Gigabyte GA-H270-Gaming 3

Gigabyte GA-H270-Gaming 3

Overklok je aspekat koji mnogi proizvođači ploča ističu kao najbitniji kod većine modela. Međutim, realnost je drugačija i većina korisnika preferira da svoj procesor ne overklokuje. Ne samo to, već namenski biraju jeftinije "non-K" modele kada je Intel u pitanju oslanjajući se na već veoma odlične Turbo Boost sisteme koji su efikasni i iako ne postižu jednake performanse kao klasično overklokovan procesor, prosto ne zahtevaju nikakav "input" od korisnika.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović 
      Stoga, dolazimo do često postavljanog pitanja. Da li biste pre kupili ploču sa overklok mogućnostima i čipsetom iz više klase, ili odlično opremljen model koji nema overkloking opcije i sa čipsetom koji nije perjanica ponude? Dobar primer su dve ploče koje smo nedavno testirali. Jedna je Gigabyte GA-Z270-Gaming K3, a drugu ćemo danas predstaviti i reč je o Gigabyte GA-H270-Gaming 3. Prva nudi overklok performanse, ali to plaća po cenu određenih mogućnosti, dok je GA-H270-Gaming 3 ploča koja nudi “sve sem overkloka” (ne baš sve, ali razumete poentu – prim. aut.).
       gigabyte_h270_gaming_3_006_s.jpg
      Gigabyte H270-Gaming 3 već na prvi pogled deluje veoma ozbiljno i veoma opremljeno za jednu H270 matičnu ploču. Prustan je veliki broj konekotra, priključaka, a sve deluje odlično uklopljeno kako i očekujemo kada je u pitanju pripadnik Gigabyte-ove Gaming serije.
       gigabyte_h270_gaming_3_008_s.jpg
      Naponska jedinica je praktično ista kao i kod prethodno testirane ploče, što će reći sedmofazna naponska jedinica solidnog kvaliteta koja je kod Z270 verzije komotno gurala Intel Core i5 7600K na stabilnih 5 GHz pri naponu od 1.35 V. Nažalost, toga nema ovde, jer je Intel H270 lišen mogućnosti overkloka, iako je hardverski gledano praktično sve spremno.
       gigabyte_h270_gaming_3_011_s.jpg
      Prisutna su četiri DIMM slota koji podržavaju DDR4 memorijske module brzine od 2400 MHz uz maksimalni kapacitet do 64 GB. Naravno, implementirana je i podrška za dvokanalni režim, ali to je očekivati. Ono što nismo očekivali su metalna ojačanja, sa perfektnim RGB LED osvetljenjem kojem je na ovoj ploči posvećena posebna pažnja. Možemo slobodno reći da je ovo jedna od najbolje osvetljenih ploča u kategoriji, ali i van nje.
       gigabyte_h270_gaming_3_012_s.jpg
      Na polju slotova tu su dva PCIe 3.0 x16 od kojih samo prvi može da radi u x16 režimu, dok je drugi ograničen na x4. Pored njih, tu su još dva PCIe 3.0 x1 i isto toliko klasičnih starih PCI slotova. Dok možemo da prihvatimo kada je tu jedan za potrebe nekog baš starog hardvera, smatramo da je pomalo nepotrebno implementirati dva PCI slota na ovakve matične ploče koje su generalno orijentisane na korisnike novijeg hardvera.
       gigabyte_h270_gaming_3_013_s.jpg
       
