Gigabyte G1.Sniper M3

Gigabyte G1.Sniper M3

Gigabyte je sa G1.Sniper serijom matičnih ploča svoju ponudu podigao na viši nivo, a deo te ponude je i G1.Sniper M3 model koji predstavlja „high-end“ MicroATX rešenje namenjeno prvenstveno igračima. Posedovanje dodatnog „high-end“ brenda je za svakog proizvođača ploča postala neophodnost, jer je to jedan od načina da se iskaže konkurentnost, ali i dodatni marketing alat koji treba da služi za privlačenje kupaca. Sam Gigabyte je malo kasnije ušao u tu priču, ali od generacije matičnih ploča baziranim na X58 čipsetu na sceni imamo G1.Sniper modele koji veoma uspešno igraju svoju tržišnu ulogu

    Sadržaj

      Miloš Stamenković G1.Sniper familija matičnih ploča raste relativno brzo, možda i zahvaljujući malom vremenskom rasponu između izlazaka novih čipsetova. Ubrzo nakon premijerne matične ploče ove serije, imali smo G1.Sniper 2 model baziran na Z68 čipsetu, koji je ujedno bila i jedina relativno pristupačna ploča iz ove „high-end“ serije, bar do pojave Z77 čipseta. Naravno, zbog činjenice da Ivy Bridge procesori funkcionišu i sa Z68 čipsetom, G1.Sniper 2 i dalje ostaje veoma zanimljiva i konkurentna Gigabyte ploča za sve one koji traže vrhunsko rešenje.

      Sa Z77 čipsetom, Gigabyte nudi dve varijante, G1.Sniper 3 model koji predstavlja direktnog naslednika, ali i prvu MicroATX ploče iz ove kategorije. Konkurentski proizvođači već imaju slične modele u ponudi, a ovo je prvi put da Gigabyte nudi MicroATX ploču ove kategorije. Z77 čipset „Sedmu“ seriju Intel čipsetova predvodi Z77, kao direktni naslednik do sada aktuelnog LGA1155 rešenja u vidu Z68. Pored najjačeg Z77 čipseta, Intel u ponudi ima Z75 i H77 varijante koje se međusobno razlikuju tek ponekim, istina bitnim karakteristikama. Iako je sama razlika broja u oznaci dosta veća, nova generacija čipsetova u realnosti donosi tek minimum noviteta.

      Intel je konačno rešio da kroz čipset u potpunosti podrži USB 3.0 standard, pa tako Z77, Z75 i H77 po prvi put imaju „native“ USB 3.0 podršku za maksimalno četiri porta. Naravno, kao i ranije, proizvođači matičnih ploča imaju izbor da broj USB 3.0 portova prošire dodavanjem dodatnih kontrolera, ali sada bar za osnovnu USB 3.0 podršku nije potrebno implementirati neki od standardnih NEC ili ASMedia USB 3.0 rešenja. Druga bitna stvar se može nazvati kao „već donekle viđena“, a radi se zvaničnoj PCI Express 3.0 podršci. Već prethodna generacija matičnih ploča je imala PCI Express 3.0 podršku, istina nezvaničnu, ali to nije bilo od neke koristi jer jednostavno nije bilo ni procesora ni grafičkih karti sa podrškom za novi standard.

      Istina, i sada procesor još uvek nije dostupan, ali kada bude, imaćemo sva tri dela PCI Express 3.0 slagalice, jer je AMD početkom godine predstavio adekvatnu grafičku kartu. Ipak, u realnosti se teško može očekivati neki značajniji napredak po pitanju performansi. Stvar može biti eventualno drugačija samo kod multi GPU primena, kada se u sistemu nalazi dve ili više grafičkih karti.

      Od ostalih stvari treba napomenuti da je SRT tehnologija (SSD keširanje) ponovo tu, odnosno zvanično je podržana na Z77 i H77, dok Z75 neće imati aktiviranu ovu opciju. Broj podržanih SerialATA 6 Gb/s portova je ostao isti, dakle dva, i to u kompletnoj ponudi svih varijanti čipsetova. I to je generalno to kada su u pitanju noviteti koja donosi Z77, nema ih mnogo, što je i logično jer je sve manje posla koje ostaju čip(set)u da obavlja, sve je već odavno preseljeno u samo jezgro procesora. U redu, kod čipsetova je takva situacija, a da vidimo kako stoje stvari po pitanju matičnih ploča.

      Interesovanje za kvalitetne i moćne MicroATX matične ploče se tokom zadnjih godina dobrano povećava, a taj trend se definitivno nastavlja. Sasvim logično, jer korisnici traže kompaktna i efikasna rešenja, ali bez želje da se odreknu nekih mogućnosti koje su ranije uvek bila karakteristika ozbiljnijih FullATX modela. Pripadnost G1.Sniper M3 seriji ploča se odmah vidi po dizajnu paketa, ali možemo reći da sam sadržaj nije naročito bogat. Osim efektnog postera i nalepnica nema nikakvih dodatnih elemenata van standardnih okvira, pa čak ni nekog dodatnog USB bracketa.

