
Situacija u kojoj se nalazi kompanija EPoX umnogome sliči stanju u kojem se nalaze i ostali manji proizvođači matičnih ploča. Razlike između modela iz različitih tabora su postale minimalne, tako da više nije dovoljno da ploča poseduje samo vrhunske esencijalne mogućnosti, već se pored toga mora ponuditi još nešto više kako bi se potencijalnom kupcu skrenula pažnja na novi proizvod. Kako se osnovni principi kompanije EPoX odnose na ponudu kvalitetnih ploča koje su prvenstveno namenjene naprednijim korisnicima koji traže visoke overkloking performanse po što povoljnijoj ceni, može se reći da se ovaj proizvođač u ovakvoj situaciji na tržištu nešto slabije snalazi.
Sa nForce 2 generacijom čipseta, EPoX je zahvaljujući prisnoj saradnji sa kompanijom nVidia uspeo da napravi odličnu seriju matičnih ploča i time doživi pravu renesansu na tržištu. Ipak, i pored velikog uspeha na AMD polju, EPoX nije imao matičnu ploču velikog kalibra za Intel platformu koja bi doživela tako veliki uspeh. Pokušavalo se sa dosta modela koji jesu bili veoma dobri, ali ipak ne vrhunski. Naravno, EPoX ne odustaje u svojoj nameri da konačno predstavi high-model za Intel platformu koji će ostaviti značajniji trag na tržištu, ali ipak brine i o slabijim modelima usmerenim ka mid i low-end segmentima tržišta. Tako vam ovoga puta predstavljamo dva interesantna modela koji treba da nađu svoje mesto u navedenim tržišnim sferama.
EPoX 5P945-J
Shodno svom tržišnom usmerenju, dotični model u većini elementa odiše klasičnim rešenjima. Ambalaža je posve klasična, a isto važi i za propratni paket koji sadrži samo najelementarnije stvari: CD sa drajverima, par SATA i PATA kablova, uputstvo, dodatni firewire bracket i to je otprilike to. Može se reći da je paket siromašan, ali i standardan za matične ploče koje su namenjene low-end segmentu tržišta i korisnicima koju su striktno ograničeni budžetom. Upotreba tradicionalnog zelenog PCB-a je i u ovom slučaju neizbežna, tako da i sam prvi pogled nagoveštava da se radi o matičnoj ploči kreiranoj po manje-više standardnoj EPoX proceduri.
Generalno gledano, layout je korektan, ali je ipak i daleko od onoga što se po današnjim standardima zahteva. Istina, EPoX i kod svojih najuspešnijih modela nije imao idealan layout, pa se ta tradicija nastavlja i sa modelima koje ovoga puta imamo na testu. Najzapaženiji detalj u vezi ove kritike se odnosi na poziciju ATX naponskog konektora, koji se i u slučaju ovog modela nalazi gotovo u centralnom delu PCB-a. U ovakvom rasporedu, ATX naponski kabl prelazi tačno preko procesorskog kulera, što između ostalog može i umanjiti efikasnost hlađenja procesora. Na sreću, bar je dodatni 12V konektor pozicioniran na samoj ivici ploče, pa bar on neće smetati kuleru. Iako bi Intel 945P trebalo da podržava rad u Crossfire i SLI režimima sa dve grafičke karte, u praksi ovo nije moguće iz prostih razloga koji se svode na nedostatak želje kompanija nVidia i ATI da omoguće korišćenje ovih režima na matičnim pločama baziranim na Intel 945P čipsetu. Tako se dva grafička PCI Express slota ne mogu efikasno upotrebiti, pa je prisustvo drugog «x16» slota u principu nepotrebno. U liniji za primarnim PCI Express x16 slotom nema značajnijih prepreka za korišćenje dužih i glomaznijih grafičkih karti, što je uvek veoma pozitivan detalj. Ispod drugog slota nalazi se southbridge sa malim pasivnim hladnjakom, tako da ni ovde nema problema, u slučaju da nekome u nekoj situaciji zatreba i ovaj slot u GLI (Graphics Link Interface) modu.
