Miloš Stamenković Ivy Bridge jezgro jeste nešto brže u odnosu na Sandy Bridge varijante, ali su sa druge strane overkloking mogućnosti nešto manje, tako da eventualni kupci novog procesora nisu definitivno načisto oko toga da li se investicija u novi procesor ili novu matičnu ploču adekvatno isplati. Bez obzira na ovu aktuelnu situaciju, Gigabyte ulaže maksimalni napor kako bi svojim modelima ploča obezbedio neke novitete u odnosu na prethodne modele, i na taj način kupcima ponudi argumente zbog kojih bi se kupovina matične ploče sa novim čipsetovima isplatila. Osim toga, sam Gigabyte je sebi nehotice ostavio malo više prostora za unapređenja, jer prethodna serija matičnih ploča nije baš bila na adekvatnom i očekivanom nivou, makar kada imamo u vidu potpis tako velike i čuvene kompanije.
U stvari, sa hardverske strane nije bilo problema, već su se problemi manifestovali prvenstveno kroz BIOSe, gde je Gigabyte kasnio sa implementacijom grafičkih 3D BIOS-a koji su već početkom prošle godine postali obavezna stvar na svim matičnim pločama. Istina, dotični problemi su uglavnom bili vezani za X79 seriju ploča, dok su Z68 modeli i dalje koristili tradicionalno BIOS rešenje, pa tu automatski nije bilo problema. Sada, Gigabyte svoja najnovija rešenja spušta u „mainstream“ segment, dakle na LGA1155 platformu, gde je u startu ponuđeno dosta modela. Od udarih „gamerskih“ varijanti, pa do klasičnih low-cost modela u MicroATX varijantama, kakav je upravo i model koji je bio prva Z77 ploča koju smo testirali.
Ovoga puta, bavimo se novom varijantom ploče koja u svom nazivu nosi čuvenu UD3 oznaku. Razlog za dotičnu raspoznatljivost se krije u činjenici da je Gigabyte upravo sa UD3 modelima pravio odličan kompromis između cene, kvaliteta i mogućnosti, pa su ove matične ploče predstavljale veoma popularne modele među PC populacijom zahtevnijih korisnika sa tesnim budžetom. No, da najpre prođemo kroz priču o novom čipsetu na kome se baziraju ove matične ploče. Z77 čipset „Sedmu“ seriju Intel čipsetova predvodi Z77, kao direktni naslednik do sada aktuelnog LGA1155 rešenja u vidu Z68. Pored najjačeg Z77 čipseta, Intel u ponudi ima Z75 i H77 varijante koje se međusobno razlikuju tek ponekim, istina bitnim karakteristikama. Iako je sama razlika broja u oznaci dosta veća, nova generacija čipsetova u realnosti donosi tek minimum noviteta.
Intel je konačno rešio da kroz čipset u potpunosti podrži USB 3.0 standard, pa tako Z77, Z75 i H77 po prvi put imaju „native“ USB 3.0 podršku za maksimalno četiri porta. Naravno, kao i ranije, proizvođači matičnih ploča imaju izbor da broj USB 3.0 portova prošire dodavanjem dodatnih kontrolera, ali sada bar za osnovnu USB 3.0 podršku nije potrebno implementirati neki od standardnih NEC ili ASMedia USB 3.0 rešenja. Druga bitna stvar se može nazvati kao „već donekle viđena“, a radi se zvaničnoj PCI Express 3.0 podršci. Već prethodna generacija matičnih ploča je imala PCI Express 3.0 podršku, istina nezvaničnu, ali to nije bilo od neke koristi jer jednostavno nije bilo ni procesora ni grafičkih karti sa podrškom za novi standard.
Istina, i sada procesor još uvek nije dostupan, ali kada bude, imaćemo sva tri dela PCI Express 3.0 slagalice, jer je AMD početkom godine predstavio adekvatnu grafičku kartu. Ipak, u realnosti se teško može očekivati neki značajniji napredak po pitanju performansi. Stvar može biti eventualno drugačija samo kod multi GPU primena, kada se u sistemu nalazi dve ili više grafičkih karti.
Od ostalih stvari treba napomenuti da je SRT tehnologija (SSD keširanje) ponovo tu, odnosno zvanično je podržana na Z77 i H77, dok Z75 neće imati aktiviranu ovu opciju. Broj podržanih SerialATA 6 Gb/s portova je ostao isti, dakle dva, i to u kompletnoj ponudi svih varijanti čipsetova. I to je generalno to kada su u pitanju noviteti koja donosi Z77, nema ih mnogo, što je i logično jer je sve manje posla koje ostaju čip(set)u da obavlja, sve je već odavno preseljeno u samo jezgro procesora. U redu, kod čipsetova je takva situacija, a da vidimo kako stoje stvari po pitanju matičnih ploča.
