Intel je trenutno u velikom naletu i to je evidentno, kako po rezultatima prodaje, tako i po interesovanju naprednih korisnika koji se listom opredeljuju za Core 2 Duo i Core 2 Quad čipove kao osnovu svojih računara. To i ne treba previše da čudi, ako se ima u vidu da Core 2 arhitektura, trenutno, sa lakoćom ostavlja iza sebe konkurenciju u vidu vremešnih K8 procesora kompanije AMD. Sa druge strane, iako Intel nudi daleko bolje performanse, AMD je uspeo da povoljnom cenom kako-tako održi market share. Ipak, podaci o prodaji npr. jedne druge velike tajvanske kompanije koja se bavi, između ostalog, proizvodnjom matičnih ploča (plave boje, prim.aut.), a do kojih smo došli iz razgovora sa visokim predstavnicima ove kompanije govore da je rast prodaje ploča namenjenih Intel procesorima evidentan. Naime, prošle godine, ovaj proizvođač prodao je AMD i Intel ploča u odnosu, manje-više, 50:50. Podaci za ovu godinu, koja se istina još nije završila, govore nešto drugačije. Naime, od početka ove godine udeo prodatih Intel ploča u ukupnoj prodaji iznosio je čak 65%, dok je prodaja ploča namenjenih AMD procesorima opala na 35%. Naravno, reč je o udelima prodaje samo jednog proizvođača, ali smo pod utiskom da i Foxconn, ASUS i Gigabyte u velikoj meri u poslednje vreme favorizuju Intel matične ploče. Kada je interesovanje naših posetilaca za pojedine platforme u pitanju situacija je slična. Naime, došlo je do velikog preokreta u broju poseta testova koji se odnose na AMD i Intel platformu. I dok se prošle godine, neki uobičajeni broj poseta testova koji se odnose na AMD platformu kretao oko brojke od 6000, a Intel-a duplo manje, od predstavljanja Core 2 procesora situacija je praktično obrnuta. Naime, ogromno interesovanja vlada za Intel platformom, pa je tako broj poseta testova koji se odnose na Intel P965 i i975X ploče odavno premašio 5000 – baš kao što je to nekada bilo kada bismo predstavili neku novu matičnu ploču baziranu na npr. nForce 4 SLi ili Ultra čipsetu za AMD procesora sa socket 939 ležištem. Takođe, kako smo saznali iz podataka IDC-ja Foxconn je uspeo da se izbori za sasvim lepe pozicije na domaćem tržištu. Svrstajući se u prvih pet proizvođača na domaćem tržištu, Foxconn je praktično preko noći uspeo da bez velikom marketinškog prisustva postane jedan od bitnijih igrača. Ipak, mišljenja smo da su uspesi koji su ostvareni dobrim delom i posledica halo-efekta koji je cela priča oko nastanka Foxconn brenda u retail segmentu imala na kupce i da će za dalji rast prodaje biti potrebno uložiti više napora, baš kao što ga ulažu ASUS, Gigabyte i MSI. Kao što smo već naveli, ovom prilikom bavimo se Foxconn pločama sa i975X i P965 čipsetovima na sebi, modelima koji su i dalje veoma popularni.
Foxconn 975X7AB-8EKRS2H
Pored toga što ima velike proizvodne kapacitete za proizvodnju svega i svačega, Foxconn se odlikuje i time da svojim matičnim pločama voli da daje i imena ogromne dužine. Ovom prilikom na test smo dobili model koji nosi oznaku: 975X7AB-8EKRS2H. Iako, sigurni smo, ljudima u Foxconn-u ove oznake deluju sasvim logično, mišljenja smo da ih je jako teško upamtiti, a još teže izgovoriti, ali srećom tu je opcija ”copy & paste” 🙂
Bilo kako bilo, ploča zaista dolazi sa mnoštvom opreme u pakovanju. Pre svega, tu je set crnih SATA i zaokrugljenih PATA kablova, kao i sličan FDD konektor. SATA kablovi su nam se veoma dopali, jer imaju konektore oblika ćiriličnog slova ”G”, pa je manipulacija kablovima lakša, a ukoliko imate kućište kod koga su kavezi za hard diskove montirani pod uglom od 90 stepeni ovakvi kablovi predstavljaju mnogo bolji izbor.
