Nebojša Todorović
Test: EVGA GeForce GTX 560 Ti DS Superclocked SLI
EVGA zaista ima interesantne proizvode, a njihove grafičke karte zaista važe za izuzetno kvalitetne. Kako nam je na test stigao njihov GTX560 Ti u dva primerka odlučili smo se da probamo kako stoje stvari sa performansama dva ova modela u SLI modu rada. Pritom nismo uzimali za osnovu ništa drugo do naše test mašine kako bismo ispitali rad u što realnijim uslovima, jer bi testiranje na nekoj od novih preskupih ploča i procesora dobili savršene uslove, ali bi njihova vrednost za većinu regularnih korisnika bila vrlo malo upotrebljiva.
Dakle, na P55 ploči sa Core i5 760 procesorom smo pokušali da vidimo koliko bi se moglo dobiti na performansama u slučaju dodavanja još jedne kartice. Kako su svi GTX560 Ti vrlo sličnih rezultata, pojedinačno testiranje EVGA kartica i poređenje sa drugim GTX560 Ti modelima bi bilo potpuno suvišno, iscrpljujuće i zamarajuće za korisnike. Zato smo iskoristili rezultate referentne kartice naše testne platforme, a kada je EVGA kartica u pitanju probali smo overklok mogućnosti, kao i njeno zagrevanje tokom testiranja.
EVGA GeForce GTX 560 Ti DS Superclocked stiže u odlično dizajniranom pakovanju, unutar koga je svaki dodatak u opremi posebno zapakovan u brendiranu kesicu što zaista daje do znanja da se radi o kompaniji koja pazi na detalje. Samo pakovanje nije specijalno bogato, ali ćete dobiti sve što vam je neophodno, pa i ponešto više. Pre svega, tu su dve molex “Y” račve koje pretvaraju šestopinski konektor u dva 4pin. Takođe prisutan je DVA to VGA konvertor, kao i miniHDMI to HDMI produžni kablić koji takođe služi i kao adapter. Dokumentacija, odnosno uputstva i i “Quick start guide” su prisutni, kao i disk sa drajverima. Uz karticu dobijate i EVGA poster koji izgleda vrlo zanimljivo, ali će se dopasti pre svega mlađoj “gejming” populaciji.
Kartica je standardnih dimenzija, a veliki kuler je praktično prekriva kompletno i ništa osim poleđine nije ostavljeno otkriveno. Veliki plastični poklopac ili oklop je većim delom crne boje uz jednu zelenu uspravnu štraftu, a ispod njega se kriju dva ventilatora klasičnog oblika. Njihov prečnik je 80mm, a peraja ima 11 i njihova dužina je prilično velika, pa je lako pretpostaviti da imaju poveći protok vazduha, čime bi se mogli ponadati nižim stepenom proizvedene buke. Telo kulera je izrađenom od aluminijuma, a neverovatno nam se dopala činjenica da je rashladni profil kompletno lakiran crnim lakom. Ukoliko vam je poznat izgled Thermalright True Black kulera, onda znate na šta mislimo.
Jako nam je drago što je EVGA kompletirala posao i istu stvar uradila sa heatpipe-ovima koji su niklovani, a zatim je na njih nanesen transparentni crni lak. Iskreno, skloni smo da kažemo kako je zaista bilo malo potrebe za bilo kakvim sakrivanjem unutrašnjosti rashladnog sistema ovih kartica. Debljina heatpipe-ova je 7mm, a ima ih dva komada što je sasvim dovoljno da se obezbedi efikasan prenos toplote sa GPU-a na ostatak rashladnog tela. Što se konekcija tiče kartica poseduje dva DVI konektora i jedan miniHDMI za koji dobijate adekvatan adapter. Na gornjoj ivici se nalazi i jedan SLI konektor koji ćemo iskoristiti za potrebe ovog testa, kao i dva 6pin molex-a na zadnjoj stranici.
Što se specifikacija tiče, kako je u pitanju Superclocked kartica, jasno je bilo da smo očekivali da će taktovi biti povećani u odnosu na vrednosti koje su propisane od strane NVIDIA-e. U skladu sa tim sa 822MHz, kolika je referentna vrednost za GTX560 Ti, brzina grafičkog procesora je povećana na 900MHz što je sasvim pristojan fabrički overklok. Naravno, to je uticalo i na frekvenciju stream procesora koji rade na 1800MHz umesto na 1644MHz. Memorija je takođe dobila pristojno povećan takt, što je za svaku pohvalu, jer smo primetili da na ovom polju veliki broj proizvođača “zabušava” čak i kada govorimo o overklokovanim edicijama. Sa efektivnih 4GHz, EVGA je podigla takt memorije na 4,2GHz, čime je efektivno povećala memorijski protok za oko 7GB/s.
