Filip Majkić
Gigabyte HD4850 SilentCell
Iz kompanije Gigabyte stiže naizgled idealno rešenje za sve korisnike koji žele da kreiraju nečujan PC računar, a posebno za one koji žele nešto viši nivo performansi. Radi se o Radeon HD 4850 modelu srednje klase, koji nam ovaj put stiže sa odličnim SilentCell pasivnim kulerom! Prošlog leta smo se iščuđavali visokoj temperaturi Radeon HD 4850 grafičkih karti, a sada pred sobom imamo model koji kombinacijom nekoliko tehnologija bez problema uspeva da isporuči visok nivo performansi u kombinaciji sa nečujnim kulerom. Da li je idealno rešenje za HTPC računare i korisnike koji žele nečujan rad svojih mašina pred nama!?
Reklo bi se da jeste. Imali smo priliku da isprobamo Gigabyte HD 4850 SilentCell grafičku kartu, koja se od ostatka ponude raylikuje po implementaciji dve tehnologije zahvaljujući kojima je problem sa zagrevanjem drastično smanjen, a disipacija redukovana. Tajvanski Gigabyte je na CeBIT sajmu u Nemačkoj tokom marta ove godine predstavila dve nove tehnologije za tržište grafičkih karti. Prva od njih je Ultra Durable VGA tehnologija. Ultra Durable tehnologiju Gigabyte već neko vreme primenjuje na tržištu matičnih ploča, za šta je pobrala brojne pohvale. Nešto slično je donela i na tržište grafičkih karti. O čemu se zapravo radi? Prosto rečeno, kvalitet izrade je na primetno višem nivou. U praksi, Gigabyte udvostručuje količinu bakra u Power i Ground slojevima PCB-a (ukupno dve unce, odnosno 56,7 grama), koristi japanske „all-solid“ (oklopljene i čvrste) kondenzatore, MOSFET elementi su Low RDS tipa, a prigušnice sa magnetnim jezgrom su izrađene od legure gvožđa. Pored toga, koriste se vrhunske memorije južnokorejskih kompanija Samsung i Hynix. Sve to bi trebalo da rezultuje spuštanjem temperature GPU-a i karte za oko 5-10%, kao i eliminacijom zagrevanja širokih zona PCB-a oko najvrelijih čipova, uvećanjem sposobnosti za overklok od 10 do 30%, kao i 10-30% manjim gubicima u prelaznim režimima.
Druga tehnologija je u stvari pasivni kuler veoma dobrih performansi. Njegova oznaka je SilentCell i u praksi se radi o velikom, glomaznom dvoslotnom kuleru koji prekriva praktično kompletnu gornju površinu grafičke karte. Bazira se na kombinaciji velikog broja rebaraca na velikoj površini, koji disipiraju toplotu i izrađeni su od aluminijuma, bakarnog podnožja sa velikom površinom prijanjanja, kao i tri velike high-performance toplotne cevke, što u praksi znači da je njihova debljina 8 milimetara, umesto standardnih 6 milimetara. Kuler u dobro provetrenom kućištu spušta temperaturu GPU-a i do 10-ak stepeni (Gigabyte tvrdi da se temperatura spušta za do 18 stepeni, ali nismo primetili baš toliko nižu temperaturu). Aluminijumska rebarca i uopšte gornja površina kulera imaju horizontalno usmerenje, tako da pomažu kreiranje vazdušnog tunela u dobro provetrenim kućištima. Kao i uvek, pozivamo na oprez i dobro provetravanje unutrašnjosti vaših kućišta kada koristite ovakve karte. U slučaju da je provetravanje loše, situacija se može iz korena promeniti i vaša karta postati ekstremno vrela, iako će i dalje raditi.
Karta stiže u tipičnom pakovanju na koje smo navikli u proteklim godinama, još otkad smo se ratosiljali OEM kesica. Unutar njega zatičemo samu kartu, CD sa drajverima (naravno, uvek preporučujemo korišćenje poslednje verzije istih sa matičnog sajta, uputstvo za korišćenje koje će početnicima olakšati instalaciju i u hardverskom i u softverskom smislu, DVI-VGA adapter,ali i DVI-HDMI adapter zahvaljujući kome je moguće pored nativnog HDMI priključka koristiti još jedan. Tu je i PCIe-molex adapter, koji će vam omogućiti da napajate kartu pomoću dva molex-a u slučaju da nemate šestopinski PCIe adapter za napajanje na raspolaganju. Sama karta zahteva prisustvo jednog PCIe konektora za napajanje. Konačno, u pakovanju zatičemo CrossFireX konektor, za slučaj da želite da povežete dve ili više karti u multi-GPU režim rada.
