Gigabyte G1975X

Gigabyte G1975X

Nedugo nakon predstavljanja nVidia nForce 4 SLi x6 Intel Edition čipseta, iako najavljen ranije, svetlo dana ugledao je i ii975X čipset. Glavna novina, osim potpune podrške za 65nm procesore, jeste mogućnost aktiviranja Multi GPU režima rada. Prva ploča koja nam stiže sa novim Intel-ovim čipsetom ovog puta je iz Gigabyte-a...

    Sadržaj

      Miloš Stamenković
      Lojalni fanovi Intel proizvoda tokom zadnjih godina su se morali prilagoditi činjenici da se nove generacije Intel čipsetova pojavljuju u veoma kratkom intervalu od četiri do pet meseci. Uglavnom prezentacija novog čipseta prati i nova serija procesora, pa je to i ovoga puta slučaj. Paralelno sa Pentium D procesorima iz serije 900, čijeg predstavnika u vidu modela 950 smo već testirali, predstavljen i novi i975X čipset.. Da li će biti u pitanju pravi naslednik izuzetno uspešne i875 kontrolerske logike pokazaće vreme. Iako ovako brz tempo pojavljivanja novih čipsetova teško može da uspostavi pozitivne reakcije kod korisnika, kada pogledate stanje na tržištu postaje apsolutno jasno da je ovako rapidan razvoj neophodan. Intel nema vodeća tehnološka rešenja po pitanju čipsetova, naročito kada je u pitanju uparivanje dve grafičke karte u SLI ili Crossfire režime rada, što je mogućnost koja predstavlja pravi hit u zadnjih par meseci među entuzijastima. Kako prošla generacija nije imala adekvatnu SLI/Crossfire podršku, Intel je jednostavno bio prinuđen da izađe na tržište sa svojim novim rešenjem i to što je pre moguće.

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Ovoga puta Intel se odlučio da krene u akciju bez jeftinije verzije nove generacije skupa čipova, te će se očekivana serija i965 čipsetova tek nešto kasnije pojaviti. Naravno, kada je ovaj deo tržišta u pitanju razloga za žurbu nema, jer će srednji i niži segment tržišta polako biti prebačen na 955X bazirane matične ploče. Sa aktuelnim i975X čipsetom Intel nije predstavio i novu verziju southbridge-a, što znači da su i dalje u masovnoj upotrebi ostaje ICH7R. Tek kasnije tokom godine, Intel najavljuje da će sa i965 čipsetom biti predstavljen i novi ICH8 southbridge u više verzija. To je još jedan od pokazatelja koji sugeriše da je Intel ipak imao problema sa kašnjenjem i975 čipseta…

      i975X

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Kako i975X čipset ne podrazumeva i novi southbridge, jasno je da samo northbridge sa sobom donosi određene novitete. Iako bi mnogi očekivali da nov čipset bude kompletno nov za ovo u realnosti nema potrebe, jer ICH7R ima sve što treba da ima i što se zahteva od jednog southbridge-a, uključujući Serial ATA II i NCQ podršku i naravno Intel HD zvuk. U ovom momentu, ne postoje realna potreba da se po pitanju southbridge-a ponudi nešto novo, tako da ćemo videti šta će tačno novo doneti ICH8 kada se bude pojavio. Čip sa oznakom 82i975X MCH predstavlja srce i975X čipseta i on sa sobom donosi potpunu podršku za dva grafička PCI Express slota. Kako su ceo skup čipova poseduju ukupno 22 PCI Express linije, jasno da se podrška za navedene grafičke funkcije izvodi deljenjem PCI Express x16 magistrale sa jednog slota, na dva slota koji rade u PCI Express x8 režimu. Iako ovo predstavlja standardnu SLI / Crossfire konfiguraciju, nVidia već nudi rešenja koja omogućavaju paralelni rad dve grafičke karte u PCI Express x16 modu, a dotična rešenja se već mogu naći na matičnim pločama vodećih proizvođača. Ovaj detalj već u startu čini da se i975X skup čipova u momentu svoje pojave može okarakterisati kao već malo zastareo, bar kada su u pitanju napredne grafičke mogućnosti koje su ovog momenta apsolutni hit u industriji.