Pored navedenih, EPoX 5P945-J poseduje i dva PCI Express x1 slota. Naravno, u slučaju upotrebe grafičke karte sa iole većim kulerom (gde uglavnom spada većina novih modela), prvi PCI Express x1 slot će biti blokiran. No, kako još uvek na tržištu nema upotrebljivih karti za ovaj slot, ovaj detalj ne predstavlja neku bitnu stavku. Mnogo je važnije da su na ploči na raspolaganju tri standardna PCI slota, koje se vrlo lako mogu popuniti sa modemom, TV i SAT kartom.
Kada je u pitanju podrška uređaja za skladištenje podataka, EPoX 5P945-J nudi samo ono što je podržano od strane Intel 945P čipseta. To znači da su na raspolaganju četiri SATA2 i jedan PATA, plus još uvek obavezni flopi konektor. Intel-ova želja da se što pre iz upotrebe eliminišu PATA hard diskovi je generalno lepa, ali velika većina korisnika koja se odluči za upgrade bi vrlo rado i u novom računaru zadržala hard diskove koje već imaju. Zbog toga samo dva PATA uređaja koji se mogu povezati na EPoX 5P945-J može predstavljati problem, jer jedan PATA hard disk i CD/DVD rezač koji se mogu povezati vrlo lako nisu i dovoljni. Zbog toga, mi uvek preferiramo da matične ploče za Intel platformu poseduju dodatni PATA kontroler, kako bi se neutralisala navedena ograničenja.
Spisak mogućnosti EPoX 5P945-J matične ploče podrazumeva integrisani gigabitni LAN kontroler preko Realtek RTL8110S-32 čipa, i naravno integrisani audio kontroler. EPoX se kod ovog modela odlučio za Realtek ALC880, koji predstavlja prvu generaciju 7.1 High Definiton Audio kodeka. Revizija „D“ donosi nešto bolje audio performanse i bolji DAC sa odnosom signala i šuma od 100dB. Na kraju, ako zatreba, tu je firewire kontroler koji podržava 1394A verziju standarda. Od takozvanih „specijalnih mogućnosti, 5P945-J poseduje samo standardne Wake-On-LAN opcije, a tu je i EPoX specijalitet u vidu PostPort LED displeja koji služi za lakšu detekciju eventualnih problema pri instalaciji i radu matične ploče.
Kada je bios u pitanju, EPoX se i dalje drži primene standardnih Award rešenja. Ne samo da je time izabrano provereno i pouzdano rešenje, već je i osigurano lako snalaženje i navigacija kroz opcije, posebno onim korisnicima koji prelaze sa starijih modela matične ploče na 5P945-J. Naravno, BIOS nudi i sve elementarne overkloking opcije, što podrazumeva mogućnost podizanja radnog napona procesora za +0.475V od nominalne vrednosti za upotrebljeni procesor. Pored toga, napon memorije se može povećati za +0.37 volti, a napon čipseta za +0.30V. Ovaj raspon vrednosti je sasvim dovoljan da se iz svakog procesora izvuče sasvim pristojan overklok. Sa našim test primerkom Pentium D 805 procesora uspeli smo da ostvarimo stabilan rad na 3.3 GHz, što je sasvim solidan rezultat, mada ne i vrhunski. Kada je overkloking u pitanju, treba pomenuti i naponsku jedinicu koja je izvedena u 4-phase konfiguraciji. EPoX je implementirao kombinaciju MOSFET-a druge i treće generacije i time napravio kompromis između proizvodne cene, kvaliteta i količine zagrevanja, gde je naponske jedinica poboljšana upotrebom kvalitetnih prigušnica i Rubycon kondenzatora. Pri overklokingu smo zabeležili male padove od selektovanog napona, koji nešto rastu kada se napon na procesoru povećava. Ipak, kako je margina za podešavanje maksimalnog napona sasvim pristojna, ne bi trebalo da bude većih under volatge problema.