Raspored komponenti ne odstupa mnogo od referente Intel-ove šeme, pa ploča izgledom podseća na D975XBX2, mada je boja PCB-a i upotrebljenih plastičnih elemenata totalno drugačija kod Foxconn-ove ploče. Naponska jedinica izrađena u vidu četiri faze, a MOSFET-i su hlađeni pasivnim hladnjakom. Severni most na ploči je vremešni i975X koji se i dalje drži, jer Intel još nije predstavio naslednika u ovom segmentu, a još se zvanično ne zna kada će biti predstavljen X38 čipset. I975X čip je hlađen aktivnim hladnjakom koji je povezan na ploču pomoću konektora sa tri pina, pa ga je lako moguće zameniti ukoliko smatrate da možete da obezbedite bolje rashladno rešenje za ploču. Kada je ICH7R u pitanju, na njemu se nalazi omaleni hladnjak na kakav smo navikli kada su ploče sa ovim tipom južnog mosta u pitanju.
Podržana je Intel Matrix RAID tehnologija, ali i mogućnosti za povezivanje četiri SATA hard diska. Pored jednog ATA 100 kanala koliko podržava ICH7R južni most, Foxconn je na ploči sa testa, implementirao i JMicron-ov JMB361 kontroler pomoću koga je obezbeđen dodatni ATA 133 kanal, ali i jedan eSATA priključak čime su mogućnosti testirane ploče značajno obogaćene. Treba napomenuti i to da ugrađeni JMicron kontroler donosi podršku za RAID mogućnosti na ATA 133 uređajima, mada smo mišljenja da korisnici koji se odluče za RAID vezu biraju i SATA hard diskove novije generacije.
Raspored PCI slotova je dobar i prisutna su dva PCI Express x16 slota koji u slučaju rada u Crossfire režimu rade sa po osam PCIex linija što je uobičajeno za i975X čipset. Tu je i dodatni Molex konektor za napajanje grafičkih kartica u multi-GPU režimu. Pored toga na ploči se nalazi i dodatni EPS 12V priključak sa napajanje dual core procesora, pored sada već standardnog ATX 24 pinskog porta za napajanje same ploče.
Dual gigabitni LAN je podržan posredstvom Marvell kontrolera, a za audio podršku pobrinuo se Realtek ALC 882M codec čip koji nismo imali prilike da preterano često viđamo na pločama, bilo da je reč o modelima za AMD, bilo o onima za Intel platformu. Spisak konekcija završavamo sa Texas Instruments Firewire 400 kontrolerom koji podržava dva porta – jedan na I/O panelu, a drugi na internom konektoru na koji se može povezati front panel kućišta ukoliko se na istom nalazi Firewire port. Generalni utisak o rasporedu komponenti je povoljan. Kako je u potpunosti ispoštovana referentna šema teško da će biti bilo kakvih problema prilikom montaže komponenti ili same ploče u kućište.
Foxconn 975X7AB-8EKRS2H – BIOS
BIOS na testiranoj ploči potpisao je Phoenix i reč je o specijalnoj ediciji BIOS-a za Foxconn ploče koji nosi naziv: “Foxconn Smart BIOS”. Ideja koja je, očigledno, stajala iza ovog BIOS-a, jeste da se korisnicima omogući da utiču na vitalne parametre sistema, ali da istovremeno ne dovedu u pitanje stabilnost sistema. I zaista, ploča je na default taktu radila besprekorno, a kako na sebi ima i dalj najbrži čipset za Intel LGA775 procesore preporučujemo je za Workstation računare kojima je potrebna velika procesorska snaga kakvu može da isporuči na primer Core 2 Quad čip.
Fox Central Control Unit naziv je sekcije u okviru koje ćete moći da podesite memorijske parametre, Fox Inteligent Stepping, C1E podešavanje itd… U okviru ove sekcije se podešavaju i naponi sistemskih komponenti, ali i vrši overklok sistemske magistrale, preko koje se utiče i na takt procesora. Pri FSB-u od 266 MHz prilikom prvog uključivanja, ploča nam nije dozvolila izbor DDR2-800 režima, ali smo na kraju, ipak uspeli da aktiviramo DDR2-800 mod nakon snimanja parametara BIOS-a i restarta ploče.
