Gigabyte MA78G-DS3H

Gigabyte MA78G-DS3H

Situacija sa matičnim pločama za AMD platformu u ovom trenutku nije preterano komplikovana, pogotovo ukoliko se opredelite za sistem baziran na nekom od AMD Phenom procesora. Bilo da je u pitanju model sa tri ili četiri jezgra, izbor za adekvatnu matičnu ploču se suzio, jer su modeli bazirani na AMD 780G čipsetu generalno najbolji izbor. Šta u ovom segmentu konkretno nudi Gigabyte?

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      GIGABYTE MA78G-DS3H

      Situacija sa matičnim pločama za AMD platformu u ovom trenutku nije preterano komplikovana, pogotovo ukoliko se opredelite za sistem baziran na nekom od AMD Phenom procesora. Tri ili četiri jezgra, nije toliko bitno, jer su nakon skorog pojavljivanja 780G čipseta matične ploče bazirane na istom generalno najbolji izbor. Iako su i prethodne varijante Phenom kompatibilne, AMD sasvim očekivano posegnuo i za novim čipsetom koji nudi i bolje peformanse, ali i dosta već set mogućnosti koje mogu biti vrlo korisne. Glavna karakteristike AMD 780G čipseta, koju u stvari predstavlja kombinaciju 780G northbridge-a i SB700 southbridge-a, su odlične performanse i mogućnosti integrisane grafike, AMD Overdrive, kao i povećanje brzine komunikacije SB700 soutbridge-a sa USB periferijama. Pored toga, 780G čipset poseduje hardversku podršku za dekompresiju video formata visoke definicije (VC-1, H.264, MPEG-2), što u prevodu znači i „HD Ready“ nalepnica na kutijama matičnih ploča. HD enkoding tj. dekompresiju radi sam integrisani GPU koji je ujedno i prvo integrisano DirectX rešenje koja je sposobno za reprodukciju HD video materijala bez gubitka kvaliteta, što sam AMD naziva „Enhanced UVD Block“. Druga veoma interesantna mogućnosti koju poseduje 780G čipset je Hybrid Crossfire tehnologija. Kao što smo ranije, a i iz Zagreba već raportirali, radi se o mogućnosti istovremenog korišćenja integrisanog GPU-a koji se nalazi u čipsetu i grafičkog procesora na posebnoj grafičkoj karti koja se nalazi u PCI Express x16 slotu.

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce

      Naravno, cilj je postizanje što boljih performasni, pa tako sada postoji određeni smisao u kupovini matične ploče sa integrisanom grafikom i ako već znate da ćete u dotičnu matičnu ploču instalirati zasebno grafičku karti. Za AMD je veoma dobro što u praksi ovo već sasvim solidno radi, uz ograničenje da se mora koristiti grafička karta sa GPU-om koji je iz iste generacije kao i Radeon HD3200 integrisano rešenje u 780G čipset. Osim podizanja 3D performansi sitema, Hybrid Crossfire tehnologija vam omogućuje i povezivanje četiri monitora na ovako konfigurisan sistem. Ipak, analizu grafičkih performansi prepustićemo kolegi koji je grafički expert, a mi ćemo se malo fokusirati na ono što nudi Gigabyte MA78G-DS3H matična ploča.

      Matična ploča na testu – GIGABYTE MA78G-DS3H

      Ovo je već četvrta matična ploča bazirana na 780G čipsetu koja nam dolazi na test. Pored MSI K9A2GM i Gigabyte MA78GM-S2H modela koje predstavljaju deo MicroATX ponude, i sa kojima smo predstavili 780G čipset, tu je još bio i Asus M3A-H/HDMI model koji je poslužio za predstavljanje AMD Phenom X3 procesora. Gigabyte MA78G-DS3H predstavlja model koji se nalazi u konkurenciji sa pomenutim Asus i sličnim FullATX matičnim pločama baziranim na novom AMD čipsetu. Iako Gigabyte ima praksu da high-end modele prati i odgovarajuća ambalaža i propratni paket „đakonija“, ovoga puta dotična praksa nije primenjena. Naravno, u pitanju se sasvim logična stvar. Iako 780G matične ploče u ovom momentu predstavljaju vrh ponude za AMD platformu, aktuelna situacija na tržištu ipak ovo kompletno rešenje svrstava u „mid to lowend“ segment tržišta. Shodno tome proizvođači trude da matične ploče ponude po što primamljivoj ceni, pa je tako Gigabyte MA78G-DS3H paket u osnovnim okvirima koji podrazumeva dva SerialATA i, jedan ATA kabl, CD sa drajeverima u opširno uputstvo.

