Gigabyte GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G

Gigabyte GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G

GeForce GTX 1050 Ti je veliki adut u klasi do 200 EUR za Nvidiu, što je izuzetno bitno, jer je reč o izuzetno popularnoj cenovnoj klasi. Upotrebljeni GP107 čip je sjajno dizajniran upravo za tu namenu, jer ga karakteriše štedljivost, ali i visoke performanse. To znači da će mnogi proizvođači probati da naprave što jednostavnije hlađenje, dok će neki, poput Gigabyte-a, ponuditi G1 Gaming koji izgleda kao da je stigao iz jedne klase više po svim parametrima.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović 
      Gigbyte svoju G1 Gaming seriju želi da predstavi kao prestižnu alternativu standardnim modelima koje nudi konkurencija, ali i sam Gigabyte. Ideja je da ponudi nešto više, tako da znate da ste sebi priuštili nešto specifičnije, odnosno bolje i kvalitetnije. Kada je reč o, uslovno rečeno, budžetskoj kategoriji gde se svaki dinar broji kako na strani kupca, tako i na strani proizvođača to je prilično veliki izazov. Na primer, MSI je sa svojim GTX 1050 Ti igrao na kartu pristupačnosti, ali je zato žrtvovao dizajn i kapacitet kulera koji je, da kažemo “samo” adekvatan i time ostavio prostora za svoje TwinFrozr Gaming modele.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_005_s.jpg
      Gigabyte je učinio sličnu stvar, jer pored G1 Gaming verzije koju smo mi imali prilike da testiramo, proizvođač nudi alternativu sa jednostavnijim hlađenjem i dizajnom koja je ujedno i jeftinija. Međutim, što se cene testiranog modela tiče, on je smešten u zlatnu sredinu u domaćim cenovnicima, što ga čini izuzetno interesantnim.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_006_s.jpg
      Prvo što se ugleda kada se karta otpakuje je veliki rashladni sistem. Reč je o popularnom WindForce 2X sistemu u jednom od boljih i prilagođenijih izdanja. WindForce 2X je veliki kuler koji u potpunosti prekriva štampanu ploču karte, a unapređen je na nekoliko nivoa. Pre svega, tu su dva velika ventilatora prečnika 90 milimetara sa 11 peraja. Ona su dizajnirana na vrlo specifičan način, tako da smanjuju turulencije kroz kanale na peraijima.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_010_s.jpg
      Takođe, ventilatori se vrte u suprotnom smeru što čini da tok vazduha bolje odnosi toplotu hladnjaka i čini da mikroturbulencije budu manje izražene. Dopada nam se činjenica da se ventilatori gase po potrebi, a kako je reč o kombinaciji nezahtevnog GPU-a i velikog kulera, karta će sasvim sigurno provoditi dosta vremena u 0 dB režimu.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_015_s.jpg
      Dizajn rashladnog tela ispod plastičnog oklopa je poboljšan u odnosu na ranije modele. Pre svega, Gigabyte je implementirao pristup gde se dva bakarna heatpipe nalaze presovana u bazi i ostvaruju neposredan kontakt sa grafičkim procesorom. Takođe, sami heatpipe-ovi su bolji nego ranije, jer je reč o kompozitnim heatpipe-ovima koji su za oko 30% efikasniji od standardnih.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_009_s.jpg
      LED osvetljenje je postalo neophodno u današnje vreme ukoliko želite da vam grafička karta opravdano nosi naziv “gaming”. Istini za volju, ovo je verovatno samo još jedan od prolaznih trendova, ali je trenutno jako bitno da ga proizvođač prati kako ne bi završio otpisan kod kupaca. Međutim, ovde RGB LED osvetljenje zaista ima kakvu-takvu funkciju, jer je Gigabyte postavio oznaku “FAN STOP” tako da korisnik može da zna kada je karta u pasivnom režimu.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_011_s.jpg
      Kvalitetna izrada se nastavlja i na poleđini, pa tako pronalazimo uvek dobrodošli “backplate” koji možda nema tako bitnu ulogu kao kod velikih modela visoke klase, čija dužina i masa čine da on bude neophodan. Ipak, on uvek ima zaštitnu ulogu i svaki put kada ga kompanija ugradi na svoju grafičku kartu mi ćemo to i pohvaliti, jer mnoge kompanije izostave ovaj detalj čak i kada je mnogo potrebniji.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_012_s.jpg
