Miloš Stamenković Tokom zadnjih par godina, kompanija Gigabyte se maksimalno trudila da svojim pločama stvori imidž vrhunskih overklokerskih rešenja, koja pored toga poseduju i kompletnu lepezu dodatnih mogućnosti koje su aktuelne na tržištu. Naravno, ovo nije baš tako lako, jer i ostale kompanije ne sede skrštenih ruku, ali Gigabyte od svojih želja ne odustaje. Tako je paralelno sa svetskim predstavljanjem Conroe serije procesora i P965 Express čipseta i sam Gigabyte prezentovao svoju novu seriju matičnih ploča pod nazivom „Ultra Durable 6-Quad“. Pored toga, Gigabyte ima u ponudi neuobičajeno veliki broj različitih modela matičnih ploča zasnovanih na P965 čipsetu što potvrđuje da će ovo biti još jedan u nizu naslednika i440BX čipseta (koji samim tim pošto stalno iznova dobija nove naslednike, nikako do sada nije imao dostojnog nalsednika po pitanju popularnosti…).
Iz “6-Quad” naziva jasno se može videti pokušaj da se kapitalizuje kompletna priča oko budućih quad core procesora, pa je samim tim i serija DualMiricale ploča već drevna prošlost ( ipak, ako se ima u vidu da će Intel Quad Core procesori sasvim izvesno koristiti, kao Xeon 51×0 Woodcrest procesori FSB na 1333 MHz, sasvim je izvesno da na P965 pločama novi procesori neće raditi, prim.ur. ). Primarna novina „Ultra Durable 6-Quad“ serija je primena novih CPA kondenzatora koji bi direktno trebalo da obezbede dugotrajnost naznačenu u imenu, kao i veću overkloking marginu. Skup tehnologija koji se svrstavaju pod 6-Quad su pola standardne stvari, ali dok drugu polovinu čine Gigabyte noviteti. Uglavnom, pod 6-Quad skupom se vodi Quad BIOS, Quad Cooling, Quad Triple phase ( da, 12-fazna naponska jedinica, prim.ur .), Quad eSATA2, Quad Core Ready i Quad DDR2. Za neke stavke je već u startu jasno o čemu se radi, dok ćemo one zanimljivije prokomentarisati u daljem tekstu, ali vam skrećemo pažnju da Gigabyte već sada najavljuje da je ova serija matičnih ploča već sada spremna za Intel Quad Core procesore koji bi možda trebalo da budu prezentovani krajem godine. Naravno, ovo je odlična ideja Gigabyte-a, ali da li će tako i biti, ostaje nam da vidimo, jer Intel gotovo uvek za novu generaciju procesora zahteva i nove ploče.
Spisak svih navedenih rešenja, zajedno sa najnovijim P965 Express čipsetom nalaze se na takođe najnovijoj GA-965P-DQ6 matičnoj ploči koja u ovom momentu predstavlja model broj jedan u kompletnoj Gigabyte ponudi, a to je upravo model koji smo ovoga puta imali na testu. Treba imati u vidu da iako Gigabyte ima u ponudi i modele zasnovane na i975x čipsetu, još uvek za te ploče nije obezbeđena Core 2 Duo podrška čime se direktno favorizuje P965 platforma. Kako smo se detaljima vezanim za Intel P965 Express čipset pozabavili u posebnom tekstu, možemo preći direktno na karakteristike GA-965P-DQ6 ploče.
Pakovanje
Kao i do sada, Gigabyte se potrudio i oko amabalaže i propratnog paketa, što je i sasvim logično sa obzirom da je u pitanju najekskluzivnija ploča u ponudi. Na kutiji su veoma jasno naznačeni svi bitni detalji vezani za mogućnosti i seriju ploča, kao i sam čipset na kojem je zasnovana. Pored toga, „optimize your game“ i „Vista Ready“ natpisi su veoma indikativni, jer pokazuju da je Gigabyte namenio ovu ploču entuzijastima i igračima, a upravo su oni i najveći interesenti za brzu kupovinu nekog od Core 2 Duo procesora. Naravno, „Vista Ready“ natpis je suvišan, ali je to još jedan jasan nagoveštaj da će za ovaj operativni sistem biti potrebna jaka, po mogućnosti dualcore bazirana mašina.
