Delimir Tasić Gigabyte GC-PTV-TAFGigabyte do sada nije imao značajnije izlete u multimedijalne vode ovog tipa. Baš zato, bilo nam je zanimljivo videti kako ova poznata kompanija vidi relativno jeftino rešenje za prijem TV, FM i DVB-T signala. Treba napomenuti da su trenutno veoma popularni TV tjuner uređaji sa mogućnošću hardverskog enkodinga video signala u MPEG2, pa se za ovaj tip uređaja može reći da su na zalasku tržišnog života. Zašto je hardverski enkoding značajna funkcija? Naime, Windows XP Media Center 2005 ima implementiran softver za upotrebu sa TV karticama, ali on radi samo sa “hardverskim” TV tjunerima. Razlog za tako nešto je veoma jednostavan. Kako se u slučaju Media Center 2005 ne može isključiti Timeshifting koji ustvari sve vreme snima TV program na hard disk kako bi omogućio, u slučaju pritiska na taster „Pause“, zaustavljanje žive slike (kao TiVo uređaj) potrebno je da takva operacija ne opterećuje previše centralni procesor. Iako su današnji procesori veoma brzi, raspodela prioriteta na sistemskom nivou nikada nije mogla da se izvede na zadovoljavajući način, pa bi praktično bilo nemoguće postići zadovoljavajući Timeshifting u slučaju softverskog enkodiranja video materijala.
Sa druge strane, dobar broj korisnika nema potrebu za takvim funkcijama i dalje od TV kartice očekuje da prikazuje sliku u prozoru, dok rade na računaru nešto drugo. U takvoj primeni, nema potrebe za neprekidnim pohranjivanje materijala na hard disk, a i slika koju produkuju tjuneri koji rade pod Timeshifting-om, kada se gleda izbliza, lošijeg je kvaliteta, jer se neprekidno procesira tj. kompresuje i rekompresuje u MPEG2 format. Pored toga Timeshifting, iako ne opterećuje CPU u slučaju hardverskog MPEG2 enkodera, ume prilično da optereti hard diskove. Zato je najbolje odvojiti u takvim situacijama poseban hard disk koji bi služio samo za rad TV kartice što je rešenje koje se i primenjuje kod najskupljih Media Center PC-ja. Najbolje rešenje je ukoliko je Timeshifting omogućen, ali ga je istovremeno moguće i isključiti. Najnovija verzija CyberLink PowerCinema 4 aplikacije omogućava baš to, a rad pod ovim softverom je veoma prijatan. Timeshifting i pored izostanka hardverskog MPEG2 enkodera funkcioniše veoma dobro…
Gigabyte GC-PTV-TAF
Veza sa računarom
PCI
Audio/Video dekoder čip
Philips SAA7131E
DVB-T podrška
Philips TDA10046A
TV Tuner
Philips 8275A
Daljinski upravljač
Da, USB veza
Video ulaz
Da, kompozitni i S-VHS
Video izlaz
Ne
Audio ulaz
Da, pass through
Audio izlaz
Ne
Stereo TV prijem
Da
Radio prijem
Da, FM
Teletext
Da
Max. rezolucija – prikaz
720 x 576
Max. rezolucija – grebovanje
720 x 576
Kompresija
Softverska
Dodatni softver
CyberLink PowerCinema 4 & MakeDVD
Cena
demo primerak
Pakovanje Sama kartica stiže u ambalaži standardnih dimenzija, a na jednoj od ivica postavljen je izrez koji je popunjen providnom plastikom i kroz koji se nazire daljinski upravljač. Daljinski upravljač najviše podseća na modele koje proizvođači isporučuju uz Media Center PC računare. Unutar kutije nalazi se TV antena koja u podnožju ima magnet kako bi se lako fiksirala na metalne površine.