      Gigabyte je vodio računa i da učini ovu kartu opremljenom kvalitetnim komponentama, tako da smo dobili Ultra Durable VGA naponsku jedinicu što garantuje kvalitetne kondenzatore, zavojnice i ostale elemente koji će izdržati duže od standardnih. Sama filtracija napona je nešto kompleksnija i izvedena je u 4+1 nivoa, što je tek nešto više od referentnih 3+1, ali imajući u vidu i kvaltetnije komponente, možemo slobodno reći da je unapređenje u odnosu na referentni dizajn primetno.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_016_s.jpg
      Kako je reč o “gejming” modelu, jasno je da se Gigabyte odlučio za ugradnju dodatnog 6-pin PCIe naponskog priključka koji omogućava više prostora za overklok. Dodatni konektor često nije neophodan, jer se GP107 i propratna elektronika zadovoljavaju sa 75 W koje pruža PCIe slot. Panel sa video izlazima je iznenađujuće bogat, jer je prethodni GTX 1050 Ti koji smo imali prilike da testiramo bio prilično siromašan sa konekcijama. Naime, MSI je imao samo po jedan HDMI, DisplayPort i DVI, dok je Gigabyte-ova G1 Gaming verzija opremljena sa čak tri HDMI-a, kao i sa po jednim DVI i DisplayPort priključkom, tako da Gigbyte dobija veliki plus od nas za ovaj potez.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_014_s.jpg
      GeForce GTX 1050 Ti se oslanja na odlični GP107 čip. Ovaj procesor je izrađen u modernoj 14nm litografiji, što je omogućilo primetno povećanje broja tranzistora uz smanjene dimenzije. Očekivano, sitniji proizvodni proces je uz ispoliranu arhitekturu doneo i povećanje frekvencije čipa. Nvidia je propisala nominalnu frekvenciju GPU-a na 1290 MHz, ali je Gigabyte povećao na 1367 MHz što je podiglo i Boost vrednost na teoretskih 1481 MHz.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_gpuz_default.gif
      Memorija nije dobila povećanje frekvencije i Samsungovih 4 GB GDDR5 memorije radi na propisanoj vrednosti od efektivnih 7 GHz što uz 128-bitni memorijski interfejs obezbeđuje propusnu moć od 112.1 GB/s. Kao i kod ostalih Pascal baziranih čipova, ni GP107 ne podržava očitavanje ASIC kvaliteta.Dok je karta u potpunosti prevazišla očekivanja po pitanju kvaliteta izrade, dizajna i veličine, pakovanje odaje da se radi o budžetskom modelu. Doduše, to je i aspekt za koji zaista ne možemo da uputimo kritike kada je finalni proizvod ovako dobar. Kutija je mala i neupadljiva, uz mali broj podataka na svojoj prednjoj strani.
      gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_001_s.jpg 
      Poleđina je nešto bolje opremljena podacima, ali ne u bitno većoj meri. U suštini, Gigabyte je ovaj prostor iskoristio da istakne WindForce 2X hlađenje u prvi plan, što je zaista i opravdano. Takođe, veliki prostor zauzima i GPU Gauntlet koji predstavlja tehnologiju odabira kvalitetnijih čipova za potrebe G1 Gaming serije.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_002_s.jpg
      gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_003_s.jpg
      Sadržaj pakovanja je komično skroman i sadrži šturo uputstvo i disk sa drajverima, odnosno sa softverom za podešavanje i overklok karte. Nema drugih dodataka, ali to zaista nećemo uzeti za zlo proizvođaču.
      gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_004_s.jpgImali smo zaista velika očekivanja od termalno-akustičnih performansi WindForce 2X kulera koji deluje kao potpuni “overkill” za GP107 procesor. Veliko rashladno telo u kombinaciji sa 90-milimetarskim ventilatorima nije smelo da ima bilo kakvih poteškoća da izađe na kraj sa nezahtevnim grafičkim čipom srednje klase. Tako je i bilo, pa grafičkom čipu nije bilo dozovljeno da prekorači temperaturu od 62 stepena Celzijusove skale. Za to je bilo potrebno mizernih 1000 o/min što je komično mala brzina ventilatora koji su praktično nečujni.
