Gigabyte GA-B250-HD3P

Gigabyte GA-B250-HD3P

Intel je oduvek važio za skuplju propoziciju kada ste u potrazi za procesorom i matičnom pločom, ali su cene hardvera danas zaista visoke u ovoj kategoriji. Ne čudi to što se mnogi korisnici okreću budžetskim modelima, a matične ploče su obično te na kojima se prave prve uštede. Čipset oznake B250 je idealan za ovako nešto, jer iako ne nudi mogućnost overkloka, poseduje solidne mogućnosti i može da zadovolji potrebe većine korisnika.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Ne tako davno imali smo priliku da isprobamo Asusovu B250 ploču. Konkretno, radilo se o B250F-Gaming modelu koji je nudio dosta toga, ali po isuviše visokoj ceni. Gigabyte sa GA-B250-HD3P ipak gađa niže u pogledu cenovnog ranga i time dobija dobru priliku da osvoji brojne korisnike. Kao takav izostavlja neke od detalja, mahom estetske prirode u odnosu na skuplji Asus model, ali zato može da se pohvali daleko boljim odnosom uloženog i dobijenog. Iako je po prirodi stvari Intel B250 relativno limitiran u odnosu na naprednije čipsete, u velikom broju slučajeva nudi baš onoliko koliko je prosečnom, pa čak i naprednom korisniku dovoljno. 

      Specifications 
      Intel Z270 
      Intel H270
      Intel B250

      Processor Support 
      Kaby Lake/Skylake LGA 1151

      CPU Overclocking 
      Yes 
      No
      No

      Processor PCI-E Configuration 
      1×16 or 2×8 or 1×8+2×4 
      1×16
      1×16

      Chipset PCI-E Lanes (Gen)
      24 (3.0) 
      20 (3.0)
      12 (3.0)

      Max PCI-E Storage (x4 M.2 or x2 SATA Express) 
      3
      2
      1

      Independent Display Ports 
      3/3
      3/3
      3/3

      USB Total (USB 3.0) 
      14 (10) 
      14 (8)
      12 (6)

      Total SATA 6Gb/s 
      6
      6
      6

      Maximum HSIO Lanes
      30
      30
      25

      Features
       
       
       

