Nebojša Todorović
Test: Gigabyte GeForce GTX 650 Ti WindForce 2X
Pakovanje u kome dolazi Gigabyte-ova karta je uobičajen za ovog proizvođača, koji je pristupio “copy/paste” sistemu pakovanja, tako da se razlike u odnosu na ostale modele mogu pronaći samo u oznakama i dimenzijama.
Sadržaj je prilično siromašan i podrazumeva par adaptera, disk sa drajverima i veoma kratku dokumentaciju. Dakle, još jedan model sa spartanskom opremom, pa se nadamo da čuvate adaptere i konvertore od ranijih grafičkih karti koje ste posedovali. Da budemo precizni, ovo ćete dobiti u pakovanju:
– Disk sa drajverima
– Uputstvo
– VGA to DVI konvertor
WindForce 2X je prepoznatljiv i dominira kartom svojim velikim ventilatorima. Ima ih dva, a prečnik im iznosi 100 milimetara i zaista je mala šansa da ćete još negde videti ovako velike ventilatore na karti ove cenovne kategorije. Kao i obično, veliki ventilatori sugerišu nizak stepen proizvedene buke, pa nas uvek raduju ovakvi rashladni sistemi.
Naravno, nije sve u aktivnom delu, jer rashladni profil mora biti dovoljno masivan i kvalitetan kako bi se toplota efikasno prenela sa površine GPU-a. WindForce 2X poseduje aluminijumsko telo sa gusto raspoređenim rebrima, kroz koje prolaze dva relativno tanka bakarna heatpipe-a koji završavaju u bazi kulera. U svakom slučaju, jasno je da će WindForce 2X biti daleko više nego dovoljan za potrebe nezahtevnog GK106 čipa. U prilog ovoj tvrdnji ide i činjenica da se ovaj kuler koristi i za snažnije modele kako od AMD-a, tako i NVIDIA-e.
Ova grafička karta deluje prilično veliko imajući u vidu da se radi o GeForce GTX 650 Ti, ali stvari postaju jasne kada se okrene njena poleđina. Naime, kuler je taj čije su dimenzije velike, dok je Gigabyte iskoristio veoma jednostavan minijaturni PCB koji se koristi i kod određenih referentnih modela. Njegova površina je drastično manja od one koju ima kuler i zaista je jasno da je Gigabyte napravio uštedu na ceni izrade i prostoru, što i ne čudi zbog veoma male zahtevnosti ove karte.
Ispod kulera se krije gore pomenuti GPU koji je izrađen u 28-nanometarskoj litografiji, a zasniva se na Kepler arhitekturi. Sa ukupno 5 SMX jedinica koje sadrže po 192 Stream procesora “punokrvni” GK106 poseduje 960 Stream procesora, ali se kao takav upotrebljava za GTX 660. U slučaju ove karte, jedna SMX jedinica je neispravna, što znači da GTX 650 Ti na raspolaganju poseduje 768 Stream procesora. Njega prati i 16 ROP i 64 teksturne jedinice što su prilično visoke vrednosti u odnosu na cenonvo slično pozicioniranu konkurenciju.
Oko GPU-a se našlo mesta za po četiri memorijska čipa sa obe strane PCB-a. Dakle, ova karta poseduje dvostrano nalemljenu memoriju, a to je učinjeno iz prostog razloga što je ima dvostruko više u odnosu na ostale GTX 650 Ti koje smo do sada testirali. Gigabyte je u svoj model ugradio ukupno 2GB GDDR5 memorije koju je potpisala kompanija Hynix, a s obzirom da se bazira na 128-bitnoj magistrali, ne možemo da vidimo benefit koji bi u praksi mogao da napravi razliku. Prosto, memorijki interfejs je “preuzak” da bi bilo koristi od velike količine RAM-a, pa verujemo da bi samo u najvišim rezolucijama prednost mogla biti primećena, ali u ovom slučaju bi frejmrejt bio toliko nizak da nijedan GTX 650 Ti ne bi mogao dati igrive rezultate.
Što se tiče naponske jedinice, Gigabyte je uradio solidan posao, jer je kvalitetnija od referentne, ali ipak manje složena od one koju imaju MSI i ASUS modeli. Filtriranje napona prema GK106 u svega dve faze možda deluje siromašno, ali je više nego dovoljno, barem što se nas tiče, s obzirom na zahtevnost ovog GPU-a. Takođe, Gigabyte je ugradio Ultra Durable komponente druge generacije čime je produžen vek trajanja i obezbeđen niži stepen zagrevanja.
