Miloš Stamenković
Test: GeIL Corsa memorije
Dodatnim „ceđenjem“ DDR3 tehnologije su ovako visoki radni taktovi postali mogući, istina uz nešto manje agresivne tajminge. Sa novim modulima se povećava i sam izbor koji korisnici imaju pri izboru memorije, ali standardna ponuda i dalje oscilira u rasponu brzina od 1600 do 2133 MHz. Za dotične modele je cena najpovoljnija, pa je i logično da za njih postoji najveće interesovanje među korisnicima. Brže varijante definitivno jesu interesantne, ali samo za manji broj korisnika kojima ne smeta činjenica da za malo veće performanse moraju platiti nesrazmerno veću cenu koju imaju trenutno najbrže DDR3 memorija sa taktovima od 2133 MHz pa i više.
U skladu sa ovim stanjem na tržištu, na test smo uzeli tri kompletna memorijskih modula koji se dobro uklapaju u koncept “količina, brzina i povoljna cena”. GEIL je jedan od najčuvenijih proizvođača modula, koji se stalno trudi da bar na neki način unese neke novitete po pitanju memorija, a ovoga puta novitet je sama „priča“ oko dizajna modula. Cela serija modula u svom nazivu ima oznaku „Corsa“, štu u prevodu sa italijanskog jezika znači staza ili trka. Ovo bi logično trebalo da aludira na maksimalne brzinske performanse. Pored samog naziva, hladnjaci preko memorijskih čipova takođe imaju svoje idejno poreklo.
Po marketing ljudima iz GEIL-a, jarko zelena boja treba da asocira na čuvenu stazu Nurburgring, pozanatom još pod nadimkom “zeleni pakao”. Ipak, pored ove priče, postoji i dobar tehnološki momenat u vezi ovih memorija. Dakle, svi moduli pre pakovanja prolaze veoma teške DBT testove, koji imaju zadatak da do krajnjih granica testiraju svaki modul, kako bi samo najkvalitetniji stigli do kupca. DBT je skraćenica od “Die-hard Burn-in Technolgy”, a u stvari se radi o specijalnoj komori za testiranje, gde moduli prolaze torturu na 100 stepeni tokom 24 časa procesa testiranja.
Ovo važi za apsolutno sve memorije, bez obzira da li se radi o skupljim ili jeftinijim modelima. Pored toga, svaki Corsa modul poseduje MCD sistem hlađenja (Maximized Thermal Conduction & Dissipation) što doprinosi boljem hlađenju čipova. To je veoma važno, budući da smo definitivno mogli da vidimo tokom testiranja da se svi moduli pozamašno zagrevaju.
U praksi
Prvi komplet memorija predstavlja osnovnu GeIL ulaznicu, pa sa sobom ne nosi pomenute asocijacije marketing odeljenja, iako se komplet zove “Enhance Corsa”. Ova serija modula predstavlja osnovno rešenje za korisnike koji ne traže ništa specijalno, a pri tome samo žele pouzdano i solidno brzo rešenje. “Enhance Corsa” moduli su dostupni u DDR3 1333 i 1600 MHz varijanatama, a mi smo na testu imali 1600 MHz komplet od dva modula po 2 GB.
Fabrički parametri su CAS9 9-9-28 na 1.5V, što je standard za ovu klasu memorija. Istina, moguće je ići sa nijansu agresivnijim podešavanjima, ali se ipak više dobija kada se takt memorije podigne na 1700 MHz sa fabričkim podešavanjima. Dodatnim usporenjem tajminga i povećanjem radnog napona moguće je ići i na 1866 MHz, ali su moduli tada već na granici mogućnosti, a i za brzinu je ipak optimalnija varijanta sa nominalnim tajminzima i taktom od 1700 MHz.
