Gigabyte GeForce GTX 680 WindForce 3X

Gigabyte GeForce GTX 680 WindForce 3X

Gigabyte je poznat po svom WindForce hlađenju, toliko da su njihove grafičke karte upravo po njemu postale prepoznatljive. WindForce 3X je rezervisan za najsnažnije modele, što je i logično, jer se radi o najnaprednijoj verziji ovih kulera. Može se reći da je WindForce 3X već neko vreme prisutan, jer smo ga po prvi put videli još na Radeon HD 5800 i GTX 400 grafičkim kartama. Naravno, vreme je bilo da se konačno izvrše neka unap

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Gigabyte GeForce GTX 680 WindForce 3X

      Pakovanje je karakteristično za Gigabyte-ove grafičke karte, a u pogledu dimenzija je nešto veća od onih u koje su upakovanji GTX 660 i GTX 660 Ti. Već tu je proizvođač naglasio unapređenja kuleru time što je navedena buka od svega 28.3 dB pri opterećenju u Furmarku. Zanimljivo je primetiti da se radi o modelu sa 4GB RAM-a koji nije standardna veličina kada je GTX 680 u pitanju.
       


       

      Sadržaj kutije je izuzetno skroman i zaista ništa osim čistog minimuma nije isporučeno. Kada malo bolje razmislimo spisak dodatne opreme je čak i ispod proseka, pogotovo kada imate u vidu da se radi o najjačem single-GPU modelu u ponudi NVIDIA-e. Jasno je da više nije praksa da se uz “elitne” modele isporučuje gomila dodataka, ali imamo utisak da proizvođači idu u drugu krajnost, jer ovim tempom kroz par godina uz GeForce GTX 990 nećete dobiti ništa osim antistatičke kesice.
       

       

      Bilo kako bilo, uz kartu smo dobili sledeće dodatke:

      – Dokumentaciju
      – Disk sa drajverima
      – Dva adaptera (6pin to 4pin molex)
       


       

      Karta već na prvi pogled ostavlja utisak masivnosti i kvaliteta. WindForce 3X kuler je dominantan i prekriva kompletan PCB od ivice do ivice. Tri ventilatora prečnika 80mm obećavaju veliki protok vazduha i niske temperature, ali još bitnije, nizak stepen buke. Ventilatori su montirani na veoma tanku plastičnu konstrukciju koja je karakteristična za sve WindForce kulere. Ovo je prva stvar koju bismo želeli da Gigabyte promeni, jer smo do sada par puta iskusili da je ova plastika sklona vibraciji. Konkretno kod ovog modela to, na svu sreću, nije bio problem.
       

       

      Pojedinci su verovatno primetili da je izgled karte praktično identičan ranijim verzijama, tako da se postavlja pitanje šta je zapravo novo. Naime, Gigabyte je sledio politiku “više je bolje” i nije se upuštao u bilo kakve izmene na samom dizajnu, već je povećao dimenzije rashladnog profila tako da karta sada zauzima dva susedna slota, umesto “samo” jednog kako je to do sada bio slučaj. Ovim potezom se Gigabyte pridružio ASUS-u u troslotnim kulerima, a ovaj “klub” je ASUS osnovao sa DirectCU II hlađenjem za high-end modele. Povećanjem visine profila, površina sa koje se disipira toplota je uvećana za 70 procenata, kako Gigabyte navodi. 
       


       

      Činjenica da je navedeno da WindForce 3X predstavlja termalni dizajn koji može da se izbori sa TDP-om od 450W govori da ćemo ovaj kuler sretati u velikom broju narednih modela, kao da će biti prisutan tokom narednih generacija.
       

      Od nekoliko rešenja koji izdvajaju ovaj kuler, treba pomenuti jezgro sa trouglastim profilom, koje smanjuje turbulenciju stvorenu od strane ventilatora čime je povećan stepen iskorišćenosti vazdušne struje. Gigabyte je kod WindForce 3X kulera umesto klasične baze upotrebio “presovane” heatpipe-ove koji kao kod DirectCU hlađenja skraćuju put koji toplota treba da pređe. Heatpipe-ovi koji su iskorišćeni imaju debljinu od osam milimetara što je za pohvalu, a smatramo da ne bi bilo loše da su niklovani kao što to mnogi proizvođači rade.
       

       

       

      Gigabyte GeForce GTX 680 WindForce 3X – nastavak
       

      Kuler ne naleže samo na GPU, već putem termalne trake ostvaruje kontakt i sa memorijskim čipovima, što je odlična vest, s obzirom da ASUS preskoči ovaj detalj u velikom broju slučajeva na šta imamo zamerku. Gigabyte je ovaj deo posla odradio odlično, osim što se GPU i memorija hlade preko WindForce 3X kulera, naponska jedinica ima sopstveni pasivni hladnjak.
       

       

      Kada smo već kod naponske jedinice, iako možda nije najimpresivnije rešenje koje smo do sada videli, sa šestostepenim filtriranjem napona prema grafičkom procesoru, može se reći da je Gigabyte odradio solidan posao. Elementi su uobičajenog kvaliteta kada je ovaj proizvođač u pitanju i zaista nemamo specijalnih pohvala na ovom polju. Može se reći da je dizajn prilično sličan GTX 670 verziji uz nešto kompleksniju naponsku sekciju.
       


