Nebojša Todorović
Sa cenom nešto manjom od 145 EUR-a nije ni čudo što se često nalazi na meti mnogih korisnika. Forumi često dovode u fokus ovakav model kada se traži pristupačna Z270 matična ploča, pa smo stoga poželeli da vidimo da li zaista opravdava očekvianja. Cena je zaista dobra i to često primetno ispod popularnih konkurenata, samo je pitanje da li ima previše kompromisa i kako su oni izvedeni.
Na prvi pogled, situacija deluje dosta dobro. Ploča izgleda kako bismo i očekivali od predstavnika “gaming” serije. Izrada je uverljiva, raspored elemenata dobar, a dopadaju nam se i solidno veliki crni aluminijumski hladnjaci sa crveno-belim detaljima koji naglašavaju “pedigre” ove ploče.
Priđemo li bliže, naponska jedinica je solidno izvedena. Kod “budžetskog” modela ne treba imati prevelika očekivanja, ali je sedmostepena filtracija napona uparena sa kvalitetnim komponentama. Istina je da verovatno nećemo videti ovu ploču na HWBotu, ali je sa druge strane konvencionalan vazdušni overklok nešto gde bismo mogli dobiti dobre rezultate.
Pored LGA1151 ležišta za procesore nalazimo četiri DIMM slota za memorijske module. Naravno, podržana je DDR4 memorija, dvokanalni režim i maksimalno 64 GB. Što se tiče zvanično podržane frekvencije, Gigabyte je naveo 3866 MHz. Ono što primećujemo je blaga ušteda time što kompanija nije “ojačala” metalnom konkstrukcijom DIMM slotove, ali smo to i očekivali.
Na polju PCIe slotova, tu su tri PCIe 3.0 slota punih dimenzija, ali imajte u vidu da je samo prvi taj koji podržava x16 režim rada, tako da je samo on i ojačan kako bi se lakše nosio sa opterećenjem koje prave masivne grafičke karte. Druga dva PCIe x16 slota mogu da rade maksimalno u x4 režimu, tako da zaboravite na SLI, ali je CrossFireX poptuno validna opcija.
Na kraju, tu su i tri PCIe 3.0 x1. Pohvalićemo Gigabyte na činjenici da nije uvrstio stare PCI slotove, pogotovo kod modela kao što je ovaj gde bi to donelo određenu uštedu, ali u našim očima smanjilo funkcionalnost ploče.
Kao i većina drugih Intel Z270 ploča, “storage” konektori se oslanjaju na čipset uz potpuno odsustvo dodatnih kontrolera. Dakle korisnicima je na raspolaganju šest SATA 6 Gbps konektora. Takođe, pomenućemo i mogućnost da četiri SATA 6 Gbps konektora iskoristite kao dva SATA Express 10 Gbps.
Tu je i obavezni M.2 slot za nove uređaje kojima popularnost raste iz dana u dan, a podržane su praktično sve dužine što je plus.
Integrisana zvučna sekcija je nešto što smo mislili da će “stradati” tokom kreiranja budžetske Intel Z270 ploče, ali nam je drago što možemo da pohvalimo Gigabyte na činjenici da je zadržao odlični Realtek ALC1220 čip. Ne samo to, već je prisutan kompletan AMP-UP! sistem koji obuhvata Chemicon japanske adio kondenzatore, pojačalo za slušalice sa detekcijom otpora, kao i EMI zaštitu. Pritom je sistem deklarisan na solidnih 120 dB SNR.
Panel sa konektorima je takođe dobro opremljen. Tu su dva USB 2.0 porta, četiri USB 3.1 Gen 1, kao i dva USB 3.1 Gen 2 od kojih je jedan Type-C. Takođe, treba napomenuti i da su dva (žuta) USB 3.1 porta opremljena DAC-UP 2 tehnologijom koja pruža “čistiji” signal što omogućava kvalitetniji audio prenos.