Omogućen je prijem uobičajenih UHF i VHF frekvencija. Za prijem FM radio signala obezbeđena je druga antena koja je identična rešenjima ovog tipa koje smo viđali kod drugih proizvođača. Već spomenuti daljinski upravljač koristi dve AAA baterije, a risiver se povezuje na slobodan USB port. “Daljinac” je veoma kvalitetan, modernog je dizajna i izrađen je od veoma kvalitetne i čvrste plastike. Ako pažljivije zagledate daljinski upravljač, veoma podseća na modele koji se isporučuju uz Media Center PC računare. Sve je na svom mestu, pa čak i famozni „Start“ taster koji je u slučaju Media Center kompatibilnih daljinskih upravljača obojen zelenom bojom.
Gigabyte se odlučio za plavu boju, a pritisak na ovaj taster, kao i u slučaju Media Center aplikacije, vas vodi na naslovni ekran PowerCinema softvera u kom god meniju se nalazili. Kako smo uređaj probali i pod Windows XP Media Center Edition 2005 bilo je zanimljivo videti da li Windows Remote Control servis prepoznaje Gigabyte USB risiver. Nažalost, to nije slučaj, pa je upotreba dodatnog softvera i drajvera obavezna. Sav potreban softver za daljinski upravljač instalira se zajedno sa PowerCinema 4 aplikacijom. Kada je sama instalacija u pitanju, dovoljno je sa pratećeg diska instalirati drajvere i CyberLink aplikacije: PowerCinema i MakeDVD. Procedura instalacije je pomalo neintuitivna, pošto nakon instalacije drajvera treba prvo restartovati računar, pa nakon toga pokrenuti instalaciju PowerCinema i MakeDVD aplikacije. Svi aspekti upotrebe uređaja pokriveni su u ilustovanom pratećem štampanom materijalu.
Kartica na testu Kartica koju smo dobili na test izrađena je na plavom PCB-u što je već duži niz godina uobičajena boja za Gigabyte matične ploče i grafičke kartice. Kartica na sebi ima priključke za radio antenu, s-video ulaz, ulaz za TV antenu, kompozitni ulaz i audio konektor koji ima za cilj da prenosi zvuk sa nekog eksternog izvora do zvučne kartice (pass-through). Primena ovog rešenja leži u slučaju upotrebe npr. DVD plejera koji ste povezali na video ulaz GA TV kartice kako biste sliku videli na monitoru. Umesto da posebno dovodite audio signal sa DVD plejera na zvučnike, dovoljno je pomoću priloženog adaptera povezati činč kabl na TV karticu i na taj način će zvuk sa DVD uređaja biti prosleđen ka zvučnoj kartici na kojoj su povezani zvučnici.
Karticom dominiraju Philips čipovi. Počev od samog TV tjunera koji je digitalan i baziran na Philips čipu, preko Philips SAA7131E enkoder čipa, do Philips TDA10046A DVB-T dekodera. Reč je o posebnom digitalnom tipu video signala koji se prenosi kroz etar i koji je u stanju da prikazuje i TV sliku visoke rezolucije. Ovaj projekat se primenjuje u pojedinim zemljama Zapadne Evrope i najčešće se koristi uz poseban set-top-box uređaj…
