Gigabyte GA-X79-UD3

Gigabyte GA-X79-UD3

Gigabyte je pripremio dosta noviteta za Intel X79 čipset. Platforma će biti podržana od strane velikog broja modela matičnih ploča. Mi ćemo danas, nakon što smo imali priliku da se pre samo nedelju dana družimo sa UD5 modelom, imati zadovoljstvo da vam predstavimo i model GA-X79-UD3, zaokružujući na taj način mejnstrim ponudu kompanije Gigabyte. Istina, mejnstrim ima blago modifikovano značenje kada se radi o najbržoj platformi za desktop tržište, ali svakako će korisnici sami dati odgovor na pitanje kakvu ploču i kolikih mogućnosti žele.…

    Sadržaj

      Miloš Stamenković Modeli sa sufiksom UD3 su uvek bili jedna od jačih strana kompletne Gigabyte ponude matičnih ploča. Jednostavno, UD3 modeli su nekako uvek predstavljali odličan odnos cene i performansi, a pri tome, nudeći prosečnom korisniku upravo mogućnosti koje su mu i potrebne. Dakle, bez “fensi” opreme, dodatka, diskutabilno korisnih funkcija i sličnim stvarima koje proizvođači ponekad koriste najviše u svrhu podizanja finalne cene ploče. Zadnje generacije UD3 modela su bile vrlo solidne ploče, ali ipak nisu bili toliko dobri kao neki stariji modeli. Naravno, nova serija Intel procesora i čipseta je dobar momenat za korekciju ovog trenda, pa je stoga veoma interesantno šta X79-UD3 u odnosu na ranije testirani X79-UD5 model, ali i druge X79 matične ploče koje smo imali priliku da isprobamo. No, najpre, ponovimo priču o čipsetu, za one koji nisu redovno pratili naš serijal prikaza X79 ploča…
       

      Novi čipset – X79 Svaku novu generaciju Intel procesora prati i novi čipset, što opet sa sobom povlači i novu seriju matičnih ploča. Ni ovoga puta situacija nije drugačija, što znači da Sandy Bridge E procesori koriste novi LGA2011 soket zajedno sa X79 čipsetom. Novi soket izgleda dosta drugačije u odnosu na prethodne, pa pored osetno većih dimenzija, poseduje i mehanizam sa duplim polugama za fiksiranje procesora. Jednostavno, radi se o masivnom jezgru pa je očigledno bilo potrebno primeniti ovaj sistem kako bi procesor sigurno ležao na svom mestu. Što se tiče kulera, upotreba starih modela uglavnom neće biti moguća, pa će kupci novog sistema morati da potraže i novi kuler. Kažemo uglavnom, jer su određeni proizvođači matičnih ploča na nekim modelima primenili korigovani sistem koji omogućava upotrebu LGA1366 kompatibilnih kulera.  

      Pored drugačijeg soketa, ubedljivo najveća razlika koju donosi LGA2011 je u “quad channel” memorijskom kontroleru. Tako se na novim matičnim pločama nalazi minimum četiri memorijska slota, dok jači modeli poseduju osam slotova. Pored memorijskog kontrolera, novi procesor poseduje i veoma moćan PCI Express kontroler. Sada je na raspolaganju ukupno 40 PCI Express linija, što je mnogo više u odnosu na LGA1155 platformu. Ovaj broj PCI Express linija omogućava da X79 ploče rade u većem rasponu multi GPU konfiguracija, i to u modovima 2×16 & 1×8, 1×16 & 3×8 i 1×16 & 2×8 & 2×4. Tako će sada korisnicima na raspolaganju biti mnogo više opcija kada su u pitanju multi GPU konfiguracije, a sa druge strane, proizvođači matičnih ploča neće biti prinuđeni da koriste dodatne PLX čipove kako bi povećali broj PCI Express linija. Iako Intel zvanično ne navodi PCI Express 3.0 podršku, Sandy Bridge E ipak podržava novu generaciju ovog standarda, što će moći da se isproba u praksi kada se pojave prve PCI Express 3.0 grafičke karte.
       

