Gigabyte GeForce GTX 550 Ti i GTX 560 WindForce

Gigabyte GeForce GTX 550 Ti i GTX 560 WindForce

NVIDIA se nalazi u vrlo interesantnoj situaciji, jer i pored prilično dobrih proizvoda ima problem da ih ponudi kupcima po povoljnim cenama, što AMD koristi da u srednjem segmentu ima blagu dominaciju. Ovo govorimo zato što nakon predstavljanja novih modela iz GTX500 serije u srednjoj klasi, šta god da NVIDIA ponudi, AMD ima jeftinije i brže rešenje. Ovo nas je navelo da napravimo test dva veoma interesantna modela – GeForce GTX560 i GTX550 Ti, a ove

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Gigabyte GTX550 Ti 1GB
       

      Počećemo od slabijeg modela, a u pitanju je GeForce GTX 550 Ti. Primerak koji nam je stigao na test je Gigabyte-ova overklokovana verzija sa tačnom oznakom GV-N550OC-1GI. Iza ove kriptične oznake se krije informacija da ovaj model ima 1GB memorije i da su mu povećane frekvencije u odnosu na referentne vrednosti koje su propisane od strane kompanije NVIDIA. Kartica stiže u povećem pakovanju, ali je propratno pakovanje veoma skromno i sadrži sledeće:

      * Disk sa drajverima
      * Molex konvertor (4pin to 6pin)
      * Uputstvo
      * Konvertori (DVI to VGA i MiniHDMI to HDMI)

      Kartica je prilično velika za model ove klase i deli dizajn PCB-a (štampane ploče) sa GTX560 modelom uz par izmena koje su vezane za energetski manje zahtevan GPU. GV-N550OC-1GI poseduje „dual slot“ hlađenje tako da ne možete računati na funkcionalnost susednog slota na matičnoj ploči. Kuler je prilično dobro dizajniran i koristi aluminijumsko rashladno telo u kombinaciji sa bakarnom bazom (jezgrom). Ovim je eliminisana potreba za heatpipe-ovima, a za odnošenje toplote sa rashladnog profila je zadužen veoma veliki ventilator prečnika čitavih 10cm, što je jedan od prvih detalja koju biste primetili kada bi se ovaj model našao ispred vas.

      Ovim je postignut prilično veliki protok vazduha, a u isto vreme nivo buke osetno smanjen zbog toga što veliki ventilatori ne moraju da se vrte na visokom broju obrtaja. Iskreno, ovo rešenje nam se izuzetno dopada i jako smo zadovoljni kulerom. Naponska sekcija je pasivno hlađena, a verujemo da posrednim putem strujanje vazduha koje stvara ventilator zahvata i hladnjak na naponskoj jedinici. Jedini detalj koji nam se nije dopao je plastični poklopac na kartici koji jedva da išta pokriva i deluje kao da je tu „reda radi“, mada nam je drago da vidimo upotrebljenu mat plastiku umesto sjajne koju određeni proizvođači forsiraju i koja nas dovodi do ludila.

      Nakon skidanja kulera, jasno se može videti filtriranje napona ka GPU-u u tri faze, uz pomoć oklopljenih zavojnica sa feritnim jezgrom koje Gigabyte reklamira kao veoma kvalitetne, a s obzirom da kartice nisu zujale ili pištale tokom testa, ni prilikom overklok sesije, mi ćemo reći da smo zadovoljni na prvu loptu, a za ostalo samo vreme može pokazati. Na centru PCB-a se nalazi GPU, a reč je o GF116 grafičkom procesoru koji poseduje 192 Stream procesora, raspoređenih u četiri Stream Multiprocesora od kojih svaki sadrži po 48 SP-a. U svakom SM bloku se nalazi po osam teksturnih jedinica, pa u skladu sa tim njihov ukupan broj iznosi 32. Kada su ROP jedinice u pitanju, njih ima 24, jer su iste u direktnoj vezi sa memorijskim kontrolerima. GF116, kao i kompletna trenutna postava NVIDIA čipova podržava sve aktuelne standarde kao što su DirectX 11, ShaderModel 5.0 i OpenGL u 4.1 reviziji.