      Takođe, sam dizajn G1.Sniper M3 upućuje na G1.Sniper seriju, ali to znači samo kada su boje u pitanju. Dakle, nema velikih hladnjaka u obliku metaka i sličnih provokativnih stvari, već je „layout“ potpuno standardan i čist. Nastavak standardnih detalja se može primetiti i analizom konfiguracije naponske jedinice, gde možemo videti da je ona veoma slična rešenju sa Z77X-UD3H ploče. Ovo prvenstveno podrazumeva istu „phase“ konfiguraciju, ali i komponente koji spadaju u deo „Ultra Durable 4“ specifikacije. Kao i Z77X-UD3H, G1.Sniper M3 poseduje „digitalnu“ naponsku jedinicu, odnosno Digitalni PWM kontroler (International Rectifier) u kombinaciji sa klasičnim lowRDS MOSFET-ima.
       

       
      Gigabyte G1.Sniper M3

      soket
      LGA1155

      čipset
      Z77

      mem. slotova
      4

      PCI Express slotova
      1 x16, 1 x8, 1×4, 1 x1

      PCI Express 3.0
      da

      SATA 6 Gb/s
      2

      USB 3.0
      4

       
      Što se same konfiguracije naponske jedinice tiče, ona je „6+2+1“, pa se i iz ovog podatka jasno vidi princip posebnog kontrolisanja svakog dela naponske jedinice. Pored stvari vezanih za naponsku jedinicu, „Ultra Durable 4“ podrazumeva još par detalja. Tako G1.Sniper M3 poseduje novu varijantu PCB-a koji su sebi poseduje više fiberglas vlakana koja su raspoređena mnogo gušće, a ideja je da se smanji mogućnost prodiranja vlage u unutrašnjost PCB-a. Ni ranije, bar u našem podneblju nismo imali problema sa vlagom u ploči, ali moguće je da u nekim regionima sveta ima više mogućnosti za pojavu ovog problema.

      „Ultra Durable 4“ specifikacija se takođe odnosi i na primenu visoko-kvalitetnih komponenti. SSC kondenzatori i „lowRDS“ PowerPAK MOSFET-i su obavezna stvar. Generalno, većina „Ultra Durable 4“ specifikacije je poznata iz prethodne generacije ovog Gigabyte standarda, pa su glavni noviteti unapređenja po pitanju DigitalPWM naponskih elementa, odnosno unapređenja po pitanju strukture PCB-a. Ono što malo buni je samo 4-pinski naponski CPU konektor, umesto očekivanog 8-pinskog. Ipak, tokom testiranja nismo naišli na neke probleme, ali to može biti i zbog činjenice da za test koristimo 1100W napajanje. Ono što se takođe može primetiti kao „manjak“ se odnosi na broj SerialATA portova. Tako se na G1.Sniper M3 nalazi četiri SerialATA konektora, gde su dva SerialATA 6 Gb/s i dva SerialATA II. Kako ploča na I/O panelu poseduje i jedan eSATA port, jasno je gde su preusmereni slobodni SerialATA kanali.

      Ono što je definitivno „na broju“ kod G1.Sniper M3, jesu memorijski slotovi kojih ukupno ima četiri. Iako je ovo generalno standardni broj memorijskih slotova, proizvođači imaju običaj da kod MicroATX modela smanje taj broj na dva, čime se redukuju opcije koje korisnika ima na raspolaganju kada je u pitanju memorija. Zato je veoma dobro videti da se Gigabyte nije odlučio za takav potez, jer je, između ostalog, očekivano da ploča ove kategorija ima sva četiri memorijska slota na raspolaganju.

      G1.Sniper M3 poseduje tri grafička PCI Express 3.0 slota, s tim da su mogućnosti u granicama specifikacije čipseta. Dakle, mogući su 1×16 ili 2×8 modovi, u primarna dva PCI Express slota. Kako Ivy Bridge i Z77 donose PCI Express 3.0 podršku, 2×8 brzina koju nudi G1.Sniper M3 bi trebalo da bude sasvim dovoljna i u teoriji ekvivalentna 2×16 konfiguraciji preko PCI Express 2.0 standarda. Teoretski bi mogao da se iskoristi i treći grafički slot, ali pošto nije bilo dovoljno prostora, taj treći slot će automatski biti blokiran ukoliko se koristi 2×8 mod sa dve grafičke karte. U ovom slučaju, jedini slot za proširenja koji ostaje na raspolaganju je jedan PCI Express x1 slot. Ipak, neke velike potrebe za proširenjima i nema, jer G1.Sniper M3 poseduje sve neophodne elemente. Tu je Intel WG82579V gigabitni LAN kontroler koji garantuje maksimalne performanse, a pored njega se na I/O panelu nalaze i dva USB 3.0 porta i još četiri USB 2.0 porta.