Karta ima standardne dimenzije kao i drugi Radeon HD 4850 modeli, ali usled masivnog pasivnog kulera i sama deluje još masivnije nego inače. PCB je (za Gigabyte) karakteristične plave boje, a koriste se Samsung memorijski čipovi, a gornja površina je skoro u potpunosti prekrivena SilentCell kulerom, iz koga samo na gornjoj strani „vire“ toplotne cevke. Treba reći da se SilentCell kuler ne naslanja direktno na memorijske čipove, već se Gigabyte uzda u svoju Ultra Durable VGA tehnologiju da potpomogne „kontroli“ disipacije. U gornjem levom uglu je CrossFire konektor. Pozadi zatičemo tri vrste izlaza – D-Sub i, DVI, koje ne treba posebno predstavljati, ali i HDMI port, čime se ova karta u startu kandiduje za vaš HTPC računar (pod uslovom da niste ograničeni samo na niskoprofilne modele). HDMI konektor ste verovatno već upoznali, ali ćemo za svaki slučaj ovde ponoviti da se radi o standardu multimedijalne industrije. Ovaj konektor služi za prenos slike i zvuka istovremeno i možete ga zateći na praktinčno svim danas dostupnim LCD i plazma televizorima. Zahvaljujući tome, na HDMI je moguće priključiti uređaje koji podržavaju FullHD (1920 x 1080, 1080p) rezoluciju i uživati u multimedijalnom sadržaju i visokoj definiciji.
Specifikacija:
Gigabyte HD 4850 SilentCell
Kategorija
Srednja klasa
Karakteristike
Pasivno hlađenje, Ultra Durable VGA, HDMI native
Grafički čip
AMD ATI RV770, 55-nm
Broj šejder procesora
800
Memorija
1024 MB GDDR3
Memorijska magistrala
256-bit
Radni takt GPU-a
625 MHz
Radni takt memorije
999 MHz (1998 MHz efektivno)
Kuler
SilentCell, pasivni
Konektori
DVI, VGA, HDMI
Podržane tehnologije
DirectX 10.1, SM 4.1, CrossFire, ATI Avivo HD
Garancija
3 godine
Cena
160 evra
Sama GV-R485SL-1GI karta, kako joj glasi kodna oznaka, dolazi na referentnim radnim taktovima. To u praksi znači da radi na 625 MHz kada se radi o grafičkom jezgru, odnosno na 1998 MHz kada se radi o memoriji. Raspolaže sa 1 GB GDDR3 memorije, što je dva puta više od „osnovnog“ modela, premda nije retkost videti Radeon HD 4850 modele sa tolikom količinom memorije. Sa memorijom se komunicira preko 256-bitne magistrale. Raspolaže sa 800 stream procesora. Podržava DirectX 10.1, Shader Model 4.1, OpenGL 2.0, CrossFire i ATI Avivo HD tehnologije.
Kod ove karte nisu problem performanse, već potencijalan nivo toplote koji se može emitovati. U principu, koliko nam je poznato, radi se o praktično najbržoj dostupnoj grafičkoj karti sa pasivnim hlađenjem. Međutim, kao što ste to mogli čitati ranije u testovima na našem sajtu, RV770 je priličan „grejač“, odnosno i sa aktivnim kulerima njegova temperatura je prilično visoka. To je slučaj i sa našim pasivnim hlađenjem, pri čemu ta temperatura komotno može da ode i preko 100 Celzijusa ukoliko se ne obezbedi zaista dobro provetravanje. Generalno, to bi mogao biti problem za izuzetno zahtevne korisnike po pitanju akustike. Mora se obezbediti dobar usisnik vazduha koji će da duva prema karti, a možda i dva (spreda i sa boka), što pomalo pobija osnovnu namenu – da se ostvari apsolutna tišina. Ipak, ukoliko iskombinujete tihe i mirne ventilatore, eventualno ih dodatno prigušivši, lako je moguće da ćete uspeti da pronađete balans između nečujnosti i prihvatljivog stepena zagrevanja. Sam kuler je prilično efikasan i dobro obavlja svoj posao u dobro provetrenim kućištima. Uspeli smo i da primetno overklokujemo kartu, ali je tada temperatura drastično skočila, pa ne preporučujemo da pokušavate ništa slično. Uz ovaj HD 4850 se isporučuje Gamer HUD Lite aplikacija, pomoću koje se mogu podešavati radni taktovi karte. Kultura rada, kvalitet izrade i širok broj podržanih konektora, uključujući i HDMI su i dalje aduti ovog modela. Radi se o najjačoj dostupnoj karti sa pasivnim kulerom – pa ako vam treba dobar i nečujan performer, a imate u vidu ovo što smo rekli na početku pasusa, znate i sami šta vam preostaje. Cena jeste nešto viša u odnosu na standardnu verziju sa referentnim kulerom i bez velikog broja audio-video izlaza, ali ne u velikoj meri, pa je sasvim logično da Gigabyte HD 4850 SilentCell kartica, bez obzira što je došla nešto kasnije i nije detaljnije predstavljena, od nas dobije zvaničnu preporuku.
Prednosti:
– nečujan kuler
– kvalitet izrade
– performanse grafičke karte (najbrža pasivna karta)
– podržan HDMI interfejs
Mane:
– vrelo jezgro će se itekako zagrejati ako ne obezbedite dobro provetravanje
– bez izrazitih nedostataka
Grafičku karticu za potrebe testiranja ustupila kompanija Gigabyte.