U pogledu konekcija, ovaj model je solidno opremljen, jer poseduje ukupno četiri priključka. Prisutna su dva DVI-a, kao i po jedan HDMI i D-Sub izlaz što obezbeđuje odličan izbor korisnicima. Istina, smatramo da bi bilo bolje da je NVIDIA propisala jedan Display Port umesto vremešnog D-Suba, ali su očigledno želeli da GTX 650 Ti u ovom segmentu bude smešten među jeftinije grafičke karte.
Kada su frekvencije u pitanju, Gigabyte je morao da opravda “OC” deo oznake, pa je podigao frekvenciju GPU-a sa 928 na veoma visokih 1032MHz. Ubrzanje od 104MHz je itekako primetno i može se reći da je u ovom smislu overklok primetan. Isto se, nažalost, ne može reći za memoriju koja “kuca” na standardnih 5400MHz, ali ovo je česta praksa u poslednje vreme i zaista se prijatno iznenadimo kada kod neke karte to nije slučaj.
Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: ASUS GeForce GTX 660 DirectCU II Top
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: ForceWare 306.97
Rezultati – Crysis, Sniper Elite, Metro 2033
Rezultati – Sleeping Dogs, AvP, F1, Dirt Showdown
Utisci u radu i zaključak
U radu je sasvim jasno da su svi proizvođači koji samo prebacili svoje napredne kulere sa skupljih modela na GTX 650 Ti praktično obezbedili predimenzionisan rashladni sistem. Ista priča važi i za Gigabyte, jer se jasno vidi da sa maksimalnih 49 stepeni celzijusove skale, veliki WindForce 2X nema ni najmanjih problema da rashladi ovu fabrički overklokovanu kartu. Čak i sa minimalnim brojem obrtaja koji nije prelazio 1500 obrtaja u minuti, temperature su izuzetno niske, a čim prestanete da opterećujete kartu GPU se vraća na 32 stepena u rekordnom roku. Ovo je odlična vest za sve one koji cene nizak nivo buke, jer je kuler gotovo nečujan.
Dolazimo i do još jednog pitanja, a to je “Koliko vajde ima od dvostruko više memorije?”. Nažalost ne mnogo, jer kao što smo već pominjali uska memorijska magistrala u kombinaciji sa GPU-om koji nema previše snage, 1GB RAM-a nikada neće predstavljati usko grlo, tako da dodatnih 1GB neće biti od presudne važnosti kada se pravi razlika između igrivog i neigrivog. Uostalom, sve se veoma jednostavno može videti iz grafikona sa rezultatima koji su pokazali razlike na nivou akademske greške.
Iako razlika u ceni između klasičnih modela sa 1GB memorije na prvi pogled nije velika (oko 25 evra), ona je zapravo mnogo veća zbog činjenice da govorimo o budžetskim modelima gde je 25 evra petina ukupne cene. Tih 20 procenata razlike u ceni nikako vam neće doneti analogno veliku razliku u performansama i na tome ćemo i bazirati zaključak da preporuka ide jeftinijim modelima sa manje memorije. Što se tiče Gigabyte-a, može se reći da je kompanija bila definitivno na visini zadatka i kvalitet njihovog proizvoda je za svaku pohvalu. Dopada nam se odluka da samo prenesu rashladni sistem sa GTX 660 bez bitnijih modifikacija, tako da je rezultat tiha i hladna grafička karta.
Ukoliko se cene spuste na isti nivo sa verzijom sa manje memorije, slobodno se odlučite na ovu varijantu zbog pravila “od viška glava ne boli”. U suprotnom, Gigabyte ima u ponudi i verziju sa dvostruko manje memorije koja će očigledno imati iste performanse, pa u skladu sa tim napravite uštedu, jer zbog nje nećete morati da napravite baš nikakav kompromis.
Prednosti:
– Fabrički OC
– Tih i efikasan kuler
– 100mm ventilatori
Nedostaci:
– Dodatnih 1GB memorije ne donosi pomena vredno ubrzanje
Cena: oko 17.500 DIN
Grafičku karticu na test ustupio Gigabyte.