Nebojša Todorović
Vrlo verovatno ste informisani o ekstremno visokoj ceni ove matične ploče ukoliko pratite IT dešavanja, ali i ukoliko ne pratite, odmah ćemo “prebrinuti” taj deo. Moramo da napomenemo da je i nama vilica ispala do poda kada smo pogledali cenovnike, jer za 840 EUR-a možete komotno da sklopite čitavu konfiguraciju. Ipak, nakon malo vremena provedenog sa pločom smo shvatili da je ovo ploča isključivo za one koji žele najbolje.
Međutim, ovde se postavlja pitanje koliko ovakva ploča ima smisla na LGA1151 platformi koja je daleko više ograničena procesorima? Jednostavno, smatramo da bi bilo daleko više smisla ovakvu ploču plasirati na LGA2011-3 tržište gde zaista možete da je opremite procesorom koji će biti aktuelan godinama. Kako god okrenete, LGA1151 je limitiran na procesore sa čeitri fizička jezgra. Bilo kako bilo, krenimo redom.
[modul]specifikacija=9113[/modul]
Gigabyte GA-Z270X-Gaming 9 Aorus izgleda impresivno. Brutalno. Besprekorno. Jednostavno, čini da većina LGA2011-3 ploča izgledaju manje, neozbiljnije i prostije. Težina je ogromna i ovo je možda najteža matična ploča koju smo imali prilike da držimo u ruci. Ovo posebno ima veliko značenje, jer Gigabyte nije veštački dodao težinu ugradnjom backplate-a koji obično udvostruči masu. Ne, ovo je težina svih ugrađenih elemenata kojih ima mnogo. Ukratko svaki element je kvalitetniji nego inače, sve je veće, svega ima više…
Naponska jedinica je jedan od očiglednih primera. Filtracija napona je 22-fazna, a pritom su korišćene ekstremno kvalitetne komponente. Hlađenje je kabasto, a potpisao ga je EK Waterblocks. Osim toga što poseduje podršku za vodeno hlađenje, reč je o hibridnom G-Frost sistemu. Naime, ideja je da bude efikasno kako sa, tako i bez vodenog sistema.
To je omogućeno kombinovanom upotrebom bakarnog jezgra i aluminijumskog kućišta, tako da se prenos toplote sa naponske jedinice obavlja uspešno bilo da ste priključili ploču na vodeno hlađenje ili ne. Naravno, navoji za G1/4″ fitinge su prisutni, tako da će priključivanje biti jednostavno.
Desno od naponske jedinice i LGA1151 slota za procesor se nalaze tipična četiri DIMM ležišta za DDR4memorijske module. Doduše, u ovom slučaju su sve samo ne tipična. Pre svega, imaju metalno ojačanje, a između njih se nalaze i RGB LED redovi koji omogućavaju da cela sekcija ploče svetli u boji koju poželite. Naravno, podržani su moduli ukupnog kapacitet do 64 GB i deklarisane frekvencije do 4133 MHz.
Odmah do samih memorijskih modula se nalaze čak dva POST ekrana pored kojih su locirani i prekidači za overklok, reset, paljenje PC-a, “ECO” mod i sl. Veoma nam se dopada to što su sve kontrole i POST ekrani pozicionirani baš ovde, jer ih to čini dostupnim bez obzira na to da li se ploča nalazi u kućištu ili van njega i smatramo da je to daleko srećnije rešenje od postavljanja ovih kontrola duž donje ivice ploče.
Što se tiče PCI-Express slotova, situacija je neuobičajena za ploče koje se oslanjaju na Intel Z270 čipset. Naime, ploča koristi PEX8747 kontroler koji omogućava da se poveća broj PCIe linija na čitavih 32. Stoga, u ovom aspektu Gaming 9 više podseća na LGA2011-3 ploče. Tu su četiri PCIe slota punih dimenzija za grafičke karte koji su ojačani metalnom konstrukcijom i trpe drastično veće sile pre nego što se oštete. Zahvaljujući dodatnom kontroleru su moguće x8/x8/x8/x8 konfiguracije što znači da je podržan 4-way SLI i CrossFire. Takođe, u slučaju da vam je potreban klasičan dvostruki SLI ili CrossFire dva slota mogu da rade u x16/x16 režimu što je fantastično.
Ovo je za sada jedina Intel Z270 ploča na koju smo naišli, a da poseduje ovu mogućnost. Pored njih tu su i standardna dva PCIe x1 slota za ostale uređaje.Nakon svega što smo videli, nije nas začudilo to što Gigabyte GA-Z270X-Gaming 9 Aorus poseduje i veliki broj konekcija za “storage” uređaje. Prisutno je osam SATA 6 Gbps konektora. Pritom, šest možete da žrtvujete za tri SATA Express sa podrškom za 10 Gbps transfer. Imajte u vidu da je Gigabyte morao da doda ASMedia ASM1061 kontroler kako bi dodao dva SATA konektora i da zato od četvrtog para ne može da se formira SATA Express. Odmah do njih su postavljena i dva U.2 konektora koje štiti metalno kućište, a imaju podršku za NVMe kroz PCIe 3.0 x4.