       

       

      Akceleracija video materijala se podrazumeva kao i mogućnost prenošenja audio signala kroz HDMI interfejs. GTX 550 Ti poseduje memorijsku magistralu od 192bit-a, što je i glavni napredak u odnosu na njegovog prethodnika, GTS450, u odnosu na koji je ovim potezom osetno povećan memorijski protok. Memorijski čipovi su GDDR5 tipa i raspoređeni su oko grafičkog procesora i ima ih pet, a ukupan kapacitet je 1GB. Ovo je postignuto tako što su četiri memorijska čipa kapaciteta od po 128MB, dok je peti duplo veći odnosno 256MB što čini 1GB. Ovo je učinjeno verovatno iz razloga što je shvatila da je iz marketinškog ugla 1GB, mnogo zvučnije od 768MB.

      Za napajanje ova kartica koristi jedan 6pin molex konektor, a čak i ukoliko isti nemate na vašem napajanju, u paketu dobijate konvertor koji će zahtevati dva 4pin molex-a. Na gornjoj ivici se nalazi i jedan SLI konektor, kako bi mogli dodati još jedan GeForce i povezati dve kartice u SLI. Sa prednje strane se nalazi standardan set izlaza za monitor, a naravno, govorimo o dva DVI i jednom miniHDMI konektoru.

       

      Taktovi kartice su prilično visoki i drago nam je da je Gigabyte odlučio da završi „posao“ overkloka umesto korisnika. Oni koji se odluče na kupovinu ovog modela, neće imati mnogo razloga, a ni mogućnosti za dodatnim povećanjem taktova u odnosu na ne koji dobijaju po vađenju iz kutije. Pre svega, GPU je podešen na agresivnu vrednost od čitavih 970MHz, što implicira da Stream procesori rade na čitavih 1940MHz. U ovom scenariju, očekivati da dodatni overklok potencijal bude veliki je sasvim neopravdan, što se pokazalo kao tačno, jer je kartica jedva prošla 1GHz, a da budemo precizni, stala je na 1020MHz. Memorija je podešena na 1050MHz, što je efektivnih 4,2GHz i ovo je blago povećanje u odnosu na referentne vrednosti. Njen maksimum je bio visokih 4,5GHz u efektivi (1175MHz realan takt), što je zadovoljavajuća vrednost, ali dobitak nakon overkloka je bio svega par procenata (1-4%) i ne toliko vredan pomena, ali je maksimalna temperatura skočila za nekih 4-5 stepeni, pa ne vidimo mnogo razloga za overklok ove kartice, jer je „doterana“ do optimuma i sve preko toga je ceđenje suve drenovine većinu korisnika

       

       

      U radu, kartica se pokazala kao apsolutno stabilna. Temperature su bile izuzetno niske i rashladno rešenje koje nudi Gigabyte je drastično prevazilazi referentni model. Tokom testiranja, nismo imali prilike da vidimo temperature više od 58 stepeni celzijusa, a podsećamo vas, vrućine su ovih dana gotovo poput letnjih. Kartica je izuzetno tiha i nećete je čuti ni tokom dugih sesija igranja, pa čak i ukoliko odlučite da još malo podignete taktove. Zaista smo zadovoljni kako je Gigabyte odradio posao odlučivši se na nereferentno hlađenje i dizajn.

       

      Gigabyte GTX560 1GB OC

      Drugi model koji nam se našao na testu je potpisan od istog proizvođača, a predstavlja grafičku karticu konceptualno sličnu prethodno opisanoj. Pun naziv ovog Gigabyte-a je GV-N56GOC-1GI, a iz naziva je lako zaključiti da je ovo još jedna fabrički overklokovana kartica sa 1GB memorije i da se radi o GeForce-u GTX560. Kako nam je Gigabyte poslao ovu karticu u „bulk“ pakovanju, osim kesice ništa nismo dobili, pa ćemo priču o pakovanju preskočiti, mada uvek možete posetiti zvanični sajt i konsultovati se šta ćete dobiti u propratnom paketu.

