Freecom FHD-2 Pro

Freecom FHD-2 Pro

Eksterni disk koji podržava lako bekapovanje podataka po predefinisanoj šemi pritiskom na dugme

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Freecom FHD-2 Pro

      Treći i poslednji po redu disk kompanije Freecom iz ovog serijala jeste FHD-2 Pro. Radi se o mobilnom hard disku, koji dolazi sa tasterom za brzu sinhronizaciju, kao i dodatnim softverom u tu svrhu. Prilikom dizajniranja ovog hard diska išlo se prevashodno na kompaktnost i što manju težinu, pa ne treba očekivati obloge od raznih materijala, ali svejedno se vidi da je velika pažnja posvećena stilskom ugođaju. No, kakve su performanse i šta sve nudi ovaj drajv? Saznajmo…
       

      FHD-2 Pro dolazi sa USB kablom, kratkim uputstvom, brošurom, diskom na kome se nalaze uputstvo i brošura u digitalnom obliku i prateći softver. U pitanju je 2.5″ disk, kapaciteta 160 GB, sa 8 MB keš memorije i brzinom obrtaja od 5400 rpm. Dolazi sa FAT32 fajl sistemom kao podrazumevanim rešenjem, što se lako može promeniti po potrebi. Disk je veoma lep za oko, ali od kompletnog trojca deluje “najjeftinije” na dodir, što ni ne treba da čudi imajući u vidu da osim plastike ne poseduje dodatne materijale koji bi ga prekrivali. Sive je boje sa crnim detaljima na bokovima i oko Sync tastera, a gornjom površinom dominira utisnuta Freecom oznaka. Pomenimo i da prsten kojim je oivičen Sync taster služi kao indikator rada, tj. svetli plavo kada je disk aktivan. Ivice ovog diska su zakošene i doprinose dopadljivosti samog uređaja, kao i stvaranju osećaja da je naprava još tanja nego što to zaista jeste. Osim pomenutog Sync tastera (na donjoj strani kao pandan njemu nalazi se mali prozor koji pruža uvid u unutrašnjost te sekcije uređaja), na drajvu se još nalaze mini-USB konektor i priključak za strujni adapter, koji se ne isporučuje, ali koji vam ionako ne treba sem u slučaju da posedujete stari računar sa problematičnim napajanjem USB 2.0 portova.

      Korišćenje diska je, kao i kod drugih uređaja ovog tipa, krajnje jednostavno – sve što je potrebno da uradite jeste povezivanje USB kabla u odgovarajući port i – to je to. Kod ovog diska postoji i mogućnost specijalnog vida automatskog bekapovanja, ali o tome nešto kasnije. Rezultate koje nam je dao HDTune softver možete videti u priloženoj slici ispod ovog pasusa. U realnosti treba očekivati nešto niže cifre, u zavisnosti od toga da li se vrši upis ili čitanje podataka. Brzina transfera u tim slučajevima u prilikom kopiranja korišćenjem Windows Explorer i Total Commander aplikacija iznosi 14350 KBps za upis podataka na hard disk, odnosno oko 27900 KBps za čitanje podataka sa njega. Generalno, radi se o najsporijem disku od tri Freecom uređaja u ovoj seriji prikaza, premda on tu “laskavu” titulu dobija za dlaku, tako da mu to nećemo uzeti za toliko zlo. Istovremeno, radi se i o najmanjem i najlakšem disku, što takođe treba imati na umu…
       

      Sve u svemu, performanse diska su u razini sa konkurentskim modelima, možda više naginjući uređajima donje srednje klase. FHD-2 Pro, slično kao i ostali modeli, nakon određenog vremena postaje mlak na dodir, premda se ne radi o velikoj količini toplote. Generalno gledano, disk sasvim zadovoljava potrebe mobilnog “storidža” i korektno odrađuje ulogu koja mu je namenjena.

