Flash: Gigabyte GeForce 9600 GT Ultra Durable

Flash: Gigabyte GeForce 9600 GT Ultra Durable

... sa ultra-kvalitetnom naponskom jedinicom!

    Sadržaj

      Filip Majkić Gigabyte GeForce 9600 GT Ultra Durable Šta je ono što vlasnike PC računara može privući prema video kartama koje, objektivno, pripadaju već prošloj generaciji? Mogućnost lake nadogradnje, dodatne mogućnosti usavršene vremenom, kvalitet izrade – ili pak sve to skupa, a i još ponešto. U kompaniji Gigabyte su spremili nekoliko zanimljivih modela koji donose novi kvalitet u ponudu video karti baziranih na Nvidia grafičkim čipovima. Pred nama je jedan od takvih modela, Gigabyte GeForce 9600 GT Ultra Durable, ili – kako glasi kodni naziv – GV-N96TZL-1GI. Dve osnovne odlike ističu ovu video kartu u odnosu na druge modele. To su kuler za koji je zaslužan poznati južnokorejski proizvođač Zalman, čija je reputacija izuzetno visoka, a druga je implementacija Gigabyte-ove Ultra Durable VGA tehnologije. Ultra Durable tehnologiju Gigabyte već neko vreme primenjuje na tržištu matičnih ploča, za šta je pobrala brojne pohvale. Nešto slično je donela i na tržište grafičkih karti. O čemu se zapravo radi? Prosto rečeno, kvalitet izrade je na primetno višem nivou. U praksi, Gigabyte udvostručuje količinu bakra u Power i Ground slojevima PCB-a (ukupno dve unce, odnosno 56,7 grama), koristi japanske „all-solid“ (oklopljene i čvrste) kondenzatore, MOSFET elementi su Low RDS tipa, a prigušnice sa magnetnim jezgrom su izrađene od legure gvožđa. Pored toga, koriste se vrhunske memorije južnokorejskih kompanija Samsung i Hynix. Sve to bi trebalo da rezultuje spuštanjem temperature GPU-a i karte za oko 5-10%, kao i eliminacijom zagrevanja širokih zona PCB-a oko najvrelijih čipova, uvećanjem sposobnosti za overklok od 10 do 30%, kao i 10-30% manjim gubicima u prelaznim režimima. Sve to skupa na papiru deluje odlično, a praksa pokazuje da ovo nisu prazna slova na papiru.

      Karta stiže u klasičnom, stilizovanom kartonskom pakovanju. Unutar njega zatičemo samu kartu, CD sa drajverima (naravno, uvek preporučujemo korišćenje poslednje verzije istih sa matičnog sajta, uputstvo za korišćenje koje će početnicima olakšati instalaciju i u hardverskom i u softverskom smislu, DVI-VGA adapter, kao i PCIe-molex adapter, koji će vam omogućiti da napajate kartu pomoću dva molex-a u slučaju da nemate šestopinski PCIe adapter za napajanje na raspolaganju. Sama karta zahteva prisustvo jednog PCIe konektora za napajanje. Tu je i S/PDIF kablić koji se povezuje na grafičku kartu sa jedne strane, odnosno na S/PDIF pinove na matičnoj ploči sa druge strane. Ovo je neophodno da bi se i zvuk pored slike prenosio preko HDMI izlaza. Vizuelno, Gigabyte 9600 GT deluje veoma dopadljivo. Ima plavi PCB, koristi Samsung memorijske čipove, kao i već pomenuti kuler kompanije Zalman. Radi se o two ball-bearing ventilatoru, koga prati veliki broj rebaraca koja pomažu disipaciji toplote. Zanimljivo je da je osnova izrađena od bakra, a da su telo i rebarca izrađeni i od bakra i od aluminijuma, pri čemu su jasno razdvojene sekcije istih. Sam kuler radi vrlo tiho i efikasno, pa tako karta radi na desetak stepeni skale „gospodina Celzijusa“ niže u odnosu na referentno rešenje. Treba reći da Zalman kuler ne pokriva memorijske čipove, već se Gigabyte uzda u svoju Ultra Durable VGA tehnologiju da potpomogne „kontroli“ toplote. U gornjem levom uglu je SLI konektor. Pozadi zatičemo čak tri vrste izlaza – D-Sub i, DVI, koje ne treba posebno predstavljati, ali i HDMI port, čime se ova karta u startu kandiduje za vaš HTPC računar (pod uslovom da niste ograničeni samo na niskoprofilne modele). HDMI konektor ste verovatno već upoznali, ali ćemo za svaki slučaj ovde ponoviti da se radi o standardu multimedijalne industrije. Ovaj konektor služi za prenos slike i zvuka istovremeno i možete ga zateći na praktinčno svim danas dostupnim LCD i plazma televizorima. Zahvaljujući tome, na HDMI je moguće priključiti uređaje koji podržavaju FullHD (1920 x 1080, 1080p) rezoluciju i uživati u multimedijalnom sadržaju i visokoj definiciji.