      Ova grafička kartica pripada premium seriji sa nazivom Windforce koja se razlikuje svojim kvalitetom od ostalih modela iz ponude ovog brenda. Karticom dominira veliko hlađenje koje se prostire celom dužinom štampane ploče i moramo priznati da deluje veoma impresivno. Dva ventilatora prečnika 10cm pokrivaju gotovo celu karticu. Nakon skidanja plastičnog poklopca, jasno se vidi da je tip ovog hlađenja „WindForce 2X Anti-turbulence-Parallel inclined”, što je najjednostavniji tip WindForce hlađenja i namenjen je manjim potrošačima, dok su “Mirror Inclined” i “3D-Inclined” koji je rezervisan za čipove koje karakteriše veće zagrevanje (Cayman, GF100/110) i njihova baza je takozvani “VapourChamber”. 

      Rashladni profil je izrađen od aluminijuma, a karakterišu ga gusto raspoređena rebra koje “prožima” četiri bakarna heatpipe-a debljine 7mm. Baza je aluminijumska, ali krajevi “toplotnih cevi” prolaze kroz nju, pa nas nije iznenadilo  to što heatpipe-ovi direktno naležu na GPU što je dodatno povećalo efikasnost kulera. Ispod kulera otkrivamo i pasivno hlađenu naponsku jedinicu koja deluje vrlo kvalitetno iako ne previše kompleksno.

       

      GPU nosi oznaku GF114 i predstavlja čip kome je jedna SM jedinica zatvorena, te stoga umesto maksimalnih 384 Stream procesora, poseduje 336 koliko ima i GTX460 koji je njegov prethodnik. Broj ROP i teksturnih jedinica je 32 i 56, respektivno. Ukoliko vam se čini da su ovo identične specifikacije kao kod GF104 čipa, to je zato što i jesu. Jedine izmene koje je su izvedene kod GF114 su na nivou tranzistora, pa je ovaj čip blago “ispoliran” čime mu je smanjena potrošnja energije i povećan overklok potencijal, ali ne u nekoj većoj meri i u oba slučaja je napredak ne veći od 10ak procenata. Podrške ovog čipa su iste kao i kod prethodnika, se nećemo baviti time ponovo.

       

      Oko GPU-a je raspoređeno osam memorijskih čipova GDDR5 tipa koji na sebi nose potpis kompanije Hynix i oni formiraju 256bitnu memorijsu magistralu. Ovi čipovi poseduju po 128MB, što sugeriše da je ukupna memorija GTX560 modela 1GB. Razlog za to što isti nisu pasivno hlađeni je to što veliki ventilatori prilično efikasno odnose toplotu sa njih, jer pokrivaju kompletnu površinu grafičke karte. Kada su konektori u pitanju, pre svega treba napomenuti da ovaj model zahteva dva 6pin molex konektora da biste ga pustili u rad. Za uparivanje sa drugom karticom zadužen je jedan SLI konektor koji se nalazi na gornjoj ivici štampane ploče. Video izlazi su karakteristični za NVIDIA modele i kao i kod prethodno pisanog GTX 550 Ti, prisutna su dva DVI konektora i miniHDMI koji je kod ove kartice pozlaćen.

       

      Kako je u pitanju fabrički overklokovan model i to iz WindForce serije, poučeni iskustvom sa ranije opisanim GTX-om 550 Ti, očekivali smo prilično visoke taktove. Interesano, ali to nije bio slučaj, jer je GPU podešen na “skromnih” 830MHz, što je takt koji jedva zavređuje “OC” u nazivu. Isto važi i za memoriju koja radi na efektivnih 4GHz. Sa ovako niskim taktovima i fantastičnim hlađenjem, temperature koje ova kartica dostiže spadaju u kategoriju “mlakog”, jer je temperatura bila u svakom trenutku zadržana ispod 50 stepeni i više puta smo se zapitali da li je termalna sonda ispravna, ali je i taktilna metoda govorila u prilog niske temperature.