Ovako opremljena ploča se nije odricala ni M.2 slotova koji su veoma popularni u današnje vreme, barem ukoliko pitate proizvođače. Nisu locirani na najboljim mestima, ali imajući u vidu koliko je “načičkana” komponentama, zadovoljni smo činjenicom da su pozicionirani tako da ima mesta za dugačke kartice i da nije korišćen sistem gde su slotovi postavljeni vertikalno.
Panel sa konketorima je veoma bogat, ali je praktično isti kao i kod Gaming 7 verzije. Tu je pet USB 3.1 konektora standardnih dimenzija. Pored njih tu je i šesti konektor koji odgovara Type-C standardu koji podržava i Thunderbolt 3 interfejs. Kada su video izlazi u pitanju Gigabyte je zaokružio video sekciju sjajnom kombinacijom pozlaćenih HDMI i DisplayPort konektora u punoj veličini, dok je audio obezbeđen sa S/PDIF-om u kombinaciji sa pet analognih konektora od 3.5mm. Na kraju, vredi spomenuti i kombinovani PS/2 za potrebe onih sa starijim periferijama.
Korisniku je dostupan i kombinovani PS/2 kao i dva LAN porta, ali umesto Intelovog I219-V koji se gotovo uvek koristi kao primarni, Gigabyte se odlučio na to da ugradi dva gejming orijentisana Killer E2500 čipa koji su omiljeni među igračima zbog odličnog odziva, brzine i propratnog softvera.
Za kraj ovog dela ćemo primetiti da su tu i dva priključka za antene, a iza njih se krije još jedan Killer proizvod. Reč je o dvokanalnom Killer Wireless-AC 1535 uređaju koji poseduje podršku za 802.11 a/b/g/n/ac standarde i rad na 2.4 i 5 GHz. Naravno, deo njega je rezervisan i za BlueTooth 4.1 konekciju, tako da korisnik dobija zaista kompletan “out of the box” funkcionalan sistem.
Audio sekcija je takođe jedna od najboljih i najkompleksnijih koje smo sreli do sada. Osnovu čini Creative Sound Core 3D čip koji je propraćen sa dva JRC NJM2114 i jednim BurrBrown OPA2134 OPAMP-ovima, a sve je obezbeđeno kvalitetnim WIMA FKP2 i Nichicon audio kondenzatorima.
Pritom, nadogradnja OPAMP-ova je omogućena, tako da audiofili mogu da eksperimentišu. Štaviše, ovaj sistem je dobio sertifikan od Creative-a da je reč o audio sistemu koji može da se meri sa klasičnim zvučnim karticama odakle dolazi i naziv Creative ZxRi.
Gigabyte je interfejs svog UEFI BIOSa učinio urednim, intuitivnim i generalno lakim za korišćenje. Glavni ekran prikazuje dosta informacija koje su prijatno grafički isporučene korisniku. Čim se odmaknete od polaznog ekrana, shvatate da se “iza” krije tradicionalan Gigabyte raspored opcija. Mogućnosti ima na pretek, i jasno se vidi da je reč o naprednoj ploči za korisnike koji znaju šta žele i šta rade.
Dopada nam se sistem za podešavanje režima rada hlađenja, koji možete da podesite manuelno u detalje ili automatski u zavisnosti od toga kakve su vam želje. Tu je niz dodatnih informacija na temu temperatura i broja obrtaja ventilatora. Takođe, ovde možete lako da ugasite i upozorenja ukoliko nemate potrebe za njima.
Kutija u kojoj stiže ploča ističe veliki AORUS logo koji je dizajniran tako da asocira na sokola, koji je tu da potvrdi teoriju da je Gigabyte uzeo inspiraciju od egipatskog boga Horusa iz egipatske mitologije, koga su drevni Egipćani doživljavali kao sokola.
Kutija se otvara poput knjige, tako da bez otvaranja može da se dobije uvid u ploču sa sve slikom na levoj strani koji prikazuje kako Gaming 9 izgleda kada su upaljena sva LED osvetljenja, a to je vrlo impresivno i teško je preneti na sliku bez veoma dobro kontrolisanih uslova, ali generalno treba videti uživo.