      Sama karta je fabrički overklokovana, tako da nudi nešto bolje performanse u startu u odnosu na najveći broj srodnih modela. Njen 65-nanometarski G94 GPU radi na 700 MHz (u odnosu na referentnih 650 MHz), dok šejder procesori rade na 1800 MHz, čak 175 MHz više u odnosu na referentne modele. Memorija radi na 1800 MHz, što je ostalo na referentnom nivou. Karta raspolaže sa dvostruko većom količinom memorije u odnosu na referentne modele – čak 1024 MB GDDR3 memorije, sa kojom komunicira preko 256-bitne magistrale. Međutim, ostaje diskutabilno koliko je ova količina memorije efikasna. Jednostavno, ovde GPU predstavlja ograničenje i nema puno koristi od dodatne memorije, osim u par posebnih slučajeva. Karta podržava DirectX 10, Shader Model 4.0, OpenGL 2.1, SLI, PhysX i CUDA tehnologije.

      Specifikacija:

      Gigabyte 9600GT Ultra Durable VGA

      Kategorija

      Niža srednja klasa

      Grafički čip

      Nvidia G94, 65-nm

      Broj šejder procesora

      64

      Memorija

      1024 MB GDDR3

      Memorijska magistrala

      256-bit

      Radni takt GPU-a

      700 MHz

      Radni takt šejdera

      1800 MHz

      Radni takt memorije

      900 MHz (1800 MHz efektivno)

      Kuler

      Zalman, aktivni, two ball-bearing

      Konektori

      DVI, VGA, HDMI

      Podržane tehnologije

      DirectX 10, SM 4.0, SLI, CUDA, PhysX

      Garancija

      3 godine

      Cena

      105 evra

      Najveći problem ove karte su performanse. Jednostavno, iako je na višem nivou od konkurentskih rešenja u klasi, danas ne možete očekivati udobno igranje u visokim rezolucijama u najnovijim i hardverski najzahtevnijim naslovima. Pored toga, cena joj je poprilična. Sa druge strane, kartu krase neke druge osobine, koje joj daju jasnu prednost nad konkurencijom. To su kultura rada, kvalitet izrade i širok broj podržanih konektora, uključujući i HDMI, pa možemo reći i bolje performanse od najvećeg broja drugih GeForce 9600 GT modela. Moramo spomenuti da smo kartu dodatno overklokovali na 775/1860/1960 MHz (GPU/šejderi/memorija), što je sasvim dobar rezultat, i poprilično uvećanje u odnosu na referentne taktove. Gigabyte GV-N96TZL-1GI će pogodovati korisnicima kojima treba karta za HTPC mašinu, ili onima kojima treba karta relativno zadovoljavajućih performansi sa pouzdanim i tihim hlađenjem. Odluka je, kao i uvek, na vama. Prednosti: – kvalitet izrade – odličan kuler – kultura rada – mogućnost overklokovanja – podržan HDMI interfejs Mane: – više ne tako dobar odnos cene i performansi
      Video kartu test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test