Gainward GeForce GTX 660 Golden Sample

Gainward GeForce GTX 660 Golden Sample

Gainward je svoje korisnike uvek umeo da obraduje modelima sa Golden Sample sufiksom. Ove karte su uvek nudile puno zabave i dodatne margine u pogledu performansi u rukama overklokera. Osim toga, po "difoltu" su radile na višim frekvencijama od onoga što je proizvođač GPU-a zadao kao referentne vrednosti. U sećanju autora ovog teksta su ostali GeForce 4 Ti4200 Golden Sample i GeForce 7600GS koje je i sam posedovao. Da li je Golden Sample stiker simbol overkloka kao

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Gainward GeForce GTX 660 Golden Sample

      Kao što smo i navikli, Gainward je svoju kartu upakovao u šarenu kutiju kojom dominiraju boje NVIDIA-e. Golden Sample logo je istaknut na vidljivom mestu, a dodat je slogan “Born to Kill” i imamo utisak da je Gainward otišao malo predaleko sa njim.

      Sadržaj je prilično skroman, što je tradicija Gainwarda, ali i većine proizvođača u poslednje vreme. Malo ko, osim par kompanija, pokušava da se nametne propratnim paketom. To znači da je reč “spartanski” prva koja će vam pasti napamet ukoliko neko bude tražio da je opišete.

      – Disk sa drajverima
      – Uputstvo
      – VGA to DVI konvertor
      – 6pin to 4pin molex (Y-račva)
       


       

      Kuler prekriva kartu u potpunosti, a karakteriše ga plastični oklop. Iako je metal estetski bolji izbor, generalno nemamo ništa protiv mat plastike koja može izgledati prilično dobro. Ipak, Gainward se odlučio da pojedine površine budu “glossy” što zaista nije finiš koji je zahvalan za održavanje. Osim što ćete imati problema sa prašinom, ogrebotine će se stvarati “same od sebe” što takođe nije za pohvalu.
       


       

      Ventilator definitivno privlači pažnju, jer njegova peraja poseduju veoma interesantan oblik. Veliki broj zakrivljenja je prisutan, a u kombinaciji sa puno “lopatica” moramo priznati da obećava u pogledu akustičnih performansi. Slične ventilatore često srećemo na Sapphire-ovim modelima, a kao što i sami znate u tom domenu njihovi proizvodi briljiraju. Ukoliko vam ventilator deluje ogromno za to postoji i razlog. Iako je njegov prečnik 90 milimetara, zbog dužine štampane ploče svega 180mm se stvara pomenuti utisak.
       

       

      Rasklapanjem karte smo otkrili još nekoliko zanimljivosti. Plastični oklop se uklanja izuzetno lagano i sve što je potrebno jeste uklanjanje četiri šrafa. Ostatak je nezavistan, izuzmemo li kabl koji služi za napajanje ventilatora. Ovaj koncept nam se dopada, jer čini čišćenje od prašine izuzetno jednostavnim, tako da u nekoliko poteza možete imati potpuno urednu kartu. Svakako plus u našim očima.
       

      Ispod se krije aluminijumski rashladni profil koji karakterišu gusto raspoređena rebra. Njegova masa i dimenzije nisu velike, ali radi boljih performansi Gainward je dodao dva bakarna heatpipe-a, kao i bakarnu bazu. Imajući u vidu da se radi o GK106 čipu koji je izrađen u naprednom 28-nanometarskom proizvodnom procesu i da je njegova efikasnost na visokom nivou, veća složenost rashladnog sistema ne bi imala previše poente.
       


       

      Naponska jedinica je hlađena posebnim minijaturnim profilom izrađenim od aluminijuma. Kako je ventilator prilično veliki, prilično smo sigurni da vazdušna struja koju stvara zahvata i površinu ovog malog hladnjaka. U svakom slučaju, hlađenje je prilično dobro osmišljeno, a jedino pomalo “žalimo” za memorijskim čipovima koji nisu prekriveni rashladnim profilom. Ovu praksu ima i ASUS, kao i mnogi drugi proizvođači.
       


       

      Naponska jedinica je digitalna i izvedena u četiri faze, što je više nego dovoljno za GK106 koji je zaista energetski nezahtevan. Uostalom, Gigabyte je sličnu varijantu iskoristio kod svog WindForce 2X modela, dok se ASUS za TOP model opredelio za 6phase. U svakom slučaju, Gainward je u klasi ostalih proizvođača. Kada je memorija u pitanju, upotrebljeni su GDDR5 čipovi potpisani od strane Samsunga. Ukupan kapacitet je 2GB, a pojedini čipovi su nalemljeni dvostrano kako bi se na 192bitnu magistralu mogao obezbediti “zaokružen” kapacitet.
       