      Što se tiče ostalih detalja vezanih za X79 čipset, po dijagramu možemo videti da u realnosti ovaj čipset ne donosi nikakav specijalni novitet. Sve pomenute stvari su direktno vezane za karakteristike procesora, dok sam čip(set) ne nudi neke nove mogućnosti. USB 3.0 podrške je i dalje na istom nivou kao i kod prethodnih verzija čipseta, broj SeriaATA 6 Gb/s portova je ostao isti, kao i gotovo sve ostale karakteristike. Zbog toga se može reći da X79 predstavlja potpuno isto rešenje koje smo videli na LGA1155 platformi, sa tek neophodnim modifikacijama za rad sa Sandy Bridge E procesorima.
       

      Tokom godine u raznim najavama za X79, mogli smo videti da je ovaj čipset trebao da ponudi ipak nešto više, ali se očigledno od toga odustalo. Verovatno Intel nije hteo tokom ove godine da komplikuje stvari, pa se odlučio za sigurnu i proverenu varijantu. Iskustvo početkom godine sa greškom na SerialATA III kontroleru je i dalje u sećanju, pa je ovo sigurno jedan od razloga zbog kojeg X79 ne nudi ništa naročito novo. Shodno tome, veoma je moguće da će se u sledećem kvartalu opet pojaviti novi čipset, koji će eventualno imati i neke značajnije novitete. Sada X79 čak ima i jednu funkciju manje u odnosu na LGA1155 rešenja. Radi se o Intel RST sistemu, o kojem smo već pisali, i koji omogućava da se manji SSD disk koristi kao jedna vrsta keš memorije za hard disk većeg kapaciteta. Ova tehnologija definitivno funkcioniše, pa je zbog toga iznenađenje zašto je nema i na X79 čipsetu. Kako bi otklonili ovaj nedostatak, neki proizvođači ploča su odlučili da ponude svoju varijantu ove tehnologije. Kada je u pitanju LGA2011 platforma, samo kreiranje jeftinijih modela malo izlazi iz konteksta, jer je u pitanju trenutno najmoćnije desktop rešenje kod kojeg procesori koštaju od 400 evra pa naviše. Ipak, u današnje vreme definitivno postoji potreba da se uštedi koliko je god to moguće, pa makar i sklapali računar baziran na nekom od Sandy Bridge E procesora. U ovu priču bi trebao da se uklapa X79-UD3 model, jer je cena nešto povoljnija, a mogućnosti, makar naizgled, veoma slične. Novi dizajn pakovanja koji Gigabyte koristi od X79 serije modela je logično prisutan i na X79-UD3, gde u najvećoj meri potencijalnim kupcima želi da se ukaže na “3D Power” i “3D BIOS” tehnologije.
       

       
      Oko “3D Power” mogućnosti sam Gigabyte diže dosta buke, jer u pitanju prva digitalna naponska jedinica ovog proizvođača. U centru priče su novi digitalni PWM kontroleri, koji sada po prvi put pokrivaju i memoriju, ali i VTT i VSA napone. Prednost ovog rešenja treba da bude mogućnost da se ovi naponi prate i koriguju u letu mnogo prezicnije, što opet treba da obezbedi i veću stabilnost sistema, a i korisnicima pruža veće mogućnosti za podešavanje prilikom overklokinga. Tako se naponska jedinica može podešavati po pitanju frekvencije, “faze” i radnog napona. Glavne stvake su mogućnosti podešavanja “load line calibration” opcije, sa kojom se može minimalizovati “vdroop” efekat, kao i mogućnosti da se postave limiti po pitanju opterećenja kako u slučaju nekog ozbiljnog overklokinga ne bi došlo do terminiranja komponenti. Tu je opcija overklokovanja frekvencije samog digitalnog PWM kontrolera, gde se može povećati brzina rada i frekvencija kojom PWM kontroler reguliše napone, gde se na primer napon i “load line calibration” procesora vrši mnogo preciznije.
       

