Delimir Tasić AMD Opteron procesori dobro su poznati široj publici. Drugi po veličini proizvođač procesora na svetu, američki AMD, zahvaljujući Opteron-ima uspešno krči sebi put na serverskom tržištu. Postoje u osnovi tri serije Opteron procesora: serija 1xx, 2xx i 8xx. Razlika među ovim procesorima je u SMP podršci. Tako serija 1xx nema mogućnost rada u SMP konfiguracijama. Serija 2xx namenjena je radu u dual CPU sistemima, dok je serija 8xx namenjena multi-procesorskim sistemima najviših performansi.
Kako su svi aktuelni AMD procesori zasnovani na istoj tehnologiji, prevelikih razlika među njima i nema. Arhitektura je identična, pa sve ono što karakteriše AMD Opteron (prvo nam pada napamet npr. 12-to stepeni pipeline, integrisani memorijski kontroler, x86-64 podrška…) karakteriše i Athlon 64. Međutim platforma kojoj je namenjen Opteron procesor razlikuje se od platforme koja je predviđena za Athlon 64 procesore. AMD je, za razliku od vremena kada je dominirao socket 462, ponudio različita podnožja za Opteron procesore u odnosu na ona namenjena Athlon 64 procesorima. Na taj način onemogućeno je montiranje višestruko jeftinijih Athlon 64 procesora u ploče namenjene Opteron procesorima. Athlon 64 procesor takođe nema mogućnost rada u SMP konfiguracijama, odnosno, dotična mogućnost je fabrički isključena. Baš zato, bila nam je veoma interesantna MSI K8N Master2 matična ploča koje je imala mogućnost rada u SLi režimu uz podršku za dva Opteron 2xx procesora. To je omogućavalo sastavljanje vrhunskog gaming sistema upotrebom npr. dva dual core Opteron procesora…
Foxconn se odlučio za nešto drugačiji pristup. Naime, ploča koju ovom prilikom testiramo nema mogućnost rada sa dva Opteron 2xx procesora, pošto ima samo jedan socket, ali može biti veoma zanimljiva vlasnicima starijih procesora iz Athlon 64 FX serije. Naime, prve verzije ovih procesora (FX-51 i FX-53) bile su predviđene za socket 940 podnožje. U to vreme nije bila dostupna PCI Express kontrolerska logika, pa danas ponosni vlasnici ovih procesora nisu u stanju da nadograde npr. grafičku karticu, pošto su se u to vreme prodavale isključivo AGP matične ploče i korespodentne grafičke kartice. Baš za njih Foxconn NFPIK8AA može biti odličan izbor, koji će im omogućiti upotrebu PCI Express interfejsa, bez potrebe da menjaju svoj odlični FX procesor. Ako planirate da koristite Foxconn NFPIK8AA matičnu ploču sa nekim od Opteron procesora to baš i nema previše smisla. Naime, AMD je predstavio Opteron 1xx procesore za socket 939 podnožje, a kupovina Opteron 2xx dual core procesora nema previše smisla u situaciji kada postoji socket 939 Athlon 64 X2 procesor po značajno nižoj ceni. Upotreba Opteron 2xx procesora koji su predviđeni za socket 940 ležište u matičnoj ploči koja ima samo jedan socket nema previše smisla, jer je Opteron 2xx značajno skuplji od odgovarajućeg Opteron 1xx upravo zbog mogućnosti rada u SMP konfiguraciji, a tu mogućnost na Foxconn NFPIK8AA matičnoj ploči nećete biti u prilici da iskoristite.
nForce 4 Pro 2200 + nForce 4 Pro 2050 Ako vam je naziv serije kojoj pripada testirana Foxconn matična ploča poznat onda ćemo vam napomenuti da je pre izvesnog vremena Foxconn otkupio Leadtek i time stekao prvo na upotrebu WinFast brenda pod kojim je Leadtek prodavao većinu svojih proizvoda.