       

      Kako su GeForce GTX 660 karte deklarisane od strane NVIDIA-e na TDP od 140W, dodatni 6pin molex je bio neophodan radi adekvatnog napajanja.
       


       

      U pogledu video izlaza, karta je odlično opremljena. Prisutna su dva DVI priključka, kao i po jedan DisplayPort i HDMI punih dimenzija. Nama se ova konfiguracija čini možda i najpraktičnijom, jer vam neće biti potrebni nikakvi konvertori bez obzira na to koji tip konekcije koristi vaš monitor.
       


       

      U pogledu radnih taktova, Gainward nas je pomalo razočarao. Iako se radi o pripadniku Golden Sample serije, fabrički overklok nije prisutan u velikoj meri. Zapravo, od modela koje smo mi testirali, Gainwardovi su najniži. GPU je sa referentnih 980MHz ubrzan na 1006MHz, a govorimo o nominalnoj frekvenciji. Pored toga, memorija je dobila blag “boost” sa 1502 na 1527MHz. Ovo se interpretira u ukupno 100MHz viši takt, s obzirom na to da govorimo o GDDR5 čipovima. Sve u svemu, Golden Sample nije toliko agresivno ubrzan, što nas je ostavilo pomalo razočaranim.
       

      Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz,
      Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB
      VGA:
      Gainward GeForce GTX 660 Golden Sample
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri:  ForceWare 310.90

       

       

       

       

      Rezultati – Crysis, Sniper Elite, Metro 2033

       

       

       

       

      Rezultati – Sleeping Dogs, AvP, F1, Dirt Showdown

       

      Utisci u radu i zaključak

      Gainward je oko hlađenja svoj posao odradio na nivou. Kuler, iako kompaktan, jako dobro kontroliše temperaturu uz izuzetno nizak nivo generisane buke. Pre svega, u realnim okolnostima tj. na sobnoj temperaturi na našoj otvorenoj platformi, karta je bila izuzetno tiha. Ventilator ima odličan dizajn i kao takav je vrlo tih u automatskom modu rada. Takođe, imamo utisak da je Gainward ovaj mehanizam učinio dobro optimizovanim. Pri 70 stepeni, ventilator ubrzava do 45% od maksimalne brzine. Na ovaj način se sa jedne strane ne dozvoljava dalji rast temperature, dok se nivo proizvedene buke održava na vrlo niskom nivou. Čućete kartu ukoliko je držite na otvorenom, ali u iole kvalitetno izolovanom kućištu, verujemo da će biti neprimetna. Barem će biti jedna komponenta bučnija od ovog GTX-a 660.


       

      Što se overkloka tiče, uz automatski profil za kontrolu broja obrtaja smo stigli do 1061 MHz za GPU i efektivnih 6768 MHz za memoriju. Moramo priznati da smo ostali pomalo razočarani, jer smo od Golden Sample modela očekivali makar malo više fleksibilnosti. Da bismo postigli ovaj rezultat, povećali smo napon za 0.05V i maksimizovali “power limit” na 109%. Nažalost, udarili smo u zid relativno rano i iako maksimalna temperatura nije skočila u znatnoj meri imamo utisak da nam se “zalomio” neraspoložen primerak. S tim u vidu, verujemo da relativno rano zaustavljanje nije posledica bilo čega što je Gainward uradio, već je sreća uticala da imamo nisku overklok marginu.

      Dobici sa ovim frekvencijama su oko deset procenata, kao što se može videti u grafikonima ispod. Ipak i dodatnih 3-4 frejma može značiti u visokim rezolucijama gde će upravo oni odlučivati da li se frejmrejt u igri može opisati kao igriv ili ne.

      Iako Golden Sample očigledno više ne znači isto što i ranije, jer moramo priznati da u performansama bilo koje vrste (termalne, akustične ili čak overklok), DirectCU II Top iz ASUS-a ili Hawk i Power Edition iz MSI-a prednjače i daju utisak daleko naprednijih proizvoda. Ipak, to ne implicira da smo razočarani Gainward-ovim novim modelom. Treba imati u vidu da se radi o jednom od najjeftinijih GTX 660 modela. U skladu sa tim moramo zažmuriti na jedno oko i reći da se radi o proizvodu koji ima dobro balansiran odnos ceni i onoga što za nju pruža. Takođe, minimalno zaostajanje za skupljim modelima će mnogima biti nešto preko čega će preći. Prosto, pet procenata u performansama ne vredi ukoliko ih platite 20% većom konačnom cenom.
       

      Prednosti:

      – Tih i efikasan kuler
      – Cena

      Nedostaci:

      – Samo jedan ventilator
      – Slabe overklok mogućnosti

      Cena: oko 23.000 DIN

      Grafičku karticu na test ustupio Pin Computers.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test