U praksi, nastavak
Dva skuplja kompleta na testu predstavljaju „EVO Corsa“ modele, koji donose dosta veće brzine, ali interesantno i malo sporije tajminge kako bi dotične brzine bile lakše ostvarive. „EVO Corsa“ kompleta ima u rasponu od 1333 MHz pa čak do 2600 MHz, što trenutno predstavlja najbrže DDR3 memorije dostupne na tržištu. Na testu stolu su bili malo standardniji modeli, dakle 1866 i 2133 MHz. 1866 komplet se sastoji od dva modula kapaciteta 2 GB, sa fabričkim CAS9 10-9-28 tajminzima.
Sa ovim tajminzima se ne može daleko kada se krene u overkloking, pa se to mora spustiti na nivo na kojem se nalaze 2133 MHz moduli (CAS10 10-11-30). Sa ovom korekcijom, uz podizanje napona na 1.6 V, ova „EVO Corsa“ memorija bez problema može raditi na 2133 MHz. Ova varijanta predstavlja veoma primamljivu opciju, jer se po povoljnijoj ceni dobijaju moduli koji mogu sasvim solidno da prebace 2000 MHz. Pored toga, povećanje napona da bi se ovo ostvarilo nije preveliko, pa ima još prostora do granice od 1.65 V koja je propisana kao preporučeni maksimum za sve Intel procesore sa integrisanim memorijskim kontrolerom.
Imajući ovo u vidu, ne ostaje mnogo prostora za skuplji „EVO Corsa“ 2133 MHz kit, sem ako isti ne može značajno više da se overklokuje. Dakle, ovde su tajminizi podešeni na CAS10 10-11-30 pri naponu od 1.5 V, što već smanjuje manevarski prostor za overkloking. Sa ovim tajminzima se ne može preko fabričke frekvencije, pa se mora ići i na podizanje napona i na malo slabije tajminge. Brzina koju smo na ovaj način uspeli da ostvariemo je 2250 MHz, što i nije mnogo više, a opet usporavanje tajminga u dobroj meri neutrališe dobitak koji se ostvaruje kroz veći radni takt.
Tako postaje evidentno da se za brže 2400 i 2600 MHz module moraju koristiti drugačiji DDR3 memorijski čipovi, dok se za 2133 MHz i sporije modele mogu koriste čipovi prethodne generacije. Kako GeIL u ponudi ima čak CL9 2400 MHZ modele, a 2600 MHz modeli su CL11, sasvim je jasno gde se koriste određeni memorijski čipovi.
Zaključak
Sam izbor memorijskih modula je danas mnogo prostija operacija nego što je to bio slučaj pre i pet ili deset godina. U to “drevno doba”, dobar izbor memorije značio je mogućnost većeg overklokinga procesora i celog sistema, pa je shodno tome ovaj izbor bio veoma bitan. Danas je situacija u velikoj meri drugačija, jer se overkloking procesora ostvaruje promenom množioca, pa tu pitanje memorije više ne postoji. Naravno, sama memorija se može posebno overklokovati, ali rast ukupnih performansi čitavog sistema je daleko od dramatičnog.
I danas se bez memorije ne može nikako, posebno kada je u pitanju adekvatna količina, jer je sada od mnogo većeg značaja imati što više memorije na raspolaganju, dok je sama brzina u drugom planu. Shodno tome, ovakav izbor je i dalje primarni savet pri kupovini. Ipak, kako proizvođači nude sve brže module po veoma povoljnim cenama, pri izboru se mora obratiti pažnja i na ovaj parametar, jer malo dodatne brzine nikad ne škodi.
Shodno tome, možemo konstatovati da je najbolja opcija „EVO Corsa 1866“ komplet od 2x 4GB, jer se dobija i količina memorije, a i određeni raspon za overkloking koji se po želji može dodatno iskoristiti za još malo podizanje performansi računara. Sa obzirom i da je cena primetno niža u odnosu na 2133 varijantu, izbor za većinu korisnika ne bi trebao biti težak. Naravno, ukoliko želite da uštedite još malo novca, a da pri tome dobijete kvalitetnu memoriju, osnovni “Enhance Corsa” komplet predstavlja sasvim korektno rešenje, naravno, ukoliko idete na veću količinu memorije.
Memorije na test ustupio DirectLink.