Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce 3X

Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce 3X

GeForce GTX 760 je definitivno obeležio ovu nedelju. Veliki broj proizvođača je odmah predstavio svoju verziju, pa je ponuda od samog starta šarena. Odmah nakom MSI-a, do nas je stigao i model iz Gigabyte-a, a dobili smo WindForce 3X model sa OC sufiksom. Ovaj kuler smo već nekoliko puta imali prilike da isprobamo na različitm grafičkim kartama, a GTX 760 je najmanje zahtevan od svih, pa nije bilo dileme da li će ova kombinacija biti uspešna

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      GeForce GTX 760 – Uvod
      Pre nego što krenemo sa konkretnim modelom sa testa, moramo da znamo šta se podrazumeva pod GTX 760 modelom. Ideja NVIDIA-e je da sa ovom kartom zameni GTX 660, a da u isto vreme napadne segment u kome dominiraju Radeon HD 7950 i HD 7950 ” with Boost”. Sa druge strane, kako će GTX 670 biti zamenjen GTX-om 770, bilo je potrebno predstaviti proizvod koji će davati slične rezultate, s tim da ovog puta završi u nižem cenovnom rangu.
       
       
      Dakle, izbor je pao na dobro poznat grafički procesor kodnog imena GK104. Ovaj svestrani GPU smo do sada videli u GTX 690, GTX 680 i GTX 670 modelima iz stare generacije, odnsono u GTX-u 770 koji pripada novoj. Ovo nije ništa van očekivanog, s tim da je većina pretpostavljala da će se raditi o čistom preimenovanju GeForce GTX-a 670 uz nešto veću frekvenciju. Ipak, NVIDIA nije imala takav plan….  
       
      Naime, umesto pukog preimenovanja, dobili smo novo izdanje GK104 čipa koji je dodatno oslabljen u odnosu na onaj koji se koristi za GTX 760. Podsetimo se, punokrvni GK104 je GPU koji raspolaže sa ukupno 8 SMX jedinica sa po 192 Stream procesora. Dakle, kada je čip potpuno ispravan karakteriše ga 1536 SP-a. Ipak, za potrebe ove karte zatvorena su mu dva SMX-a i time je sveden na 1152 SP-a što je manje u odnosu na 1344 koliko ih poseduje GTX 670. Ovo za sobom povlači i 16 teksturnih jedinica manje, pa nova revizija GK104 ima 96 TMU-a. Dobra vest je to da se memorijski podsistem nije menjao, pa GTX 760 karakteriše memorijski interfejs širine 256 bita, kao i upotreba GDDR5 memorijskih čipova ukupnog kapaciteta 2 GB. Na kraju, to znači da je i broj ROP-a ostao nepromenjen, jer je direktno vezan za broj memorijskih kontrolera. Elem, čip i dalje raspolaže sa 32 ROP jedinice, što će biti bitno kod testova sa velikim piksel “fillrateom”.  
       
      Ovakva organizacija nove “postave”, uz izbacivanje GTX-a 670 iz proizvodnje ostavlja prostor između GTX-a 770 i 760. Ipak, verujemo da je ovo NVIDIA izvela planski i da će nakon pražnjenja lagera sa GTX 670-icama jednostavno uvesti GTX 760 Ti i time popuniti prostor između. GTX 760 Ti će biti ono što se u startu pretpostavljalo, a to je GTX 670 sa povećanim frekvencijama i GPU Boost 2.0 tehnologijom. Uostalom, ukoliko se to zaista i desi, NVIDIA bi mogla da ima veliki uspeh, jer je GTX 670 uvek bio svega par koraka iza GTX-a 680 što je dostizao vrlo jednostavno zbog visoke overklokabilnosti. Naravno, nagađamo kada je ovakav razvoj priče u pitanju, ali sudeći po dosadašnjim potezima kompanije, ovakva pretpostavka definitivno ima smisla. Uostalom, prosto nam je neverovatno da do zime nećemo videti nijedan novi GeForce.  
       
      Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce 3X (Cena: oko 250 EUR)  
      Za razliku od MSI-evog modela iz Gaming serije, Gigabyte nam je dostavio kartu koja nije stigla u klasičnom “retail” pakovanju. Naime, dobili smo brendiranu unutrašnju kutiju u kojoj se osim same grafičke karte ne nalazi ništa. Imajući u vidu trendove, ne verujemo da smo išta propustili, jer se uz modele ove kategorije ionako dobijaju samo konvertori i osnovna oprema.  


