Miloš Stamenković
Gigabyte X58A-UD9
Od momentu kada je kompletna LGA1156 platforma stupila na scenu, već u prvih mesec dana smo imali priliku da vidimo neki od novih modela baziranih na P55 čipsetu. U samoj kategoriji top modela, za koje je rezervisan LGA1366, odnosno Intel X58 čipset, Gigabyte je prvo imao UD5, pa UD7, pa onda nekoliko drugačijih modela, takođe iz Ultra Durable 3 serije, da bi na kraju stigao i X58A-UD9. Razlog za pojavu dosta verzija i modela je pojava USB 3.0 i SerialATA 6 Gb/s standarda koji su morali na neki način da budu implenetirani, pa je i to na kraju stvorili nove modele na svima mogućim verzijama čipsetova. Nije samo ovo uticalo na pojavu novih modela, već i činjenica da se konstantno radi na unapređenju tehnologija koja treba da donesu nove mogućnosti za korisnike. Uglavnom je ovde reč o overklokingu i tehnologijama koje su mu u usluzi (kao što su efikasniji sistemi hlađenja), te bolje i efikasnije naponske jedinice i slične stvari.
Na kraju – svakako je reč i o usavršenijim i opcijama bogatijim BIOS-ima koje sve te mogućnosti uspevaju da pretoče u efikasno i lako rešenje za svaki profil korisnika. Tako je logično za očekivati da Gigabyte X58A-UD9 predstavlja trenutno najopremljeniji model u ponudi kompanije, te da je ova ploča direktan konkurent ASUS Rampage III Extreme modelu koji smo tek nedavno testirali. Ali, već kada pogledate Gigabyte X58A-UD9 i neke prve detalje, može se videti da to možda i nije slučaj. Jednostavno, Gigabyte je sa ovim modelom ciljao na nešto malo drugačiju grupu korisnika i shodno tome mogućnosti X58A-UD9 matične ploče su prilagođene za drugačiju vrstu upotrebe. Gigabyte X58A-UD9 nije totalno fokusiran na LN2 overkloking kao što je to slučaj sa Rampage III Extreme, već se ova ploča usmerava na gaming i to onu najekstremniju, onu u kojoj grafičkih performansi nikada dosta i gde se uvek traži još jedna grafička karta više, odnosno, pre svega – slot u koji bi se ista smestila.
Zašto da ne – sada kada imamo Gulftown procesor sa šest jezgra, što ne bi imali i matičnu ploču u kojoj teoretski možemo staviti i šest grafičkih karti? Ovde ne možemo da zaboravimo na činjenicu da je upravo pojava Gulftown procesora i pokrenula lavinu novih X58 matičnih ploča, kojih je do tog momenta bilo mnogo manje. Kako se i dalje sve LGA1366 ploče baziraju na istom, sada već skoro dve godine starom X58 čipsetu, jasno je da su proizvođači ploča mogli mnogo ranije da ponude sve ove modele kojima nas sada zasipaju. A kako je sve stvar procene tržišta i potražnje, sasvim je logično što se čekalo da Intel napravi još jedan korak napred sa šestojezgarnim procesorom, kako bi nakon toga svi proizvođači ploča mogli da zapnu punom parom i ponude sve što mogu na X58 čipsetu.
Matična ploča na testu – Gigabyte X58A-UD9
Prvo pitanje koje se nameće na početku X58A-UD9 je se odnosi na što je to Gigabyte mogao da ponudi više u odnosu na već odlični X58A-UD7. Dakle, glavna stvar je u broju PCI Express slotova, odnosno koliko njih se može efikasno upotrebiti za Crossfire ili SLI egzibicije. Iako ploča nosi oznaku „9“, na PCB-u se nalazi ukupno sedam PCI Express x16 slotova. Dakle, vidimo samo grafičke PCI Express slotove i ništa više, jer je očigledno da nema prostora za bilo šta drugo. Logično, da bi se sve to smestilo na PCB, Gigabyte je morao da upotrebi XL-ATX format ploče, što znači dimenzije od čak 345 x 263.5 milimetara. Čak i pored većih dimenzija, jasno se vidi da je svih sedam PCI Express slotova veoma gusto složeno na PCB-u. To znači da se u praksi sa novim grafičkim kartama visoke klase, koje obavezno stižu sa dual-slot rashladnim sistemima, mogu koristi „samo“ četiri, jer su ostali slotovi automatski blokirani samim gabaritom dotičnih grafičkih karti. U teoriji, te grafičke kartice mogu da budu modifikovane sa vodenim blokovima manje visine, tako da bi na ploču i moglo da se smesti sedam grafičkih kartica. Imajući u vidu ovaj broj slotova, jasno je da se moralo nešto učiniti kako bi se oni učinili korisnim, makar koristili i „samo“ četiri.
Tako je Gigabyte odlučio da na X58A-UD9 upotrebi „teško naoružanje“ i to u vidu NVIDIA nF200 čipa. Međutim, nije upotrebljen samo jedan, već se na X58A-UD9 nalaze dva nF200 čipa koji imaju zadatak da obezbede dovoljan broj PCI Express linija za svih sedam slotova koji se nalaze na ploči. Sam X58 čipset ukupno poseduje 36 PCI Express linija, što je jasno dovoljno samo za 2×16 režim rada, pa je upotreba nF200 čipova postalo neizbežno rešenje. Tako dva nF200 čipa od početnih 36 PCI Express linija prave ukupno 72 linije, čime je omogućeno da četiri grafička PCI Express slota rade u punom x16 režimu. Dakle, X58A-UD9 omogućava QuadSLI i CrossfireX sa ukupno četiri grafičke karte koje rade pri maksimalnoj x16 brzini PCI Express magistrale. Pored ta četiri, za preostala tri slota obezbeđen je x8 mod, a ta tri slota koriste linije direktno iz X58 northbridge-a. Dakle, dva nF200 čipa direktno kontrolišu četiri x16 slota, dok se za ostala tri brine čipset. Naravno, pitanje je kada će ta tri slota moći da se upotrebe, pa se tako može reći da je ovo ostavljeno „reda radi“. Lično, smatramo da je mnogo bolje rešenje bilo da se umesto ova tri slota ponudi bar jedan PCI, čisto za svaki slučaj.
