Gigabyte GA-X99-UD4

Gigabyte GA-X99-UD4

Iako ponajviše pišemo o X99 pločama koje cenovno spadaju u gornji deo ponude, sasvim je realno da većinu zanimaju standardni modeli koji će biti nešto pristupačniji. Za sve koji se pronalaze u prethodnoj izjavi, Gigabyte nudi GA-X99-UD4. Reč je o matičnoj ploči koja ima sve što je potrebno, bez viška, ali zbog manje atraktivnog "pedigrea" ne pripada SOC Force ili nekoj sličnoj elitnoj seriji i u skladu sa tim je pristupačniji.

    Sadržaj

      Standardno pakovanje kod Gigabyte-ove Ultra Durable serije je uveliko poznato. U ovom aspektu proizvođač nije menjao gotovo ništa. Preklapajuća prednja strana otkriva matičnu ploču koja se krije iza transparentne folije.
      gigabyte_ga_x99_ud4_001_s.jpg
      gigabyte_ga_x99_ud4_002_s.jpg
      Poleđina prikazuje niz detalja o samom proizvodu i tu su slike, detalji, detaljne specifikacije, posebne mogućnosti i niz drugih stavki koje bi mogle da vam pomognu ukoliko donosite odluku o kupovini u šopu, a da se niste pre toga pripremili informacijama.
      gigabyte_ga_x99_ud4_003_s.jpg
      gigabyte_ga_x99_ud4_004_s.jpg
      Spisak propratne opreme je podugačak što nam se jako dopalo. Iako pripada, da tako kažemo, standardnoj seriji, Gigabyte je ubacio dosta dodataka koji bi mogli da vam budu od koristi. Osnovni deo čine standardne stvari kao što su uputstvo, disk sa drajverima i ostatak dokumentacije.
      gigabyte_ga_x99_ud4_005_s.jpg
      Uz ploču se dobijaju SATA kablovi, ali nam se posebno dopada to što su ojačani pletenom spoljašnjošću. Osim izdržljivosti, oni će se dopasti svakom entuzijasti koji voli lep izgled unutrašnjosti kućišta. Uz napajanje koje takođe ima pletene kablove i kućište sa belim enterijerom, sve može da se uklopi tako da izgleda izuzetno atraktivno. Tu je osmopinski PCIe naponski adapter koji može da bude koristan u određenim situacijama. 
      gigabyte_ga_x99_ud4_007_s.jpg
      Ploče koje se baziraju na X99 čipsetu imaju veliki fokus na multi-GPU konfiguracije i mnogi korisnici će se upravo zbog toga odlučivati na ovu platformu. S tim u vidu Gigabyte isporučuju veliki broj krutih SLI mostića koji pokrivaju praktično svaki scenario. Tu je i jedan CrossFireX mostić, ali imajte u vidu da nova generacija Radeona i praktično svi dolazeći modeli neće imati potrebe za ovim elementom.
      gigabyte_ga_x99_ud4_006_s.jpg
      Štit za zadnji panel je moderno dizajniran i izgleda zanimljivo zbog poluprovidnog pleksiglasa sa oznakama konektora. Dodatno treba da se naglasi da zadnji panel ima LED osvetljenje koje vam omogućava da lakše vidite konektore u mraku ili  u situaciji kada vam je kućište nedostupno ispod stola. Ova inovacija će verovatno uskoro postati trend, a moramo da priznamo da nam se jako dopada. Naravno, to znači da prilikom ubacivanja zaštitnog lima i ploče, morate da povežete kablić sa konektorom na samoj ploči.
      gigabyte_ga_x99_ud4_008_s.jpg
      gigabyte_ga_x99_ud4_009_s.jpg
      Ploča je dizajnirana tako da izgleda manje agresivno i za većinu korisnika manje atraktivno. Verujemo da je to i bio cilj kompanije, pa je kolorna šema pretežno crno-siva, uz nekoliko žutih detalja koji razbijaju monotoniju. Sa druge strane, već na prvi pogled je sasvim jasno da nije reč o “jeftinoj” ploči, jer je prisutna kvalitetna naponska jedinica, odličan set konekcija i slotova uz detalje kao što je napredni integrisani zvučni podsistem.