      Naravno, tu su i video izlazi za integrisani GPU, i to sva tri izlaza: DVI, DSUB i HDMI, plus DisplayPort. Nikako ne treba zaboraviti audio komponentu koja je na G1.Sniper M3 jedna od jačih karakteristika. Gigabyte je na ovoj ploči upotrebio Creative CA0132 čip koji se nalazi na Creative SoundCore3D kartama. Ovo automatski znači i veoma visok kvalitet zvuka, uz podršku svih mogućih Creative audio standarda (Sound Blaster Recon3Di, THX Tru Studio Pro, Crystal Voice, Sound core 3D i tako dalje). Kao podrška samom Creative CA0132 čipu, Gigabyte je u audio delu ploče implementirao specijalne Nichicon MUSE ES kondezatore, i za svaki kanal posebno. Tako sama upotreba ovih visoko kvalitetnih audio kondenzatora treba da omogući maksimalni kvalitet zvuka, koji bi trebao da bude dosta blizu kvalitetu koji se dobija preko posebnih Creative zvučnih karti.  








        









       Kada je BIOS u pitanju, Gigabyte je sa Z77 serijom modela napravio značajan korak napred, i po pitanju opcija, ali i po stabilnosti i funkcionalnosti. Imalo smo priliku da to vidimo na Z77X-UD3H, a sada i na G1.Sniper M3. Samim tim, možemo reći da su BIOS mogućnosti koje nude dve ploče identične, te da nema nekih razlika. Tu su sve bitne opcije koje su neophodne za normalan, ali i ozbiljan overkloking, tu je i mogućnost detaljnijeg podešavanja digitalnog PWM kontrolera, „load-line“ kalibracija za redukovanje „vdrop-a“ i tako dalje.

      Naravno, svi vitalni radni naponi se mogu podešavati u dosta velikom opsegu, pa nije ni čudno što su neke strane kolege sa ovim BIOS-om uspeli da ostvare impresivne LN2 overkloking rezultate. Kada je u pitanju klasičan svakodnevni „vazdušni“ overkloking, uspeli smo da ostvarimo maksimalnih 4.6 GHz sa našim test Ivy Bridge procesorom. Opet, sam procesor je bio apsolutno na maksimumu svojih mogućnosti i bilo je potrebno dosta truda za ostvarivanje ovog takta. Zbog toga je za svaki dan realnija opcija takt od 4.5 ili čak 4.4 GHz u zavisnosti od hlađenja u kućištu, kao i toga šta se sve unutra nalazi. Dve grafičke karte sigurno povećavaju nivo zagrevanja, pa na to treba obratiti pažnju prilikom overklokinga.



       
      Zaključak Gigabyte je sa G1.Sniper M3 napravio neophodan pomak u svojoj ponudi, jer za MicroATX matične ploče ovoga tipa definitivno ima interesovanja na tržištu. Takođe, možemo konstatovati da je Gigabyte dosta oprezno ušao u ovu priču, primarno se vodeći idejom da G1.Sniper M3 ponudi očekivane mogućnosti, ali da pri tome ova ploča ima veoma povoljnu cenu. Tako bi G1.Sniper M3 u maloprodaji trebalo da košta oko 140 evra, što definitivno predstavlja primamljivu ponudu. Iako G1.Sniper M3 definitivno ne poseduje nikakve dodatne opcije i elemente koje imaju slične ploče konkurentskih proizvođača, upravo bi cena trebala da bude jedna od glavnih razloga za gledanje u pravcu ove ploče.

      Pored toga, jedna od glavnih karakteristika G1.Sniper M3 ploče jeste kvalitet audio komponenti, jer se sličan kvalitet zvuka ne može dobiti na sličnim konkurentskim pločama. Iako G1.Sniper M3 ima prefiks „gaming“ matične ploče, zbog povoljne cene i kvaliteta zvuka ovu ploču možemo preporučiti svima koji žele da sastave kompaktan i moćan MicroATX računar. Sa druge strane, ukoliko vam nije neophodna matična ploča MicroATX formata, za približno isti novac možete dobiti odličnu Z77X-UD3H, koja nudi svoje FullATX prednosti. Prednosti: – Performanse – Cena – Vrhunska audio komponenta Nedostaci: – Nedostatak naprednijih OC mogucnosti – Nema firewire opcije – Dva USB 3.0 Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test