EPoX 5NVAJ-SLI
Druga matična ploča na ovom testu predstavlja nešto ambiciozniji projekat, te je model 5NVAJ-SLI namenjen high-end tržištu. Kako igrači svojom zahtevnošću predstavljaju jedan od glavnih pokretačkih snaga ovog dela tržišta, jasno je zašto gaming matične ploče predstavljaju značajni deo high-end tržišta. Model 5NVAJ-SLI baziran je na nVidia nForce4 SLI Intel Edition čipsetu, čije smo mogućnosti odavno predstavili, ali je ovo prvi put da se sa ovim čipsetom srećemo na EPoX matičnoj ploči. Interesantno je da se pri pogledu na samu ambalažu i propratni paket ne stiče utisak da se radi o ekskluzivnoj matičnoj ploči kakvi bi SLI Intel Edition modeli trebalo da budu. Ambalaža je klasična, a propratni paket sadrži samo najosnovnije elemente. Jedini detalj koji nagoveštava da se radi o ploči sa SLI mogućnostima je SLI bridge konektor. Kako dotična ploča predstavlja glavni model kompanije EPoX sa ovim čipsetom (uz dve verzije), trebalo bi da 5NVAJ-SLI oslikava način na koje ovaj proizvođač vidi vrhunske modele bazirane na nForce4 SLI Intel Edition čipsetu.
Analiza rasporeda komponenti na 5NVAJ-SLI modelu još jednom jasno pokazuje da EPoX ne odstupa od svog načina dizajniranja layouta, tako da on umnogome podseća na ostale modele namenjene Intel platformi. Prvenstveno usled zahteva čipseta i potrebe za nešto većim brojem elektrolitskih komponenti, 5NVAJ-SLI poseduje full size PCB. Primarna zamerka na račun layouta se i ovoga puta odnosi na položaj ATX naponskog konektora koji se opet nalazi gotovo na centru ploče, a uz njega je prisutan i dodatni 12V konektor. Istina da se ovim položajem naponskih konektora dobijaju kraći vodovi ka svim primarnim potrošačima, ali je za funkcionalni layout mnogo bolje kada se ti konektori nalaze pri ivicama PCB-a. Ipak, očigledno je da se EPoX i dalje drži svojih principa da su stabilnost i overklokabilnost na prvom mestu, dok su funkcionalan raspored komponenti i povoljan layout mnogo manje bitni. Dva grafička PCI Express slota ovoga puta imaju svoju funkciju, tako da se isti mogu konfigurasti kao 1×16 ili 2×8 u zavisnosti da li želite da koristite SLI režim. Dakle, ne radi se o nForce 4 SLI x16 čipsetu za Intel platformu. Položaj oba navedena slota je korektan, tako da ne bi trebalo da bude problema i sa upotrebnom „dužih“ grafičkih karti.
Na žalost, broj standardnih PCI slotova je ovoga puta sveden na dva, što može predstavljati problem za korisnike koje imaju veći broj PCI karti koje žele da stave u pogon i na svojoj novoj matičnoj ploči. Dva PCI Express x1 slota su i ovde prisutna, sa tim da je njihova pozicija nešto bolja, te da se mogu mnogo lakše koristiti i kada grafičke karte sa velikim kulerima zauzmu veći deo prostora. Ipak, kao što smo i ranije naglasili, za sada na tržištu nema karti sa koji be ste mogli da popunite dotična dva PCI Express x1 slota. Veoma pozitivna stvar je prisustvo dva PATA konektora, čime se neutrališe problem oko broja PATA diskova koji se mogu povezati. Naravno, ovo je „zasluga“ nForce4 SLI Intel Edition čipseta, a ne nekog dodatnog kontrolera. Sam položaj oba PATA konektora je povoljan, tako da kablovi neće praviti gužvu. Četiri SATA2 priključka su prisutna i na 5NVAJ-SLI modelu, uz RAID mogućnosti koje nudi sam čipset. Interesantno da se EPoX opredelio za Realtek ALC850 audio kodek, što je ipak slabije rešenje u odnosu na ALC880 kodek. ALC850 podržava 7.1 konfiguraciju zvučnika, ali ne poseduje High Definiton specifikaciju, pa su time i audio mogućnosti nešto skromnije. Od Dual LAN opcije se odustalo i na ovom modelu, tako da je prisutan samo jedan LAN priključak i to onaj izveden direktno iz nForce4 SLI Intel Edition čipseta preko Vitesse VSC8201RX PHY čipa. Firewire podrška je tu i na 5NVAJ-SLI modelu, gde su na raspolaganju dva 1394A porta, što znači podršku za staru brzinu komunikacije od 400 Mbps. Spisak seta „specijalnih“ mogućnosti je opet gotovo isti kao i na prethodno opisanom modelu, tako da se po ovom pitanju nema šta dodatno reći.