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Kako i najnovije generacije Intel procesora nemaju integrisani memorijski kontroler, već se tradicionalno oslanjaju na northbridge, jasno je da su ovde moguća unapređenja i optimizacije radi boljih performansi. 82i975X MCH poseduje dve nove tehnologije preko kojih treba da bude povećane performanse i fleksibilnost čipseta. U odnosu na i955X, Memory Pipeline Technology (MPT) je dodatno unapređen kako bi se obezbedila veća efikasnost oba memorijska kanala preko efikasnijeg „pipeline“ algoritma. Ovo treba da doprinese bržoj vezi na relaciji procesor-čipset-memorija, što je posebno bitno za dual core procesore koji međusobno komuniciraju preko northbridge-a. Flex Memory Technology kod 82i975X MCH omogućava upotrebu memorijskih modula različitog kapaciteta, a da se pri tome i dalje može koristiti dvokanalni režim rada, uz minimalni gubitak na performansama. Pored toga, 82i975X donosi zvaničnu podršku za brzinu magistrale od 1066 MHz, ali je ova brzina bila moguća već na i955X, pa i na nekim matičnim pločama sa i925XE skupom čipova, tako da ovo nije realni novitet. Ovde možemo reći da je Intel mogao još malo uraditi na unapređenu 82i975X northbridge-a. Brzina od 1066 MHz sa Quad Pumped režimom važi samo za transfer podataka (Data Bus), dok adresne i komandne magistrale rade na čistom taktu od 266 MHz. Pored toga, DataBus može da radi samo u bidirekcionalnom modu, što znači da se podaci mogu transferovati tokom jednog kloka u samo jednom pravcu. Buduća unapređenja na ovim detaljima bi trebalo da donesu mogućnost dodatnog povećanja performansi dual core procesora.

      Gigabyte G1975X

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Nova serija G1 Turbo Gigabyte matičnih ploča namenjena je prvenstveno „gamerima“ i maksimalnim entuzijastima, što se jasno može videti i po samoj fizionomiji ploče koja je pravom „turbo, ultra, mega, giga“ maniru. Naravno, grandiozna ambalaža i bogat propratni paket je uvek bila karakteristika Gigabyte modela iz više klase, tako da se i uz G1-i975X dobija dosta „dodatne opreme“. Ipak, pored gomile stvari i šest Serial ATA kablova, u paketu bi još dobro došle i nove verzije kablova koje odgovaraju Serial ATA II konektorima na ploči. Pored toga, prisutan je i jedan SLI bridge konektor (iako i975X još nije zvanično podržan za rad u SLI režimu), dodatni Firewire bracket i audio modul sa dodatnim i S/PDIF konektorima. Ipak, najlepši detalj ambalaže vezan je za odličnu plastični omotač u kome se nalazi matična ploča, koji ne samo da dobro štiti ploču već i veoma lepo izgleda.

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Prvi pogled ka matičnoj ploči zaustaviće vam se na velikom sistemu za hlađenje koje okružuje procesorski soket, northbridge i naponsku jedinicu. Povod za sam naziv „Turbo“ proizilazi iz TurboJet sistema hlađenja kojim je opremljen G1-i975X model, što bi značilo da su to „velike plave cevke“ koje se mogu videti na slikama. Kao što možete videti, preko naponske jedinice i northbridge-a nalaze se dva specijalno dizajnirana kulera koji imaju zadatak da značajno smanje količinu zagrevanja ovih vitalnih komponenti, razume se, primarno pri overklokingu. TurboJet sistem poseduje ukupno četiri ventilatora, gde dva forsiraju protok vazduha preko navedenih komponenti, dok druga dva odvode taj vreo vazduh. Pored toga, MOSFET-ovima su dodati i pasivni hladnjaci, tako da možemo konstatovati da G1-i975X model poseduje odlično hlađenje vitalnih komponenti matične ploče. Naravno, u Gigabyte stilu TurboJet poseduje i LE diode koje su prirodno plave boje i doprinose lepšem vizuelnom doživljaju ploče onima kojima je i ovaj detalj bitan. Negativna strana TurboJet medalje je određena količina buke koju sistem definitivno stvara, iako su upotrebljeni ventilatori sa manjim brojem obrtaja.

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Iako G1-i975X model izgleda maksimalno natrpan komponentama, layout je u stvari sasvim dobar. Prilikom instalacije ploče mogu samo pojaviti manji problemi oko montaže glomaznijih kulera, jer TurboJet heatpipe-ovi tu mogu malo zasmetati. Ipak, ukoliko do toga dođe, TurboJet se može skinuti kako bi se kuler lakše montirao, te se nakon toga TubroJet u većini slučajeva može komotno vratiti na svoje mesto. Ukoliko se dođe u situaciju da se TurboJet mora skidati, treba obratiti pažnju da prilikom ove operacije ne polome LED-ovi koji pružaju pomenuti plavi sjaj, a koji su prilično osetljivi.

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Drugi deo ploče koji nije zaokupljen TurboJet-om je veoma dobro rešen. Gigabyte je kod PCI Express x16 portova usvojio princip „dva slota razmaka“, tako da se između dva grafička nalaze dva PCI slota. Sa jedne strane, ovo omogućava da se na ploču u Crossfire/SLI režim mogu instalirati sve grafičke karte, pa i one sa najmasivnijm kulerima. Mana ovog pristupa je što u ovoj konfiguraciji teško mogu koristiti dva PCI slota koja se nalaze između, a upotrebljivih PCI karti još uvek ima.

