Dušan Kovačević
Pomeranja na koja je kompanija NVIDIA bila primorana nakon kašnjenja najjačeg proizvoda generacije, GF100, dovela su do činjenice da je čip GF106 namenjen klasičnom mejnstrimu i kartama u cenovnom rangu do 150 evra predstavljen tek početkom jeseni, pa su prve karte iz GeForce GTS450 serije kupcima bile dostupne gotovo 11 meseci nakon direktne konkurencije. To ih je stavilo u prilično nepovoljan položaj, kako na retail, tako i na OEM tržištu, budući da je Juniper u međuvremenu postao veoma popularan među kupcima, pre svega zbog niske potrošnje i sasvim solidnih performansi za manje zahtevne igrače.Ipak, i pored te činjenice, svi AIB partneri su neposredno po predstavljanju GF106 čipa ponudili i grafičke karte zasnovane na njemu, a mnogi od njih su odmah predstavili i fabrički overklokovane verzije. Jedna od tih kompanija je i tajvanski Gigabyte, koji je na svojoj GeForce GTX 450 1GB OC karti primenio neka rešenja koja koristi na modelima viših klasa.
Karakteristično za ovu kompaniju, upotrebljena je štampana ploča plave boje, i nešto većih dimenzija u odnosu na referentni dizajn. Kvalitet izrade je na najvišem mogućem nivou, budući da su korišćene elektronske komponente najvišeg kvaliteta, ali je najinteresantnija stvar odluka da se na ovu kartu ugradi Windforce kuler sa dve bakarne cevi za odvođenje toplote koji ova kompanija koristi i na svojim jačim modelima – GeForce GTX 460 1GB OC ili Radeon HD6850 1GB. Sa čipom koji troši i zagreva se manje to može da znači samo jednu stvar – niži nivo buke. Windforce je ionako prilično tiho rešenje, ali u ovom slučaju dva ventilatora uopšte nećete čuti, čak ni ukoliko kartu dodatno overklokujete. Kuler očekivano zauzima dva slota za proširenja, a blago zarotirani ventilatori obezbeđuju daleko ravnomernije strujanje vazduha bez vrtložnog kretanja, i dovode do boljeg hlađenja i nižeg nivoa buke. Ukoliko sve to nije dovoljno, inženjeri su pripremili još jedno interesantno rešenje – na zadnjem delu štampane ploče smešten je jedan džamper kojim sam korisnik može izabrati režim rada ovih ventilatora. U prvom, osnovnom režimu rada, koji u kompaniji zovu Dual Power Mode, oba ventilatora se vrte 10 nekoliko minuta, a nakon toga se smenjuju na svakih 30 sekundi. U drugom režimu, nazvanom Smart Alternate Mode, ventilatori se vrte naizmenično. Prema navodima iz kompanije, oba režima rada će u proseku proizvoditi nižu buku od očekivane, ali će u slučaju izbora drugog profila ona biti na nižem nivou, a smanjiće se i gomilanje prašine među aluminijumskim rebrima. Naravno, ukoliko temperatura pređe granicu od 70°C, automatski će se uključiti oba ventilatora kako bi temperaturu zadržali na bezbednim vrednostima.
Kako GF106 troši manje od 150W, karta poseduje samo jedan 6-pinski PCIe konektor za dodatno napajanje, smešten na zadnjem delu štampane ploče. Takođe, na gornjoj ivici PCB-a vidljiv je i samo jedan SLI konektor, što znači da ćete na odgovarajućoj ploči moći da uparite samo dve ovakve karte. Kada je zadnji panel u pitanju, u kompaniji Gigabyte su se odlučili za standardan set izlaza – dva Dual-Link DVI konektora i jedan mini HDMI. Prateći paket je relativno oskudan, i u njemu ćete pronaći jedan DVI-DSub adapter, disk sa drajverima i adapter za napajanje, kojim ćete od dva standardna Molexa dobiti jedan 6-pinski PCIe, kao i mini HDMI-HDMI adapter.
Kada je ono što se ne vidi na prvi pogled u pitanju, ovaj GeForce je fabrički overklokovana karta. GF106 čip je podešen na 830MHz, što je ubrzanje od 47MHz u odnosu na referentne vrednosti, CUDA jezgra na 1660 MHz, dok je memorija podešena na preporučenih 3608 MHz, iako su ugrađeni Samsungovi modeli deklarisani na 4GHz. Kada je dodatni overklok u pitanju, fabrički podešenih 830MHz je prilično konzervativna vrednost, i karta će u svakom slučaju bez ikakvih problema raditi na najmanje 900. Maksimum koji smo postigli je čak bio znatno veći, odnosno oko 930MHz za čip i 4GHz za memoriju, a čak ni tada buka koju je proizvodio rashladni sistem nije bila preterano velika, i zadržala se u podnošljivim granicama. Naravno, čip GF106 i dalje poseduje 192 CUDA jezgra, 32 teksturne jedinice, 16 ROP-ova, kao i podršku za DirectX 11, CUDA, PhysX, Direct Compute 5.0 i OpenCL.
Kartu smo testirali na našoj standardnoj konfiguraciji – Intel Core i5-750, overklokovan na 3.8GHz, 4GB radne memorije kompanije TakeMS na 1600MHz i matična ploča kompanije Gigabyte P55A-UD6.
Rezime
Kao što vidite iz rezultata, GF106 nije u stanju da se nosi sa starijim bratom, GF104, u vidu GeForce GTX 460 768MB karte, i razlike su u mnogim slučajevima više nego drastične. I pored znatno većeg čipa, NVIDIA i AIB partneri su ovu kartu pozicionirali čak i ispod Radeona HD5770, što i nije čudno, budući da čak i ova fabrički overklokovana verzija jedva uspeva da se približi performansama refererentne karte kompanije AMD. Ipak, cena je dobro odmerena, i GeForce GTS 450 karte nude solidan odnos cene i performansi u odnosu na direktnu konkurenciju, ali će se na kraju sve očekivano svesti na količinu novca koju morate da izdvojite. Sa poslednjim padovima cena, GeForce GTX 460 768MB je moguće pronaći po sjajnim uslovima, pa ukoliko možete da izdvojite nešto više novca, svakako savetujemo da to i uradite. Ipak, korisnici koji poseduju monitore rezolucije 1680×1050 piksela i niže, biće veoma zadovoljni performansama.
Sa svoje strane kompanija Gigabyte je uradila odličan posao. Njihov GeForce GTS 450 1GB OC je veoma kvalitetan proizvod, ali je njegova glavna prednost izuzetan kuler, koji je u svim režimima rada praktično nečujan. Trenutna cena ove karte u domaćim prodavnicama je 120 evra, što nije loše, mada se za nešto više novca može kupiti nešto brži Radeon HD5770 sa identičnih 1GB memorije, dok takođe fabrički overklokovan GeForce GTX 460 768MB ovog proizvođača sa Windforce kulerom košta nešto manje od 150 evra. Jednostavno, konkurencija je žestoka, a ukoliko na osnovu rezultata procenite da su vam performanse koje nudi GeForce GTS 450 dovoljne, ovaj model kompanije Gigabyte zaslužuje svaku preporuku.
Prednosti
Sjajno hlađenje
Fabrički overklok, dodatni overklok potencijal
Niska potrošnja
CUDA, Physx?
Mane
Nešto lošiji odnos cene i performansi od konkurencije iz istog i suparničkog tabora
Grafičku kartu na test ustupio Gigabyte.