Flash: Gigabyte GTX 285 OC (GV-N285OC-2GI)

Flash: Gigabyte GTX 285 OC (GV-N285OC-2GI)

Gigabyte ima rešenje za fanove Nvidia grafičkih karti koji žele najbolje...

    Sadržaj

      Filip Majkić Gigabyte GTX 285 OC (GV-N285OC-2GI) Iako nas uskoro očekuje osveženje u vidu nove generacije DirectX-a koji će stići zajedno sa Windows 7 operativnim sistemom (misli se na DirectX 11), top modeli DX10 generacije su itekako upotrebljivi. Dokaz u prilog tome je i kreacija kompanije Gigabyte, koja demonstrira da Nvidia itekako ima šta da kaže, iako joj papir ne ide u prilog, a ni trenutni razvoj situacije na tržištu. Ali, to su globalni tokovi, posvetimo se mi karti koju smo dobili za potrebe prikaza ljubaznošću kompanije Gigabyte, a to je karta kodne oznake GV-N285UD-2GI.

      Ovu grafičku kartu karakteriše implementacija Gigabyte-ove Ultra Durable VGA tehnologije. Ultra Durable tehnologiju Gigabyte već neko vreme primenjuje na tržištu matičnih ploča, za šta je pobrala brojne pohvale. Nešto slično je donela i na tržište grafičkih karti. O čemu se zapravo radi? Prosto rečeno, kvalitet izrade je na primetno višem nivou. U praksi, Gigabyte udvostručuje količinu bakra u Power i Ground slojevima PCB-a (ukupno dve unce, odnosno 56,7 grama), koristi japanske „all-solid“ (oklopljene i čvrste) kondenzatore, MOSFET elementi su Low RDS tipa, a prigušnice sa magnetnim jezgrom su izrađene od legure gvožđa. Pored toga, koriste se vrhunske memorije južnokorejskih kompanija Samsung i Hynix. Sve to bi trebalo da rezultuje spuštanjem temperature GPU-a i karte za oko 5-10%, kao i eliminacijom zagrevanja širokih zona PCB-a oko najvrelijih čipova, uvećanjem sposobnosti za overklok od 10 do 30%, kao i 10-30% manjim gubicima u prelaznim režimima. Sve to skupa na papiru deluje odlično, a praksa pokazuje da ovo nisu prazna slova na papiru. Specifikacija:

      Gigabyte GTX 285 OC (GV-N285OC-2GI)

      Kategorija

      Visoka klasa

      Grafički čip

      Nvidia GT200b, 55-nm

      Broj šejder procesora

      240

      Memorija

      2048 MB GDDR3

      Memorijska magistrala

      512-bitna

      Radni takt GPU-a

      660 MHz (648 MHz referentni takt)

      Radni takt šejdera

      1504 MHz (1476 MHz referentni takt)

      Radni takt memorije

      1242 MHz (2484 MHz efektivno)

      Kuler

      Referentni

      Konektori

      DVI, VGA, HDMI

      Podržane tehnologije

      DirectX 10, SM 4.0, SLI, CUDA, Open GL 2.1, PhysX

      Garancija

      3 godine

      Cena

      255 evra

      Karta stiže u kartonskom pakovanju, zajedno sa CD-om sa drajverima (premda preporučujemo instaliranje zvaničnih drajvera sa zvaničnog sajta, iz očiglednih razloga), uputstvo za korišćenje, te adapteri koji vam omogućavaju da u slučaju da vaše napajanje ne raspolaže sa dva šestopinska PCIe adaptera umesto jednog od njih „uposlite“ dva molex konektora. Sama karta se vizuelno ne razlikuje previše od ostalih modela, naročito pošto koristi referentan kuler. Ovo nikako nije loša stvar, pošto se referentni kuler pokazao više nego dobro u vremenu koje je za nama. PCB je prepoznatljivo plave boje, u vrhu zatičemo SLI konektor za one koji žele da „upare“ više ovakvih karti u jedinstveni grafički sistem, a pozadi zatičemo tri vrste video izlaza – po jedan DVI, VGA i HDMI konektor, na koje možete priključiti praktično bilo koje dostupne displeje.