      Zanimljivo je i da se ventilatori aktiviraju prilično kasno i to kada GPU prekorači temperaturu od kakvih 47 stepeni što čini da kuler postaje aktivan samo onda kada je to zaista neophodno. Rezultat je gotovo nečujno iskustvo čak i na otvorenoj platformi kada vam je grafička karta na nekih 20-ak centimetara od glave.
      gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_temp.png
      Pritom, ovi termalno-akustični rezultati ne proizilaze iz činjenice da GPU “throttluje” odnosno obare frekvenciju po svaku cenu. Štaviše, karta konstantno održava takt na oko 1759 MHz što je otprilike limit hardvera, odnosno GPU Boost 3.0 projekcije koju je osmislila Nvidia. To znači da je iskorišćenje čipa praktično maksimalno i moramo da pohvalimo Gigabyte na sjajno odrađenom poslu.
      gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_006_s.jpg
      Overklok rezultati su prilično dobri, pa je karta sa nominalnih 1367 MHz mogla da dostigne 1510 MHz. U praksi to je omogućilo GPU Boostu da oslobodi frekvenciju do nekih 1900 MHz što je u skladu sa boljim GTX 1050 Ti modelima na tržištu. Pritom, WindForce 2X je sasvim očigledno predimenzionisan za GP107, jer je temperatura ostala potpuno kontrolisana i praktično smo došli do nekih limita GPU-a. Memorija je pokazala standardnu raspoloženost za povećanje frekvencije i zaustavila se na praktično okruglih 8 Gbps što je učinlilo da se memorijska propusnost poveća na 128 GB/s.
      gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_gpuz_oc.gif
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: Nvidia ForceWare 381.89
       [modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]Gigabyte je obavio sjajan posao sa svojom vizijom kako gejmerski GTX 1050 Ti treba da izgleda. WindForce 2X i kvalitetne komponente garantuju veliki stepen komfora u radu zahvaljujući činjenici da su radne temperature niske, a karta veliki deo vremena provodi u pasivnom režimu gde ventilatori miruju. To garantuje nizak stepen buke, kao i manje skupljanja prašine u krajnjoj liniji. Čak i tokom opterećenja se ventilatori “lenjo” vrte na niskom broju obrtaja gde generišu toliko malo buke, da je sasvim sigurno da će neka druga komponenta da se čuje više.
      gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_014_s.jpg 
      Što se perfomansi tiče, već smo hvalili GTX 1050 Ti, jer je reč o karti koja komotno izlazi sa naslovima u 1080p rezoluciji, ali se može nategnuti i na pristojan 1440p gejming ukoliko niste od onih koji moraju da imaju sva podešavanja na maksimumu. Pritom, Gigabyte-ova verzija ima solidan overklok kapacitet, kao i veliki broj video izlaza tako da je reč o istinski svestranom modelu.
       gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_award_s.jpg
      Na kraju, imajući i pristojnu cenu u vidu koja smešta Gigabyte GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G u sredinu ponude na domaćem tržištu, smatramo da ukoliko tražite kvalitetan GTX 1050 Ti ova karta mora da uđe u najuži izbor.
      Prednosti:– Perfomanse- Odličan WindForce 2X kuler- Hibridni rad kulera- RGB LED osvetljenje- Kvalitet ugrađenih komponenti
      Nedostaci:– Nema SLI podršku
      Cena: oko 200 EUR
      Grafičku kartu na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test