      gigabyte_ga_x99_ud4_010_s.jpg
      Ploča je dizajnirana tako da izgleda manje agresivno i za većinu korisnika manje atraktivno. Verujemo da je to i bio cilj kompanije, pa je kolorna šema pretežno crno-siva, uz nekoliko žutih detalja koji razbijaju monotoniju.
      gigabyte_ga_x99_ud4_012_s.jpg
      Gigabyte GA-X99-UD4 je velika ploča, ali kao i svaki X99 bazirani model to je neophodno kako bi svi elementi mogli da stanu. Treba pomenuti jako dobar “layout” bez nelogičnosti vrednih pomena. Jedino što nam se malo ne dopada je lokacija CPU i CPU_OPT konektora.
      [modul]specifikacija=7755[/modul]Detalj na koji se prvo obrati pažnja je veliki LGA2011-3 soket za procesor. Ovo ležište je i pored svoje sličnosti sa originalnim LGA2011-1 soketom, kompatibilno isključivo sa Haswell-E procesorima. O najslabijem od ukupno tri trenutno dostupna smo već pisali u našem Core i7 5820K testu. Sam slot je prema rečima Gigabyte unapređen upotrebom pozlaćenih konektora, kako bi se eliminisao potencijalni problem u vidu oksidacije pinova.
      gigabyte_ga_x99_ud4_011_s.jpg
      gigabyte_ga_x99_ud4_015_s.jpg
      gigabyte_ga_x99_ud4_014_s.jpg
      Oko soketa se nalazi prilično kompleksna naponska jedinica koja filtrira napon prema procesoru u osam faza. Iako ne deluje kao previše, ipak je reč o Cooper Busman zavojnicama koje su namenjene serverskom tržištu. Tu su i POSCAP 10K kondenzatori i International Rectifier PWM kontroler sa oznakom IR3580. Kako je dizajniran za kontrolu osmofazne naponske jedinice u nativnom obliku, nije bilo potrebe za upotrebom dablera.
      gigabyte_ga_x99_ud4_016_s.jpg
      Dva hladnjaka prekrivaju naponsku jedinicu i čipset. Nisu preterano velikii nisu preterano veliki, ali su međusobno povezani heatpipe-om velike dužine kako bi se toplota ravnomerno prenosila. Treba primetiti detalje kao što su lakirani niklovani heatpipe i LED osvetljenje žute boje na hladnjaku čipseta. Možda nema konkretnu funkciju, ali definitivno čini ploču atraktivnijom.
      gigabyte_ga_x99_ud4_026_s.jpg
      Sa leve i desne strane procesorskog ležišta se nalaze po četiri DIMM slota za memorijske module. Ovo je prva generacija desktop platforme sa podrškom za DDR4 module. Kao što ste mogli videti u našem testu Core i7 5820K, koristili smo nove Kingston HyperX Predator DDR4 3000 MHz module o kojima smo nedavno pisali.
      gigabyte_ga_x99_ud4_017_s.jpg
      Duž donje ivice se pored konektora za HD Audio, USB i druge interne konektore nalazi četvoropinski molex za dodatno napajanje PCI-Express uređaja, prvenstveno grafičkih kartica kada pravite multi-GPU konfiguraciju.
      gigabyte_ga_x99_ud4_024_s.jpg
      Dolazimo i do sekcije sa konektorima za uređaje za smeštanje podataka. Bez potrebe za dodatnim kontrolerom, Gigabyte je korisnicima učinio dostupno ukupno 10 SATA 6 Gbps konektora od kojih dva možete da zauzmete sa SATA Express 10 Gbps uređajem, nakon čega vam ostaje efektivno osam. Od njih, šest je moguće koristiti u RAID režimu, što je, uslovno rečeno, ograničenje novog čipseta.