       

      Za potrebe napajanja našla su se dva molex priključka, od kojih je jedan šestopinski, a drugi osmopinski. Grafička karta je deklarisana na potrošnju od 195 W u referentnom dizajnu, tako da uz nešto veće taktove koje ima Gigabyte možemo očekivati koji vat preko. U skladu sa tim, ova dva konektora su više nego dovoljna i pored toga što bismo pretpostavili da će na ovakav model Gigabyte postaviti dva osmopinska priključka.
       

      1
       

      U pogledu video izlaza Gigabyte očigledno nije želeo da eksperimentiše. U skladu sa tim na prednjoj strani su smeštena dva DVI konektora i po jedan DisplayPort i HDMI punih dimenzija. Ovo je po našem mišljenju najbolje rešenje kada imate četiri video konektora na raspolaganju.
       


       

      Što se memorije tiče, već smo pomenuli da je proizvođač rešio da implementira čak četiri gigabajte memorije GDDR5 tipa. Da li je povećana količina memorije zaista potrebna ostaje da se proveri u velikim rezolucijama, mada imamo utisak da GTX 680 nema problem sa količinom memorije, već da je glavno usko grlo na magistrali od 256bita, koji čak ne može da kompenzuje ni visoka frekvencija na kojoj rade čipovi i da to rezultuje padom performansi u rezolucijama višim od 1920 x 1080.
       

      Kao što se može pretpostaviti na osnovu izgleda, ova karta je fabrički overklokovana. Sa 1006 MHz koliko iznosi propisana referentna vrednost od strane NVIDIA-e, Gigabyte je povećao takt na 1072MHz, a ova razlika se dodatno primećuje pri radu, jer “Boost” vrednost čak 1137MHz. Memorja nije dobila nikakvo ubrzanje i radi na efektivnih 6GHz koliko je NVIDIA i deklarisala kao nominalnu frekvenciju.

       

       

      Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB

      VGA:  Gigabyte GeForce GTX 680 WindForce 3X
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri:  ForceWare 306.23

       

      Rezultati – Crysis, Sniper Elite, Sleeping Dogs

       

       

      Rezultati – Metro 2033, AvP, F1, Dirt Showdown

      Utisci u radu i zaključak

      Gigabyte-vo glavni novitet kod WindForce-a su povećane dimenzije samog kulera, koji sada zauzima jedan slot više nego ranije. Ostatak konstrukcije, kao i sami ventilatori, je ostalo nepromenjeno. Da li je to dovoljno? Smatramo da jeste, jer kao što možete videti i pored povećanih taktova, zagrevanje karte je bilo na izuzetno niskom nivou. Moramo da primetimo jednu zanimljivu stvar, a to je temperatura koja je u maksimalnom scenariju došla tik ispod 60 stepeni celzijusove skale. Ovo je fantastičan rezultat i jasno se vidi da je ovaj kuler dovoljno dobar za narednih nekoliko generacija. Odlična vest je to što i pored niskih temperatura, kuler može da se pohvali fantastičnim akustičnim performansama.


       

      Što se overkloka tiče, kuler je poprilično obećavao, ali je praksa pokazala malo drugačije iskustvo. Naime, power limit je prilično ograničen i moguće ga je uvećati za svega deset procenata. Kako je karta overklokovana fabrički, rezultat je takav da GPU praktično nema smisla ubrzavati. U pokušaju da povećamo takt GPU-a, isti je odmah počinjao sa obaranjem taktova kako bi ostao u okvirim TDP-a. Memorija nas je pozitivno iznenadila i bez problema smo gotovo dostigli efektivnih 7200MHz što donosi memorijski protok od 137 GB/s.

      Dobitak na performansama, nažalost nije veliki, jer smo dobili efektivno ubrzanje u igrama od svega par procenata. Ipak, kako je Gigabyte-ov GeForce GTX 680 dosta brži od referentnog bez ikakve intervencije korisnika, smatramo da mnogima ovo neće predstavljati nikakav problem. A i zašto bi kada sve igre rade odlično pri maksimalnom nivou detalja?

      Gigabyte je napravio korak u dobrom smeru iako moramo priznati da bismo voleli da je još malo vizuelno osvežio svoj WindForce 3X kuler. Funkcionalni napredak je veliki i na tome moramo pohvaliti proizvođača, uz napomenu da bi mu fejslift dobro došao čisto osveženja radi. U pogledu performansi, GeForce GTX 680 se odlično nosi sa konkurentom iako je Radeon HD 7970 u prednosti. Pri velikoj rezoluciji, ukoliko izuzmemo sintetičke testove, u osam od deset testova je pobedu odneo Tahiti naspram Keplera, čak i ako u taj broj uključimo Unigine Heaven koji donekle predstavlja sintetički test.
       


       

      Naravno, NVIDIA na svojoj strani ima i PhysiX i pojedine popularne naslove koji su optimizovani za njihove karte, poput Borderlands 2, ali u ukupnom skoru je kod nas pomalo inferioran. Kao što smo i očekivali, dobitak od dvostruko većeg kapaciteta RAM-a nema nekih konkretnih benefita, čak ni u najvišim rezolucijama i verujemo da razlika nije veća od par procenata. Bez obzira na sve, Gigabyte je posao odradio fantastično i za one koji žele kvalitetan Kepler proizvod, ova karta dobija bezrezervnu preporuku.
       


       

      Prednosti:

      – Kvalitetan kuler
      – Unapređen u odnosu na “običan WindForce 3X”
      – Performanse

      Nedostaci:

      – Zauzima tri slota

      Cena (sa uračunatim PDV-om): 545 evra.

      Grafičku kartu na test ustupio Gigabyte.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test