Već smo spomenuli opciju “Fox Inteligent Stepping”, a napomenućemo da je reč o setu profila za overklok, nalik onima koje smo imali prilike da vidimo kod MSI ploča sa Core Cell tehnologijom. Ukoliko se odlučite za ručno podešavanje parametara, napon procesora moguće je podešavati u nekoliko koraka iznad nominalne vrednosti, a promene su reprezentovane u procentualnom iznosu (3%, 6%, 9%, 12%, 15%, 18% i 21%).
Ukoliko kao default napon Core 2 Duo procesora uzmemo vrednost od 1.35 V onda dolazimo do toga da je maksimalni napon koji je moguće podići svega 1.63 V. Takt sistemske magistrale moguće je podesiti do 600 MHz, ali u praksi smo uspeli da postignemo svega 364 MHz što nije previše, ako se ima u vidu da ploče sa i975X čipsetom postižu i više od 450 MHz (Intel D975XBX2 Bad Axe).
Foxconn 975X7AB-8EKRS2H – specifikacija
Processor: Intel® Core™2 Quad, Core™2 Extreme, Core™2 Duo, Pentium® EE, Pentium® D, Pentium® 4, Celeron® D processors, Socket T (LGA775)
Chipset: Intel® 975X + Intel® ICH7R
Front Side Bus: 1066 / 800 / 533 MHz FSB
Memory: Dual channel DDR2 800 (OC) / 667 /533 x 4 DIMMs/ECC, Max 8GB
Expansion Slots: 2 x PCIe x16 slots ( dual graphics cards technology compatible ), 2 x PCIe x1 slots, 2 x PCI slots
IDE: 1 x ATA 133, 1 x ATA 100
Serial ATA(SATA)/RAID: 4 x SATAII + 1 x eSATA w / RAID 0, 1, 0+1, 5
Audio: 7.1 channel, Realtek ALC 882M (HDA)
LAN: Dual GbE LAN with Marvell 88E8056
IEEE1394: 2 x 1394a, TI TSB43AB22APDT ( one pin header and one rear port) Back Panel I/O Ports: 1 set 7.1 channel Audio jack (6 jacks) 1 x 1394a 1 x PS/2 keyboard 1 x PS/2 mouse 1 x parallel 1 x External SATA 4 x USB 2.0 2 x RJ45 1 x S/PDIF Coaxial out 1 x S/PDIF Fibre out
Internal I/O Connectors: 2 x USB 2.0 headers support 4 ports 1 x Front audio header 1 x S/PDIF out header 1 x IrDA header 1 x CD-IN header 1 x AUX-IN header 1 x Front panel header 1 x Buzzer 1 x COM2 1 x IEEE 1394a 1 x speaker
BIOS Features: FWH 4MB, ACPI 2.0b, APM 1.2, PnP 1.0a, SMBIOS 2.3, USB 2.0
Support CD: Drivers, DirectX, Adobe Reader, Super Utility, Norton Internet Security
Standards/Manageability: PCI 2.3, USB2.0, DMI 2.0
Special Features: SuperRecovery, SuperBoot,SuperBIOS-Protect, SuperStep, Fox Live Update, Ratio Free, Fox Intelligent Stepping, Fox One
Form Factor: ATX (12” x 9.6”)
Foxconn P9657AA-8KS2H
Model sa oznakom P9657AA-8KS2H je nešto novije rešenje u odnosu na P9657AB-8KS2H. Opet moramo da napomenemo da ovakve oznake lako mogu dovesti kupca u zabludu, jer je npr. razlika u nazivu samo u jednom slovu, a oznaka je jako teška za pamćenje. Ovakve oznake su možda poželjne za OEM proizvođače, ali za retail prodaju su daleko od toga. Pakovanje u kome dolazi Foxconn-ova P965 ploča sa testa je znatno siromašnije i u njemu se nalazi samo set minimalno potrebne opreme.
Sama ploča se vizuelno dosta razlikuje od modela sa i975X čipsetom, pa je tako ovog puta upotrebljen PCB koji je prelakiran u plavo, a cela ploča deluje vizuelno dosta atraktivno. Raspored komponenti je odličan i nemamo šta da zamerimo modelu sa testa po tom pitanju. Dodatni plus je i to što se na ploči nalaze hladnjaci bez dodatnih ventilatora, pa će sistem baziran na ovom modelu biti tiši nego u slučaju izbora ploče sa aktivnim hlađenjem na sebi.