       

       

      Overklokovanje je bio segment u koji smo polagali puno nade s obzirom na odličan kuler i veoma niske temperature. Ovo je disciplina u kojoj je Gigabyte briljirao. Grafički čip smo “popeli” na 975MHz što je uslovilo rad Stream procesora na 1950MHz i to je vrednost koja je dobijena bez bilo kakve promene napona, što je fantastičan uspeh. Ovo je takt koji je bio apsolutno stabilan tokom testiranja sa FurMark aplikacijom, ali i tokom duže sesije igranja. Memorija nije ostala nedorečena takođe, time što se pokazala da je raspoložena za prilično visoku frekvenciju od 4,5GHz, čime je “bandwidith” dodatno povećan za nešto više od 10 procenata.

       

       

       

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,4GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.20 BETA

      Zahvaljujemo se kompaniji ASUS na ustupljenoj matičnoj ploči za potrebe testiranja hardvera.

       

      Zaključak

      Nakon pregleda tabela sa rezultatima neke stvari su vrlo očigledne. NVIDIA proizvodi zaostaju za svojim konkurentima, ali nije rat performansi taj gde NVIDIA ima glavne probleme. Bitka na polju cena je ta koja GeForce modelima pravi problem u ovoj kategoriji. Jednostavno, kada pogledate situaciju, ne postoji mnogo opravdanja za visoke cene GeForce GTX550 Ti i GTX 560 modela. Proizvođači se očigledno trude da izvuku maksimum iz GTX550 Ti, podižući taktove veoma visoko čime bi mu dodali još koji frejm u igri ili poen u sintetičkom testu, ali to nije dovoljno.

      NVIDIA mora da shvati kako je GTX550 Ti modelu u cenovnom rangu od oko 100e i da on nema mnogo šanse da uspe u kategoriji od 120-135e, jer se tu nalaze drastično jači modeli kao što je GTX460 ili Radeon HD6790, a da ne pominjemo povremene osvajače ovih kategorija kao što je Radeon HD5850 (MSI TwinFrozr II ili Sapphire Extreme) koji doduše dođu i prođu kroz ponudu prodavaca, jer se brzo rasprodaju.

      Isto važi i za jači GeForce GTX560 koji je Gigabyte odradio besprekorno, a čak je i jedan od jeftinijih modela koji se nalaze na domaćem tržištu. Međutim, ovo nije dovoljno, jer se pored GeForce GTX460 kartice, svaki GTX560 koji je 20 ili više evra skuplji, čini preplaćenim zbog toga što se prostim overklokom ove kartice približavaju po performansama na svega nekoliko procenata, što novi model pomalo obesmišljava. Verujemo da je i NVIDIA svesna toga, ali da nemaju motiva da spuste cenu GTX560-ice, dok se njegov prethodnik ne rasproda u većoj meri, čime bi se lageri GF104 bazirane kartice osetno smanjili, nakon čega će verovatno vrlo brzo pasti i cega GeForce GTX560 kartice. Ipak, imamo osećaj da je konkurencija već pritisnula NVIDIA-u i da bi reakcija trebala da se desi, bez obzira što bi im to pomalo poremetilo planirani tok događaja.

      Ipak, GTX560 ima jak adut koji bi poprimio mnogo veći značaj kada bi mu cena bila nekih 20-ak evra niža za najjeftiniji model, a to je poveća overkloka margina. Iako je Radeon HD6870 na referentnim taktovima nešto brži, on već radi na jako visokim frekvencijama koje mu ne omogućavaju veliki prostor za povećanje taktova. Sa druge strane, potencijal koji ima GTX560 je veliki, ali jednostavno iz trenutnog ugla gejmera ne čini nikakvu razliku s obzirom im je cena slična, a čak i HD6870 koji smo mi koristili za poređenje  je jeftiniji od Gigabyte-a nekih 1500 dinara. Sve u svemu, mi ćemo pohvaliti Gigabyte koji nam je ponudio odličan GTX550 Ti, a ujedno i jedan od najboljih GTX560 modela koji se trenutno može naći na tržištu po veoma konkurentnoj ceni i za to ćemo im reći samo dve reči: Svaka čast!

      Grafičke karte na test ustupio Gigabyte.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test