Ono po čemu je Foxconn WinFast NFPIK8AA matična ploča specifična, jeste implementacija čak dva nForce4 Pro čipa: jednog iz 2200 serije i drugog iz slabije 2050 serije. Time je postignuta mogućnost implementacije dva PCI Express x16 slota usled dupliranog broja PCI Express linija. Ipak, priroda nForce4 Pro kontrolerske logike kao rešenja sadržanog u samo jednom čipu (single-chip, nema klasičnog severnog i južnog mosta) upravo je i omogućila ovakvu kombinaciju dva čipseta. Naime kako svaki nForce 4 Pro čipset implementiran na Foxconn NFPIK8AA matičnoj ploči ima svoj PCI Express kontroler sa podrškom za dvadeset PCI Express linija. Osnovna razlika između nForce Professional 2050 i Professional 2200 čipsetova ogleda se u rasporedu dvadeset PCI Express linija koliko ova dva čipseta podržavaju. I dok slabija kontrolerska logika podrazumeva fiksnu konfiguraciju 20 PCI Express linija koja podrazumeva jedan PCI Express x16 slot i tri, odnosno četiri, PCIEx x1 slotova, čipset sa oznakom nForce 2200 omogućava i upotrebu dva PCI Express x8 slota što omogućava rad u SLi režimu. Ipak, Foxconn nije iskoristio mogućnost nForce 4 Pro 2200 čipseta za rad u 2x PCI Express x8 SLi režimu, već je odlučio da implementira SLi x16 rešenje dodavanjem nForce 4 2050 čipseta. Pored toga nForce4 Pro 2200, za razliku od nForce Pro 2050, podržava i konvencionalne PCI slotove, deset USB 2.0 portova, AC97 7.1 audio i ATA133 kontroler što ovaj čipset svrstava u red primerenijih radnim stanicama, a ne samo serverima kao što je to slučaj sa nForce4 Pro 2050. Implementacija oba nForce4 Pro čipseta na testiranoj Foxconn ploči je omogućila i podršku za čak osam SATA uređaja, po četiri posredstvom svakog nForce4 čipa na Foxconn WinFast NFPIK8AA matičnoj ploči. Zanimljivo je da fleksibilnost nVidia RAID rešenja dolazi do punog izražaja na Foxconn WinFast NFPIK8AA matičnoj ploči. Naime, moguće je kombinovati bilo koji od osam SATA portova u RAID niz čime je omogućeno kreiranje najrazličitijih RAID kombinacija. Slično je i sa gigabitnim LAN adapterima – po jedan je kontrolisan od strane svakog nForce4 Pro čipseta, a kao interfejs poslužili su Vitesse PHY čipovi.
Priči o veoma naprednim mogućnostima testirane Foxconn ploče nije kraj. Tako je Foxconn implementirao i Realtek ALC850 codec koji nudi 7.1 audio mogućnosti. Za audio podršku, da podsetimo, brine se nForce 4 Pro 2200 čipset. Ne treba zaboraviti ni da je Foxconn WinFast NFPIK8AA matična ploča prva koju je autor teksta ima prilike da vidi, a da na sebi ima Firewire 800 mogućnosti što je postignuto implementacijom Texas Instruments IEEE1394B kontrolera. Dakle, po mogućnostima i implementiranoj tehnologiji Foxconn NFPIK8AA matična ploča veoma je slična modernim nForce 4 SLi x16 matičnim pločama. Naime i kod nForce 4 SLi x16 kontrolerske logike implementirana su dva PCI Express kontrolera koji su međusobno povezani HyperTransport magistralom.
Specifikacija
Ploča na testu Prateća oprema koja stiže uz Foxconn matičnu ploču veoma je bogata. Posebno nam se dopao set od čak osam crnih SATA kablova sa zakrivljenim konektorom tako da problem sa SATA diskovima neće imati ni korisnici u čijim kućištima se diskovi montoraju pod uglom od 180 stepeni u odnosu na bočne strane. Pored SATA kablova obezbeđen je i dovoljan broj SATA naponskih adaptera. Dva crna ATA133 i jedan crni FDD kabl rounded tipa upotpunjuju priču kvalitetnijoj pratećoj opremi.
Iako, usled implementacije dva čipseta, nismo očekivali previše povoljan layout na Foxconn NFPIK8AA matičnoj ploči možemo reći da smo donekle prijatno iznenađeni. Naime, četvorostepena naponska jedinica je veoma pedantno spakovana nedaleko od CPU ležišta, a izrađena je upotrebom kvalitetnih Rubycon elektrolita. Valja napomenuti da je, kada su socket 939 ploče u pitanju, uobičajena još uvek trostepena filtracija napona centralnog procesora…
Raspored slotova je nepovoljan ukoliko imate više PCI kartica. Naime, obezbeđen je samo jedan PCI slot, pored dva PCI Express x16 slota, dva PCI Express x1 i jednog PCI Express x4 slota. Nažalost kako PCI Express kartica još uvek nema u prodaji u većim količinama veliki broj PCI Express slotova nije neka prednost. Kako je reč o ploči sa samo jednim ležištem za procesor ne iznenađuje implementacija klasičnog ATX 12V konektora sa četiri pina. Naime, u slučaju LGA775 matičnih ploča poslednje generacije imali smo priliku da, usled podrške za Smithfield procesore sa dva jezgra, vidimo implementaciju serverskog EPS 12V porta sa osam pinova. Socket 939 ploče poslednje generacije i pored toga što imaju mogućnost rada sa Athlon 64 X2 procesorima za sada još uvek nemaju ove portove čija je upotreba i u slučaju LGA775 matičnih ploča fakultativna.
Oba nForce 4 Pro čipa na testiranoj Foxconn matičnoj ploči hlađena su nisko-profilnim aktivnim kulerima, pa neće biti problema ni tokom montaže većih grafičkih kartica (mi smo probali MSI GeForce 7800GT). Sami kuleri su veoma tihi, pa i to uzimamo kao jednu od prednosti koja posebno dolazi do izražaja u današnje vreme u kome proizvođači neretko na čipsetove stavljaju kulere čiji se vantilatori okreću i na 7000 RPM.
