Nebojša Todorović
Gigabyte GeForce GTX 580 Super OverClock
Kartica nam nije stigla u retail pakovanju, već smo je dobili upakovanu u klasičnu „novinarsku“ DHL kutiju bez propratne opreme. U skladu sa tim ćemo i preskočiti priču o propratnom sadržaju retail pakovanja, a detalje možete videti na zvaničnoj stranici Gigabyte-a. Grafička kartica je prilično velikih dimenzija i u konkurenciji je sa ASUS-ovim Matrix modelom koji smo testirali pre manje od mesec dana.
Kuler kao oznaka posebnosti
Prvo što ćete ugledati su tri ventilatora, klasičnog dizajna, prečnika 80mm koji formiraju WindForce 3X 3D-inclined rashladni sistem rezervisan za njihove najbolje modele. Oko njih je postavljen aluminijumski oklop crne boje koji pokriva površinu većeg dela kartice, ali je ne zatvara.
Ostatak rashladnog sistema je veoma dobro odrađen. Gigabyte se odlučio da upotrebi većinu savremenih rešenja kada je kuler u pitanju. Osnovu čini bakarni „vapour chamber“ velike površine (140x86mm) što omogućava veliki stepen efikasnosti prilikom prenosa toplote sa GPU na ostatak rashladnog profila. Za još bolji raspoređivanje toplote celom površinom kulera tu su i dva heatpipe-a prečnika 8mm, izrađenih od bakra.
Glavni deo, sasvim očekivano, čine gusta alumijumska rebra. Kako je ovaj kuler jako veliki, čvrstina je nešto što se lako naruši. Gigabyte-ovo rešenje je prosto dodavanje aluminijumskog okvira koja od celog kulera čini jednu celinu koja nije podložna nikakvom uvijanju i pored poveće mase. Dopada nam se to što ni ostali elementi, osim GPU-a, nisu ostavljeni sami sebi, već je postavljena aluminijumska pločica preko memorijskih čipova, a isto važi i za naponsku sekciju koja je pasivno hlađena.
Kartica
Ispod kulera nailazimo na GF110 grafički čip iz NVIDIA-e koji je ujedno i najsnažniji GPU koji ova američka kompanija može da ponudi. Svakako, radi se o DirectX 11 grafičkom procesoru sa podrškama za sve aktuelne tehnologije kao što je ShaderModel 5.0, OpenGL 4.1 i razne vidove video akceleracije. Ovaj GPU poseduje 512 Stream procesora, a kako je u pitanju potpuno funkcionalan čip, karakteriše ga i veliki broj ROP i teksturnih jedinica, 48 i 64 respektivno.
Okružuje ga dvanaest memorijskih čipova GDDR5 tipa koje je potpisao Hynix. Oni formiraju 384bitnu magistralu, a ukupan kapacitet je 1536MB što je uobičajeno za GeForce GTX580 modele, iako se mogu naći i verzije sa 3GB, što ne smatramo optimumom. Njihov deklarisani maksimalni takt iznosi 1250MHz, odnosno efektivnih 5GHz. Naponska sekcija ove kartice je odlično izrađena, ali moramo priznati da nas nakon ASUS-ovog Matrix modela malo šta može oduševiti, iako je Gigabyte odradio svojski posao na svom SOC modelu. Koristi se digitalna naponska jedinica, izvedena u 14 faza uz čipove za regulaciju napona na grafičkom procesoru, što je od ovakvog modela bilo sasvim očekivano.
Sa zadnje strane se nalazi i pet NEC Proadilizer-a koji imaju namenu da „apsorbuju“ elektronski šum uz mogućnost da rade sa šumom na mnogo većoj frekvenciji u odnosu na klasične kondenzatore koji se koriste u ove svrhe. NEC ih naziva „film capacitors“ zbog specifičnog dizajna, a Proadilizer naziv proističe iz tri reči – Prompt Broadband Stabilizer. Treba primetiti i još jedan zanimljiv detalj, a radi se o tasteru „Xtreme“ koji je osvetljen, a nalazi se na pomalo nepristupačnom mestu. On služi kao dualBios prekidač i menja aktivan BIOS od kojih je jedan klasičan, a drugi eliminiše „Cold Bug“ prilikom overkloka pod ekstremno niskim temperaturama (LN2). Većina neće imati neke koristi od ove mogućnosti, ali će onaj mali broj znati da ceni njenu funkciju.
