Gigabyte GA-P55-UD3

Gigabyte GA-P55-UD3

Intel Core i5 je stigao, pa se pitanje novih ploča logično nameće. Kako originalne Intel varijante nisu previše interesantne za većinu kupaca, Gigabyte P55-UD3 predstavlja prvi mainstream model koji će biti zanimljiviji široj populaciji koja je u startu zainteresovana za prelazak na LGA1156 platformu...

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      Gigabyte GA-P55-UD3 (Ultra Durable 3)

      Predstavljanjem UltraDurable3 serije matičnih ploča Gigabyte je napravio veliki korak napred u borbi za prevlast u kategoriji overklokinga, a time se kreirala i manja pometnja na tržištu. Jedna od glavnih karakteristika UltraDurable3 modela je posedovanje specijalnog bakarnog sloja unutar PCB-a koji ima zadatak da dodatno hladi sve komponente i tako omogući mnogo bolje overkloking potencijale. Imali smo prilike da se uverimo u efikasnost ove novine tokom testiranja modela baziranih na P45 čipsetu. Tako su tek ovi modeli mogli nuditi više po pitanju overklokinga u odnosu na vrhunske modele starih P965 baziranih ploča, pa su se P45-UD3 modeli pokazali kao jedni od najboljih na tržištu, čak i u poređenju sa do nedavno neprikosnovenim ASUS modelima. Iako smo zadovoljni što cela industrija i dalje ide unapred, moramo reći da nam je malo krivo što ovi modeli danas već polako postaju stvar prošlosti, jer je na cenu stupio novi P55 čipset. Generalno, novi Intel čipset ne potresa mnogo većinu korisnika, jer nove verzije uglavnom ne nude ništa novo u odnosu na X58, ali čitavu priču spušta u niže cenovne razrede, tako da se konačno i kupci koji su do nedavno ciljali na Core 2 Quad sada mogu sebi da priušte Core i5 rešenja. Ovoga puta, čipset je još manje bitan nego ranije, dok CPU postaje ključna stvar – P55, kao i X58, više nije čipset već samo jedan čip, jer je P55 u stvari samo ICH southbridge. Uvođenje novog LGA1156 soketa za Core i5 i Core i7 8XX procesora pravi tu razliku zbog kojeg će svi biti zainteresovani da pređu na novu platformu. Nakon inicijalnog testa novih procesora sa Intel i MSI matičnim pločama, kao i Asus Sabertooth 55i ploče, Gigabyte P55-UD3 je prvi sledeći model koji smo testirali…
       