      Gigabyte GTX 285 OC koristi dobro poznati GT200b čip kompanije Nvidia, koji se izrađuje u 55-nanometarskom proizvodnom procesu. GPU ima 240 šejder jedinica, kao i dupliranu količinu GDDR3 memorije u odnosu na referentni model – odnosno, 2 GB memorije! Komunikacija sa memorijom se odvija putem 512-bitne magistrale. Karta je fabrički overklokovana – istina, blago. Povišeni su radni taktovi grafičkog čipa i šejder procesora, i to sa 648 MHz na 660 MHz za GPU, odnosno sa 1476 MHz na 1504 MHz za šejder procesore. Radni takt memorije je ostao na referentnom nivou, odnosno iznosi 2484 MHz. Treba imati u vidu da se radi o velikoj količini memorije, pa ne čudi odluka proizvođača da zadrži identičan radni takt. Štaviše, kreatori video karti se u ovakvim slučajevima uglavnom odlučuju na obaranje radnog takta, što ovde, srećom, nije bio slučaj. Podržane su DirectX 10, Shader Model 4.0, OpenGL 2.1, SLI, PhysX i CUDA tehnologije. Kartu smo montirali u test sistem koji se sastoji iz Core 2 Quad Q6600 procesora overklokovanog sa podrazumevanih 2,4  na 3,6 GHz, Asus P5K matične ploče, Thermaltake Toughpower 600 W napajanja, 2 GB RAM memorije, te Samsung Spinpoint F1 hard diska kapaciteta 750 GB. Kućište Cooler Master Centurion 534 je bez problema prihvatilo ovu kartu uprkos popriličnoj dužini. Performanse su odlične, kao što se i to moglo očekivati od top modela kompanije Nvidia. U suštini, sve je bilo na očekivanom nivou, a u našim testovima grafičkih karti možete videti kakve performanse treba očekivati od ovakvih rešenja u uporednim tabelama unutar obimnih i detaljnih testova. Mi smo za potrebe ovog prikaza provrteli par najinteresantnijih igara i isprobali overkloking. Performanse su tik veće od referentih modela na podrazumevanim podešavanjima, što se i moglo očekivati imajući u vidu nešto veći takt GPU-a i šejder procesora.

      Sa druge strane, duplirana kolilina radne memorije nije baš najpogodnija za overkloking, pa iako smo dostigli 720 MHz za GPU i 1670 MHz za šejder procesore, memorija nije htela preko 2520 MHz stabilno. Iako ni to nije loš rezultat, daleko je od onih koji se mogu postići sa manjom količinom memorije. Sa druge strane, veća količina memorije vam može značiti ukoliko se igrate na apsolutno maksimalnim podešavanjima uz visoke AA i AF vrednosti.

      Ipak, glavni problem ovoj, kao i svim ostalim grafičkim kartama koje se baziraju na Nvidia čipovima, jeste konkurencija iz AMD-a. U ovom trenutku su predstavljeni Radeon HD 5870, kao i Radeon HD 5850, a oba ova modela su brža od GTX 285 modela, čak i u ovoj varijanti sa skromnim overklokingom. Osim toga, ne radi se samo o sirovim performansama, već i o podržanim tehnologijama, pošto se sada Nvidijina DX10 ponuda mora nositi sa AMD DX11 modelima. Očekujemo da će veoma konkurentni modeli AMD-a prinuditi Nvidiju da obara cene, na zadovoljstvo svih koji su dugo čekali da dođu do ovako kvalitetne grafičke karte. Nvidia više nema taj luksuz da može da diktira „premijum“ zahvaljujući tome što ima najbolji single-GPU u apsolutnoj kategoriji, već to sada čini neko drugi, a na njoj je da se prilagođava. Sama Gigabyte GV-N285OC-2GI je vrlo korektna i kvalitetna karta, koju u moru sličnih modela lako možemo preporučiti svima koji su zainteresovani za trenutni Nvidia top model sa jednim GPU-om. Prednosti: – Kvalitet izrade – Dobre performanse u velikom broju igara, Nvidijina specijalnost – UDV tehnologija – Duplo veća količina radne memorije – Podržan HDMI interfejs Mane: – Ne baš sjajno pozicioniran u odnosu na sveže pristiglu konkurenciju – Nije preterano raspoložen za overkloking memorijeGigabyte karticu na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test