Naravno, i same BIOS mogućnosti su veoma slične, sa razlikom da 5NVAJ-SLI model nudi nešto više opcija koje su namenjene overklokingu i poboljšanjem performansi. Na raspolaganju su svi mogući memorijski odnosi, tako da se memorija može mnogo lakše podesiti u asinhroni režim sa sistemskom magistralom baš onako kako vam to odgovara da biste izvukli maksimum iz komponenti koje posedujete. Napon memorije se može povećati za čak +0.7 volti od nominalnih 1.8 V za DDR2 memoriju, čime se otvara mogućnost da se iz svih DDR2 modula izvuče maksimum, odnosno rad na bar 800 MHz.
Pored toga, napon čipseta se može povećati do +0.30V, što se pokazalo kao neophodno kako bi se ostvarili visoki radni taktovi sistemske magistrale. Interesantno da je samo raspon napona za procesor smanjen, tako da je maksimum +0.2125V od nominalne vrednosti. Ovo ujedno predstavlja i najveću manu kod overkloking mogućnosti 5NVAJ-SLI modela, jer +0.2125 ne mora uvek biti dovoljno za ostvarivanje maksimum iz svih procesora, te se od ploče uz SLI klase jednostavno očekuje više. Kako je naponska jedinica gotovo identična sa 4-phase rešenjem koje smo videli na 5P945-J modelu, možemo posumnjati da je naponska jedinica razlog manjem dozvoljenom naponu za procesor.
Kako se sam nForce4 SLI Intel Edition čipset ima nešto veću potrošnju i nešto se više pri tome zagreva (za C19 northbridge-u obezbeđeno je aktivno hlađenje, dok se na MCP04 southbridge-u nalazi klasičan hladnjak kao i kod 5P945-J modela), moguće je da inženjeri jednostavno nisu hteli da rizikuju sa upotrebljenom naponskom jedinicom. Tako je overklokingu kod 5NVAJ-SLI modela umanjen under voltage problem, ali je zato i gornji prag za napon procesora manji. Ipak, sa ovom pločom smo uspeli da ostvarimo stabilan rad na 3.4 GHz sa našim test Pentium D 805 procesorom, tako da se 5NVAJ-SLI po ovom pitanju pokazao kao bolja matična ploča.
Rezultati testova
Iako dve testirana modela predstavljaju matične ploče različitih klase, poredili smo njihove performanse u standardnim uslovima sa jednom grafičkom kartom i gigabajtom DDR2 memorije u 2x512MB konfiguraciji. Kako smo za testiranje koristili već pomenuti Pentium D 805 procesor, generalno slabiji rezultati u testovima ne treba da vas iznenade, jer FSB od 533 MHz kojem je ograničen ovaj dual core procesor bukvalno „obogaljuje“ ukupne performanse. Zbog toga je sa stanovišta brzine veoma poželjno overklokovati procesor i samim tim povećati brzinu sistemske magistrale, i tako umanjiti negativan udarac na performanse koje ima spor FSB i samim tim i spora komunikacija između dva jezgra Pentium D 805 procesora. Ako pažljivije pogledate rezultate dobijene u SiSoft Sandra 2007 test programu, jasno se može videti da je CPU rezultat za nijansu veći kod 5P945-J modela. Ovo je usled činjenice da ova ploča automatski postavlja radni takt magistrale na nešto višu vrednost od 5NVAJ-SLI ploče (201.3 naspram 200.5 MHz), što implicira i nešto veći finalni rad takt procesora. Interesantno je da bi ovo povećanje trebalo da utiče i na bolje rezultate memorijskih testova, međutim jasno se pokazalo da čipset na 5NVAJ-SLI ploči ima bolje memorijske performanse. Bolji rad sa memorijom i grafičkim podsistemom je glavni uzrok za odnos rezultata koje možete videti u narednim testovima.
