Flash: Gainward 8800 Ultra

Flash: Gainward 8800 Ultra

Istina, reč je o karti baziranoj na staroj tehnologiji...koja je još uvek gotovo nepobediva u igrama, te stoga zavređuje pažnju...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Gainward 8800 Ultra

      Odnos cene i performansi je zamka u koju IT novinari ne smeju upadati kada se radi o uređajima vrhunske klase, zamišljeni da budu top modeli svoje generacije. Tu nema nikakve cenovne logike, ne postoji nikakav balans, ne teži se balansiranju između dubine džepa i performansi grafičke karte. Naravno, sve ima svoje granice, ali ljudi koji kupuju ovakve proizvode postavljaju potpuno drugačija pitanja i imaju drugačije kriterijume od 99.8% ostalih. GeForce 8800 Ultra je upravo takav proizvod, zamišljen da bude demonstrator brutalnih performansi i usmeren prema onima koji žele najbolje ne pitajući za cenu. Zadovoljiti svaku mušteriju cilj je velikih proizvođača, a takav je svakako i Gainward, koji je već dugo vremena prisutan na našem tržištu i koji, usudili bismo se reći, ima svoju vernu publiku u Srbiji.

      Gainward Bliss 8800 Ultra 768MB grafička karta je jednostavno zamišljena kao vrh ponude u svakom smislu te reči. Kao i sve druge 8800 Ultra grafičke karte, ona je od svog izlaska nudila nešto bolje performanse od dotadašnjeg top modela 8800 GTX, po primetno većoj ceni. Ipak, od tada je prošla određena količina vremena, i danas dolazi red na GeForce 9 modele. Koliko je superiorna arhitektura korišćena u GeForce 8 grafičkim kartama više klase dovoljno govori to što će se ona intenzivno koristiti i u modelima devete generacije GeForce grafičkih karti kompanije Nvidia, uz blaga unapređenja. Ipak, od slave se ne živi – vredi li danas kupovati ovu grafičku kartu koja se nalazi u End Of Life (EOL) statusu? Kada su performanse u pitanju, sigurno nema greške. Kome treba grafička karta koja poseduje maksimalne performanse u igrama, to je svakako ovaj model. Čak ni dvoglavi Radeon (HD 3870 X2) nije u stanju da je pobedi u velikom broju igara, morajući da se zadovolji prednošću u sintetičkom 3DMark06 testu. U predstojećem periodu se može očekivati nagliji pad cena i rasprodaja lagera domaćih kompanija, tako da oni koji žele vrhunske performanse, ili makar svoje “momente uživanja u maksimalnom” mogu da motre na situaciju sa ovim kartama, pošto će u dogledno vreme cena verovatno opasti, a performanse su i dalje izvanredne.

      Bliss 8800 Ultra je manje-više referentna grafička karta. Sa jedne strane, to je možda i bolje, jer su performanse izuzetne, a odstupanje od referentnog dizajna bi previše poskupelo ionako preskupu kartu. Poseduje 768 MB grafičke memorije i referentne radne taktove od 612 MHz za jezgro i 2160 MHz za memoriju. Korišćeni su 1.1ns GDDR3 čipovi, zahvaljujući kojima je karta bila sasvim solidno raspoložena za overkloking – uspeli smo da dostignemo 685 MHz za jezgro i 2340 MHz za memoriju, što je sasvim solidan rezultat. Takođe, treba napomenuti da se na ovoj karti koristi referentan kuler kompanije Nvidia (sa Gainward nalepnicom na ventilatoru, razume se), te da bi ovaj ionako odličan rezultat bio još bolji u slučaju korišćenja boljeg hlađenja. Ipak, da ne preterujemo, karta je ostvarila izuzetne rezultate kako god da se okrene. Testiranje je vršeno sa sledećom konfiguracijom: Intel Core 2 Quad Q6600 CPU (2.4 GHz), ASUS P5K matična ploča, 2 GB RAM memorije, Samsung Spinpoint T HDD od 500 GB, Thermaltake “TvrdaMoć” ToughPower napajanje snage 600 W, CoolerMaster Centurion 534 kućište i Samsung SyncMaster 205BW monitor. Rezultate testova koje smo “provrteli” možete videti u priloženoj tabeli.
       