Propratni paket je stvarno dosta bogat, tako da ćete u njemu naći gotovo sve što vam može biti potrebno u radu. Pored četiri SerialATA 2 kabla, na raspolaganju su i dva SerialATA bracketa preko kojih možete povezivati diskove van kućišta. Ovo je veoma koristan dodatak, jer omogućava lako povezivanje diskova bez potrebe da otvarate kućište i time gubite vreme i živce. Interesantno da se paketu našao i SLI bridge adapter, ali je on tu očigledno zalutao, jer od njega na ovoj ploči teško da može da bude koristi. Sama ploča je dodatno zaštićena plastičnim omotom, čime se obezbeđuje da osetljivi delovi ploče i prilikom grubljeg transporta ostanu neoštećeni.
Raspored komponenti
Čim se ploča oslobodi plastičnih okova, jasno se može videti da je GA-965P-DQ6 veoma “gusto naseljena” matična ploča. PCB je kompletnih ATX dimenzija (305×244 mm), a na njega je bilo potrebno smestiti dosta toga. Prvo što skreće pažnju je veliki pasivni sistem za hlađenje koji se nalazi preko MOSFET-a, northbridge i southbridge-a. Odsustvo aktivnog hlađenja i pored efektnog „pipe“ sistema koji je Gigabyte primenio deluje malo čudno, obzirom da čipset radi na magistrali od 1066 MHz i da se od ploče očekuju veliki overklokerski dometi koji su značajno veći od nomilanog takta. Gigabyte je očigledno želeo da na ovoj ploči ponudi što bolje hlađenje bez ikakve buke koju stvaraju ventilatori. Ipak, kuler na procesoru mora postojati, tako da su tu opet stvara određena količina buke, tako da i dalje smatramo da bi bilo bolje da je bar na northbridgu pristan ventilator, jer je testiranje pokazalo da se u radu ceo čipset i naponska jedinica dosta zagrevaju. Pošto je Intel već kroz P965 Express čipset obezbedio unapređeni fan speed monitoring, ova mogućnost se i mogla iskoristiti. Kao dodatni element za hlađenje, na poleđini PCB-a direktno ispod procesorskog soketa nalazi se još jedan „Crazy Cool“ pasivni hladnjak. Ova standardna ideja je mogla biti i malo bolje izvedena, jer je ovako onemogućeno montiranje velikog broja kulera koji se oslanjaju posebno podnožje.
Odmah oko procesorskog ležišta možemo primetiti prvi deo 6-Quad paketa. Reč je o naponskoj jedinici koja je izvedena u QuadTriple konfiguraciji, što u prevodu znači da je Gigabyte po prvi put primenio 12-phase filtraciju napona. No, koliko god ovaj podatak grandiozno zvučao, može se reći da je u pitanju malo preterivanja. Istina da Conroe procesori zahtevaju kvalitetno i stabilno napajanje, ali je takođe i činjenica da kvalitetno urađena 6-phase ili 8-phase naponska jedinica i više nego dovoljna za savršen rad sa Intel procesorima najnovije generacije. Ali Gigabyte je očigledno baš imao želju da i kod naponske jedinice ispuni svoju 6-Quad normu, i da se pored toga obezbedi da će naponska jedinica na ovoj ploči moći da ispuni zahteve budućih Quad Core procesora. Još jedan mnogo važniji detalj za stabilnost i dugostrajnost ploče je primena CAP (Conductive Polymer Aluminum) kondenzatora. Po specifikaciji ovi kondenzatori imaju životni vek od preko 2000 radnih sati i to pod temperaturom od 105 stepeni. Ovaj tip kondenzatora generalno nije nov, ali su se oni tek nedavno počeli pojavljivati na matičnim pločama vodećih proizvođača. Pored povećanog veka trajanja, CAP kondenzatori imaju mnogo manji ESR (što znači „equivalent series resistance“) čime su u stanju da obezbede kvalitetnije i konstantnije napajanje procesora. Naravno, sam proces izrade ovog tipa kondenzatora je dosta skuplji i komplikovaniji tako da su za sada jedino kompanije Sanyo, Tokin, Kemet, EPCOS i Panasonic u stanju da isporuče veće količine kvalitetnih CAP kondenzatora. Ovo opet, logično, povlači i veću cenu proizvodnje, tako da će sve ploče sa ovim kondenzatorima u startu imaju i veću cenu.