Zadnja strana je prezasićena detaljima i iako volimo da vidimo da bogatstvo informacija, način na koji ga je Gigabyte prezentovao deluje poput “top shop” reklame. Ipak, kada se malo bolje pogleda, kompanija je obezbedila sve što treba da znate tako da možemo da oprostimo nedostatak elegancije pri dostavljanju informacije.
Što se tiče same propratne opreme, Z270X Gaming 9 je fantastično opremljen. Prvo ćemo primetiti odlično osmišljenu kutiju sa uputstvom, nalepnicama i osnovnim dodacima koji podrazumevaju uputstvo, disk sa drajverima, još malo dokumentacije i nalepnice kako biste obeležili kablove i lakše obavili kabliranje.
Naravno fabrički se isporučuju brojni SATA kablovi i kablovi sa 12V konektorom za LED trake koje možete kupiti svuda kako biste dodatno osvetlili kućište Pohvalićemo Gigabyte za čvrste SLI mostiće koji takođe ima ojačane konektore sa metalnim oklopom.
Nije izostavljena antena za WiFi modul koji se nalazi na samoj ploči. Oblik je tipičan za Gigabyte, a u samoj bazi se nalazi magnet koji omogućava montažu na kućište.
Za kraj, ostaje da primetimo da je sve na ovoj ploči u znaku LED osvetljenja, pa tako i zaštitni lim za zadnji panel sa konektorima ima svoj naponski priključak kako bi se napajalo ugrađeno LED osvetljenje.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Gigabyte GA-Z270X-Gaming 9 Aorus RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
[modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Kao i prethodna Gigabyte ploča sa Intel Z270 čipsetom, i Gaming 9 pokazuje da je odlično optimizovan za overklok novih Intelovih procesora sa “K” sufiksom. Otključan množilac ostavlja mnogo prostora da se poveća frekvencija, a činjenica da su novi procesori izrađeni u unapređenom 14nm proizvodnom procesu dodatno pomaže.
Stoga, čak i sa jednostavnim i pristupačnim CM Hyper 212 EVO kulerom 5 GHz nije nemoguće pri 1.39V, što je ujedno maksimum koji smo dostigli sa našim Core i5 7600K procesorom i CM kulerom. Ipak, imajte u vidu da je ovaj rezultat dobijen na otvorenoj platformi i da nismo testirali 24/7 stabilnost. Stoga, u regularnim okolnostima ipak računajte na nešto manji takt ukoliko imate kuler manjeg TDP kapaciteta.
Naravno, nije sve u overkloku, ali je Gigabyte Z270 Gaming 9 Aorus veoma zaokružena ponuda i možda jedna od boljih na tržištu ukoliko tražite luksuzno opremljeni model. Prosto, ova ploča svima ima da ponudi nešto i to ne od svega po malo. Štaviše, rekli bismo “od svega mnogo” bilo da govorimo o konekcijama, slotovima za proširivanje, dodatnoj opremi, overkloku, podršci za vodeno hlađenje itd. Čak je i audio sekcija ekstremno kvalitetna i podložna nadogradnji kroz izmenjive OPAMP i DAC komponente.
Šlag na torti je činjenica da je sve izuzetno kvalitetno izrađeno i daleko iznad svega što smo očekivali. Ipak, moramo da postavimo pitanje da li ovakva ploča ima smisla na LGA1151 platformi gde ste ipak limitirani procesorima u odnosu na LGA2011 i svakako ova platforma neće biti jednako dugo aktuelna kao LGA2011-3. Doduše, dobar deo kompenzuje činjenicom da ima dodatni PCIe kontroler, tako uvek ostaje kao opcija za najbolju gejmersku platformu današnjice. Odluka ostaje na samom kupcu, ali jedno je sigurno. Gigabyte GA-Z270X-Gaming 9 Aorus je najbolja i najbolje opremljena LGA1151 ploča koju smo imali prilike da testiramo do sada.
Prednosti:– Podrška za 4-way SLI i CrossFire- Podrška za vodeno hlađenje- Fenomenalna audio sekcija- Ojačani PCIe x16 i DIMM slotovi- Killer WiFi- 2 x U.2 konektora- Bogatsvo mogućnosti- Velika pažnja posvećena detaljima
Nedostaci:– Ekstremno visoka cena
Cena: oko 840 EUR
Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming 9 Aorus
Nastavljamo sa Gigabyte pločama iz Aorus serije koja je inspirisana egipatskom mitologijom. Ovo je specijalna kategorija ploča naoružana svom mogućom opremom i napravljena tako da ponudi korisnicima sve od overklok mogućnosti, dodatnih konekcija, pa sve do detaljnog LED osvetljenja kakvo se retko viđa na matičnim pločama. Pritom, kako proizvođač tvrdi, svakom od detalja je posvećena dužna pažnja tako da je kvalite izrade bolji nego ikad.