Iskreno, nismo ni znali da Gigabyte proizvodi CPU rashladna rešenja sve dok pre nekoliko dana u redakciju nije stigla ogromna kutija sa prilično velikim Aorus ATC-700 hladnjakom i pratećom opremom. Kuler deluje u najmanju ruku upečatljivo sa dva 120 mm ventilatora, velikim telom i do sada nikada viđenim na ovoj vrsti uređaja, debelim toplotnim cevima preseka 10 mm koje direktno naležu u zoni dodira sa disperzionom površinom poklopca hladnjaka na samom CPU čipu.
Vazdušni hladnjaci polako izlaze iz upotrebe i time padaju na margine pažnje entuzijasta zbog sve boljih i pristupačnijih AiO sistema vodenog hlađenja. Gigabyte ATC700 Aorus nam je privukao pažnju zbog par detalja i to pre svega veličine tela i promera upotrebljenih toplotnih cevi.
Sve u vezi ovog kulera je veliko, ogromno i pomalo gigantski. Tako je od prvog trenutka kada uzmete u ruke kutiju ATC700 kulera sa Aorus oznakama. Unutra se krije pozamašno telo sa dva ventilatora koji su fabrički montirani na hladnjak i praktično spojeni jednim plastičnim poprečim panelom na vrhu koji u sebi krije LED RGB pozadinsko osvetljenje velikog Aorus amblema. Zbog toga je praktično nemoguće bez ozbiljnijeg rada demontirati ventilatore. Oni su radi bolje efikasnosti postavljeni u “push-pull” konfiguraciju gde jedan uduvava vazduh u prostor hladnjaka, a drugi izduvava i pomaže bržem oticanju zagrejanog vazduha iz zone rashladnih rebara.
Ventilatori imaju propelere sa zakrivljenim oblikom i velikom površinom koja treba da stvori visok vazdušni pritisak u prostoru između rashladnih rebara hladnjaka. Dotični koriste dvostruke kuglične ležajeve i PWM kontrolu obrtaja preko 4-pinskog konektora. Time garantuju odlične radne karakteristike, tih rad i dugotrajan vek. Svoj maksimalni učinak postižu u intervalu 500-1700 obrtaja u minuti. Sposobni su da provuku od 14-53 kubnih metara vazduha u minuti i na taj način da spoje visoki radni učinak i veoma tih rad. Tek na maksimalnom broju obrtaja kada CPU krene svom silinom u angažovanje raspoloživih resursa, ventilatori se oglašavaju dubokim hukom. Do tada su praktično neprimetni. Kompletan Aorus ATC 700 kuler sa pripadajućim ventilatorima i velikim alu telom teži skoro nepuni kilogram, tačnije 955 grama.
Kod vazdušnih hladnjaka je veličina bitan detalj, obzirom na značaj što veće površine pomoću koje se predaje toplota u okruženje. Za brži transfer toplote se koristi sistem toplotnih cevi. One su oblika slova “U” i svojim središnjim delom naležu direktno na površinu procesora zajedno sa bazom kulera. Sistemom kapilarne tehnologije, toplota se prenosi u udaljene delove hladnjaka odakle se pomoću dva pomenuta ventilatora brzo raspršuje u okruženje. Zanimljivo je da toplotne cevi imaju u preseku 10 mm što u kombinaciji sa tečnim iterfejsom koji ima nisku tačku promene agregatnog stanja, maksimalno ubrzava proces cirkulacije toplote. Dotično rešenje sa ovako velikim toplotnim cevima se ne primenjuje često, zbog visoke cene koštanja pa je to svakako još jedan kuriozitet ovog Aorus hladnjaka. Detaljne specifikacije proizvoda:
[modul]specifikacija=9291[/modul]
Test konfiguracija:
MB: Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming
CPU: Intel Core i7 8700K Coffee Lake
RAM: 2x8GB HyperX DDR4 2666@ 3000 CL16 1.2V
VGA: MSI GTX 1070 Ti GAMING 8GB
HDD: Segate Barracuda ST1000
Cooling: Gigabyte Aorus ATC 700
PSU: Cooler Master V1200 Platinum
Temperature:
[modul]test=573[/modul]
Temperature – [email protected]:
[modul]test=574[/modul]
Buka:
[modul]test=575[/modul]
Buka – [email protected]:
[modul]test=576[/modul]
Međutim, gigantska pojava Aorus ATC700 kulera ima i svoje nedostatke. Sa dimenzijama 14x11x17cm i težinom od skoro jednog kilograma morate veoma pažljivo da rukujete. Kuler zahteva dosta prostora u kućištu, što u našem slučaju nije predstavljalo problem obzirom na komforno projektovanu unutrašnjost Aorus AC300W midi tower kućišta. Detalj koji nam se nije svideo kao i kod ostalih vazdušnih kulera sa masivnom konstrukcijom jeste što zauzima vertikalnu poziciju od 900 u odnosu na površinu matične ploče i praktično viseći čitavo vreme stvara efekat bočno-torzionog uvijanja vršeći veliki mehanički stres na štampanu ploču vašeg PC sistema.
Jednako komplikovan sistem montaže je detalj koji će mu zameriti manje iskusni korisnici. Ovo je možda i najveći minus Aorus ATC700 kulera. Proizvođač je mogao čitav proces značajnije da uprosti korišćenjem manjeg broja elemenata za fiksiranje pozicije velikog tela ATC700 kulera. Kada ga jednom montirate sumnjamo da ćete poželeti ikada da demontirate ovaj kuler. Uprkos velikim dimenzijama ovaj kuler ne blokira pristup prvom DIMM slotu ukoliko koristite RAM module sa iole umerenim dimenzijama hladnjaka. Nakon toga potrebno je povezati dva kabla iz ventilatora sa odgovarajućim 4-pinskim konektorima na matičnoj ploču pomoću kojih dobijaju napajanje i kontrolu broja obrtaja. Tu je još jedan USB kabal koji se povezuje sa internim USB 2.0 konektorom na ploči, a služi za upravljanje svetlosnim Aorus LED efektima.
U radu ATC700 impresionira tihim radom i veoma dobrim hlađenjem centralnog procesora na bazi Coffee Lake jezgra koji inače radi na vrlo visokim radnim frekvencijama. Moguće je upustiti se u overkloking eksperimentisanje kada postizanje frekvencija na 5 GHz ne predstavlja problem za ovaj kuler čak i u zatvorenom kućištu AC300W kaveza. Time na delu dokazuje ispravnost primenjenog rešenja u vidu velikog alu tela, natprosečno debelih toplotnih cevi i prisustvu “push-pull” konfiguracije ventilatora. Bez svake sumnje ovo je jedan od najboljih kulera koje smo u poslednje vreme imali prilike da isprobamo.
Još od vremena Prolimatech Megahalems-a nas nije jedan hladnjak obradovao ovako dobrim ponašanjem u radu zbog čega i zaslužuje bezrezervnu preporuku, primarno kao odličan hladnjak. Na to treba dodati i svetlosne efekte. Oni su malo prigušeni u skoro čitavom RGB svelosnom opsegu osim kada svetli zelenom nijansom. U svakom slučaju Aorus ATC700 kuler sa kojim se nećete pokajati. Jedina prepreka je visoka cena koja doseže 90€, a što je vrlo blisko AiO sistemima vodenog hlađenja sa kojima nijedan vazdušni kuler nema puno šanse u direktnom duelu.
Prednosti:
– 10nm presek toplotnih cevi
– RGB svetlosni efekti
– Push-Pull ventilatori
Nedostaci:
– Visoka cena
– Komplikovan sistem montaže
Cena: 90€
Proizvod za potrebe testiranja ustupio Gigabyte