Ostatak layouta popunjen je manje više standardnim elementima, gde se Gigabyte potrudio da na najbolji mogući način iskoristi prostor na PCB-u. Naponski konektori su vrlo dobrim pozicijma, što je uvek pozitivna karakteristika. Na ploči se nalaze dva PCI Express slota, ali se samo jedan od njih može angažovati kao full x16 slot, dok drugi radi u x4 režimu i može služiti samo za obezbeđivanje rada u multi monitor okruženju preko dodatne grafičke karte. Interesantno da je Intel u potpunosti eliminisao mogućnost rada Crossfire moda koje i dalje jedino dostupan na 975X čipsetu. Od slotova za proširenja, na raspolaganju su još i tri PCI Express x1 i dva standardna PCI 2.3 slota. Obzirom na još veliku zavisnost od PCI karti, može se reći da će dva PCI slota biti jedva dovoljna. Ali šta se radi kad se PCI Express maksimalno forsira, a modema, TV i ostalih karti za ovaj standard još nema na tržištu.
Malo nezgodan položaj ima jedan jedini PATA port, jer se nalazi skoro u donjem desnom uglu ploče. Ipak, kako je Intel iz ICH8R southbridge-a totalno izbacio PATA podršku, možemo samo da budemo sreći što se Gigabyte odlučio da preko dodatnog PATA kontrolera korisnicima obezbedi mogućnosti upotrebe optičkih uređaja. Jedini negativni detalj koji se može pripisati direktno na račun dizajnera ploče je položaj jumpera za restovanje BIOS-a, koji se nalazi na nezgodnom položaju između prvog PCI Express x1 slota i heatpipe-a. Kad već pominjemo BIOS, da objasnimo šta podrazumeva QuadBIOS. Već poznato rešenje u vidu DualBIOS čipa je primenjeno i na ovoj ploči, sa tim da se backup BIOS nalazi i na CD-u, gde se prilikom ubacivanja instalacionog CD nudi mogućnosti kopiranja istog fajla na hard disk. Tako DualBIOS čip plus dve kopije BIOS na CD i hard disku – i eto Quad BIOS rešenja. Opako, zar ne?
Što se tiče ostalih mogućnosti implementiranih na GA-965P-DQ6, na ploči se nalazi jedan gigabitni LAN kontroler u vidu Marvell 88E8053 čipa, mada se mogao iskoristiti i LAN kontroler koji je direktno integrisan u P965 Express čipset. Pored toga, na raspolaganju je i klasičan FireWire 400 kontroler preko Texas Instruments TSB43AB23 čipa. Naravno, finalna komponenta se donosi na audio sekciju. Upotrebljeno je novo Realtek high-end rešenje u ALC888 DD 8+2 HD čipa, koji pored već standardnih mogućnosti nudi i podršku za Dolby Digital LIVE i DTS ES sisteme za pozicioniranje zvuka.