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Iako je G1-i975X highend model Gigabyte, njegova namena i TurboJet koji zauzima dosta mesta na PCB-u ograničio je set dodatnih mogućnost na nešto manji nivo u odnosu na Royal modele koje smo imali prilike ranije da testiramo. Klasičnih serijskih i paralelnih portova nema, a nije prisutan čak ni DPS model koji je ranije bio izuzetno forsiran ( ako je suditi po drugom Gigabyte high-end modelu tj. 8N-SLI Royal modelu, Gigabyte polako napušta DPS sistem, prim.ur. ). Pored toga, nema dual LAN rešenja već je na ploči prisutan samo jedan Broadcom BCM5789 gigabitni LAN kontroler. Firewire800 podrške sa Royal modela takođe nema, već su prisutna samo standardna tri Firewire 400 konektora. ITE IT8211F kontroler koji obezbeđuje dodatnu ATA133 podršku je i ovde prisutan, što je veoma pozitivan detalj, jer omogućava lakše iskorišćenje još uvek brojih ATA133 uređaja. Kako je u pitanju matična ploča namenjena prvenstveno igračima, Gigabyte se odlučio da na ploču integriše SoundBlaster Live! 24bit rešenje. Iako i975X skup čipova poseduje Intel HD Audio podršku, ovaj Creative čip je ipak mnogo bolje podržan u igrama, te će potencijalni gameri u svojim omiljenim igrama imati bolji zvuk i EAX podršku. Prirodno, ovaj čip nije ni blizu najnovijim Creative audio proizvodima, ali ukoliko se morate određi PCI slotova na ploči radi Crossfire/SLI moda, pomenuto audio rešenje predstavlja najbolju varijantu.

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Specifikacija

      Chipset

      Northbridge: Intel® 975X Express Chipset
      Southbridge: Intel®ICH7R
      T.I IEEE 1394 Controller
      Gigabit Ethernet Controller
      Creative Sound Blaster Live 24-bit Audio controller

      Form Factor

      ATX form factor
      305 x 244mm

      Expansion Slots

      2 x PCI Express X16 slot
      2 x PCI Express X4 slots
      2 x PCI slots

      H/W Monitoring

      System health status auto-detect and report by BIOS
      Hardware detecting and reporting for case open, CPU voltage, and fan speed BIOS
      2 x 4Mb flash ROM, Award BIOS

      Memory

      Type: Dual channel DDR2 533/667-240pin
      Max capacity: Up to 8GB by 4 DIMM slots

      Other Features

      Multi-GPU support
      C.R.S. (CMOS Reload Switch)
      Norton Internet Security
      Xpress™ Installation
      Xpress™ Recovery 2
      C.I.A. 2 (CPU Intelligent Accelerator 2)
      M.I.B. 2 (Memory Intelligent Booster 2)
      EasyTune™ 5
      Download Center

      OtherDesc
      This model DOES NOT support Win9X / ME due to some chipset vendors has stopped providing Win9X / ME drivers.

      Internal I/O Connectors

      4 X Serial ATA 3Gb/s connectors
      1 X UDMA ATA 100/66/33 connector
      1 X FDD connector
      1 X IEEE 1394 connector (support 2 ports)
      3 X USB 2.0/1.1 connectors (support 6 ports)
      1 X audio pin header (support 7.1-ch)
      1 X S/PDIF In/Out pin header
      3 X Cooling fan pin headers

      Processor

      LGA775 Intel® Pentium® D / Pentium® 4 prcessor
      Supports 1066/800/533MHz FSB

      Rear Panel I/O

      2 X USB 2.0/1.1 ports
      1 X RJ45 port
      PS/2 Keyboard/Mouse
      Audio (1x Line-in/ 1x Line-out/ 1x Mic) connector

      BIOS i overkloking
      Matična ploča sa Turbo oznakom mora posedovati i odgovarajuće overkloking mogućnosti, te se proizvođač koncentrisao da kod ovih modela ponudi te dodatne BIOS opcije, veće overkloking mogućnosti i povećanu stabilnost rada. U poređenju sa Royal modelima, nivo ponuđenih opcija je približno isti, uz tek poneki novi detalj koji je dostupan na G1-i975X modelu. Jedan od promena vezana je i za „skrivanje“ određenih opcija od strane korisnika, te je kod Gigabyte ploča uvek bilo neophodno da se kombinacijom tastera „CTRL-F1“ otvore sve opcije koje ploča nudi. No, kako je G1-i975X model namenjen korisnicima kojima je overkloking izuzetno važna stvar, Gigabyte se odlučio da kod ove ploče sve opcije u startu budu otvorene, tako da više nema potrebe da se pri svakom ulasku u BIOS mašite pomenute kombinacije tastera. Na žalost, automatsko overklokovanje grafičke karte je prisutno i na ovom modelu. Gigabyte je i ovo mogao ostaviti korisnici da volju, ali je nivo dotičnog automatskog overklokinga nešto manje nego kod prethodnih modela, te se ploča može lakše «pripitomiti» ukoliko dođe do nekih problema sa stabilnošću rada grafičke karte.