       
      Gigabyte X79-UD3

      soket
      LGA2011

      čipset
      X79

      mem. slotova
      4

      PCI Express slotova
      2x 16 , 2×8

      PCI Express 3.0
      da

      SATA 6 Gb/s
      6

      USB 3.0
      4

       
      Očekivano, X79-UD3 poseduje nešto “manju” naponsku jedincu od X79-UD5 mode, pa je u ovom slučaj primenjeno “8+2 Phase” rešenje. I ovde se preko MOSFET-a nalazi klasičan pasivan hladnjak, ali je to kod X79-UD3 ipak i očekivano. Pored toga, dotični pasivni hladnjak je “sam za sebe” i nije povezan heatpipe-om sa većim hladnjakom koji se nalazi preko X79 čipa. Pozitivno je što se na X79-UD3 nije odustalo od kvaliteta samih hladnjaka, pa oba hladnjaka izgledaju malo “ozbiljnije” nego ranije slične varijante, i što je još bitnije, veoma dobro su pričvršćeni za ono što treba da hlade, što nije uvek slučaj.

      Pored naponske jedinice, druga velika razlika između X79-UD3 i X79-UD5 modela je u broju memorijskih slotova. Tako X79-UD3 poseduje četiri slota, za svaki kanal po jedan. U principu, ovaj broj slotova će za većinu korisnika koji gledaju u LGA2011 smeru biti dovoljan, a inače se svi uvek trudimo da samo primarni slotovi budu popunjeni zbog boljeg overklokinga. Oko procesorskog soketa ima slično prostora i na X79-UD3, što znači sasvim dovoljno za većinu kulera. Mi smo koristili Cooler Master Hyper 412S koji trenutno predstavlja jedino adekvatno LGA2011 rešenje koje je dostupno, i nismo imali problema sa prostorom.
       

       
      Što se tiče “slot konfiguracije”, pogađate, stvari su opet slične. Veoma je korisno što X79-UD3 poseduje jedan klasičan PCI slot, a podrška je opet izvedena preko VIA VT6308P čipa. Pored navedenog, X79-UD3 poseduje i dva PCI Express x1 slota za eventualne karte, ali ovde nema WiFi kartice u paketu za razliku od UD5 modela, pa se korisnik za “popunjavanje” ovih slotova mora sam snaći. Interesantno, kod X79-UD3 je na raspolaganju jedan grafički PCI Express slot više u odnosu na X79-UD5. U skladu sa specifikacijom X79 čipseta i Sandy Bridge E procesora, dva slota mogu raditi u x16 režimu, dok su treći i četvrti ograničeni na x8 mod. Ova konfiguracija PCI Express slotova daje mogućnost korisnicima da bez ograničenje koriste SLI ili Crossfire multi-GPU kombinacije od čak četiri grafičke karte. Ovaj značajan detalj čini X79-UD3 povoljnijim za igrače kojima su bitne multi GPU opcije, pa po ovom pitanju X79-UD3 nudi više od X79-UD5, što je definitivno malo neočekivano.U skladu sa X79 specifikacijom je i ponuda SerialATA priključaka, gde je na raspolaganju dva u SATA 6 Gb/s specifikaciji i četiri klasična SATA II porta. Ipak, Gigabyte je smatrao da ovo nije dovoljno, pa je X79-UD5 opremljen dodatim Marvell 88SE9172 kontrolerom koji obezbeđuje još dva SerialATA 6 Gb/s konktora, kao i dva eSATA priključka. Okolo njih se nalazi i sve ono što bismo očekivali da se tu nalazi, plus još par zanimljivih detalja. Dakle, I/O panelu se nalazi osam USB 2.0 portova, kao i dva USB 3.0 porta. Ovak broj se može povećati upotrebom USB bracket-a, ali njih nema u paketu, pa se po potrebi moraju nabaviti, ili evntualno iskoristiti stari koji su ostali od neke druge ploče.

      Naravno, neizbežni LAN konktor je pristuan, a isto važi i za set audio konektora (standardan Realtek ALC898 kodek). Za one koji imaju staru tastaturu, X79-UD3 poseduje i jedan PS/2 priključak. Ovo je sve gotovo identično kao i na X79-UD5, ali se na kraju I/O paneli ipak razlikuju. Tako X79-UD3 ne poseduje “BIOS Reset” taster, kao ni odličnu funkciju da se preko još jednog dodatnog tastera veoma jednostavno bira koji će BIOS biti aktivan. Koliko je ovo korisna opcija imali smo priliku da veoma brzo isprobamo na X79-UD5. Šteta što X79-UD3 nema ovu mogućnost, ali je to i očekivano, jer je ipak u pitanju jeftinija ploča iz Gigabyte ponude.