      Intel Smart Response Technology
      Yes
      No
      No

      Intel Optane Technology
      Yes
      Yes
      Yes

      Intel Rapid Storage Technology
      Yes
      Yes
      Yes

      Intel vPro Technology
      No
      No
      No

      Intel SIPP
      No
      No
      No

      Prvi pogled na GA-B250-HD3P ne daje na prvi pogled do znanja da se radi o nekakvom budžetskom modelu koji pravi određene kompromise. Osim što ploča deluje skromnije, nema nekih očiglednih indikacija da li se radi o Z270, H270 ili nekom drugom modelu. Istini za volju, istrenirano oko će vrlo brzo prepoznati da je ipak reč o jednostavnijoj ploči, dok će mnogi to saznati tek nakon što bace pogled na specifikacije. Jedino što štrči je zapravo jedan PCI slot za koji zaista ne vidimo neku konkretnu svrhu, s obzirom da ne verujemo da su brojni korisnici koji imaju potrebu za ovim starim interfejsom.
       gigabyte_b250_hd3p_006_s.jpg
      Sama ploča deluje veoma dobro iako nam se boja štampane ploče ne dopada prviše. Ipak, u kombinaciji sa zlatno crnim hladnjacima na čipsetu i naponskoj jedinici možda i nije toliko neprimereno, ali nas podseća na neke modele iz prošlih vremena. Oko LGA1151 ležišta za procesor se nalazi 6-fazna naponska jedinica pristojnog kvaliteta. Nema govora o nekom nadprosečnom rešenju, ali to i ne očekujemo kada je reč o matičnoj ploči ove kategorije. Ovde GA-B250-HD3P zaostaje za znatno skupljim Asus B250F-Gaming modelom, ali moramo da priznamo da je u oba slučaja složenost naponske jedinice malo bitna, s obzirom da obe ploče nemaju overklokere kao primarnu, pa čak ni sekundarnu ciljnu grupu.
       gigabyte_b250_hd3p_012_s.jpg
      Desno od soketa za procesor se nalazi četiri DIMM slota sa podrškom za DDR4 memorijske module. Maksimalni kapacitet je do 64 GB, dok proizvođač zvanično podržava module sa frekvencijom do 2400 MHz. Naravno, kao i ostale ploče i ovde postoji mogućnost dvokanalnog rada memorije.
       gigabyte_b250_hd3p_013_s.jpg
      Gigabyte GA-B250-HD3P je opremljen sa tri PCIe slota pune veličine, s tim da samo prvi može da radi u x16 režimu, dok su druga dva ograničena na x4 i x1. Pritom PCIe x4 slot deli svoj protok sa M.2 slotom, tako da ne računajte na njega ukoliko imate M.2 uređaj. Tu su i dva PCIe x1 slota, kao i jedan stari PCI. Imajte u vidu da su svi PCIe slotovi sertifikovani za rad po 3.0 specifikaciji što je odlilčna vest.
       gigabyte_b250_hd3p_015_s.jpg
      Kao što smo već pomenuli, tu je i jedno M.2 ležište koje deli svoj protok sa jednim PCIe slotom, a pozicionirano je na odličnom mestu, tako da ne smeta grafičkoj karti i izmešteno je od svih mogućih komponenti osim ukoliko nemate nekakav gigantski kuler koji bi mogao uđe u vazdušni prostor.
       gigabyte_b250_hd3p_016_s.jpg
      [modul]specifikacija=9171[/modul]Jedno iznenađenje nas je zateklo kod konektora za “storage” uređaje. Naime, tu je čak osam SATA 6 Gbps portova što nije uobičajeno ni za Z270 matične ploče, a kamoli za jeftinije B250 modele. Pritom su dva od njih postavljena tako da formiraju SATA Express 16 Gbps priključak. Iako nemamo visoko mišljenje prema ovom standardu, lepo je znati da postoji opcija. Bitno je znati da dodatna dva SATA konektora ne možete da koristite pojedinačno, što je ograničenje čipseta.
       gigabyte_b250_hd3p_017_s.jpg
      Audio sekcija ploče je solidna, ali ne i brilijantna čak i kada imamo u vidu klasu kojoj B250-HD3P pripada. Prosto, umesto ALC S1220A čipa, tu je slabiji Realtek ALC892. Dobra vest je da su ugrađeni Nippon Chemi-Con audio kondenzatori, dok je tu zaštita od elektromagnetnih interferencija.
       gigabyte_b250_hd3p_018_s.jpg
      gigabyte_b250_hd3p_019_s.jpg
      Izbor konekcija na zadnjem panelu je odličan. Pre svega, tu je ukupno osam USB konektora što je odlična vest. Pohvalićemo prisustvo USB 3.1 Type-A i Type-C priključaka zahvaljujući dodatnom kontroleru koji nadoknađuje nedostatak Intel B250 čipseta. Pritom je reč o fantastičnom ASMedia 2142 USB 3.1 kontroleru koji je znatno brži od uobičajenih čipova. Stoga, on je u stanju da obezbedi protok do 16 Gb/s zahvaljujući tome što se oslanja na PCIe x2 3.0.
       gigabyte_b250_hd3p_020_s.jpg
      To nije sve, jer su prisutna i četiri USB 3.0, kao i dva USB 2.0 konektora. Ugrađen je kombinovani PS/2 za nešto starije periferije, a proizvođač se odlučio i na tri video izlaza implementirajući DVI, VGA i HDMI. Tu je jedan LAN iza koga stoji Intelov mrežni kontroler sa oznakom I219-V, a ne treba zaboraviti ni šest 3.5-milimetarskih audio priključaka. Nažalost, nema S/PDIF-a što je prava šteta, jer moramo priznati da smatramo da je on neophodan kod jedne moderne matične ploče. Ipak, ukoliko ne koristite optičku vezu sa pojačalom, onda to zaista nemojte uzimati kao manu.
       gigabyte_b250_hd3p_021_s.jpg
      Od detalja čemo primetiti LED-ove koji služe za indikaciju problema, što je svakako dobrodošlo s obzirom na to da je izostao POST ekran. Gigabyte ističe i da je opremio GA-B250-HD3P Dual-Bios sistemom što je lepa vest za one koji vole da se igraju sa podešavanjima, jer će Dual-Bios sistem da spreči bilo kakve probleme ukoliko se previše zanesete sa podešavanjima i sistem ne bude želeo da se podigne.
       gigabyte_b250_hd3p_024_s.jpgGigabyte je interfejs svog UEFI BIOSa učinio urednim, intuitivnim i generalno lakim za korišćenje. Glavni ekran prikazuje dosta informacija koje su prijatno grafički isporučene korisniku. Čim se odmaknete od polaznog ekrana, shvatate da se “iza” krije tradicionalan Gigabyte raspored opcija. Mogućnosti ima nešto više od prosečne B250 ploče, pa B250-HD3P zapravo nudi i blage overklok opcije u smislu da iako ne možete da povećate množilac preko maksimalne turbo vrednosti procesora, postoji opcija povećanja BCLK-a. Ovo nije idealno rešenje, ali uz malo truda 4.3-4.4 GHz iz Core i5 7600K nije nemoguća misija.