Kako se radi o modelu koji pripada srednjem segmentu u aktuelnoj LGA1155 ponudi, jasno je nema prostora za priču o nekom bogatom propratnom paketu i eventualnim skupljim dodacima. Onima koji ranije možda nisu videlu noviju generaciju Gigabyte ambalaže može biti malo čudna promena „šeme“, ali je to sve već uvedeno u standardnu ponudu. Kao i uvek, na ambalaži se veoma jasno ističu primarne karakteristike ploče, a u ovom slučaju se može reći da je najbitniji „Ultra Durable 4“ detalj.
Prethodni Gigabyte Z77 model koji smo testirali, Z77MX-D3H, pripada „Ultra Durable 4 Classic“ kategoriji, dok Z77X-UD3H nosi čistu „Ultra Durable 4“ oznaku. Primarna razlika između dotične dve ploče je u tome što Z77X-UD3H poseduje „2oz“ sloj bakra u PCB-u, što je i detalj koji odvaja „Ultra Durable 4“ modele od onih koji imaju „classic“ dodatak u oznaci. Ostali elementi su generalno slični, ali opet „Ultra Durable 4“ modeli poput Z77X-UD3H, poseduju nešto jači pristup i kvalitetniju konstrukciju naponske jedinice.
Gigabyte GA-Z77X-UD3H
soket
LGA1155
čipset
Z77
mem. slotova
4
PCI Express slotova
1 x16, 1 x8, 1×4, 3 x1
PCI Express 3.0
da
SATA 6 Gb/s
2+2
USB 3.0
6
Sve Gigabyte ploče poslednje generacije poseduju „digitalnu“ naponsku jedinicu, odnosno Digitalni PWM kontroler. Bazični modeli poseduju samo jedan kontroler koji u realnom vremenu kontroliše samo CPU i integrisanu grafiku, jer se ona nalazi integrisana u jezgru. Kod „Ultra Durable 4“ modela, kakva je i Z77X-UD3H ploča, na raspolaganju je više kontrolera za ukupno četiri naponske zone. To znači posebni kontroler za CPU, memoriju i VTT, što pak omogućava mnogo precizniju kontrolu napona tokom rada. Sve to implicira i bolje overkloking mogućnosti. Ovo rešenje je definitivno novo za Gigabyte, ali ne i za neke konkurentske kompanije čije smo ploče sa sličnim sistemom imali prilike već odavno da testiramo.
Što se same konfiguracije naponske jedinice tiče, ona je „6+2+1“, pa se i iz ovog podatka jasno vidi princip posebnog kontrolisanja svakog dela naponske jedinice. Pored stvari vezanih za naponsku jedinicu, „Ultra Durable 4“ podrazumeva još par detalja. Tako Z77X-UD3H poseduje novu varijantu PCB-a koji na sebi ima više fiberglas vlakana koja su raspoređena mnogo gušće, a ideja je da se smanji mogućnost prodiranja vlage u unutrašnjost PCB-a. Ni ranije, bar u našem podneblju nismo imali problema sa vlagom u ploči, ali dobro, moguće je da u nekim regionima sveta ima više mogućnost za pojavu ovog problema.
„Ultra Durable 4“ specifikacija se takođe odnosi i na primenu visoko kvalitetnih komponenti, SSC kondenzatori u „lowRDS“ PowerPAK MOSFET-i su obavezna stvar. Generalno, većina „Ultra Durable 4“ specifikacije su poznati iz prethodne generacije ovog Gigabyte standarda, pa su glavni noviteti unapređenja po pitanju DigitlPWM naponskih elementa, odnosno unapređenja po pitanju strukture PCB-a.
Ukoliko malo zanemarimo ove tehničke detalje i pažnju usresredimo na Z77X-UD3H, možemo u sekundi zaključiti da se generalno ništa specijalno nije promenilo u odnosu na Z68 čipset. Raspored komponenti je standaradan, pa se po ovom pitanju na Z77X-UD3H račun ne može uputiti neka značajnija zamerka. Interesantno je prisustvo mSATA priključka između procesorskog soketa i prvog PCI Express x16 slota. Sam mSATA port je startovao kao zanimljiva ideja, ali je nakon toga dosta brzo nestao sa većine ploča u ponudi. Uglavnom, ideja je da se na mSATA port priključi mali SSD uređaj koji tokom rada treba da radi kao brzi keš za regularni hard disk, a sve to preko Intel RST softvera.
