Flash: Gainward 8600 GT HDMI SilentFx

Flash: Gainward 8600 GT HDMI SilentFx

Sa masovnim pojeftinjenjima grafičkih karti prethodne generacije stekli su se uslovi za nabavku pristupačnijih rešenja sa unikatnim mogućnostima...

    Sadržaj

      Gainward 8600 GT HDMI SilentFx

      Skoro po pravilu, dodatne mogućnosti se dodatno naplaćuju. Istina, u poslednje vreme vidimo da visok stepen konkurencije čini svoje, te da se veliki broj proizvođača nadmeće u trci ko će ponuditi grafičke karte što boljih performansi, pa imamo situaciju da su nestandardni modeli postali maltene standardniji od referentnih. Ipak, privilegiju da uživaju u dodatnim mogućnostima po relativno sličnoj ceni imaju uglavnom entuzijasti i oni koji jure svaki poen u 3DMark programima, dok su korisnici kojima je trebalo nešto suštinski drugačije i dalje uglavnom prinuđeni na značajnije doplate. Nedavno je Nvidia predstavila GeForce 9600 GT, naslednika starih GeForce 8600 GT(S) modela. Ovo je automatski povuklo veliki pad cena modela srednje klase prošle generacije. Imajući sve to u vidu, želimo da naglasimo da je ovo prilika za one koji nisu svojevremeno želeli da izdvajaju pozamašne svote da bi doplatili za karte koje donose pasivno hlađenje ili mogućnost povezivanja preko HDMI interfejsa. Jer, karta iz ovog prikaza upravo to i nudi – bešumno, pasivno hlađenje i HDMI konektor, kao i mogućnost igranja novijih igara (naravno, ne sa ogromnim nivoima detalja ukoliko se radi o igrama poslednje generacije), a sve to po izuzetno povoljnoj ceni.

      Gainward domaćoj javnosti ne treba posebno predstavljati, pošto je reč o brendu koji je već duže vremena na našem tržištu i koji je izgradio prepoznatljiv imidž. Bogata paleta proizvoda ove kompanije obuhvata veliki broj različitih modela, a jedan od takvih je i GeForce Bliss 8600 GT 256MB HDMI SilentFx model. Njegove ključne karakteristike se već iz samog imena mogu naslutiti – radi se o modelu srednje klase sada već prošle generacije, sa 256 MB GDDR3 memorije. Karta podržava DirectX 10, tehnologiju unificiranih šejdera, Shader Model 4.0, a poseduje 128-bitnu memorijsku magistralu. Njeni radni taktovi su postavljeni na 540 MHz za GPU, odnosno 1400 MHz za memoriju. O performansama koje pružaju 8600 GT grafičke karte sa referentnim radnim taktovima je već toliko toga rečeno i poznato da nema potrebe ponavljati se preterano – karta ostvaruje oko 4850 poena u 3DMark06 benchmark programu. Testovi su vršeni na konfiguraciji sa Core 2 Quad Q6600 procesorom (2.4 GHz), ASUS P5K matičnom pločom, 2 GB “pamćenja”, Samsung Spinpoint T hard diskom kapaciteta 500 GB, Thermaltake ToughPower 600 W napajanjem i unutar solidno hlađenog (tri ventilatora – prednji i sa strane koji ubacuju vazduh i zadnji koji izbacuje vazduh, pri čemu ventilator sa strane direktno hladi grafičku kartu) CoolerMaster Centurion 534 kućišta.
       