      gigabyte_ga_x99_ud4_027_s.jpg
      Ne treba da se zaboravi ni to da X99-UD4 raspolaže sa dva M.2 slota koji se nalaze između drugog i trećeg PCI-Express 3.0 slota. Nismo sigurni da li je to optimalna pozicija za ove slotove. U slučaju da imate dve grafičke karte, druga će sasvim sigurno ometati pristup ovom slotu, posebno ukoliko zauzima dva slota. Jedan od njih je namenjen za WiFi modul prilagođen M.2 interfejsu. Postoji model sa istom oznakom poput našeg testnog modela sa WiFi sufiksom koji je nešto skuplji i koji je fabrički opremljen WiFi modulom.
      gigabyte_ga_x99_ud4_019_s.jpg
      gigabyte_ga_x99_ud4_025_s.jpg
      Postoji model sa istom oznakom poput našeg testnog modela sa WiFi sufiksom koji je nešto skuplji i koji je fabrički opremljen WiFi modulom.
      Gigabyte je kod UD4 modela potpuno eliminisao klasične PCI slotove. Prisutna su tri mala PCIe x1 slota, a tu je još četiri PEG-a između kojih je dovoljno mesta da stanu dvoslotne grafičke karte. U zavisnosti od procesora koji koristite na raspolaganju ćete imati 28 ili 40 lane-ova. Podsetimo se, Core i7 5820K poseduje 28, a 5930K i 5960X po 40 lane-ova. U našem slučaju, 4-Way SLI nije moguć, ali i dalje na raspolaganju imate x16/x8/x4 i x8/x8/x8/x4 kombinacije, tako da samo u slučaju da vam je potreban četvorostruki SLI morate da se odlučite na neki do snažnija dva procesora.
      gigabyte_ga_x99_ud4_019_s.jpg
      gigabyte_ga_x99_ud4_018_s.jpg
      Kao i ostale naprednije Gigabyte ploče i UD4 je opremljen AMP-UP audio sekcijom. Osnovu čini Realtek ALC1150 što nije ništa novo, ali su tu Texas Instruments pojačalo kao i kvalitetni Nichicon kondenzatori. Kompletna audio sekcija je zaštićena od elektromagnetnih smetnji, a sami zvučni kanali se nalaze u različitim slojevima ploče.
      gigabyte_ga_x99_ud4_022_s.jpg
      gigabyte_ga_x99_ud4_023_s.jpg
      Zadnji panel je dobro opremljen i UD4 ima čime da se pohvali u ovom aspektu. Tu je šest USB 3.0 portova od kojih je jedan (beli) zadužen za Q-Flash Plus tehnologiju. Ona funkcioniše praktično isto kao Asusov USB Flashback port, a radi se o flešovanju biosa “na suvo” . Tu su i četiri USB 2.0 što ukupan broj svih USB portova povećava na čitavih 10. Treba pomenuti oi pet 3.5 mm audio konektora, kao i S/PDIF, a za one koji koriste starije periferije tu je kombinovani PS/2 port. Treba primetiti i otvore za WiFi konektore antena koji su popunjeni ukoliko se odlučite na verziju sa “WiF” sufiksom” ili kasnije sami nabavite modul.
      gigabyte_ga_x99_ud4_028_s.jpg
      gigabyte_ga_x99_ud4_029_s.jpgBIOS
      Gigabyte je uložio mnogo truda, resursa kako bi kroz različita rešenja za dizajn UEFI biosa došao do konačnog oblika. Moramo priznati da se trud isplatio i da može da se kaže da su rame uz rame sa najozbiljnijim konkurentom na ovom polju – Asusom. Jednostavno, sada se stiče utisak da je planiski dizajniran tako da je sve zaista intuitivno raspoređeno, broj opcija je veliki, a vizuelno novi interfejs deluje izuzetno atraktivno. Pored osnovnog ekrana i moda koji je prilagođen početnicima, u naprednom obliku bios nudi pregršt opcija.



