Gigabyte A320M-DS2 izgleda jednostavno. Reč je o Micro-ATX ploči što znači da su dimenzije skromne, a kako nije reč o nekom od gejming modela, broj konekcija, slotova i generalno dodatnih opcija je relativno ograničen. Međutim, tu je sve što će ne preterano zahtevnom korisniku da zatreba, uz mogućnost ugradnje Ryzen procesora.
Glavni deo same ploče zauzima AM4 ležište za nove AMD procesore oko koga su smešteni nosači za kuler, a delimično je sve okruženo naponskom jedinicom. Nije reč o kompleksnom dizajnu, jer se radi o filtraciji napona u ukupno sedam faza. Intersil ISL95712 PWM kontroliše četiri CPU faze. Upotrebljene komponente su solidne, tu je osam ON Semiconductor NTMFS4C06N 4C06N MOSFET-ova, a upotrebljene su kvalitetne zavojnice i kondenzatori. Nije reč o 10k black metallic kondenzatorima, ali to i nije za očekivati u ovoj klasi. Nažalost, nema hladnjaka, mada to ne bi trebao biti problem u pristojno provetrenom kućištu.
Desno od soketa za procesor se nalaze dva DIMM slota za DDR4 memorijske module. Maksimalni podržani kapacitet je 64 GB, dok je Gigabyte ozvaničio podršku za brzine od 3200 MHz. Ograničenje koje nose dva slota za memoriju nisu toliko velika ukoliko na vreme odaberete odgovarajući kapacitet i model memorije. Sa druge strane, kada poželite nadogradnju, to će iziskivati nešto više truda.
Na polju slotova, tu je sve što je neophodno za jednu standardnu konfiguraciju. Grafička karta dobija jedan PCI Express x16 slot koji odgovara 3.0 standardu, dok su prisutna i dva PCIe x1 2.0 slota. Ovo nije preterano bogat izbor opcija, ali je dovoljan većini nas koji imamo jednu grafičku kartu i eventualno jednu do dve dodatne kartice.
Gigabyte A320M-DS2 raspolaže sa četiri SATA 6 Gbps porta i tu se već vidi da je reč o budžetskom modelu. Nema M.2 slotova, što znači da ste limitirani na četiri jedinice za smeštanje podataka. Većini korisnika je ovo više nego dovoljno, mada bismo bili srećniji kada bi ploča imala barem jedan M.2 slot ili još dva SATA priključka.
Audio sekcija je solidna, mada nema najnovijeg i trenutno najpopularnijeg Realtek ALC1220 ili barem ALC1150 čipa, već je zvuk poveren ALC887 procesoru koji nije preterano impresivan. On je opremljen sa Nippon Chemi-Con kondenzatorima namenjenim za audio komponente, što pomaže kvalitetu zvuka na izlazu. Osim toga, Gigabyte je opremio ploču EMI zaštitom, ali nema naprednih rešenja koje karakterišu mnoge AMP-UP! sisteme na skupljim pločama.
Na polju konekcija ploča je solidna, ali ništa van uobičajenog. Tu su dva USB 2.0, tri USB 3.1 Gen1 i jedan USB 3.1 Gen2 priključka. Sa šest USB portova, ovo je sasvim korektno, imajući u vidu da se radi o budžetskoj mATX ploči.
Tu su takođe i kombinovani PS/2, gigabitni LAN iza kog stoji Realtek RTL8111GR kontroler, kao i tri 3.5mm audio konektora bez S/PDIF-a što je šteta imajući u vidu da bi on znatno povećao multimedijalnu funkcionalnost ploče. Tu su i dva video izlaza, a reč je o D-SUB i DVI konektorima. Moramo priznati da bismo mnogo radije ovde videli jedan HDMI nego matori analogni D-SUB, ali ovo je još jedan od detalja koji jasno daje do znanja da je reč o budžetskom modelu. Ukoliko ne čekate na APU, već želite baš klasičan procesor i diskretnu grafičku kartu onda zanemarite ovu kritiku u potpunosti.Gigabyte je, poput Asusa, standardizovao svoj UEFI bios i sada bez obzira na testiranu ploču svaki na prvi pogled izgleda identično. Razlika naravno ima, a one su obično sakrivene nešto dublje u menijima gde skuplje ploče nude ekstenzivnije mogućnosti i naravno tu su dodatne opcije koje se tiču hardverskih mogućnosti.