       
       Dok smo se pribojavali kakvog kompromisa na polju “storage” konektora, drago nam je da kažemo da smo za tim nije bilo potrebe. Tu je šest SATA 6 Gbps od kojih možete četiri da pretvorite u dva SATA Express 10 Gbps, mada verujemo da će to malo ko da čini.
       gigabyte_h270_gaming_3_014_s.jpg
      Daleko praktičnija propozicija je činjenica da ova ploča raspolaže sa dva M.2 slota. Na budžetskom Z270 modelu proizvođač se odlučio na ugradnju samo jednog, a na ovoj cenovno niže pozicioniranoj ploči smo dobili dva što je sjajna vest. Posebno kada znamo da M.2 standard postaje sve popularniji i pojavljuju se pristupačni SSD-ovi koji koriste ovaj vid konekcije.
      gigabyte_h270_gaming_3_015_s.jpg
      gigabyte_h270_gaming_3_016_s.jpg
      Gigabyte ni ovde nije štedeo na zvučnom sistemu, pa tako dobijamo AMP-UP audio čija je okosnica odlični Realtek ALC1220. Pored njega tu su i Nichicon kondenzatori prilagođeni audio komponentama, a tu je i EMI zaštita kao i DAC UP tehnologija. Pohvalićemo i podršku za Sound Blaster X-Fi MB5 aplikaciju koja se isporučuje uz ploču i koja nudi veliki broj podešavanja vezana za kvalitet zvuka, kako za svakodnevnu, tako i gejming upotrebu.
       gigabyte_h270_gaming_3_017_s.jpg
      gigabyte_h270_gaming_3_018_s.jpg
      Kako je reč o Gaming modelu, ne čudi prisustvo Killer E2500 mrežnog kontrolera koji je popularan među igračima, kako zbog performansi tako i propratnog softvera koji omogućava postavljanje prioriteta za mrežni saobraćaj u cilju smanjivanja laga u igrama.
       gigabyte_h270_gaming_3_019_s.jpg
      Možemo reći da je Gigabyte odličan posao obavio na polju konektora koji se nalaze na zadnjem panelu. Tu su četiri USB 3.1 Gen 1, dva USB 3.1 Gen 2 od kojih je jedan Type-C. Takođe, tu su i dva standardna USB 2.0, kao i jedan kombinovani PS/2 priključak. Pritom, ploča raspolaže sa HDMI i DVI video izlazom, a na kraju ćemo da pomenemo i jedan gigabitni mrežni priključak i šest 3.5-milimetarskih audio konektora. Nažalost, nema S/PDIF-a, ali je to jedan od kompromisa koji moraju da se prihvate.
      gigabyte_h270_gaming_3_021_s.jpgGigabyte nije ništa vizuelno menjao ni kod ove ploče i sve je praktično isto, kao i kod ranije opisanog modela. Razlike se svode pre svega na mogućnosti prilikom podešavanja frekvencije, kao i na to što Gigabyte GA-H270-Gaming 3 poseduje nešto više mogućnosti za podešavanje RGB osvetljenja.
      bios_gigabyte_z270_gaming_9_001.jpg
      bios_gigabyte_z270_gaming_9_004.jpg
      Dopada nam se sistem za podešavanje režima rada hlađenja, koji možete da podesite manuelno u detalje ili automatski u zavisnosti od toga kakve su vam želje. Tu je niz dodatnih informacija na temu temperatura i broja obrtaja ventilatora. Takođe, ovde možete lako da ugasite i upozorenja ukoliko nemate potrebe za njima.
      bios_gigabyte_z270_gaming_9_006.jpg
      bios_gigabyte_z270_gaming_9_007.jpg
      bios_gigabyte_z270_gaming_9_008.jpg
      bios_gigabyte_z270_gaming_9_009.jpgKutija u kojoj nam je stigao Gigabyte Gaming H270 Gaming ima standardne dimenzije i ništa osim uobičajenog izgleda osim možda nešto veće doze šarenila koji pokušava dan ukaže na prisustvo RGB Fusion tehnologije koja vam omogućava da podešavate boju osvetljenja po želji zahvaljujući RGB LED-u koji je integrisan na ploču. Osim toga, informacija nema mnogo, ali je poleđina nešto bogatija i Gigabyte je iskoristio površinu da istakne nekoliko, po njihovom mišljenju, ključnih mogućnosti ovog modela.
       gigabyte_h270_gaming_3_001_s.jpg
       gigabyte_h270_gaming_3_002_s.jpg
      Sadržaj je prilično skroman kako bi se svi troškovi redukovali, pa tako unutra pored ploče zatičemo uputstvo, disk sa drajverima, lim za zaštitu panela sa konektorima, a jedina dva manje standardna detalja su “G konektor” i nalepnica kojom možete ponosno da istaknete da ste vlasnik Gigabyte Gaming modela.
      gigabyte_h270_gaming_3_003_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Gigabyte GA-H270-Gaming 3 RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
       
       
      [modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Gigabyte GA-H270-Gaming 3 je sjajna matična ploča koja nema neke mogućnosti skupljih modela poput overkloka ili velikog broja konektora, ali to što ima je ekstremno kvalitetno. LED osvetljenje je fantastično, PCIe x16 i memorijski slotovi su ojačani, a raspored konektora je sjajan. Stoga, ukoliko želite kvalitetno rešenje i ne planirate da se upuštate u vode overkloka, model poput ovog bi mogao lako da bude pun pogodak. Ovu matičnu ploču je veoma lako preporučiti, i stoga je sasvim logično da ponese priznanje našeg sajta.
       gigabyte_h270_gaming_3_award_s.JPG
      Prednosti:– Ojačani PCIe x16 i DIMM slotovi- AMP-UP audio sistem- Killer E2500 mrežni kontroler- Jedno od boljih RGB LED osvetljenja
      Nedostaci:– Nema overkloka- Samo 4 SATA konektora- Stari PCI slotovi
      Cena: oko 125 EUR / 14.600 RSD
      Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test