      BIOS Kada je u pitanju BIOS, i na X79-UD3 se srećemo se novom generacijom koju Gigabyte naziva 3D BIOS. U stvari, ovo “3D” ima više veze sa softverom preko kojeg se može manipulisati parametri naponske jedinice. Sam BIOS je u principu klasičan UEFI, sa tim da se na glavnom ekranu nalazi “3D” prikaz matične ploče. Ovde korisnik klikom na određeni deo matične ploče aktivira dodatni meni u kojem se u osnovnim detaljima mogu podešavati parametri vezani za dotični deo ploče.
       

      Opet, za detalje se mora ući u M.I.T sekciju koja otvara kompletnu raskoš opcija koju nudi X79-UD3, a one se nešto ne razlikuju na ono što smo videli kod X79-UD5. Ovo je veoma pohvalno, jer se Gigabyte nije odlučio da “skrnavi” BIOS opcija na X79-UD3 kao ekonomičnijem modelu. Tako je i ovde prisutna opcija podešavanja dodatnog BCLK klok generatora. Preko ove opcije, trebalo da bude moguće povećanje BCLK takta, bez uticaja na ostale stvari koje su vezane za BCLK. Ovo je veoma bitno za overkloking procesora koji imaju zaključan množilac, jer do sada nikako nije bilo moguće povećanje BLCK takta preko nivoa do maksimalno 110 MHz.
       

       

       

       

      Ovde možete videti rezultate koje ploča postiže u standardnoj bateriji testova. Tu su i svi konkurenti koje smo imali priliku da isprobamo u nedelji za nama… 

      Po specifikaciji u mogućnostima koje nudi, X79-UD3 bi trebao da bude uspešan naslednik prethodnih Gigabyte ploče koje su nosile UD3 oznaku. U redu, razlike u odnosu na skuplji X79-UD5 postoje, ali one nisu toliko dramatične. X79-UD3 ima nešto “manju” naponsku jedinicu, nema WiFi karticu u paketu, nema bluetooth adaptera i nedostaje par naprednih i korisnih funkcija. Sa druge strane, X79-UD3 poseduje jedan PCI Express x8 slot više, što korisnicima fokusiranim na “gaming” performanse može biti značajno, pa izborom ovog modela mogu uštedeti koji evro koji će usmeriti u grafičke karte. Ipak, sve sličnosti X79-UD3 sa X79-UD5 imaju i svoju negativnu stranu, što se u ovom slučaju odnosi na BIOS.

       
      Dakle, i na X79-UD3 smo se susreli sa istim problemima kao i na X79-UD5. Ovo nas je u velikoj meri onemogućilo da do kraja proverimo mogućnosti X79-UD3 modela, što se prvenstveno odnosi na overkloking. Dok se god držite nominalnih podešavanja, odnosno ne odstupate mnogo od njih, X79-UD3 radi sasvim solidno. No, kada se krene u “avanturu” i kada se žele iskoristiti sve BIOS opcije koje su na raspolaganju, tada se dolazi do prepone koju je veoma teško preskočiti, ili će bar biti tako dok novije verzije BIOS-a ne postanu dostupne.
       

      Za Gigabyte je ovo prva generacija UEFI BIOS-a, pa je donekle i bilo za očekivati da će tu biti nekih sitnijih problema, ali su ovde one ipak izašle iz okvira koji bi bio prihvatljiv. Zbog toga se Gigabyte mora maksimalno potruditi da reši BIOS problematiku, jer to u velikoj meri guši ploče koje su definitivno imaju veoma dobre potencijale. Očekujemo da će se to dogoditi ubrzo, jer ne sumnjamo da inženjeri kompanije rade na otklanjanju problema, a ko zna, možda se tada UD3 ploča ponovo nađe na našem test-stolu, i mi ponovo ispitamo njene mogućnosti. Prednosti: – četiri grafička PCI Express slota – povoljnija cena u odnosu na X79-UD5 Nedostaci: – nedostatak par naprednih funkcija – BIOS još u razvojnoj fazi  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test