Philips SAA7xxx serija čipova je veoma čest izbor u poslednje vreme kada su TV tjuneri u pitanju i slobodno možemo reći da je nasledila po popularnosti čuvene Conexant BT 8×8 čipove. SAA7131 ima mogućnost procesiranja i STEREO signala, kao i povezivanje sa DVB-T dekoder čipovima što je primenjeno kod Gigabyte TV kartice sa testa. Podržani su svi TV standardi, Teletext, rezolucije analognog signala do 720×576… Neke od uobičajenih mogućnosti Philips SAA713x čipova su sledeće…
– PCI & DMA bus mastering (PCI 2.2 sa podrškom za ACPI) – DMA Bus Master za video i audio signal, ali i za ostale podatke koji se prenose tim signalima – Overlay podrška – Podrška za sve dominantne TV sisteme (PAL/NTSC/Secam) uz automatsku detekciju – Grebovanje video signala u 720 linija (puna PAL/NTSC rezolucija) – Zaštitu od neovlašćenog kopiranja video sadržaja po Macrovision standardu – Anti-aliasing i deinterlacing filter – Stereo dekodiranje TV i FM Radio signala – Semplovanje audio materijala do 48 KHz (CD kvalitet je 44.1 KHz) – Pass-through vezu za povezivanje sa izvorom zvuka i zvučnom karticom Minimalni hardverski zahtevi uključuju PC računar sledeće specifikacije… – Intel Pentium ® 4 1.8GHz (ili jači) procesor (Pentium 4 2.4 GHz ukoliko se koristi Timeshifting ) – Jedan slobodan PCI slot – 256MB sistemske memorije (preporuka 512MB ili više) – Grafička i zvučna kartica kompatibilna sa DX 9 – DVD/CD ROM – 1GB slobodonog prostora na HDD-u je potrebno za Timeshifting – Windows ® XP Service Pack 1 – Microsoft ® DirextX ® 9.0
Naš test sistem sastojao se od sledećih komponenti…
Procesor
AMD
Athlon 64 3800+ (Socket 939)
Matična
ploča
MSI K8N Diamond
Memorija
1024
MB Kingmax DDR500 (1T 2.5-3-3-8, DualChanell)
Hard
diskovi
2
x Maxtor DiamondMax9+, 80 GB, 8 MB keša, SATA150 & Western Digital 250 GB SATA150
Raid
kontroler
nForce4 nVRAID – Raid0/Strippe režim
Grafička
karta
ASUS GF6600GT/256/VIVO/Silencer
Zvučna
karta
Creative
Labs Live! 24-bit
CD-RW
uređaj
LG
GCE 8400B
DVD-RW
uređaj
Nec
ND-3500AG
Izvor
napajanja
Enermax
Coolergiant 480W ATX 2.03
Monitor
Dell UltraSharp 2405FPW (1920×1200)
Operativni
sistem
Windows
XP Professional (SP2, DirectX 9.0c)
Drajveri
nVidia
nForce 6.70, nVidia ForceWare 81.95
PowerCinema 4
O PowerCinema 4 aplikaciji smo već pisali tokom testa Sapphire Theatrix kartice. Tada je uz karticu stizala inicijalna revizija ovog softvera kojim nismo bili previše zadovoljni. Ipak, CyberLink je uspeo da drastično poboljša svoj softver koji u verziji “4” predstavlja veoma dobro rešenje…
Po instalaciji softvera dočekaće vas „wizzard“ u kome do detalja možete podesiti sve parametre bitne za sam rad kartice. Pohvalna je mogućnost biranja tipa ekrana (MCE 2005 automatski detektuje aspekt slike) između 16:9 i 4:3 aspekta. Na taj način će prikaz sadržaja na ekranu biti bolje prilagođen WIDE ekranima. Npr. slika neće biti neprijatno razvučena u slučaju da koristite WIDE ekrane. Ono što nedostaje to su dinamički izmenljivi modovi za korekciju aspect ratio ekrana. Naime, Media Center 2005 sa najnovijim “Update Rollup 2” setom unapređenja ima mogućnost napredne korekcije odnosa stranica slike koji se može aktivirati u bilo kom trenutku tokom gledanja TV programa ili video sadržaja.