      Izgledam same matične ploče se sa druge strane potpuno uklapa u Gigabyte standarde, što podrazumeva atribute veliko i šareno. Naravno, proizvođač se uvek trudio da funkcionalnost bude maksimalno očuvana, što u poslednje vreme u uglavnom i jeste slučaj, dok ranije ipak nije bio. Na Gigabyte MA78G-DS3H centralnu poziciju zauzima bakarni pasivni hladnjak koji se nalazi preko 780G northbridge-a, koji nije nešto „ogromantan“, ali svojim položajem može pomalo dovesti u pitanje funkcionalnost koju smo ranije pomenuli. Tako je sam hladnjak veoma blizu prvom PCI Express x1 slotu, te sama instalacija nekih malo većih karti može biti problematično. Nije da se nešto baš vredi uzbuđivati oko ove činjenice, jer realno takvih PCI Express x1 karti i nema nešto u prodaji. Sa druge strane, dotični hladnjak je dosta blizu i primarnom grafičkom PCI Express x16 slotu, ali to ipak nije dovoljno da bi omelo instalaciju čak i starih gigantskih Radeon karti, pa tako ni sa novim grafičkim „gigantizmima“ ne bi trebalo da bude problema. Drugi deo čipseta, SB700 southbridge se takođe hladi pasivnim bakarnim hladnjakom, ali je u ovom slučaju on veoma umerenih i primerenih dimenzija. Sama činjenica da se kompletan čipset pasivno hladi nagoveštava da se 780G ne zagreva mnogo, što jeste uspeh sa obzirom da se u northbridge-u nalazi integrisano grafičko jezgro. Ako pogled probacimo malo „ka severu“, nailazimo na AM2+ procesorski slot i naponsku jedinicu.

      Gigabyte je kod MA78G-DS3H primenio veoma slično rešenje kao i na MA78GM-S2H koji smo ranije predstavili, što znači kvalitetnu naponsku jedinicu sa novom generacijom PWM kontrolera. Primenom ovih PWM kontrolera garantuje se uštedu energije uz maksimalnu stabilnost sistema. Nekada je ova činjenica bila u suprotnosti i bila je veoma teška za postići, tako da se činilo da ovde proizvođači više pokušavaju ovaj momenat da iskoriste u marekting poene u svetskoj euforiji štednje energije. Ipak, upotrebom novih kontrolera omogućava se da procesori dok su u “idle” režimu ne koriste kompletan kapacitet naponske jedinice, već na primer samo jedan ili dva dela, čime se ostvaruje pomenuta ušteda energije. U zavisnosti od stepena opterećenja sistema, PWM kontroler isključuje pojedine ili po potrebi uključuje određene delove naponske jedinice, a brzina dotične reakije je trenutna, te se stabilnost sitema ne dovodi u pitanje. Naravno, za dekstop ovo i nije baš toliko bitno, ali za one kojima jeste, može se reći da je ušteda energije prisutna. Na kraju priče o naponskoj jedinice, treba reći da je primenjeno 4-phase rešenje, što je nešto više od 3-phase standarda koje možemo videti na većini 780G baziranih matičnih ploča. Sa ovom dodatnom činjenicom, jasno je da se Gigabyte kod MA78G-DS3H trudio da osigura maksimalnu stabilnost pri korišćenju svih potencijala matične ploče, kao što je kombinacija integrisane i PCI Express x16 grafike i eventualno novog Phenom X4 procesora, gde ipak treba obezbediti dovoljno „kvalitetne struje“.

      Pored naponske jedinice se nalazi 4-pinski ATX power konektor, dok se glavni ATX konektor nalazi pri samoj istočne strane PCB-a, što su idealni položaji. Iako isto važi i za PATA priključak i čak šest SerialATA2 konektora, već se može primetiti da je MA78G-DS3H veoma gusto naseljena matična ploča sa veoma malo praznog prostora na PCB-u. Memorijski slotovi su okruženi kondenzatorima, a isto važi i za reon oko northbridge-a i primarnog PCI Express x16 slota, što je još jedna od pokazatelja truda za maksimalnom stabilnošću. No, ono što najviše smeta izgledu layout-a se odnosi na položaj za dodatne USB i firewire konektore koji se nalaze tik uz sekundarni PCI Express x16 slot. Na prvi pogled i ne izgleda mnogo strašno, ali ukoliko zamislimo četiri velika kabla koji izlaze iz ovih konektora odmah pored neke velike grafičke karte, jasno je da tu može biti veoma tesno. Ovde se može reći da Gigabyte računa na realnu činjenicu da kod ove ploče teško da će biti korišćen pravi Crossfire, i to sa novim velikim grafičkim kartama, pa se sa te strane ovo može i zanemariti.