       
      Prvo što ćete ugledati na Gigabyte-ovom GTX-u 760 jeste ogromni WindForce 3X kuler. Ovaj rashladni sistem videli smo na nebrojeno mnogo njihovih proizvoda, a i za GTX 700 seriju koristi se u neizmenjenom obliku. Njegova glavna karakteristika jeste upotreba tri ventilatora prečnika 80 milimetara koji odnose toplotu sa masivnog rashladnog profila koji se nalazi ispod tankog plastičnog oklopa. U pogledu atraktivnosti ovaj kuler je izgledao vrlo zanimljivo kada se pojavio, ali kao i ASUS-ovom DirectCU II sistemu, potrebna mu je promena. ASUS je to shvatio i već za koji dan ćete moći da čitate o modelu kod koga je isti redizajniran, a pretpostavljamo da će dolazak do ovog zaključka uskoro pogoditi i kompaniju Gigabyte.

      Ideja iza WindForce 3X hlađenja je da se pored povećanog protoka vazduha koji stvaraju tri velika ventilatora, obezbedi i što manje turbulencija. Na ovaj način se smanjuje količina proizvedene buke, a u isto vreme se dobija na efikasnosti kulera. U praksi ovo rešenje se pokazalo jako dobro i WindForce kuleri su jedni od efikasnijih u klasi, a uz to ih najčešće možemo opisati kao vrlo tihe.

       
      U slučaju ovog modela, hladnjak je napravljen tako da praktično ima dve odvojene celine. One se sastoje od dva bloka sastavljena od aluminijumskih rebara, a spojeni su pomoću tri dugačka heatpipe-a koji se protežu celom dužinom kulera, odnosno grafičke karte. Heatpipe-ovi ujedno ostvaruju i direktan kontakt sa površinom grafičkog procesora tako što su presovani u predelu baze.  

       
       
       Heatpipe-ovi tradicionalno za Gigabyte nisu presvučeni niklom, već su kompletno bakarni. Ovo možda nije estetski jednako lepo rešenje, ali je jeftinije za proizvodnju. Sa druge strane heatpipe-ovi imaju poprilično veliki poprečni presek, što obično znači i da efikasnije prenose toplotu po delovima profila koji su udaljeni od izvora toplote (GPU-a i memorijski čipovi). Dopada nam se to što je Gigabyte upotrebio poseban mali pasivni hladnjak za elemente naponske jedinice.
       
      Pozadina karte otkriva da je Gigabyte iskoristi identičnu štampanu ploču kao i za GTX 670 WindForce 3X. Osim identičnog layouta, poseban indikator za ovu tvrdnju je i vodoravno postavljena naponska jedinica koja broj pet faza filtracije napona. Njegova dužina je poveća i ovo će biti najverovatnije jedan od najdužih GeForce GTX 760 modela na tržištu. MSI-ev model je primetno kraći, a koliko smo saznali ASUS je upotrebio sopstveni dizajn štampane ploče kako bi dodatno skratio kartu. Ipak, nama se Gigabyte-ov model dopada ovakav kakav je, jer odaje utisak prave high-end grafičke karte.  
       
      Uostalom, upotreba kratkog PCB-a bi rezultovala pomalo smešnom grafičkom kartom koja ima predugačak kuler. Ovako, sve je skladno i nema delova koji nepotrebno vire ili su duži jedan od drugog. Pritom, na ovaj način ventilatori hlade posredno i ostale elemente na štampanoj ploči od početka do kraja.  
       
      Kao i kod prethodno testiranog GTX-a 760, TriWay-SLI je podržan što sugerišu dva SLI konektora na ivici štampane ploče.  

      Gigabyte nije menjao ni raspored i izbor video izlaza u odnosu na ono što je propisala NVIDIA. Korisniku su na raspolaganju dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort. Svi konektori su u svom punom izdanju i bez prefiksa “mini”, “mikro” i sl. Stoga, nema potrebe za dodatnim adapterima i konvertorima, što smatramo prednošću.  

       
      Za napajanje su potrebna dva molex konektora od kojih je jedan osmopinski, a drugi šetopinski. Ponovo dolazimo do situacije gde srednja klasa grafičkih karti ima potrošnju od 150 i više vati, a GTX 760 je štedljiviji od konkurenta (Radeon HD 7950) kome je potrebno čak 200 W. Ipak, to ne menja činjenicu da GTX 760 ima TDP od 170 W, što ga čini manje efikasnim od GTX-a 670, koji uz jednaku zahtevnost ima jedan SMX više.  
       