Očigledno da PCI Express interfejs omogućava veći stepen slobode proizvođačima matičnih ploča, pa nas ne čudi da su skoro sve novije ploče imale veoma povoljan raspored komponenti. Udela u tome ima i to što proozvođači u poslednje vreme više pažnje obraćaju na takve “sitnice”, a posebno u segmentu matičnih ploča za entuzijaste.
BIOS
BIOS testirane matične ploče potpisao je AWARD, što je uobičajeno kada su nForce matične ploče. Sekcija koja se odnosi na podešavanje memorijskih parametara veoma je bogata i moguće je menjati Command Rate parametar. Procesor koji smo mi imali za potrebe testa, zasnovan je na starom ClawHammer jezgru, ali je ipak bio u stanju da radi sa 1T parametrom. Napon na procesoru moguće je podići do 1.65V u koracima od po 0.25V. Pored napona na procesoru moguće je menjati napon na čipsetu, memoriji i HT linku. Obezbeđena je podrška za Cool and Quiet, a i u slučaju Opteron-a (PowerNow) dotična tehnologija se u BIOS-u identifikuje kao Cool and Quiet. Obezbeđena je i podrška za nV System Utility pa je svim overklok opcijama moguće pristupiti i iz Windows-a.
Valja napomenuti da maksimalni napon procesora zavisi od tipa jezgra koje ste postavili u socket, a u slučaju 130nm ClawHammer-a, napon je bilo moguće podići do 1.65V. Napon memorije moguće je podići do više nego konzervativnih 2.7V, a čipseta do 1.8V. Najviši overkloking rezultat koji smo postigli bio je pri 220 MHz takta klok generatora čipseta, što je skromno, ako se ima u vidu da je default takt test primerka Opteron 140 procesora svega 1.4 GHz. Verovatno udela u nešto slabijem overklok skoru ima i Registred ECC DDR400 memorija.
Test sistem
Procesor
AMD Athlon 64 3200+ (Venice jezgro, 2 GHz, 512k L2, 1000MHz HT) Intel Pentium D 820 (Smithfiled, 2.8 GHz, 2x 1MB, 800 MHz FSB) AMD Opteron 140 (SledgeHammer, 1.4 GHz, 1 MB L2, 800 MHz HT)
Matične ploče
ASUS A8N32-SLi ASUS P5N32-SLi ASUS A8S-X Foxconn Winfast NFPIK8A
Grafička kartica
MSI GeForce 7800GT
Kuler
Coole Master Hyper 6+
Memorija
2x 512 MB Kingmax Hard Core DDR500 (2.5, 3-3-8, 1T) 2x 512 MB Kingmax MARS DDR2-667 2x 512MB HP DDR400 Registred ECC
Hard disk
Western Digital Caviar 60 GB, ATA133
Operativni sistem
Microsoft Windows XP Professional SP1
Rezultati testova
Rezultati testova 2
Rezultati testova 3
Rezultati testova 4
Rezultati testova 5
Nakon testa
Neosporno je da Foxconn Winfast NFPIK8AA predstvlja matičnu ploču na čiji je razvoj utrošeno dosta truda. Velika fleksibilnost PCI Express i HyperTransport magistrala omogućila je implementaciju dva čipseta čime su omogućene veoma napredne funkcije kakve se ne sreću čak ni kod većeg dela ploča za entuzijaste. Vredan spomena je SLi režim rada u kome oba PCI Express slota za grafičke kartice rade u 16x režimu, što je mogućnost koju je nVidia (na sličan način, upotrebom dva PCI Express kontrolera) skoro ponudila u okviru najnovijih revizija nForce4 SLi kontrolerske logike za Intel i AMD. Iako je testirana matična ploča ostavila povoljan utisak na nas, moramo navesti da nas BIOS nije previše oduševio, naprotiv. Mogućnosti podešavanja parametara bitnih za overklok su isuviše konzervativna. Svrsishodnost jedne ovakve ploče je pod još većim znakom pitanja. Naime, AMD će, kao što smo već naveli, od skoro ima u ponudi i Socket 939 Opteron procesore koji se mogu instalirati u najveći broj postojećih S939 ploča. Opteron 2xx je skuplji od 1xx iako ne nudi ništa što bi u ploči koja ima samo jedan socket mogli iskoristiti (SMP podrška). Najviše koristi od predstavljanja jedne ovakve ploče mogu imaati vlasnici starijih Athlon 64 FX procesora predviđenih za Socket 940 podnožje koji sada tek mogu da upgradeuju grafički podsistem i ugrade neku PCI Exporess grafičku karticu. Pored toga, testirana matična ploča dobro ilustruje i umeće inženjera kompanije Foxconn, jer retko koji proizvođač ima ploču sličnu ovoj u ponudi. Matičnu ploču na test ustupio Foxconn.