      Ipak, ono što je realno velika zamerka (a važi za veliku većinu novih ploča) je broj standardnih PCI slotova. Kod Gigabyte MA78G-DS3H modela na raspolaganju su samo dva, uz čak tri PCI Exress x1 čija upotrebna vrednost je još uvek veoma mala. Iako se Gigabyte, kao i većina proizvođača, maksimalno trudi da ploču opskrbi, u praksi se ipak pokazalo da samo dva PCI slota teško da mogu biti dovoljna nekom zahtevnijem korisniku. Neka Creative zvučna karta, TV tjuner i sateltiska karta, i već nestadoše tri PCI slota, što znači da se sa mnogim novim pločama potencijalni korisnik mora odreći usluga neke od svojih starih PCI karti. Za većinu, zvučna karta mi mogla da bude da koja će prva ispasti iz upotrebe, jer je Gigabyte MA78G-DS3H opremljena novim Realtek ALC889A čipom koji nudi dosta dobre audio performanse. Odnos signala i šuma je dobrih 106 dB, tako da tu ne bi trebalo da bude problema. Naravno, ALC889A podržava 7.1 sisteme zvučnika, uz još dva dodatna izlaza preko kojih se može vršiti reprodukcija zvuka na prednji set zvučnika.

      Pored toga, proizvođač tvrdi da je ALC889A u stanju da ponudi dekodin BlueRay HD DVD audio stream bez gubitka na kvalitetu, što je opet još jedna mogućnost koja bi trebalo da olakša rastanak sa nekom dobrom-starom zvučnom kartom. Od dodatnih mogućnosti koje poseduje Gigabyte MA78G-DS3H, LAN je tu obavezno prisutan i to preko Realtek 8111C čipa koji nudi 10/100/1000 Mbps režime rada. Na kraju, tu je i firewire podrška preko T.I. TSB43AB23 čipa koji nudi 1394a brzinu rada. Kako je brzina transfera kod USB 2.0 veća neko 1394a firewire, ova mogućnosti je tu samo u slučaju ako neki od uređaja, poput raznih video kamera i slično, isključivo zahteva prisustvo firewire podrške. Na I/O panelu se nalazi jedan firewire priključak, uz četiri USB 2.0, sa tim da se probaj USB 2.0 konektora može povećati na 12, a broj firewire priključaka na 3 preko već navedenih konektora koji se nalaze tik uz sekundarni grafički PCI Express slot.

      BIOS

      Na ulasku u BIOS nas dočekuje stari znanac u vidu tradicionalni Gigabyte raspored i mogućnosti. Naravno, kombinacija tastera CRTL-F1 je neophodna da bi se BIOS otvorio i pokazao sve svoje čari. No, kada se dotični tasteri pritisnu na raspolaganju je veoma veliki set opcija. Naravno, najveći deo opcija je vezan za podešavanje standardnih opcija, dok se onaj glavni deo koji sve najviše i zanima nalazi pod „Inteligent Tweaker MIT“ sekcijom. Ovde se mogu podešavati radni naponi svih vitalni delova matične ploče od procesora i memorije, pa da northbridhe-a i southbridg-a.

      Sam raspon u kojem se mogu korigovati radni naponi je prilično širok, čime je na korisniku ostavljena kompletna kontrola do koje granice želi da „pali“ svoje komponente. Napon procesora može ići do +0.8 V u odnosi na nominalni napon, dok je za memoriju tak okvir nešto manji iznosi makismalnih +0.3 V od defalut voltaže memorijskih modula. Pored toga, naponi vezani za rad northbridge-a, southbridga- i HyperTransport magistrale mogu veoma zaći u crveno, tako da prilikom overklokinga treba biti veoma pažljiv sa ovim vrednostima kako se matična ploča ne bi expresno preselila u elektronska večna lovišta. Što se tiče detaljnih podešavanja memorijskih parametara, na raspolaganju je kompletan set opcija, tako da je ostavljena mogućnost da se rad memorije maksimalno podesi i prilagodi uslovima rada. Da bi ovo podešavanje bilo lakše, posebno nešto manje iskusnim overklokerima, BIOS ovde nudi lepu mogućnost da pored zadatih vrednosti ispisuje „auto“ i „bySPD“ vrednosti, pa se time mnogo laške može podesiti memorija uz izbegavanje blokiranja sistema i potrebe za resetovanjem Gigabyte DualBIOS-a. Na žalost, većina ovih overkloking opcija će teško biti maksimalno iskorišćenja sa bilo kojim Phenom procesorom, jer su oni sami po sebi dovoljno ograničeni, te da skoro svaka malo ozbiljnija ploča može njih dovesti u situaciji da cvile i plaču od postavljenog O/C radnog takta. Tako je i overkloking rezultat koji smo postigli sa Phenom X3 procesorom kojeg smo i ranije koristili ostao na istom nivou.