      Matična ploča na testu – Gigabyte GA-P55-UD3 Ultra Durable 3

      Nakon veoma uspešne serije P45 UltraDurable3 matičnih ploča, sasvim je logično što se Gigabyte opredelio da ne menja dizajn ambalaže kod P55 modela. Već na startu Gigabyte u ponudi ima nekoliko različitih modela, gde su high-end modeli opremljeni nešto raskošnijim paketom, ali se kod P55-UD3 ploče koja predstavlja bazičnu P55 varijantu nije preterivalo. Klasičan paket koji je dobro poznat, pa se po tom pitanju nema ništa dodatno reći. Kako bi bar na neki način obogatio P55-UD3 paket, Gigabyte je nudi korisniku veliki broj različitih softverskih rešenja koji bi trebalo da olakšaju generalni rad sa računarom. Sve ovo Gigabyte zove „Smart 6“, što je u praksi softver koji okuplja šest funkcija. Prva je SmartQuickBoot koja prosto omogućava brže podizanje sistema kroz S3 i S4 fukcije, uz skraćivanje „post“ procedure u kojoj BIOS skenira stanje osnovnih delova sistema. QuickSmartBoost je sličnog naziva, ali je primena dijametralno drugačija, jer je u pitanju overkloking iz operativnog sistema koji aktivira jednu od presetovanih overkloking podešavanja. SmartDulaBIOS je veoma dugo stvar koja krasi sve Gigabyte matične ploče, a to u praksi znači da je nemoguće „usmrtiti“ ploču nepravilnom „flash“ procedurom ili sličnom akcijom. Jednostavno, drugi BIOS čip nije moguće izbrisati i nakon detektovanja problema, ploča će automatski iskopirati ROM fajl iz DualBIOS čipa na primarni, i stvar je rešena. SmartRecorder i SmartRecovery su za praćenje parametara rada sistema i njihovo eventualno vraćanje na prethodne vrednosti ukoliko se za to ukaže potreba, a SmartRecovery nudi i mogućnost „backup“ operacija i sa fajlovima i OS podešavanjima. Na kraju, tu su AutoGreen i SmartTimeLock. Sa SmartTimeLock softverom možete odrediti vremenski raspon u kojem će računar biti otključan za normalan rad, a sve ovo je verovatno u želji da se roditeljima pruži mogućnost da ograniče vreme koja njihova deca provode za računarom. SmartTimeLock veoma dobro funkcioniše i omogućava veoma detaljno podešavanje vremena u kojem računar radi. Tako je moguće podesiti da računar normalno radi samo jedan sat dnevno posle škole, a vikendom na primer dva ili tri sata tokom podneva. AutoGreen funkcija je nastala kao logična posledica priče o štednji energije, a da bi se ta funkcija ostvarila potrebno je da imati bluetoot mobilni telefon koji će stalno biti pored računara. Tada možete sa drugog telefona poslati SMS i na taj način ugasiti ili upaliti računar, ili postaviti u „sleep mod“ ili tako nešto slično. Iako većina ovih Smart6 opcija neće biti korišćenja od strane prosečnih korisnika, dobro je što se proizvođači ploča sada bar preko softvera trude da obogate ponudi svojih matičnih ploča.

      Prvi pogled na P55-UD3 momentalno ostavlja klasičan Gigabyte utisak – plavi PCB i belo-plavi slotovi. Gigabyte očigledno veoma drži do tradicije kada su u pitanju vizuelni elementi. Ipak, stvar koja sa u startu najviše privlači pažnju je „rupa“ na sredini PCB-a – nema northbridge-a. P55 čipset je samo jedan čip, pa nema više priče o čipsetu i posebnom northbridge i southbridge. P55 čip je direktno povezan sa procesorom preko DMI-a (Direct Media Interface) što je osnovna razlika, ako poredimo novu P55 platformu sa nešto starijom X58. Ono što P55 takođe razlikuje od X58 čipseta jeste to što u sadašnjim Lynnfiled procesorima imamo integrisan čip koji je zadužen za rad sa PCIe linijama, te proceosr obrađuje podatke jedne ili dve PCIe grafičke karte. Ovim potezom skraćen je put od procesorskog jezgra do čipa zaduženog za PCI Express linije, što je na kraju i rezultovalo malo boljim rezultatima. Uglavnom, kada je layout u pitanju Gigabyte je ovaj prazan prostor preveo u dosta veliki prostor koji je ostavljen oko procesorskog soketa, omogućavajući tako mnogo lakšu montažu velikih modernih kulera, poput CoolerMaster V10 i sličnih modela.

      Naravno, naponska jedinica je tu da pravi malo gužve, ali se ovoga puta Gigabyte odlučio za klasičnu varijantu. Dakle, nema 500-phase marketinških trikova i sličnih egzibicija, već se na P55-UD3 nalazi standardna 6-phase naponska jedinica. Naravno, u skladu sa UltraDurable3 standardima i P55-UD3 poseduje elektrolitske komponente visokog kvaliteta, pa ovom pitanju se ona 6-phase jedinica ne razlikuje mnogo od daleko skupljih koji se nalaze, na primer, na P55-UD6 varijantama ploča. Iako je trka po pitanju masivnosti naponske jedinice postala veoma oštra između vrhunskih proizvođača matičnih ploča, u realnosti se pokazalo da su ovakva rešenja sasvim dovoljna da se procesoru i ploči obezbedi stabilan rad i u uslovima jačeg overklokinga. Preko MOSFET-a se nalaze dva klasična „ne heatpipe-a“ pasivna hladnjaka koji treba da pomognu hlađenju, ali se bar na našem test primerku pokazalo da dotični hladnjaci nisu baš najbolje pričvršćeni. Slična situacija je i kod P55 čipa gde hladnjak ne deluje dovoljno dobro povezan, pa se time kompromituje i ukupan efekat hlađenja. Na žalost, tako je ostavljeno na korisniku da ovaj posao malo „doradi“, pa je preporučljivo skinutu hladnjak, obraditi ga i ponovo naneti termalnu pastu. Kada ovu manu sklonimo sa dnevnog reda, možemo videti da P55-UD3 poseduje odličan layout i da se na račun ove ploče ne može ništa više negativno reći. P55-UD3 poseduje čak tri standardna PCI slota, a ne samo da ih ima, već se i sva tri mogu upotrebiti. Dakle, ni jedan od njih nije blokiran od strane grafičke karta koja se nalazi u primarnom PCI Express x16 slotu.

