Gigabyte Radeon R9 285 WindForce 2X

Gigabyte Radeon R9 285 WindForce 2X

Gigabyte u srednjoj kategoriji odavno nudi grafičke karte sa svojim WindForce 2X kulerom na koji smo često imali neke primedbe. Tanak plastični oklop, održavanje na "žabicama" koje proizvodi vibracije itd. Ovog puta Gigabyte je rešio da se posveti svim detaljima, a da li je upseo u tome, jedva smo čekali da proverimo

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Karta nam je stigla u crnoj kutiji bez ikakvih dodataka, jer je reč o uzorku koji je namenjen testiranju. Stoga, ne znamo kako izgleda finalna prodajna verzija i šta će Gigabyte isporučivati od dodatne opreme, a imajući u vidu aktuelne trendove kojih se samo Sapphire ne drži, verujemo da neće biti biti puno toga vrednog pomena.


      Sama kartica izgleda drastično bolje od nekadašnjih Radeona srednje klase sa WindForce 2X kulerom. Proizvođač je posvetio više pažnje detaljima nego ikad, tako da smo dobili daleko bolje ispoliran proizvod. Pre svega, tu je sada bolje konstruisan oklop koji nosi ventilatore. I dalje je reč o plastici, ali debljoj i čvršćoj što je čini manje podložnom vibracijama.


      Kada smo već kod vibracija, drago nam je da možemo da primetimo da je oklop sada povezan šrafovima sa rashladnim profilom, umesto do sada korišćenih plastičnih “žabica”. Ovakav pristup je uvek poželjan, jer potpuno eliminiše vibracije oklopa ili ventilatora, zbog čvrste veze sa hladnjakom.

      Ventilatori imaju prečnik od čak 100 milimetara i pritom imaju jako dugačka peraja kako bi maksimizovali protok vazduha. Imajući u vidu trend da se peraja modifikuju iz gomile razloga, zanimljivo je videti najklasičniji oblik ventilatora. U ovom slučaju to je dobra odluka, jer su 100-milimetarski ventilatori koje Gigabyte koristi za WindForce 2X odlični i nema potrebe da se menjaju.

      Rashladni profil je izrađen od tri celine skrojene od aluminijumskih rebara, a koje su međusobno spojene putem dva veoma dugačka bakarna heatpipe-a. Ovo je dobro rešenje, jer heatpipe-ovi efikasno distribuiraju toplotu na udaljene delove odakle ventilatori preuzimaju “posao”. Naponska jedinica je hlađena pasivno, a filtrira napon pomoću pet faza. Zavojnice ne deluju najbolje u klasi, ali verujemo da su dorasle zadatku.


      Poleđina kartice otkriva štampanu ploču koju karakteriše crni lak – što je vrlo atraktivno. Kako su dimenzije PCB-a relativno male, a kuler nije preterano težak izostanak backplate-a je opravdan. Sa ove strane može da se primeti i potreba karte za dva 6-pin PCI-Express naponska konektora, kao i izostanak CrossFireX konektora, jer R9 285 ne zahteva isti da bi CF radio.


      Na polju konektora smo pronašli odličan set video izlaza u vidu DisplayPorta, HDMI i dva DVI konektora. Konkurent iz Nvidie je na ovom polju ponudio više, a verujemo da će i naredna generacija Radeona doneti više video izlaza i u srednju kategoriju grafičkih karti.


      Specifikacije su praktično iste u odnosu na ono što je AMD propisao, s tim da je takt GPU-a povećan za 10 MHz što u praksi ne može da napravi nikakvu razliku. Dakle, upotrebljena je punokrvna Tonga sa 1792 Stream procesora, uz 32 ROP i 112 teksturnih jedinica. Dakle, vrlo slično onome čime raspolaže Radeon R9 280. Iako GPU-Z kaže da Tonga poseduje 64 ROP-a, to nije tačno očitavanje i njihov broj je de facto dvostruko manji. Ipak, imajući u vidu da je ovo broj koji karakteriše i Tahiti, drago nam je da broj ROP-a nije menjao.
      Frekvencija na kojoj radi memorija je efektivno 5500 MHz, a nažalost, overklokeri nemaju čemu da se raduju, jer je upotrebljena Elpida GDDR5 memorija koja je opštepoznata kao “tanka” po pitanju povećanja radnog takta. Što se kvaliteta čipa tiče, to nismo mogli da proverimo, jer Tonga, barem za sada, ne podržava proveru ove karakteristike.
      [modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]Na polju temperature, novi WindForce 2X se pokazao prilično dobro. Pri maksimalnom broju obrtaja od 1700 o/min koji generiše vrlo nisku količinu buke, Tonga GPU se održava na temperaturi od 62 stepena Celzijusove skale što je vrlo dobar rezultat imajući u vidu da je reč o karti sa TDP-om od 190 W.

      Sa druge strane, overklok potencijal je slabiji nego što smo se nadali. Zapravo, to se odnosi samo na GPU koji je zagrebao maksimalno stabilnih 1063 MHz što je slabije u odnosu na Sapphire-ovu ITX verziju sa daleko manjim kulerom i jednostavnijom naponskom jedinicom. Sa druge strane, od Elpida memorije nismo previše očekivali, pa je ista dosegla takt tik ispod efektivnih 6 GHz. Ukupan skok u performansama iznosi oko 10 procenata.
       
      AMD Radeon R9 285 je, prema trenutnoj situaciji na tržištu, konkurent i u određenim slučajevima jeftinija alternativa za GeForce GTX 960 koji je nedavno predstavljen. Dok su GTX 960 modeli krenuli sa veoma visokom cenom koja ih je odbila od potencijalne ciljne grupe, situacija je sada nešto bolja. Verzije kao što su MSI GeForce GTX 960 Gaming Series košta oko 225 evra, što je čak manje od Gigabyte-ovog R9 285 WindForce 2X.

      Dok je Radeon R9 285 dominantan u sintetici i nekoliko igara zahvaljujući novim Omega drajverima, GeForce GTX 960 uzvraća udarac u nekoliko drugih naslova u1080 i 1440p rezolucijama. S obzirom na znatno manji TDP to implicira da je GTX 960 bitno efikasniji i zahvalniji u aspektu “performansi po vatu”, ali ne i generalno bolji izbor. Jeste, ukoliko nemate kvalitetno i jako napajanje, a želite da pravite dodatne troškove i uz to ne planirate igranje na rezolucijama iznad 1440p. Sa druge strane, ukoliko bismo prešli na 1600p i veće rezolucije ili više monitora, R9 285 bi najverovatnije zbog šire memorijske magistrale imao prednost nad svojim konkurentom. Takođe, Radeon ima svoje uporište u odličnom Never Settle programu koji vam pruža nekoliko besplatnih AAA naslova (ili indie igara, ukoliko vam to više odgovara).
       
      Stoga, Radeon R9 285 može da bude bolji ili lošiji izbor u zavisnosti od toga šta vas više zanima i na šta ste prevashodno fokusirani. Što se Gigabyte-ovog WindForce 2X kulera tiče, isti je unapređen u svakom bitnom aspektu i pruža odlične termalno-akustične performanse i estetski je bolji nego ikad. Sve to čini ovaj model idealnim za preporuku ukoliko ste u potrazi za Radeonom R9 285.
       
      Prednosti:– Termalno-akustične performanse- Unapređen WindForce 2X- Tonga GPU sa svim prednostima GCN 2.0 arhitekture
      Nedostaci:– Cena je mogla biti malo niža- OC performanse

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test