      Specifikacija

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce

      Test sistem

      Matične ploče

      GIGABYTE MA78G-DS3H
      Asus M3A-H/HDMI

      Procesor i
      kuler

      AMD Phenom X3
      CoolerMaster Eclipse

      Memorija

      2×1 GB DDR2 1066

      Grafička karta

      ASUS EN9600GT TOP
      (Windows Vista 32-bit)

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      CoolerMaster RealPower 1000W

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

      Default – SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce
       

      Cinebench 10 – default benchmark

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce
       

      Everest & ScienceMark

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce
       

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce
      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce

      WinRAR & other synthetic tests

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce
      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce
      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce
       

      Futuremark 3DMark05 i 06

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce
       

      Company of Heroes & other game tests

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce
      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce

      Komentar rezultata

      Nakon što smo ovo zaključili, možemo preći na rezultate testova. Kao što se može pretpostaviti, performanse oba matične ploče su veoma slične. Ipak, ako malo pažljivije pogledate rezultate, može se primetiti da Gigabyte MA78G-DS3H u većini slučajeva ostvaruje nešto bolje performanse. Ovo se prvenstveno vidi u memorijskim testovima gde Gigabyte MA78G-DS3H očigledno pravi bolji rezultat, kao posledicu dobrog rada BIOS-a. Naime, kod Asus modela smo i nakon stavljanja najnovije verzije BIOS imali određenih problema tokom rada, a jedan od tih momenata su bile i manje memorijske performanse. Logično, svi testovi koji intenzivno koriste memoriju, kao što je na primer WinRAR, osećaju ovu razliku, te je tako ovde Gigabyte MA78G-DS3H u prednosti. Kada smo već kod nekih problema koje smo imali u inicijalnom susretu sa Phenom X3 procesorom i M3A-H/HDMI matičnom pločom je malo čudan CPU rezultat u 3DMark2005 testu, koji je očigledno bio zbunjen BIOS-om ili nečim sličnim, pa je zato tu konstantno dobijan rezultat koji je ipak veći od realnog. Sa Gigabyte MA78G-DS3H je ovde dobijen rezultat koji se nalazi u okvirima realnog i očekivanog, ali je prvi ipak ostavljen u izvornoj formi, te zato ovo pojašnjenje.

      Zaključak

      Nakon još jednog provezenog kruga sa AMD Phenom X3 procesorom, ali ovoga puta sa Gigabyte MA78G-DS3H matičnom pločom, može se reći da je utisak koji čitav sistem ostavlja na korisnika dosta bolji. U ovom slučaju se veoma dobro može videti koliko je matična ploča bitan deo sistema i koliko, sa svakog aspekta dobar proizvod može da donese boljitak po svim pitanjima. Ne radi se samo o performansama, koje su takođe, očigledno bolje na Gigabyte MA78G-DS3H modelu, već i samom utisku i osećaju koji je dobijen tokom procesa testiranja. Tako nismo imali nikakve probleme sa kompatibilnošću, sitnim bagovima i sličnim neprijatnim sitnicama, pa smo čak i mogli da uspešno odradimo neke test pakete koji nismo mogli u prvom testu AMD Phenom X3 procesora, ali usled ne mogućnosti poređenja, morali smo da ostanemo na bateriji testova koji smo tada mogli uspešno da završimo. Naravno, imajući u vidu sve navedeno, jasno je da u ovom momentu Gigabyte MA78G-DS3H predstavlja odličan izbor platforme za sve aktuelne AMD procesore. Ova matična ploča bi svakako još bolje mogla da se koristiti u sprezi sa nekim klasičnim AMD Athlon64 X2 procesorom, jer bi tada i overkloking potencijali ove sjajne Gigabyte ploče došli do izražaja. Bez obzira na izbor procesora ili bilo koje druge komponente, činjenica je da Gigabyte MA78G-DS3H predstavlja odlično rešenje za sve korisnike koje se u ovom momentu odluče za AMD platformu. Sa mogućnostima koje nudi novi “780G” čipset i uz njenu povoljnu cenu, kao i tradicionalno pristupačne AMD procesore, nije nam teško da damo konkretnu preporuku!

      karakteristike, statistike, gigabyte ma78g-ds3h maticne ploce

      Matične ploče na test ustupila kompanija Gigabyte.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test