BIOS
Logično, ploča sa kojom proizvođač ima velike ambicije u današnje vreme jednostavno mora da poseduje velike overkloking mogućnosti. Samim tim, i BIOS mora korisniku da ponudi što veći dijapazon opcija koje će korisniku omogućiti da iz svog sistema izvuče maksimum. Gigabyte se u overkloking segmentu uvek trudio da prati sve moderne trendove, ali i da ponudi nešto novo. Od vitalnih opcija na rapsolaganju su sledeće opcije i rasponi za korekciju napona.
Sistemka magistrala: 100MHz do 600MHz PCI Express magistrala: 90MHz do 150MHz FSB/RAM množilac: Auto, 2.0, 2.5, 3.0, 2.66, 3.33, 4.0+ Napon procesora: 1.0250V doo 1.6000V (u koracima od 0.00625V), 1.600V to 2.375V (u koracima od 0.025V) Napon memorije: +0.025V doo +0.775V (u koracima od 0.025V ) Napon PCI Express magistrale: +0.05V do +0.35V (u koracima od 0.05V) Napon northbridge-a: +0.05V do +0.75V (u koracima od 0.05V ) Napon sistemske magistrale: +0.05V to +0.35V (u koracima od 0.05V)
Kao što možete videti, na raspolaganju su veliki rasponi napona koji se mogu koristiti tako da su ostvarene mogućnosti za ozbiljan overkloking. Tokom testiranja overkloking potencijala pokazalo se da je ova ploča zavaljujući svim primenjenim tehnologija uspela da ostvari veoma dobre rezultate po pitanju maksimalnog takta sistemske magistrale. Stabilan rad je postignut na 350 MHz, i to sa minimalnim podizanjem radnog napona. Ploča sa „budila“ i sa nešto većim vrednostima, ali ni podešavanje sistemskih napona na maksimalne vrednosti nisu uspela da obezbede stabilan rad.
Test sistem Pre nego što krenemo na tebele sa rezultatima, treba da obratimo pažnju na par stvari. Činjenica je da prve P965 Express bazirane matične ploče imaju određenih bagova, jer BIOS-i još nisu dovoljno usavršeni i nalaze se i dalje u beta fazi. Na žalost, svim proizvođačima se maksimalno žuri da dostave ploče na testiranje, pa smo tako prinuđeni da se „zabavljamo“ sa BETA verzijama BIOS-a. U konkretnom slučaju GA-965P-DQ6 ploče BIOS radi sasvim korektno, uz određene zamerke. Dešava se da se pri odabiru takta magistrale BIOS pusti neku drugu totalno drugačiju vrednosti, te se shodno tome dešavaju i male nepravilnosti oko finalnog takta magistrale. Tako pri odabiru „auto“ opcije, BIOS malo overklokuje magistralu i memoriju, tako da se dobijaju performanse koju se nerealno veće od očekivanih. Sa druge strane, ako se selektuje ručno takt od 266 MHz, ploča će postaviti finalni radni takt magistrale i memorije malo niže od zadate vrednosti. Ipak, kako nismo želeli da BIOS sam baš toliko sam overklokuje magistralu, ručno smo podesili takt na 268 MHz, što je finalno dalo pravilan takt od 266, odnosno 1066 MHz.
Ploča sa kojom smo poredili GA-965P-DQ6 model je Asus P5B Deluxe čiji poseban prikaz ćete moći uskoro da pročitate.
Procesor
Intel Core 2 Duo E6600 (Conroe, 2.4 GHz, 4 MB L2, LGA775)
Kuler
ASUS Silent Square
Matične ploče
Gigabyte 965P-DQ6 ASUS P5W DH Deluxe
Memorije
Corsair DDR2-800 XMS2-6400 (CAS4 5-5-15 @ 800 MHz)
Grafička kartica
ATI Radeon X1900XTX
Hard disk
Western Digital WD800JD (SATA, 7200 RPM, 8 MB)
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master iGreen Power 500W
Monitor
Benq FP93GX TFT-LCD (ustupio Kimtec)
Rezultati testova
Kada pogledate deo testova koji se odnose na sintetičke benchmark programe, jasno se mogu videti dve stvari koje posle impliciraju i rezultate kroz ostale baterije testova. Naime, GA-965P-DQ6 uglavnom ostvaruje za nijansu veće rezultate u čisti procesorskim testovima, dok se u testovima memorijskog protoka pokazalo da ova ploča (verovatno usled beta verzije BIOS-a) pokazuje nešto slabije rezultate.