      Specifikacija:
       

      Proizvođač

      Freecom

      Web strana proizvođača

      www.freecom.com

      Model

      FHD-2 Pro

      Kapacitet

      160 GB

      Karakteristike

      2.5″, 5400 rpm, 8 MB keša

      Interfejs

      USB 2.0

      Dimenzije

      135 x 80 x 19.8 mm

      Masa

      175 grama

      Maksimalna visina ispuštanja

      2 metra (slobodan pad na ravnu površinu)

      Otpornost na udar

      300 G

      Podržani operativni sistemi

      Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows 2000Apple Mac OS X (10.3 i noviji)

      Softver

      NTI Shadow, NTI Ripper, NTI DigitalJack, Freecom Sync

      Cena

      120 evra + PDV

      Pored softvera koji se isporučuje uz modele Tough Drive serije o kojima smo govorili, uz ovaj disk se isporučuje i Freecin Sync softver za sinhronizaciju fajlova. Ponovimo šta možete očekivati od softvera kompanije NTI – isporučuju se NTI Shadow softver za bekapovanje, kao i 30-dnevna probna verzija NTI Ripper softvera za ripovanje i arhiviranje audio diskova. Njegov sastavni deo je i NTI DigitalJack aplikacija koja predstavlja muzički plejer, a svojim dizajnom i mogućnostima najviše podseća na osiromašenu verziju WinAmp aplikacije (što ne treba uzeti kao lošu stvar, naprotiv…). NTI Shadow omogućava lako i brzo bekapovanje, povraćaj podataka, kao i automatizaciju celokupnog procesa kroz odgovarajuće zadatke koje korisnik može jednom da odredi, a nakon toga se redovno izvršavaju. Onaj koga zadovoljava rudimentarna sposobnost bekapovanja, ali želi da taj proces bude automatizovan, će verovatno biti sasvim zadovoljan ovim rešenjem koje dolazi uz diskove…
       

      Uz FHD-2 Pro se isporučuje i Freecom Sync verzije 3.05. On u suštini predstavlja nešto razrađeniju varijantu Microsoft Briefcase softvera, obogaćenog određenim mogućnostima i opcijama. Ipak, Freecom nije izmišljao toplu vodu, već je ciljao jednostavan i funkcionalan softver koji će omogućiti lako bekapovanje. Na ovaj način je moguće vršiti sinhronizaciju dokumenata i drugih fajlova prenošenjem Freecom drajva sa jedne na drugu lokaciju uz visok stepen automatizacije. Svi programi koji se isporučuju su kompatibilni sa Windows i Mac platformama.
       

      Za:

      – Solidna izrada
      – Dizajn

      Protiv:

      – Bez bitnijih nedostataka

      Freecom FHD-2 Pro je u suštini rešenje za korisnike koji često putuju i rade i van kancelarije, odnosno kojima Sync taster olakšava posao i skraćuje vreme neophodno posvećivanju procesu bekapovanja, usled automatske detekcije fajlova koji su izmenjeni i sinhronizacije u kombinaciji sa Freecom Sync softverom. To ne znači da uređaj zaostaje po pitanju osnovne funkcije, naprotiv. Osnovnu funkciju mobilnog diska obavlja bez uočljivih problema, a njegove dimenzije i težina su manji nego kod dva modela Tough Drive serije koje smo takođe prikazali u ovoj rubrici. Izrada je na veoma zadovoljavajućem nivou, performanse su sasvim prihvatljive za kategoriju mobilnih diskova, a tradicija je takođe na strani ovih rešenja, zajedno sa brendom koji krasi pouzdanost i kvalitet. Pogledajte da li vam i koliko znače pojedine funkcije i osobine (FireWire interfejs kod Tough Drive U&F, dizajn kod Tough Drive Pink, sinhronizacija jednim pritiskom na dugme kod FHD-2 Pro modela) i presecite šta vam se čini najprikladnijim. Za koji god model da se odlučite, imaćete pouzdan i kvalitetan uređaj koji vas neće izneveriti.

      Uređaj za potrebe prikaza ustupio Direct Link

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test