Test sistem
Procesori
Intel Pentium D 805 (Smithfield core, 2x 1 MB L2, 2.66 GHz, 533 MHz FSB, LGA775)
Kuler
CoolerMaster Hyper48 (LGA775)
Matične ploče
EPOX 5NVAJ-SLI EPOX 5P945-J
Memorija
2x 512 MB – NCP PC2-4300
Grafička kartica
Gigabyte Radeon X800XL Silent Pipe (ATI Catalyst 6.4)
Hard disk
Western Digital WD800JD (SATA150, 7200 RPM, 8 MB)
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master iGreen Power 500W
Monitor
3D Mark 2001SE je prvi u nizu 3D testova koji veoma jasno daje prednost 5NVAJ-SLI modelu, a 640×480 mod omogućava da se iz jednačine izbaci brzina grafičke karte i sve usredsredi na komunikaciju ploča, procesor, memorija. Ostvarena razlika je stvarno dosta velika, imajući u obzir da 5P945-J radi na nešto većem radnom taktu. Kod 3D Mark 2003 testa korišćena su standardna podešavanja, tako da je finalna razlika nešto manja, jer grafička karta igra mnogo veću ulogu, ali je ipak i dalje prednost na strani 5NVAJ-SLI. Ova situacija se progresivno nastavlja i sa ostalim 3D FutureMark testovima. Logično, ono što je ovde izmereno pokazalo se kao tačno i u testovima direktno kroz igre, tako da je razlika od gotovo 20 fps u Quake-u 3 dosta velika. Performanse izmerene u ZD testovima kroz realne aplikacije takođe ide na ruku 5NVAJ-SLI matičnoj ploči, tako da se ovaj model i u ovoj kategoriji testova pokazao kao superiorniji.
Rezultati testova 2
Rezultati testova 3
Zaključak
EPoX veoma dug period nije imao matičnu ploču za Intel platformu koje će zadovoljiti apsolutno sve visoke standarde koje postavlja tržište i zahtevni korisnici, a ovo stanje po našem mišljenju se nije promenilo ni nakon testa 5NVAJ-SLI modela. Neki elementi i detalji jednostavno nedostaju kako bi se ova ploča mogla svrstati slot uz slot sa top modelima konkurentskih proizvođača. Sa druge strane, kada se kriterijumi svedu na nivo prosečnog korisnika, možemo reći da 5NVAJ-SLI predstavlja sasvim solidan izbor. Iako je ovo ploča sa SLI mogućnostima, svoju publiku najpre može tražiti kod naprednijih korisnika koje od ploče traže visoke performanse po povoljnijoj ceni. Iako je ovo ploča sa SLI mogućnostima, njen primarni domen je ipak rad u klasičnoj konfiguraciji sa jednom grafičkom kartom. Naravno, bez problema se može koristiti SLI režim, ali za one koji stvarno imaju novca da se upuste u SLI avanturu postoje mnogo bolja rešenja. Tako «single graphics» korisnike bi pored performansi ovoj ploči moglo da privuku još odlična stabilnost i dobre overkloking mogućnosti.
Što se tiče ekonomske klase za Intel platformu, model 5P945-J predstavlja veoma primamljivo rešenje za većinu onih koji ciljaju na moderan računar, ali sa umerenim troškovima. Kompletna serija Pentium D i Celeron D procesora bez problema radi, tako da 5P945-J predstavlja veoma dobru bazu za jak i ne preterano skup računar. Prateće mogućnosti nisu velike, tako da pri kupovini prvenstveno treba obratiti pažnju da li konfiguracija SATA i PATA konektora odgovara vašim potrebama. Ukoliko je odgovor potvrdan, u 5P945-J matičnoj ploči pronaćićete jakog saveznika koji će vam pružiti stabilan radi i više nego pristojne overkloking mogućnosti. Matične ploče za potrebe testa ustupio Sea&Sky (011/303-36-96) Benq FP93GX TFT-LCD monitor za potrebe test konfiguracije ustupio Kimtec .