U gaming i 3D testovima nešto manji memorijski protok jasno utiče na performanse, te u ovom aspektu GA-965P-DQ6 model malo zaostaje. U 3D Marku 2006, dobijeni rezultat na obe ploče je isti, što opet pokazuje da je ovde ipak najveći fokus na grafičke performanse. No, CPU score ovog programa daje malu prednost GA-965P-DQ6 modelu, što je u skladu sa onim što smo prethodno govorili. Naravno, uvek je tu neki izuzetak koji potvrđuje pravilo, a to je u ovom slučaju FarCry čiji rezultat mnogo više zavise od čiste brzine procesora nego od memorijskog protoka, tako da i ovde GA-965P-DQ6 beleži prednosti.
Ziff Davis testovi, sa druge strane uvek su u stanju da iskoriste veći memorijske performanse, tako da se u ovim testovima pokazalo da zbog navedenih BIOS problema GA-965P-DQ6 nešto zaostaje.
Rezultati testova 2
Rezultati testova 3
Rezime
Nakon par dana rada na testiranju ove ploče, možemo reći da je GA-965P-DQ6 model koji poseduje veoma dobar potencijal. Gigabyte je očigledno uložio mnogo truda u kreiranje 6-Quad skupa rešenja, od kojih je naponska jedinica u 12-phase konfiguraciji potpuni novitet na tržištu sa kojim će Gigabyte moći da se diči pred konkurencijom i potencijalnim kupcima. Kada pogledamo ono što se dobija u realnom radu, jedini pravi problem za potpuno uživanje u ovoj ploči je BIOS, ali to je problem koji će verovatno biti rešen u najkraćem mogućem roku. Overkloking mogućnosti su takođe veoma dobre, jer sa stabilnim radom na 350 MHz magistrali, na našem test Conroe E6600 procesoru moguće je ostvariti takt od 3.1 GHz.
Ipak, ovaj rezultat je još ispod brzinskih limita ovog konkretnog primerka procesora, tako da bi bilo dobro da nova verzija BIOS-a donese i mogućnost stabilnog rada na još malo većem taktu magistrale i iskorišćenje svih onih maksimalnih napona koji se u BIOS-u nude. Ipak, treba imati u vidu da većina P965 ploča za sada imaju probleme vezane za revizije BIOS-a, ali mišljenja smo da će ti problemi biti otklonjeni u trenutku kada se omasove na tržištu Core 2 Duo procesori.Van onih stvari, nema se šta mnogo zameriti GA-965P-DQ6 ploči. Stabilnost u radu je na vrhunskom nivou, tako da nikakvih problema nismo imali tokom test procedure.
Gigabyte 965P-DQ6 – Benchmark Advanced Design Award
Shodo tome, GA-965P-DQ6 možemo preporučiti kao model koji definitivno ulazi u uži izbor ploča za Conroe procesore, tako da svi oni koji žele da odmah pređu na najnoviju Intel tehnologiju mogu to komotno učiniti sa GA-965P-DQ6 pločom. Naravno, ovo važi ukoliko ste zainteresovani za klasično rešenje sa jednom grafičkom kartom. No, ako ipak želite da svoj novi procesor ukombinijuete sa dve ATI grafičke karte u Crossfire režimu, još uvek najbolja varijanta ostaje neka od matičnih ploča baziranim na 975X čipsetu.
Matičnu ploču za potrebe testa ustupio Gigabyte.