Z77X-UD3H poseduje tri grafička PCI Express slota, koji su u potpunosti u skladu sa mogućnostima Z77 čipseta. Dakle, samo je prvi x16, drugi je x8, a treći x4. Multi GPU konfiguracije su moguće, ali realno samo u standardnoj 2×8 varijanti. Ipak, kako Ivy Bridge i Z77 donose PCI Express 3.0 podršku, 2×8 brzina koju nudi Z77X-UD3H bi trebala da bude sasvim dovoljna i u teoriji ekvivalentna 2×16 konfiguraciji preko PCI Express 2.0 standarda. Od ostalih slotova, Z77X-UD3H poseduje tri PCI Express x1 i jedan klasični PCI slot. Ovo prisustvo jednog PCI slota je veoma pohvalno za Z77X-UD3H, jer sam Z77 čipset više ne podržava stari PCI, pa proizvođač mora da se malo više potrudi kako bi ploči obezbedio ovu podršku. Korisnici koji su i dalje vezani za neku PCI kartu će definitivno znati da cene ovaj detalj pri kupovini Z77X-UD3H modela.
I/O panel na Z77X-UD3H deluje dosta gusto složen, prvenstveno zbog prisustva sva tri video izlaza za integrisanu grafičku kartu. Dakle, tu su DVI, HDMI i D-SUB konektori, pa bez obzira na to šta želite povezati na Z77X-UD3H, neće biti problema. Pored toga, Z77X-UD3H poseduje čak šest USB 3.0 portova na I/O panelu, što je definitivno dobra karakteristika, jer se ne mora ići na dodatne brekete radi aktiviranja dodatnih USB 3.0 portova. Naravno, upotreba istih se teško može izbeći, ali oni na Z77X-UD3H služe samo za povećanje broja upotrebljivih USB 2.0 portova. Što se tiče zvuka, Z77X-UD3H koristi VIA VT2021 kodek koji po svojim karakteristikama predstavlja dobru konkurenciju za Realtek ALC898.
Imajući u vidu pomalo problematična iskustva sa prethodnom serijom Gigabyte matičinih ploča, veoma nas je interesovalo kakva će situacija biti kada se pređe na Z77. Već prvi susret sa Z77 generacijom modela jasno je pokazao da Gigabyte nije sedeo skrštenih ruku, i da je veliki napor uložen kako bi se neutralisali svi nedostaci primećeni na prethodnoj seriji modela. Sa Z77X-UD3H modelom, stvari postaju još jasnije, jer je defintiivno u pitanju model koji sa pravom zaslužuje da nosi UD3 oznaku. Jednostavno, i Z77X-UD3H predstavlja ploču kod koje je veoma dobro sklopljena jednačina cene, mogućnosti i performanse.
Što se tiče overklokinga, Z77X-UD3H i tu nudi stvarno dosta toga. BIOS je sada mnogo bolji, na raspolaganju su još neke dodatne opcije vezane za Digialni PWM kontroler, popravljeni su još neki detalji, pa tako Z77X-UD3H ni u najavi nema probleme koje smo ranije mogli da vidimo. Tokom overkloking ispitivanja mogućnosti ploče i Ivy Brigde procesora, došli smo do granice od 4.6 GHz, što u ovom momentu deluje kako realni limit za Ivy Bridge jezgro. Zbog samih karakteristika procesora, deluje da Ivy Bridge u određenoj meri „guši“ overkloking mogućnosti Z77X-UD3H, te da ova ploča može još malo više. Ipak, kako je glavna stvar izvući što više iz Ivy Bridge procesora na Z77 čipsetu, rezultat koji ostvaruje Z77X-UD3H možemo smatrati veoma dobrim.
Dodatne mogućnosti koje će takođe obradovati overklokere se odnose na DualBIOS funkciju koja se sada lakše aktivira, odnosno startuje se kada bi stvarno i trebalo, što ovu stvar čini automatski mnogo korisnijom. Pored toga, Z77X-UD3H nudi i opciju „ručnog“ merenja svih vitalnih napona, što je i nije baš česta mogućnost na matičnih pločama iz UD3 segmenta. Sve u svemu, Gigabyte je sa Z77X-UD3H je ponovo uspeo da proizvede veoma konkurentnu ploču u mid-end LGA1155 segmentu, što nam omogućava da Z77X-UD3H model preporučimo svima koji su zainteresovani za veoma kompetentnu Z77 ploču, a pri tome ne žele da potroše veću količinu novca. Prednosti: – Šest USB 3.0 portova na I/O panelu – Brza inicijalizacija sistema – Dobar set overkloking opcija Nedostaci: – Sporija reset procedura i aktivacija DualBIOS-a – Skromnije hlađenje naponske jedinice i čipseta Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.