      Za razliku od MSI Gaming modela, Gigabyte je “OC” sufiks shvatio ozbiljnije i zbog toga je ubrzao GPU sa referentnih 980 na čak 1085 MHz. Memorija nije dobila ubrzanje i radi na propisanih 1502, odnosno efektivnih 6000 MHz s obzirom na to da se radi o GDDR5 čipovima. Na ovaj način se dobijaju performanse koje su između pet i deset procenata bolje od onih koje bi pružio referentni model.  
      [modul]specifikacija=2736[/modul]
       
       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 770 Lightning, MSI Radeon HD 7950 TwinFrozr III OC, ASUS GeForce GTX 670 Mini, VTX Radeon HD 7970 X-Edition, MSI GeForce GTX 760 Gaming Series, Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce 3X Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 320.39 Beta, Catalyst 13.6 Beta
      [modul]test=191[/modul]
        [modul]test=192[/modul]
       
       
       
       
       
       [modul]test=193[/modul][modul]test=194[/modul]S obzirom na to da WindForce 3X kuler jako dobro poznajemo i da smo ga viđali na raznim modelima, znali smo šta možemo da očekujemo. Nismo iznenađeni sjajnim ponašanjem u radu, koje se pokazalo kao veoma tiho i kultivisano. Ipak, moramo priznati da imamo utisak kako je Gigabyte-ovo hlađenje za nijansu ili dve bučnije od MSI-evog TwinFrozr IV na istoj grafičkoj karti.
       
       
      To govori i dijagram sa brojem obrtaja, jer ventilatori kod Gigabyta pri opterećenju na oko 1800 obrtaja u minuti u kontinuitetu, a pritom imaju manji prečnik i prave veću buku sami po sebu. Sa druge strane, TwinFrozr IV je radio na oko 1300 o/min, uz veći prečnik ventilatora. Gigabyte ima nekoliko “opravdanja” za to. Pre svega, radi na nešto većem taktu, pa otud i veće oslobađanje toplote, a čak i pored toga kuler održava temperaturu na nižem nivou. Dok MSI dopušta da GPU dostigne i preko 70 stepeni Celzijusove skale, WindForce 3X ga je održavao do maksimalnih 66. Dakle, sam profil automatske kontrole brzine ventilatora je agresivniji i otud naše iskustvo da je kuler bučniji. Ukoliko želite tiši rad, uvek možete sami prilagoditi kuler, jer za to zaista ima prostora. Prosto rečeno, kuler nije bučniji zato što se “muči” da ohladi GPU, već ima niže zadat prag tolerancije.  
       
      Da je kuler kompetentniji i agresivniji govore i bolje overklok mogućnosti. Bez ikakvih poteškoća smo dostigli vrlo visokih 1195 MHz za nominalnu frekvenciju GPU-a, što je Boost takt pomerilo na čitavih 1260 MHz. Memorija je takođe ostavila dosta prostora, jer se bez mnogo opiranja “protegnula” do efektivnih 7368 MHz. Na ovaj način smo povećali memorijski protok u primetnoj meri, pa je sa manje od 200 GB/s skočio na 235.8. To sve rezultuje da je Gigabyte-ov model izuzetan u domenu OC-a.  

       
      Na ovaj način dobijeno ubrzanje je očigledno. Možete računati na skok između 10 i 20 procenata, što svakako može značiti razliku između igrivog i neigrivog, posebno kada govorimo o gornjoj krajnosti pomenutog raspona. Dopada nam se što je GeForce GTX 760 ovako overklokabilan, bez obzira na verziju, jer pričamo o kategoriji gde se ovakva sposobnost itekako ceni.  
       
      GeForce GTX 760 je odlična karta, kao što smo već rekli, a posebno je interesantno koliko se bolje ponaša od veoma sličnog GTX-a 660 Ti koji je imao “puniji” GK104 čip, ali jedan memorijski kontroler manje. Zbog toga, GTX 660 Ti je raspolagao sa manjim memoriskim protokom, ali još bitnije, sa 8 ROP jedinica manje. Tu je nastajalo usko grlo, pa i pored većeg broja Stream procesora, performanse su lošije. Nažalost, to ne možete videti u dijagramima sa rezultatima, jer ovu tvrdnju baziramo na rezultatima koje smo dobili kada smo poslednji put testirali GTX 660 Ti, a od tada je baza testova drastično promenjena, a ni drajveri nisu posebno sveži. Čim dođemo u posed nekog primerka, uvrstićemo i njegove rezultate u aktuelnim uslovima.
       
      Gigabyte je sa WindForce 3X modelom odradio sjajan posao. Veliki i masivni kuler u kombinaciji sa grafičkom kartom koja poseduje dobar hardverski potencijal čini da korisnik ima osećaj da je ušao u ligu “high-end” modela. Uostalom, imajući u vidu jako dobre performanse ova karta nije samo izgledom pripadnik više klase, već ima dovoljno dobre performase da to opravda. Na kraju, tu je i odličan overklok potencijal kojim se još više približavate GTX 770, GTX 680 i GTX 670 modelima po ceni koja je apsolutni hit.  
       
       
       
       
      Prednosti: – Odličan OC potencijal – Niske temperature  
      Nedostaci: – Nešto bučnija od MSI modela Grafičku kartu na test ustupila kancelarija Gigabyte-a.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test