Ukoliko niste do skoro pratili kako stoje stvari sa specifikacijama samog GeForce GTX560 Ti(tanium) modela, da podsetimo – Oznaka GPU-a koji se koristi za ove kartice je GF114 koji je izrađen u 40nm TSMC-ovom proizvodnom procesu. Za ove kartice se koristi puna verzija čipa sa svih 384 Stream procesora, 64 Teksturne i 32 ROP jedinice. Očekivano ovaj GPU, kao i kompletna postava GTX500 serije poseduje kompletnu podršku za DirectX 11, ShaderModel 5.0, OpenGL 4.1, kao i razne vidove akceleracije video materijala visoke definicije pomoću implementirane PureVideoHD tehnologije. Memorijski podsistem je u skladu sa onim što nudi konkurencija, pa GTX560 Ti poseduje 256bitnu memorijsku magistralu, sa 1GB GDDR5 memorije.
Rezultati
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.33
Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe testiranja.
Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja.
Utisci u radu i zaključak
Prvo što smo isprobali je jedna kartica kako bismo videli kako se ponaša u regularnom radu u smislu temperatura i buke koju stvara. U “solo” varijanti GTX 560 Ti DS Superclocked je pokazao veoma dobar odnos buke i temperatura. Prilikom testa maksimalna temperatura nije prelazila 57 stepeni celzijusa. Doduše, sam GF114 je prilično energetski zahtevan GPU za svoju klasu i uz nešto veći TDP jasno je da su ventilatori morali dobrano da se potrude da bi zadržali tako niske temperature pod opterećenjem. Stoga možemo reći da je pri najvećim opterećenjima u realnom radu (dakle igrama), kartica umela da bude nešto bučnija.
U slučaju da sami volite da podešavate brzinu ventilatora, možemo vam samo reći da je preko 50 procenata od maksimalnog broja obrtaja buka koju ventilatori stvaraju poveća i da ćete retko želeti da zalazite u te brzine. Naravno, za overklok sesiju je uvek moguće istrpeti malo više. Kada smo povezali dve kartice u SLI režim, nedostatak rashladnog rešenja sa klasičnim tipom ventilatora je došao do izražaja. Naš je slučaj bio takav da smo morali da stavimo kartice jednu do druge, pa je time smanjen protok vazduha čime je temperatura jedne kartice odmah skočila za 30 stepeni, a nivo buke se drastično povećao. Naravno, ukoliko imate mogućnost da razdvojite grafičke kartice u većoj meri, ovaj problem neće biti izražen iako će topao vazduh u velikoj meri ostati u kućištu, za razliku od turbinskih rešenja.
Što se performansi tiče, kao što možete videti iz grafikona, skok je očigledan, ali da biste imali vajde od SLI konfiguracije sa karticama ovog kalibra, morate imati ili monitor sa većom rezolucijom od FullHD ili više monitora, jer je stepen iskorišćenja sklon variranju, ali nikada nije bio ni blizu idealnom, odnosno situaciji u kojoj bi se performanse duplirale. Iako uvek postoji šansa da je CPU bio usko grlo, mi mislimo da je za ovakav rezultat zaslužna pre svega rezolucija koja predstavlja ograničavajući faktor.
Za kraj moramo reći kako je EVGA GeForce GTX 560 Ti DS Superclocked odličan proizvod koji će za razliku od ranije opisanog GTX570HD modela imati manji problem da se “snađe” na tržištu. Pre svega, ima odlično “aftermarket” hlađenje koje je jedno od boljih koje smo videli na GTX560 Ti modelima. Uz to njena cena ne odskače od konkurentskih modela u meri u kojoj to važi za GTX570 model. Što se samog SLI režima rada tiče, smatramo da će oni koji već imaju jedan GeForce GTX560Ti još dugo imati vremena, pre nego što će im zatrebati još jedan iz prostog razloga što je zaista malo aktuelnih naslovak od kojih je bilo kakvo smanjenje detalja potrebno u FullHD rezoluciji. Ukoliko imate dva monitora ili jedan rezolucije više od 1920×1080 onda bi investicija u SLI imala smisla.