      Naponi, temperature, taktovi, brzine sve je zaista dostupno uz vrlo mali broj klikova. Pritom, daleko od toga da je su opcije površne, jer se Gigabyte potrudio da čak i najveći entuzijasti budu zadovoljni. Pored finog podešavanja različitih napona, pa čak i frekvencije na kojoj naponski modulatori rade, tu je i podešavanje sub tajminga za memoriju i sl. Jedna stvar nam nedostaje, a to je automatski mehanizam overkloka kao što je to implementirano kod Asusa. Pritom on postoji u okviru EasyTune aplikacije koja se nalazi na disku, ali koja radi isključivo pod Windows okruženjem. Verujemo da bi to isto moglo da se ugradi i u sam UEFI Bios, pa se nadamo da će to Gigabyte uzeti u obzir u narednom periodu.
       



      AutoOC
      Za one koji vole da menjaju frekvencije, napone i sl. iz okruženja operativnog sistema dobijaju Easy Tune aplikaciju koja prilično dobro prenosi opcije koje možete da nađete i u samom biosu. Nije sve tu, ali dovoljno da izvučete veliki potencijal iz svog procesora. Ujedno, ovde dobijamo i Auto Tuning opciju koja predstavlja mehanizam za pronalaženje maksimalnih stabilnih taktova umesto korisnika. Naravno, ovo je rešenje za one koji zaista ne žele da se upuštaju u ovaj sport ni u najmanjoj meri.
       

       
       
       
       
       
       
       
      Na ovaj način smo došli do frekvencije od 4.2 GHz, što je sasvim adekvatno imajući u vidu da CM Hyper 612S jednostavno nije bio dovoljan da bismo izvukli sam maksimum iz Core i7 5820K procesora. Ploča je dobro detektovala je podesila napon od 1.25 V što nam deluje malo više nego što je bilo neophodno, ali ne i previše da bismo se uzrujavali.
       
       



       
       
       [modul]test=318[/modul][modul]test=319[/modul]Gigabyte GA-X99-UD4 je jako dobra matična ploča koja odlično popunjava redove u ponudi tajvanskog proizvođača. Pritom, Gigabyte je unapredio rad sa DDR4 memorijom, tako da sada više nema problema kada pokušate da podesite XMP profil kod brzih RAM modula (2666+ MHz) te smo prilikom testiranja Kingston 3000 MHz modula ostvarili stabilan rad na deklarisanom taktu uz dva klika u BIOS-u. Treba primetiti i daleko bolje performanse sistema, posebno u domenu memorijskog protoka. Doduše, očigledno je za to trebalo da se pojavi dosta novih verzija BIOSa, pa čak i novi moduli sa poboljšanim performansa. Ipak, sve je to deo sazrevanja platforme.
      gigabyte_ga_x99_ud4_010_s.jpg
      AutoOC radi bolje nego ikad. Ne preteruje sa naponom i nije više preterano optimističan sa frekvencijama.
      Takođe, AutoOC radi bolje nego ikad. Ne preteruje sa naponom i nije više preterano optimističan sa frekvencijama sa kojima procesor kasnije ne bude stabilan ili temperature podivljaju prilikom testiranja sa zahtevnim programima. U prevodu, veoma dobro ispolirana matična ploča sa mogućnostima koje će da zadovolje 99% korisnika. Topla preporuka sa naše strane.
      gigabyte_ga_x99_ud4_026_s.jpg
      Prednosti:– Uglađen rad biosa i AutoOC softvera- Kvalitetne komponente- Mogućnosti
      Nedostaci:– Nepraktično pozicionirani M.2 slotovi- CPU i CPU_OPT konektori za kuler na nepraktičnom mestu
      Matičnu ploču za potrebe testiranja ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test