      Istina, P55-UD3 poseduje i drugi grafički PCI Express slota za Crossfire i SLI manifestacije, ali je realno da će to na P55-UD3 biti veoma malo korišćeno. Zbog toga taj drugi PCI Express slot možemo gledati kao još jedan od već ponuđena dva x1 slota. P55-UD3 poseduje ukupno osam SerialATA II porta, sa tim da su šest kontrolisani direktno od strane čipseta, dok se za druga dva brine dodatni Gigabyte SerialATA II čip. Pošto se na I/O panelu P55-UD3 ploče ne nalazi eSATA konektor, pitanje koliko je prisustvo tog dodatnog SerialATA II kontrolera neophodno, ali očigledno Gigabyte po svaku cenu želi svim korisnicima da ponudi što veći broj SerialATA II priključaka. Sam I/O panel deluje veoma prosto, sa samo osnovnim konektorima. Ipak, ovde se nalazi čak 10 USB 2.0 portova, što znači da korisnik neće morati baš odmah da posegne za dodatnim USB „bracketima“ preko kojih se mogu povezati još četiri USB 2.0 uređaja. Pored toga, tu jedan PS/2 i LAN priključak, uz obavezni audio set koji uključuje ditalni i analogni S/PDIF izlaz. Za LAN zadužen je RTL8111D čip koji može da radi u 10/100/1000 Mbps režima rada, ali bi bilo još bolje kada bi se na ploči nalazio još jedan LAN kontroler, pa makar i klasičan 10/100 Mbps. Što se tiče audio komponente, za to je zadužen Realtek ALC888 čip koji već duže vreme predstavlja standardno i veoma dobro rešenje kada je u pitanju integrisani zvuk.

      Gigabyte GA-P55-UD3 Ultra Durable 3 BIOS

      Iako kompletna fizionomija P55-UD3 deluje standardno, Gigabyte je sa ovom generacijom ploča predstavio i novu verziju Award BIOS-a. Gigabyte osnove si u dalje tu, kao što je na primer čuvena „CTRL-F1“ kombinacija. Pored toga, sve ostale standardne BIOS sekcije se nisu promenila, pa je skup noviteta ostavljen za M.I.T overkloking sekciju. „Motherboard Inteligent Tweaker“ ili M.I.T. je deo opcija koje su kod Gigabyte ploča zadužene za overkloking. Ovde je već na startu ubačen novitet koji se prosto zove „M.I.T Current Status“. Iako u osnovi prosta stvar, ova mogućnost predstavlja odličnu stvar je omogućava da se na jednom ekranu ima uvid u sve moguće opcije koje se tiču overklokinga ploče, memorije i procesora.

      Ovde uvek možete videti tačnu QPI ili UniCore frekvenciju, memorijske tajminge i BCLK vrednost. Pored toga, jasno se vidi i frekvencija procesora sa određenim množiocem, i to u Turbo i NonTurbo varijanti. Sve ovo umnogome olakšava posao overklokinga, jer omogućava veoma lako praćenje svih podešenih parametara. Što se tiče tih parametara za podešavanje, P55-UD3 poseduje apsolutno sve što je neophodno modernom overklokeru gde se ostavlja utisak mnogo skuplje matične ploče. Sve ove opcije podeljene su u svoje posebne M.I.T sekcije, što je još jedan dobar način da korisniku omogući lakše snalaženje kroz BIOS. Sve ovo mnogo elegantnije izgleda od prosto nabacanih opcija u jednoj sekciji gde stalno morati skrolovati ekran gore-dole u potrazi za opcijom koju trenutno tražite. P55-UD3 poseduje apsolutno sve za ozbiljan overkloking, tako da nema potrebe dodatno nabrajati šta sve stoji na raspolaganju.