Suština je ipak ista i to nam se dopada, jer je Gigabyte uložio poveći trud u dizajn i funkcionalnost svog UEFI biosa, tako da zaista smatramo da treba da se pojavi na što većem broju matičnih ploča. Organizacija je praktično ista i prvo što vas zatiče je takozvani “Express mod” gde dobijate veliki broj informacija na jednom ekranu. Oni su centralizovani i lepo raspoređeni, tako da će malo koji manje napredni korisnik želeti da napusti ovaj ekran. Prečice su jasne, grafički lepo prikazane, a podešvanja su na ovaj način znatno lakša.
Overklok je moguć, jer je AMD dozvolio povećanje frekvencije kod gotovo svih svojih čipseta za razliku od Intela koji se svim silama trudi da to rezerviše za pun overklok potencijal samo za Z270 čipset kod LGA1151 platforme. Zahvaljujući tome smo bez problema povećali takt testnog Ryzen 7 1700X na 4 GHz, što je tek nešto lošije u odnosu na ostale modele ploča koje smo imali prilike da testiramo.
Dopada nam se sistem za podešavanje režima rada hlađenja, koji možete da podesite manuelno u detalje ili automatski u zavisnosti od toga kakve su vam želje. Tu je niz dodatnih informacija na temu temperatura i broja obrtaja ventilatora. Takođe, ovde možete lako da ugasite i upozorenja ukoliko nemate potrebe za njima.
Kutija u kojoj nam je ploča stigla izgleda praktično isto kao i ona u kojoj smo zatekli i nedavno testirani B250-HD3P model namenjen Intel procesorima. Crno-žuta kolorna šema koja je karakteristična za standardnu Gigabyte ponudu dominira i ovde, a čini pakovanje prepoznatljivim. Prednja strana ne otkriva mnogo, osim tek ponekog detalja putem logoa.
Poleđina, suprotno tome, sadrži gomilu podataka, objašnjenja i specifikacija sa ilustracijama koja su tu da vam ukratko prikažu ključne mogućnosti ove ploče u nadi da će vas nešto ili više toga privući. Proizvođač zaista nije štedeo na informacijama, tako da je zadnja stranica iako pretrpana, zapravo dobro osmišljena.
Propratni sadržaj je mršav i to je standardna priča kada govorimo o budžetskim modelima. Sve što smo pronašli unutar kutije su SATA kabl, zaštitni lim za panel sa konektorima, kratku dokumentaciju i disk sa softverom. Nema nalepnica, LED stripova i ostalih dodataka koje viđamo kod skupljih modela. Razlog je jasan – ušteda na svemu što nije apsolutno neophodno je potrebna, kako bi ploča bila što pristupačnija.
Test konfiguracija:
CPU: AMD Ryzen 7 1700XMatična ploča: Gigabyte A320M-DS2RAM: 2 x 8 GB DDR4 G.Skill TridentZ 3200 MHzHDD: Seagate 1TB 7200 RPMVGA: Sapphire Radeon RX 480 8 GBNapajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Windows 10 64 bit
[modul]test=492[/modul] [modul]test=493[/modul]Gigabyte A320M-DS2 je odličan dokaz da vam nije potrebna ogromna količina novca za funkcionalnu Ryzen platformu ukoliko niste isuviše zahtevni. Ukoliko su vam potrebne performanse Ryzen procesora, a pritom ne želite da investirate previše u matičnu ploču, A320 čipset je sasvim solidan izbor. Za napredne korisnike on predstavlja ograničenje, jer se ipak radi o ploči koja ima manji broj slotova i konektora, ali je ipak osmišljena kao budžetski mini-ATX model.
Međutim, za one koji ne traže previše, tu je PCIe slot za grafiku, dva DIMM-a za DDR4 RAM, četiri SATA porta i mogućnost overkloka za sve koji žele malo više performansi. Ovo je ujedno i ploča koja će sasvim izvesno biti popularna za novu generaciju APU-a, ali i bez toga je reč o solidnom i povoljnom modelu koji predstavlja jako dobar kompromis za manje zahtevne korisnike.
Prednosti:– Overklok mogućnost- Odličan Bios- Audio kondenzatori
Nedostaci:– Realtek ALC882 kodek- Samo tri 3.5mm audio konektora- Nema S/PDIF
Gigabyte A320M-DS2
Ryzen serija procesora se polako spušta u sve niže cenovne segmente. Sa njima se javlja potreba i za pristupačnijim matičnim pločama, a AMD je učinio prilično dobar posao sa segmentacijom. Iako modeli sa B350 i A320 čipsetom imaju neka očigledna ograničenja u odnosu na X370 ploče, ona se tiču specifičnih potreba korisinka.