EVGA GTX570 HD SuperClocked

EVGA GTX570 HD SuperClocked

EVGA je broj jedan kada su u pitanju NVIDIA bazirani proizvodi u Americi, a ipak na našem tržištu su uvek imali problem da se "prime". Da li je u pitanju dominacija dugo prisutnih brendova koji predstavljaju isuviše jaku konkurenciju ili nedovoljno uložen trud distributera nije nam poznato, ali svakako kvalitet EVGA grafičkih kartica ne treba dovoditi u pitanje. Drago nam je da je ovaj proizvođač ponovo sa nama i nadamo se da će se ovog puta k

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: EVGA GTX570 HD SuperClocked

      U prilično maloj kutiji, imajući u vidu u koju grupu spadaju GeForce GTX570 kartice, stiže samo osnovna oprema. Tu podrazumevamo dokumentaciju, drajvere, Y račve za molex naponske konektore, kao i adapter sa DVI na VGA. Svakom od detalja je posvećena pažnja, što se vidi po sitnicama, kao što je kvalitetan papir koji se koristi za izradu uputstva, kesice za kablove koje su prilično kvalitetne i brendirane EVGA logoima, pa čak i do toga da je kesica za disk sa drajverima crne boje, ali i poster koji se isporučuje u paketu. Sve su ovo sitni detalji, ali nam je drago da se pokazuje dužna pažnja kako samom proizvodu, tako i propratnoj opremi koja dolazi uz njega.

      EVGA modeli iz GTX570 serije sa sufiksom “HD” predstavljaju osnovne primerke, koji su nešto jeftiniji od klasičnih i onih sa sufiksom “DS” što je ujedno i očigledan razlog za nešto siromašniji propratni paket. Ipak, kartica sa našeg testa je ujedno imala i drugu, SC oznaku u nazivu koja označava da je su joj taktovi podignuti. Druga karakteristika HD modela je prilično jednostavan kuler, koji izgleda slično onom koji je NVIDIA dizajnirala za referentnu verziju GeForce GTX560 Ti. Uz navedeno i upotrebljena “custom” štampana ploča je nešto manjih dimenzija, pa kartica izgleda kompaktno i praktična je i za nešto manja kućišta.

      Karakteristika ovog kulera je plastični “ulubljeni” oklop koji prekriva karticu u celosti, a na sredini se nalazi ventilator koji ima prečnik od 80mm. Kako je on klasičnog tipa i uz to se vrti na relativno niskom broju obrtaja, tvrdnja da predstavlja vrlo tiho rešenje i pored činjenice da je kartica fabrički overklokovana predstavlja sasvim realan scenario, što smo imali veliku želju da proverimo. Ispod oklopa, kuler krije aluminijumsko rashladno telo, sa tri bakarna heatpipe-a. Naponska sekcija, kao i memorijski čipovi su takođe pasivno hlađeni pomoću aluminijumskih hladnjaka što je za svaku pohvalu i zaista obećava kada govorimo o performansama rashladnog sistema.

      Nakon malo “igranja” sa šrafcigerom, otkrili smo GF110 čip izrađen u 40-nanometarskoj litografiji, koji poseduje 480 Stream procesora, 60 Teksturnih i 40 ROP jedinica. Ovo je nešto slabije od punokrvne verzije koja se nalazi u GeForce-u GTX 580, dok su podrške naravno identične i pod tim podrazumevamo punu DirectX 11, Shader Model 5.0 i OpenGL 4.1 kompatibilnost. Naravno video akceleracija materijala visoke definicije je takođe prisutna u vidu Pure Video HD tehnologije koja je implementirana u čip. Oko GPU-a je raspoređeno deset memorijskih čipova GDDR5 tipa koji su potpisani od strane SAMSUNG-a, a formiraju magistralu od 320bit-a. Njihov ukupni kapacitet iznosi 1280MB, a postoji i verzija ove kartice sa duplo većim kapacitetom, a mi skloni da kažemo da je ovo sasvim dovoljno.