Posebno nam se dopala nova mogućnost u PowerCinema aplikaciji koja se tiče uključivanja i isključivanja 3D akceleracije. Naime, 3D akceleracija se u ovom slučaju koristi za iscrtavanje grafičkog interfejsa i efekti koje je CyberLink u ovom slučaju implementirao izgledaju veoma dobro. Istini za volju Media Center 2005 i dalje izgleda mnogo profesionalnije…
Omogućen je, pored gledanja TV programa i slušanja radio stanica i pregled fotografija, video klipova i audio fajlova. Ipak, neke video klipove koje smo bez problema puštali pod MCE 2005, PowerCinema 4 nije mogao da pusti. To je pomalo čudno, ako se ima u vidu da je set instaliranih codeca u oba slučaja bio identičan…
Osim pregleda gledanja TV programa omogućeno je i snimanje video sadržaja uz mogućnost podešavanja tri nivoa kvaliteta. Pregled Teletext stranica takođe je omogućen uz uobičajeno keširanje sadržaja na hard disku radi bržeg prikaza na ekranu. Treba napomenuti da je tehnologija keširanja teletekst stranica na ekranu prvi put predstavljena na primeru TV kartica, a da je kasnije implementirana i kod klasičnih TV aparata. Tzv. chanell surf je opcija koju proizvođači obavezno implementiraju na skoro sve TV kartice. U pitanju je brzi naizmenični pregled svih raspoloživih TV kanala. U slučaju da sa GA TV karticom koristite Timeshifting opciju ovakav pregled kanala će biti nešto sporiji nego u slučaju da je Timeshifting isključen što je i razumljivo. Bez Timeshifting opcije Chanell Surf opcija je veoma brza.
Na sve parametre slike moguće je uticati preko daljinskog upravljača, a krupni OSD meniji su tu da proprate skoro sve akcije korisnika. Treba napomenuti da je ovakav softver predviđen za upotrebu iz daljine, a ne dok se sedi za računarom. Ipak, sve kontrole nad programom moguće je obavljati i mišem ukoliko sedite za računarom. Možemo reći da je CyberLink PowerCinema 4 veliki napredak u odnosu na prethodnu verziju ovog programa o kojoj smo pisali tokom testa Sapphire Theatrix TV kartice. Baš zato Gigabyte TV kartica je ostavila povoljan utisak na nas. Kod ovakvih uređaja najbitniji je kvalitet pratećeg softvera i baš zato veoma je pohvalno što je CyberLink uspeo da obezbedi vidan pomak po tom pitanju.
Galerija
Rezime Kvalitetom slike koju produkuje GA GC-PTV-TAF kartica veoma smo zadovoljni što posebno dobija na značaju ako se ima u vidu da sve one anomalije koje smo viđali kod starijih kartica ovog tipa ovde jednostavno ne postoje. Zvuk se prenosi preko PCI magistrale i solidnog je kvaliteta. Osetljivost tjunera je na zavidnom nivou, pa šuma nije bilo na većini kanala koji i na “pravom” TV-u daju zadovoljavajuću sliku. Kada se sve sabere možemo reći da je Gigabyte ponudio solidnu karticu. Za razliku od raznih jeftinih rešenja koja stižu sa softverom sumnjivog kvaliteta, ovog puta tzv. “3 rd party” rešenje je veoma kvalitetno i vrlo smo zadovoljni njime. U budućnosti ćemo viđati verovatno i kartice drugih proizvođača sa ovim softverom što je svakako dobro. Prateća oprema koju Gigabyte isporučuje uz svoj tjuner veoma je bogata, a posebno nam se dopao daljinski upravljač. Priložene TV i FM antene su možda prednost, ali samo u slučaju da ne koristite signal kablovske televizije. Kako je danas signal kablovske televizije doveden do velikog broja korisnika sva je prilika da TV antena i ne predstavlja preteranu dodatnu vrednost za potencijalne korisnike. Ono što je takođe veoma bitno je svakako i pitanje cene. Ovom prilikom na test smo dobili demo primerak TV kartice koji je namenjen testiranju, pa nemamo uvida u cenu. Nadamo se samo da će ona biti povoljna, jer je u pitanju solidan uređaj koji bi zahvaljujući neospornom kvalitetu, i nadamo se povoljnoj ceni, mogao naći put do većeg broja korisnika… Uređaj na test ustupio Gigabyte.