      Rezultati testova

      3DMark06

      4850

      F.E.A.R 1.08 Highest, 1024×768, no soft shadows

      89 fps

      Oblivion, ultra high, 1024×768+mod

      30.2 fps

      Doom III, ultra high, 1024×768

      83 fps

      Call of Juarez, highest, 1024×768

      26.3 fps

      Zašto posebno naglašavamo poslednju stavku? Zato što je u globalu za pasivno hlađene grafičke karte, ukoliko ne pripadaju donjoj klasi, ipak poželjno obezbediti solidno provetravanje. Karta se poprilično greje. Njen kuler je dual-slot tipa (što možete videti i sa priloženih fotografija), i veoma je topao, da ne kažemo vreo. Ipak, to nije nešto što bi trebalo da vas preterano brine (osim ukoliko ne težite overklokingu, ali onda ovo nije karta za vas), imajući u vidu da se nešto veći stepen zagrevanja prosto ne može izbeći kod grafičkih karti sa pasivnim hlađenjem, odnosno da su G84 čipovi (kao i svi drugi čipovi osme generacije GeForce karti kompanije Nvidia) projektovani tako da odlično izdržavaju nešto veće temperature. U principu, kartu je moguće i overklokovati, ali ne bismo bili spremni da garantujemo suštinski stabilan klok – zagrevanje je poprilično i ne možemo biti sigurni kako bi takva karta radila na duže staze. Ono što se mora naglasiti jeste ostvarivanje apsolutne tišine u radu zahvaljujući ovakvom kuleru. Veliki broj aluminijumskih rebaraca je zadužen za raspršivanje toplote, pri čemu će ona imati tendenciju da odlazi nadole. Shodno tome, ova karta je usmerena prema korisnicima koji cene tišinu i kulturu rada, odnosno onima koji su spremni da žrtvuju određeni deo performansi zarad tihe mašine. Ovakvih korisnika je ne tako mali broj, a nagađamo da se njihov broj naročito povećava sa širenjem širokopojasnog interneta i ostavljanjem računara da radi preko noći, svi znamo zbog čega…

      Druga stavka po kojoj se Bliss 8600 GT 256MB HDMI SilentFx izdvaja od konkurencije jeste prisustvo HDMI priključka. I ne samo njega – tu su i DVI i VGA, tako da na ovoj karti postoje praktično sva tri trenutno zastupljena (DisplayPort dolazi, ali on je posebna priča) interfejsa, zahvaljujući kojima je lako moguće povezivati različite uređaje za prikaz – televizore i monitore. Za slabije upućene čitaoce, pomenućemo da je HDMI (High-Definition Multimedia Interface) interfejs kreiran od strane multimedijalne industrije za transfer slike i zvuka, koji je postao izbor i standard tržišta LCD televizora, ali i da mnogi monitori više klase takođe podržavaju HDMI. Ono što razlikuje ovaj standard od drugih na IT polju jeste što se njime prenose i slika i zvuk preko jednog kabla malih dimenzija, za razliku od drugih. Kao takav, on predstavlja superiorno rešenje i omogućava lako priključenje, na primer, LCD televizora i izbacivanje slike i zvuka na njega. Bitna stavka po ovom pitanju jeste što postoje uređaji (laptopovi, grafičke karte) koji deklarativno imaju HDMI, ali koji su u stanju da prenose samo sliku, ne i zvuk. Taj problem ovde nije prisutan, ali je neophodno obezbediti da je priključen odgovarajući audio konektor, kao što možete videti u donjem levom uglu slike na levoj strani neposredno iznad ovog pasusa. Zahvaljujući ovome, na HDMI je moguće priključiti uređaje koji podržavaju FullHD (1920 x 1080, 1080p) rezoluciju i uživati u multimedijalnom sadržaju i visokoj definiciji.
       

      Bliss 8600 GT 256MB HDMI SilentFx nije za male / HTPC računare, usled svog dizajna. Naime, njegov kuler i stepen zagravanja su preveliki da bi se tek tako smestio u svako kućište. Radi se o karti za “obične” korisnike PC računara (kada su u pitanju performanse), koji iznad svega cene tišinu i kulturu rada, ali istovremeno i korisnike koji žele nešto više po pitanju multimedijalnih performansi i cene lakoću povezivanja računara sa uređajima za prikaz slike, te koji imaju potrebu priključivanja televizora ili monitora visoke klase, bez petljanja sa adapterima i sličnim sitnicama. Takvi korisnici će svakako znati da cene tzv. out-of-the-box rešenje koje nudi kompanija Gainward. Pride, radi se o grafičkoj karti koja sasvim solidno može pokretati veliki broj igara. Ono što je najlepše u celoj priči jeste cena – za 95 evra (+ PDV) je moguće doći do ove karte. To u praksi znači da za tik iznad 100 evra možete doći do karte koja je izuzetno tiha i raspolaže najnaprednijim multimedijalnim interfejsom. Kako korisnici koji iznad svega cene ovakve stavke uglavnom nisu među onima kojima treba svaki promil 3D performansi, odnosno ne vole da izdvajaju ogromne količine novca, deluje nam da su dobili veoma konkurentno rešenje na koje svakako treba obratiti pažnju.

      Prednosti:

      Bešumni rad

      HDMI u “punokrvnom” izdanju

      Multimedijalne mogućnosti

      Kvalitet izrade

      Cena

      Mane:

      (uslovno, zbog neizbežnosti) Visok stepen zagrevanja

      Performanse prilično niske za najmodernije PC igre

      Uređaj za prikaz ustupio PIN Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test