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Naponi vitalnih delova sistema se mogu menjati, gde su na raspolaganju dosta velike maksimalne vrednosti koje obezbeđuju visoku overkloking marginu. VCORE može ići od 1.0625V to 1.60V (u koracima od 0.0125V), a preko toga na raspolaganju su naponi od 1.65V, 1.70V, 1.75V. Pored toga, moguć je i CPU Overvoltage +0.05 do 0.35 V. Napon memorije može od + 0.1V, pa čak do +0.7V (u koracima od 0.1V ), što je stvarno visoka vrednost za DDR2 memoriju. U slučaju potrebe i napon PCI Express magistrale se može povećati takođe za +0.7V. Pored svega, na raspolaganju su i memorijski odnosi 1.5, 2.0, 2.5, 2.66, 3.0, 3.33, i 4.0, čime je ostavljena mogućnost da se iz svih kombinacija memorije i procesora izvuče kombinacija koja će pružiti najbolje moguće performanse.

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      G1-i975X poseduje mogućnost promene množioca na otključanim procesorima, te ukoliko ne poseduje otključan procesor, maksimalni FSB od preko 300 MHz (1200 QPB) koji G1-i975X može bez problem ostvariti biti i više nego dovoljan da se iz aktuelnih Pentium 4 i Pentium D procesora izvuče maksimum. Veoma lep detalj koji do sada nije bio praktikovan na Gigabyte matičnim pločama je prisustvo reset i power tastera direktno na ploči, kao i LED dijagnostika, tako da ukoliko nešto krene loše, vrlo se lako možete vratiti na početno stanje i nastaviti overkloking.


      Test sistem

      CPU
      Pentium D 950, Pressler, 3.4 GHz, 2x 2MB Cache-a

      Matične ploče

      Asus P5WD2-E Gigabyte G1-i975X

      Memorija
      2 x DDR2 800 MHz 512 MB

      Hard disk
      Wester Digital WD600 60 GB

      Graficka karta
      nVidia GeForce 7800GTX

      Operativni sistem
      Windows XP Pro SP1

      Drajveri
      ForceWare 81.98

      Rezultati testova 1

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Rezultati testova 2

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      Rezultati testova 3

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploce


      Zaključak
      karakteristike, statistike, gigabyte g1975x maticne ploceUpoređivanjem performansi ploča sa i975X čipsetom u odnosu na referenti Intel model sa i955X čipsetom, može se jasno videti da postoji primetni napredak po pitanju performansi. U odnosu na prethodnu generaciju, i975X pokazuje da primenjena rešenja za povećanje performansi ipak donose nešto i da nisu samo mrtvo slovo na papiru sa specifikacijom. SLI podrška za i975X skup čipova u ovom momentu zavisi samo i direktno od kompanije nVidia koja u drajverima treba da omogući uključivanje SLI režima i na Intel i975 pločama. Što se tiče Crossfire-a, ATI je najavio podršku za i975X, ali će ta podrška biti potpuna tek sa novom generacijom drajvera. Mi smo pokušali da aktiviramo Crossfire mod sa dve X1600 grafičke karte, ali i pored pravilne detekcije, Crossfire mod se nije mogao aktivirati. Iako se Intel maksimalno trudi da obezbedi kompatibilno SLI/Crossfire rešenje, ono ipak apsolutno zavisi od odnosa sa kompanijama ATI i nVidia, odnosno njihove dobre volje da podrže novi čipset iz Intel-a.
      Kada je sam Gigabyte G1-i975X model u pitanju možemo reći da smo veoma zadovoljni onim što smo videli. Iako po performansama G1-i975X model u nekim segmentima zaostaje u odnosu na ASUS P5WD2-E koji poseduje isti čipset, jasno je da G1-i975X predstavlja sam vrh Gigabyte ponude koji u ovom momentu predstavlja najbolje rešenje ove kompanije za dual core procesore. Overkloking potencijali su na viskom nivou, TurboJet radi dobro svoj posao, a stabilnost je na najvišem nivou. Naravno, kako smo ipak testirali „sample“ primerak, momenat cene se ne može uzeti u obzir. U momentu kada se ove ploče pojave u slobodnoj prodaji, faktor cene će prirodno imati presudu ulogu pri izboru jednog od i975X baziranih ploča, a u toj grupi Gigabyte G1-i975X će definitivno, ako je suditi prema prethodnim modelima ovog proizvođača, predstavljati jednog od interesantnijih kandidata za kupovinu.
      Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test