      Jednostavno, sve što vam treba to je prisutno. I sami rasponi dozvoljenih napona su veliki, tako da nema prepreka da se P55-UD3 maksimalno upregne i kada je overkloking u pitanju. Naravno, kada se to uradi, možemo videti za kolike je domete sposobna P55-UD3 ploča. Očekivali smo veoma dobre rezultate i to je na kraju i dobijeno od P55-UD3. Tako brzina za bazičnu magistralu može koji megaherc preko 200, što je otprilike tačno na limitu onoga što se može izvući iz aktuelnog P55 čip(seta) i LGA1156 procesora. Isto važi i za finalnu frekvenciju procesora, jer smo sa P55-UD3 pločom bez problema ostvarili stabilan rad na 4 GHz sa našim Core i5 750 procesorom. Dakle, i po pitanju overklokinga je sve na pravom mestu.

      Test sistem
       

      Matične ploče

      Intel DP55WB
      Gigabyte P55-UD3
      ASUS Sabertooth 55i

      Procesor i
      kuler

      Intel Core i5 750 @ 2.66 GHz
      Cooler Master V8

      Memorija

      2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX

      Grafička karta

      ASUS EN9600GT TOP
      (Windows Vista 32-bit)

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      CoolerMaster Real Power Pro 1000W

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

       

       

       

      SiSoft Sandra 2008 Pro

      Cinebench 10 & DivX transcoding test

      WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
       

      FutureMark 3DMark 06 i Vantage

      SPECOrg SpecView PERF 10
       

      Igrački testovi
       

      Zaključak

      Osnovna ideja Intel P55 čipseta i LGA1156 procesora je da se tržištu pruži mogućnost kupovine računara baziranog na Nehalem arhitekturi, a da pri tome ukupna cena ne bude preterano visoka. Svi modeli matičnih ploča baziranih na P55 koje smo do sada testirali predstavljaju odlične ploče, ali one pri tome imaju nešto veću cenu koja odstupa od ideje da Core i5 sistem bude pristupačan ili bar pristupačniji nego što je to Core i7. Zbog toga, Gigabyte je sa P55-UD3 pločom pogodio tačno u centar mete i ponudio ono što tržište u ovom momentu traži – standardnu, kvalitetnu matičnu ploču poslednje generacije, sa mogućnostima koje ne prelaze u ekstreme i bez, za većinu, nepotrebnih dodataka. Bez obzira ba njenu povoljnu cenu, testirana matična ploča nudi veoma dobre overkloking mogućnosti. Konkretno, Gigabyte P55-UD3 se u maloprodaji može naći za oko stotinak evra, što je mnogo jeftinije od svih ostalih P55 modela koje smo do sada testirali. Istina, ostali modeli nude više kada je u pitanju dizajn ploče, bogatiju propratnu opremu i softver, a tu je i činjenica da je su neki modeli i nešto brži. Ali kada je u pitanju suština onoga što bi matična ploča trebalo da ponudi, Gigabyte P55-UD3 ne zaostaje ni po jednom parametru. Overkloking dometi su tačno onoliki koliko će biti potrebno i zahtevnijem korisniku, funkcinalnost i stabilnost su na najvišem nivou a, ponovićemo, cena je vrlo interesantna. Zbog toga Gigabyte P55-UD3 ovom momentu predstavlja optimalno Intel P55 rešenje, pa shodno tome baš ovaj model preporučujemo svima koji žele da sastave ili kupe LGA1156 računar, a da pri tome ne moraju da se odreknu svih ostalih kupovina u tom periodu. Dakle, u ovom momentu, po našem mišljenju, ovaj model je apsolutni “Best Buy”.
       


      Gigabyte GA-P55-UD3 Ultra Durable 3 – Benchmark Best Buy Award

      Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test