      Od konektora, EVGA GeForce GTX570 HD SC poseduje jedan HDMI 1.4a, jedan Display Port 1.2 i dva dual-link DVI konektora, a izuzetno nam je drago što je sve to ilustrovano na bočnoj stranici kutije, pa u slučaju da se zateknete u prodavnici ovu informaciju možete saznati odmah, bez potrebe za otvaranjem pakovanja. Za napajanje će vam biti potrebna dva šestopinska molex konektora, a u slučaju da ih nemate na napajanju isporučene “Y” račve će vam rešiti taj problem. Naravno, u tom slučaju dobro proverite da li je vaše napajanje u stanju da “izgura” ovu karticu koja je sa deklarisanih 219W prilično ozbiljan potrošač.

      Kako je u pitanju fabrički overklokovan model sa Superclocked oznakom, imajući u vidu da postoje još dva stepena više, nismo očekivali da vidimo preterano povećanje frekvencija u odnosu na referentne propisane vrednosti. Ovo se pokazalo kao pogrešna pretpostavka, barem kada je GPU u pitanju. Sa referentnih 732MHz, EVGA je podigla takt grafičkog procesora na 797MHz, učinivši je jednom od najviše overklokovanih GTX570 modela na domaćem tržištu. Memorija je takođe doživela ubrzanje, pa umesto na efektivnih 3800MHz, radi na 3,9GHz što je sasvim korektno ubrzanje, s obzirom da većina proizvođača izbegava da ubrzava memoriju čak i na specijalnim serijama.

       

       

       

       

      Rezultati

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,

      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),

      RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz

      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB

      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU

      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W

      Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.33

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe testiranja.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja.

       

       

       

       

      Utisci u radu

      Temperature tokom rada su bile nešto više, što je za očekivati, kako zbog fabrički povećanih vrednosti za takt GPU-a i memorije, ali i zbog jednog klasičnog ventilatora. Ipak, moramo priznati da je ventilator zaista nečujan i to bez potrebe da kvalifikujemo ovu izjavu. Ovo je zaista jedan od najtiših GeForce GTX570 modela koji smo imali prilike da isprobamo. Tokom najvećih opterećenja, cifra od 82 stepena nije uopšte bila retka za videti, ali je kartica i pored toga radila savršeno stabilno, a ventilator nije zalazio u više od 40 procenata od maksimalnog broja obrtaja. Naravno, korisnicima je ostavaljena mogućnost da povećaju broj obrtaja, čime kartica postaje vrlo bučna, ali će tome pribegavati samo okoreli overklokeri, dok će za većinu automatski profil biti jedino što će ikada koristiti.

       

       

      Kako je u pitanju overklokovan model, uporedili smo je sa MSI GTX560 Ti Hawk-om koji predstavlja karticu koja takođe ima veoma agresivne fabričke frekvencije kako bismo videli kako se nosi sa modelom iz klase ispod sebe. Interesantno je to da su rezultati vrlo slični i da GTX570 generalno, vrlo teško uspeva da “pobegne” slabijem modelu u većoj meri. Utiska smo da je ograničavajući faktor rezolucija i da bi snažnija grafička kartica odnela ozbiljniju pobedu u težim uslovima. Ipak, FullHD, je trenutno najpopularniji izbor za monitore, pa u skladu sa tim, smo i birali uslove, a u tom slučaju samo pojedine igre uspevaju da iskoriste veliki potencijal koji ima GF110, dok određeni broj igara čak preferira visok takt Hawk-a.

      Zaključak

      Bilo kako bilo, kada svedemo utiske, EVGA je napravila odličan proizvod, a nama je jako drago da ga vidimo na domaćem tržištu. Ruku na srce, bilo bi nam još draže da je cena niža, jer sa oko 330 evra, ovaj model definitivno nije jedan od povoljnijih kod nas. Nadamo se da će se ova cena malo adaptirati platežnoj moći domaćih kupaca, što je sasvim realno očekivanje uz, naravno, potrebu da se malo sačeka. EVGA GTX570 HD SuperClocked će predstavljati fantastičan izbor, jer predstavlja vrlo kvalitetan proizvod, kome, za sada, samo fali konkurentna cena.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test