      Dopada nam se sistem za podešavanje režima rada hlađenja, koji možete da podesite manuelno u detalje ili automatski u zavisnosti od toga kakve su vam želje. Tu je niz dodatnih informacija na temu temperatura i broja obrtaja ventilatora. Takođe, ovde možete lako da ugasite i upozorenja ukoliko nemate potrebe za njima.
      gigabyte_b250_hd3p_001_s.jpgPakovanje je prilično uobičajeno za Gigabyte, pa tako nije teško zaključiti o čijem proizvodu se radi unutar kutije samo na osnovu dizajna. Naravno, proizvođač je kako to aktuelni trend nalaže, većinu informacija sačuvao za poleđinu, dok je prednja strana štura sa informacijama i ističe tek neke od najosnovnijih podataka.
      gigabyte_b250_hd3p_001_s.jpg
      gigabyte_b250_hd3p_002_s.jpg
      Zadnja strana je sušta suprotnost i nudi pregršt detalja. Kompanija se nije libila da pruži kompletne specifikacije, istakne opisno implementirane tehnologije i izdvoji sve što je bitno i čime se ponosi. Toga ima puno, pa je tako poleđina kutije nakrcana raznim podacima i informacijama što je svakako korisno za korisnike.
       gigabyte_b250_hd3p_003_s.jpg
      Sadržaj pakovanja je siromašan u pravom smislu te reči. Ne isporučuje se čak ni detaljno uputstvo, kako to obično biva, pa vam savetujemo da u slučaju kupovine odmah preuzmete PDF verziju sa zvanične web stranice. Osim toga tu je šturo uputstvo, disk sa pratećim softverom, kao i dva SATA kabla što je nova definicija skromnog propratnog paketa.
      gigabyte_b250_hd3p_005_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Gigabyte GA-B250-HD3P RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
       
       
      [modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Gigabyte GA-B250-HD3P je jako dobra ploča, imajući u vidu cenu koja je jednostavno morala da nosi neke kompromise. Gigabyte se odlično snašao i napravio ustupke tamo gde je to najmanje uticalo na korisnika. U suštini, jedino što bismo voleli da vidimo je malo bolji audio sistem. Osim toga, nemamo ni najmanju zamerku i svi nedostaci su potpuno oprostivi. Tu pre svega mislimo na sitnice, kao što je nedostatak uputstva, S/PDIF-a, POST ekrana i sl.
       gigabyte_b250_hd3p_023_s.jpg
      Sve u svemu, reč je o ploči koja istinski iznenađuje brojem opcija kojima raspolaže i pažnjom prema funkcionalnosti imajući u vidu da je primetno jeftnija od nekih drugih modela sa B250 čipsetom. U skladu sa tim, preporuka ne može da izostane, jer će ovaj model učiniti da ne žalite što niste imali budžet za Intel LGA1151 ploču iz višeg cenovnog segmenta.
      gigabyte_b250_hd3p_001_s.jpg 
      Prednosti:– ASMedia 2142 USB 3.1 kontroler- M.2 sa NVMe PCIe 3.0 podrškom- Broj SATA konektora- BCLK overklok podrška- CrossFire podrška- Diagnostički LED-ovi
      Nedostaci:– Za mnoge nepotreban PCI slot- Realtek ALC892 audio kontroler- Nedostatak S/PDIF-a
      Cena: oko 12.500 RSD
      Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test