Hladnjak na severnom mostu je veoma masivnih dimenzija i izrađen je od aluminijuma. Pored jednog PCI Express x16 slota, na ploči se našlo i mesto za PCIex x1 i PCIex x4 slotove, a tu je i dodatni Molex za napajanje grafičkih kartica, mada njegova svrha je definitivno dovedena u pitanje kod ploče koja nema multi-GPU mogućnosti, a P9657AA-8KS2H ih nema, jer se na njemu ne nalaze dva PCI Express slota pune dužine, iako P965 teoretski podržava Crossfire režima rada sa dve grafičke kartice.
Ploča podržava ukupno šest SATA II portova zahvaljujući ICH8R južnom mostu, a dodatni JMicron JMB361 omogućio je dodatni eSATA priključak i jedan ATA 133 kanal sa RAID mogućnostima. Sve u svemu, solidan izbor. Nedaleko od SATA II portova nalazi se pomalo neočekivani biper, tako da nije neophodno koristiti zvučnik na ploči, a tu je i Foxconn-ov Fox One čip koji se brine o automatskom overkloku pomoću predefinisanih profila i o monitoringu parametara. vitalnih sistemskih komponenti. Naponska jedinica izrađena je u svega tri faze, a upotrebljeni su kvalitetni aluminijumski elektroliti u kombinaciji sa klasičnim.
Prigušnice su keramički oklopljene što je odavno postao standard, pa kvalitet izrade Foxconn-ovog modela možemo svrstati u prosečan. Za audio podršku brine se Realtek ALC882 codec, a za gigabitni LAN jedan Marvell PHY čip. Dual LAN mogućnosti su ovog puta izostale. Ipak, tu je Firewire 400 konekcija posredstvom ugrađenog VIA 6308P čipa koji podržava do dva IEEE1394a porta. Pored Fox One čipa koji služi za overklok, Fintek F71882GF čip služi za monitoring napona do devet komponenti na samoj matičnoj ploči.
Foxconn P9657AA-8KS2H – BIOS
BIOS na Foxconn P965 ploči sa testa sličan je modelu koji smo opisali na prethodnim stranama, ali je ipak nešto povoljniji u delu koji se odnosi na overklok. Naime, napon procesora moguće je podešavati u apsolutnim vrednostima i to u koracima od po 0.0125 V do maksimalnih +0.3 V što ukupno daje 1.65 V. To ne predstavlja neku ekstremnu vrednost, ali je ipak bolje nego u slučaju 975X modela.
Takt FSB-a moguće je podesiti do 600 MHz, naravno, u koracima od 1 MHz. Takt memorije od 800 MHz bio je omogućen pri efektivnoj magistrali od 1067 MHz (266 realno), a napon memorije moguće je podići do solidnih +0.6 V što daje napon znatno iznad 2.0 V. Omogućeno je podešavanja napona čipseta (MCH – Memory Controler Hub) i to do +0.180 V.
Iako u BIOS-u nije omogućeno podešavanja takta PCIexpress magistrale iz prateće dokumentacije smo saznali da su ove vrednosti ustvari zaključane na fabrički podrazumevane taktove tj. 100 MHz. Ipak, iako u BIOS-u postoji dosta opcija za overklok, maksimalni FSB koji smo postigli sa Apacer DDR2-1067 memorijom iznosio je skromnih 348 MHz.