      Rezultati testova

      3DMark06

      11111

      F.E.A.R 1.08 Highest, 1280×960, no soft shadows, AF16x, AA4x

      132 fps

      Oblivion, ultra high, 1680×1050+mod, AF16x, AA4x

      71.2 fps

      Doom III, ultra high, 1680×1050, AF16x, AA4x

      122.6 fps

      Half Life 2 Episode 1, highest, 1680×1050, AF16x, AA4x

      136.2 fps

      Sama karta dolazi u relativno standardnom pakovanju, sa odgovarajućim drajverima, pratećim programima, uputstvom, VGA adapterima, ali i neophodnim molex – PCI-Express adapterima za napajanje, koji omogućavaju korisnicima koji ne raspolažu sa više odgovarajućih priključaka da dovuku dovoljno struje ovom žderaču energije. Sama karta ume da se pošteno zagreje tokom rada, te da proizvede popriličnu buku, ali je to i za očekivati i korisnici koji jure isključivo perfomanse sigurno neće žaliti zbog toga. Dual slot kuler je efikasan, a karta poseduje dual-link DVI.

      Ipak, svaka priča ima dve strane. Ovaj put se radi o specifičnom momentu u kome se nalazi industrija grafičkih karti. Naime, po prvi put nakon toliko godina imamo situaciju da je jedna grafička karta toliko superiorna da i posle gotovo godinu i po dana ostaje reper po kome se svi drugi mere i koji konkurencija tek uspeva da dostigne, zahvaljujući rešenju sa dva grafička čipa. Isto tako treba voditi računa da će koliko do kraja tekućeg meseca biti predstavljene GeForce 9800 GX2 (dual-card video karta) i 9800 GTX, GeForce karte devete generacije, koje će predstavljati nova high-end rešenja kompanije Nvidia. Nove karte će biti pozicionirane upravo u segmentu koji drži 8800 Ultra, odnosno kao top modeli, što znači da će je smeniti u cenovnom smislu. Ipak, već sada je više nego jasno da novi modeli neće doneti neko veliko unapređenje, već će više predstavljati blago doziranu evoluciju, kreiranu tek toliko da se održi prednost nad konkurencijom. Umesto rešenja baziranih na G80 čipovima sada ćemo ceo high-end imati pokriven rešenjima baziranim na 65-nanometarskim G92 čipovima i njihovim daljim iteracijama. No, performanse kao performanse će ostati itekako respektabilne, te omogućavati korisnicima da uživaju u najmodernijim naslovima sa visokim frejm rejtom.
       

      Šta to znači za krajnje korisnike u praksi? To znači da bi oni koji žele vrhunske performanse mogli da ugrabe priliku i da u slučaju da domaći distributeri snize cene ovih karti ne bi li se adekvatno pripremili za dolazak devete generacije GeForce karti u visokoj klasi uspeju da nabave neki primerak za sebe po povoljnoj ceni. Na to pokušavamo da im skrenemo pažnju i u ovim redovima. Naravno, ne treba se nadati da će se ove karte nuditi u bescenje, ali ukoliko bi se odnos cene i performansi nivelisao prema drugim modelima više klase, to bi mogao biti sasvim dovoljan razlog da se nešto veći broj korisnika odluči da se “počasti” novom kartom, čije će performanse bez svake sumnje još dugo vremena ostati veoma respektabilne i konkurentne. Ono što je sigurno jeste da je Gainward Bliss 8800 Ultra dobar overkloker, vrhunski performer i da oni koji žele najbolje sigurno neće pogrešiti sa ovim modelom.

      Prednosti:

      Izvanredne performanse

      Odličan overkloking

      Kvalitet izrade

      Mane:

      Cena

      Pakovanje bi moglo biti bogatije

      Uređaj za prikaz ustupio PIN Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test