Tu je i kombinovani PS/2 za starije periferije, kao i gigabitni mrežni priključak za koji je zadužen Killer E2500 kontroler popularan među gejmerima. Na kraju, tu su i HDMI, DVI i šest 3.5mm audio džekova, mada nažalost izostaje S/PDIF što je prava šteta.Gigabyte je interfejs svog UEFI BIOSa učinio urednim, intuitivnim i generalno lakim za korišćenje. Glavni ekran prikazuje dosta informacija koje su prijatno grafički isporučene korisniku. Čim se odmaknete od polaznog ekrana, shvatate da se “iza” krije tradicionalan Gigabyte raspored opcija. Mogućnosti ima na pretek, i jasno se vidi da je reč o naprednoj ploči za korisnike koji znaju šta žele i šta rade.
Dopada nam se sistem za podešavanje režima rada hlađenja, koji možete da podesite manuelno u detalje ili automatski u zavisnosti od toga kakve su vam želje. Tu je niz dodatnih informacija na temu temperatura i broja obrtaja ventilatora. Takođe, ovde možete lako da ugasite i upozorenja ukoliko nemate potrebe za njima.
Gigabyte nas nije iznenadio novim dizajnom pakovanja, a verovatno će proći još koja godina pre nego što se kompanija baci u nekakav bitniji redizajn. Kutije u kojima stižu Gigabyte ploče su prepoznatljive, a isto važi i za ovaj model koji je pripadnik Gaming serije. Informacija na prednjoj strani nema u velikoj meri, ali je zato poleđina nešto izdašnija sa podacima i specifikacijama. Doduše, kao i uvek, Gigabyte se trudi da izdvoji manji broj specifičnosti koje čine adute ovog modela.
Sadržaj se može okarakterisati kao prilično ograničen. Pored same matične ploče smo pronašli tek poneki dodatak što i ne čudi, jer je reč o pripadniku klase gde proizvođač pokušava da smanji dodatne troškove u što većoj meri. Ipak, tu je nešto više dodataka u odnosu na nedavno testirani GA-Z270-Gaming 3. Konkrento, ovde smo dobili četiri SATA kabla, mada je ostalo praktično isto. Pod tim podrazumevamo uputstvo, kratku dokumentaciju, disk sa drajverima, “G Connector” i zaštitni lim za zadnji panel sa konektorima.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Gigabyte GA-Z270-Gaming K3 RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
[modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]U pogledu overkloka smo očekivali da se ova ploča zaustavi na nekom nižem taktu od drugih skupljih ploča, međutim to nije bio slučaj. Kao i sa mnogim skupljim modelima, limit je za naš testni Core i5 7600K je bio 5 GHz, mada nam je bio potreban nešto viši napon, što ne menja činjenicu da je reč o sasvim dobrom overklokeru.
Gigabyte GA-Z270-Gaming K3 je tipičan primer matične ploče kakav će na našem tržištu imati zagarantovan uspeh. Cena je među pristupačnijima, dok sa druge strane dobijate vrlo dobar kvalitet izrade i ugrađenih komponenti, najbolji Intelov čipset za LGA1151 platformu i kao bonus ploča jako lepo izgleda kada se upali zahvaljujući odličnom RGB Fusion sistemu za osvetljenje. Sve to je čini jako dobrim izborom i bez uzimanja cene u obzir, ali kako je često primarna stavka prilikom kupovine, jasno je da će ovaj model biti veoma često u najužem izboru.
Prednosti:– Cena- Solidan overkloker- Sjajan BIOS- Solidna audio sekcija
Nedostaci:– Nema S/PDIF
Cena: oko 145 EUR / 17.000 RSD
Uređaje na test ustupio Gigabyte.
Gigabyte GA-Z270-Gaming K3
Za overklokere i vlasnike "K" procesora na LGA1151 platformi Intel Z270 čipset je praktično jedini izbor. Cene ovih ploča su često vrlo visoke, pa je tako potrebno naći model sa dobrim odnosom cene i mogućnosti, odnosno performansi. Ukoliko želite blagodeti Z270 čispeta za vaš novi procesor, a ipak želite da ostanete koliko-toliko u okvirima razumnog budžeta, na papiru, Gigabyte Z270-Gaming K3 deluje kao jako dobra propozicija.