Foxconn P9657AA-8KS2H – Specifikacija
Processor: Intel® Core™2 Quad, Core™2 Extreme, Core™2 Duo, Pentium® EE, Pentium® D, Pentium® 4, Celeron® D processors , Socket T (LGA775)
Chipset: Intel P965 + ICH8
Front Side Bus: 1066 / 800 / 533 MHz
Memory: Dual Channel DDR2 800 / 667 x 4 DIMMs, Max 8GB
Expansion Slots: 1 x PCIe x16, 1 x PCIe x4, 1 x PCIe x1, 3 x PCI
IDE: ATA 133 x 1
Serial ATA(SATA)/RAID: 4 x SATAII + 1 x eSATA
Audio: 7.1 channel Audio with Realtek ALC883 (HDA)
LAN: GbE LAN with Marvell 88E8056 (PCIe)
Back Panel I/O Ports: 1 set 7.1 channel Audio jack (5 jacks) 1 x PS/2 keyboard 1 x PS/2 mouse 1 x parallel port 4 x USB 2.0 1 x RJ45 1 x Serial port 1 x eSATA 1 x S/PDIF Fibre out
Internal I/O Connectors: ATX 24-Pin power connector 8-pin ATX 12V power connector CPU / System / NB FAN connectors CD-in connector Front panel audio connector 1x ATA133 HD connectors 1x IRDA
Front panel connector: 1x IEEE1394 connector support additional one port 3x USB 2.0 connector support additional 6 ports 1x Floppy disk drive connector 4x Serial ATAII connectors 1x Speaker 1x Intrusion Alarm header
BIOS Features: LPC 4MB, ACPI 2.0b, APM 1.2, PnP 1.0a, SMBIOS 2.3, USB 2.0
Support CD: Drivers, DirectX, Adobe Reader, SuperUtilities, Norton Internet Security
Standards/Manageability: PCI 2.3, USB2.0, DMI 2.0
Special Features: SuperRecovery, SuperBoot, SuperBIOS-Protect, SuperStep, Fox Live Update, Superspeed, Ratio Free, Fox One
Form Factor: ATX (12″x9.6″)
Test sistem
Procesor
Intel Core 2 Duo E6700 (2.67 GHz, 4 MB L2 cache, 1067 MHz FSB, LGA775)
Kuler
Cooler Master Eclipse
Matične ploče
Foxconn P9657AA-8KS2H (P965 Express čipset) Foxconn 975X7AB-8EKRS2H (i975X Express čipset) ASUS P5K Deluxe (P35 Express čipset)
Memorije
2x 1024 MB Kingmax Apacer DDR2-1067 @ 800 MHz (5-5-5-15, 2T)
Grafička kartica
ATI Radeon X1950 Pro
Hard disk
WD Caviar WD800
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master RealPower Pro 850W
Monitor
Benq 241WZ TFT-LCD (ustupio Kimtec)
Rezultati testova
Rezultati testova, nastavak
Nakon testa… Definitivno Foxconn ploče koje smo ovom prilikom testirali neće biti zanimljive najzahtevnijim korisnicima, ali cenom od svega 95 eura model sa Intel P965 čipsetom nas je ozbiljno bacio u dilemu… Da li overklok mogućnosti koje inače koristi jako mali broj korisnika uzeti za toliko značajan faktov koji treba doplatiti 50-tak eura koliko, u najboljem slučaju koštaju ploče, sličnih karakteristika iz drugih velikih kompanija? Foxconn P9657AA-8KS2H je ploča koja se odlikuje sasvim solidnom opremom i mogućnostima. Kvalitet izrade je više nego zadovoljavajući, a tokom testova nismo imali bukvalno ni jedan problem sa ovim modelom. Baš zbog toga smo otišli na sajtove domaćih distributera i pogledali koliko trenutno koštaju slične ploče, što savetujemo i vama da uradite…
Foxconn P9657AA-8KS2H – Benchmark Best Buy
Modeli kompanija ASUS, MSI i Gigabyte su skuplji za minimum 20-tak %. Sa druge strane, većina najjeftinijih ploča proizvođača čiji modeli glase za ”overklokabilne” su mahom osakaćene za napredne overklok opcije. Za model sa i975X čipsetom se ne može reći baš da je najbolja kupovina, jer je ipak reč o ploči za zahtevne korisnike koji preferiraju, između ostalog, i overklok mogućnosti što Foxconn 975X7AB-8EKRS2H, ipak, ne nudi. Cena od 155 eura, koliko je potrebno izdvojiti za Foxconn 975X7AB-8EKRS2H nije velika, ali bismo se mi ipak odlučili za neki napredniji P965 model kada bismo savetovali da izdvojite toliku sumu novca za matičnu ploču. U svakom slučaju, ukoliko kupujete neki relativno brži procesore (npr. E6400 ili E6600…) u kombinaciji sa P9657AA-8KS2H modelom dobićete relativno povoljan sistem sa najnaprednijom desktop arhitekturom današnjice. Sasvim logično, zbog, toga Foxconn P9657AA-8KS2H je Benchmark-ov favorit za Best Buy nagradu. Matične ploče za potrebe testa ustupio Alti.