Kada su konekcije u pitanju, pored PCI-Express konektora putem kog kartica komunicira sa ostatkom sistema, prisutna su i dva molex konektora od kojih je jedan 8pin, a drugi 6pin. Treba pomenuti i dva SLI konektora koji omogućavaju TriWay-SLI koji se nalaze na gornjoj ivici štampane ploče. Za izlaze je zadužena uobičajena konfiguracija od dva DVI konektora i jednog miniHDMI porta koji je ujedno i pozlaćen.
Akustika, temperature, overklok
Kao što smo s početka pomenuli, ova kartica poseduje rashladni sistem sa tri ventilatora. Moramo priznati da smo jako prijatno iznenađeni niskim nivoom buke čak i na višim obrtajima. Izuzetno dobro kontrolisan, čak i na 70 procenata od maksimuma, ventilatori se jedva mogu svrstati u kategoriju bučnog. Do sedamdeset procenata od maksimalnog broja obrtaja skloni smo da kažemo da nećete ni primetiti karticu. Na automatskim podešavanjima je prosto nečujna i tu nema mnogo diskusije. Takođe, dopada nam se to što su ovakvi akustični rezultati postignuti sa veoma elegantnim rešenjem. Kuler ne zauzima tri susedna slota i kartica je na suštinski vrlo tanka za jedan HighEnd model.
Temperature su takođe za svaku pohvalu, jer pri automatskom režimu, kartica nije prešla pošteno 70 stepeni celzijusa čak ni na ovim nesnosnim vrućinama. Ubrzavanje ventilatora na nekih 60 procenata od maksimuma dodatno obara temperature ne ugrožavajući korisnika neprijatnom akustikom. Prosto rečeno, kuler je odličan u svakom smislu, bez potrebe za bilo kakvom dodatno kvalifikacijom ove tvrdnje.
Kada su taktovi u pitanju, Gigabyte je svom modelu definitivno rešio da opravda sufiks Super OverClock postavljanjem frekvencija za GPU na visokih 855MHz, što je „finih“ 83MHz preko referentne vrednosti i 166MHz kada govorimo o shader jedinicama. Memorija nije doživela veće ubrzanje, već je sa efektivnih 4GHz, bukvalno samo „pomerena“ na 4,1GHz očigledno da se opravda sufiks SOC.
Prilikom overkloka smo postigli veoma dobre rezultate stajući na 930MHz kada je grafički procesor u pitanju, što ujedno implicira rad stream procesora na 1860MHz i to je dodatnih 75MHz odnosno 150MHz ubrzanja. Memorija je bila veoma raspoložena iako je fabrički takt jako malo povećan. Čak 1200MHz je najviše što smo imali prilike da vidimo na GTX580 modelu, a to ujedno čini i efektivnih 4,8GHz i moramo priznati da je u tom smislu rezultat impresivan. Nažalost, od overkloka memorije su mali benefiti kada je GTX580 u pitanju iz prostog razloga što je magistrala 384bitna i daje jako veliki protok čak i na default vrednostima.
Test konfiguracija
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.33 WHQL
Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči ustupljenoj za potrebe testiranja.
Svi testovi su rađeni u rezoluciji 1920×1080 sa 4xAA i 16xAF.
Zaključak
Moramo priznati da nam se Gigabyte GTX580 SOC jako dopada kao kartica namenjena naprednim korisnicima, kao i onima koji žele apsolutnu tišinu od svoje grafičke kartice, ali komponenti uopšte. Kuler je odlično izveden kako u smislu akustičnih, tako i temperaturnih performasi. Jako dobro se nosi sa prilično snažnim GF110 i na ovim letnjim vrućinama, tako da verujemo da bi u regularnim okolnostima rezultati bili još bolji. Sve u svemu, kartica za svaku preporuku, ali će glavnu reč na kraju ove priče imati cena. Prosto, veliki broj kvalitetnih “custom” GTX580 postoji na tržištu, tako da je cena vrlo bitan faktor u celoj priči. Bilo kako bilo, ova kartica je definitivno za preporuku i kući odnosi Highly Recommended nagradu.
Grafičku kartu na test ustupio Gigabyte.