Uglavnom, sa ovakvim mogućnostima GA X58A-UD9 postaje ultimativno rešenje za sve koji žele maksimalni rezultat u 3DMark Vantage-u, za što su potrebne četiri grafičke karte u QuadSLI ili Quad CrossfireX modu. S obzirom na to da X58A-UD9 poseduje čak dva nF200 čipa, problem hlađenja cele ploče se logično nameće. Zbog toga je Gigabyte na X58A-UD9 primenio novu, poboljšanu varijantu već poznatog sistema za hlađenje koji smo videli na X58A-UD7. Dakle, imamo potpuno novi heatpipe sistem koji kao dodatnu mogućnost ima opciju vodenog hlađenja. Sistem se logično proteže preko MOSFET-a, northbridge-a i southbridge-a, a na centralnom delu se nalazi “water block” dodatak na koji se veoma lako mogu povezati creva od bilo kog sistema za vodeno hlađenje. Tako je dobijena mogućnost da se vitalni delovi matične ploče još bolje hlade, čime se logično obezbeđuje duži radni vek pri maksimalnom opterećenju, koji logično podrazumeva ozbiljni overkloking. Ukoliko, pak, ne želite da koristite vodu kao pomoć za hlađenje, na raspolaganju su dve opcije. Ostaviti “water block” je i tako ceo heatpipe sistem veoma dobro obavlja svoju funkciju, ili skinuti “water block” i umesto njega povezati ogroman hladnjak koji se dobija u paketu.
Ovaj dodatni hladnjak se povezuje na kućište kao standardna PCI karta i obezbeđuje dodatno povećanje performansi hlađenja vazduhom. Dakle, Gigabyte se maksimalno potrudio da kupcu ponudi sve napredne varijante za hlađenje vitalnih delova ploče, a na šta će biti odabrano kao finalno rešenje je stvar korisnika ploče. Detalj koji razlikuje UD9 varijantu ovog sistema od UD7 je još veći deo hladnjaka koji se nalazi preko southbridge-a. Naravno, ovaj veliki deo hladnjaka nije tu zbog ICH10, već zbog dva nF200 čipa koji se nalaze u neposrednoj blizini. Iako je ceo sistem za hlađenje dosta veliki, oko samog procesorskog soketa ima dovoljno prostora za većinu modernih kulera, kao i za LN2 „potove“. No, ovde ipak imamo zamerku koja se odnosi na rupe za montažu samih kulera, jer X58A-UD9 poseduje samo mesta za montažu kulera u LGA1366 specifikaciji. Na primer, Rampage III Extreme ima i rupe za montažu LGA1156 kulera, što u praksi ume da bude značajna mogućnosti. Tako overklokeri na Rampage III Extreme mogu da koriste isti LN2 „pot“ koji upotrebljavaju i na LGA1156 pločama, dok se na X58A-UD9 mora koristiti poseban LGA1366 pot.
Zbog realno većih zahteva po pitanju napajanja, Gigabyte kod X58A-UD9 morao da poradi na ovom delu ploče. Čuvena Gigabyte 24-phase naponska jedinica se nalazi i na X58A-UD9, ali je po rečima proizvođača ta naponska jedinica još malo optimizovana kako pružila maksimalno stabilan napon i pri LN2 overklokingu Gulftown procesora. Tokom nekih test overkloking sesija koje je radio Gigabyte, Gulftown procesor na oko 5.5 GHz „vuče“ čak 500W pri naponu od 2.0 V, tako da izgleda da se X58A-UD9 i ovde dosta dobro snalazi. Za dodatno osiguranje da dovoljno struje stiže od napajanja, tu su i dva 8-pinska konektora koji su tu da osiguraju adekvatno napajanje procesora. Što se grafičkih karti tiče, pored PCI Express slotova se nalaze dva molex 12v konektora za svaki slučaj ako se i ovde slučajno desi „da nema struje“. Ipak, da ne bude kako X58A-UD9 uvek „vuče“ maksimum energije, tu je unapređeni DES2 sistem koji ima „phase switch“ funkciju, pa tako je cela naponska jedinica aktivna samo po potrebi.
Pored svih ovih velikih i bitnih stvari, treba spomenuti i set standardnih funkcija. Sa toliko PCI Express linija na raspolaganju, logično da X58A-UD9 podržava SerialATA 6 Gb/s i USB 3.0 standarde i to u standardnoj broju portova. Dakle, dva USB 3.0 i dva SerialATA 6 Gb/s. Bio bi dobar „štos“ da se Gigabyte odlučio da implementira još jedan NEC USB 3.0 čip i tipa duplira i broj ovih konektora. Pored toga, prijatno je videti da X58A-UD9 poseduje jedan PATA priključak – za svaki slučaj – ako se u nekom momentu ukaže potreba za to. Od dodatnih čipova na X58A-UD9 se nalazi ITE IT8720F čip koji obavlja funkciju hardver monitoringa i kontrole ventilatora i obezbeđuje podršku za PS/2 portove koje inače nisu podržani od X58 čipseta. Pored toga, tu su dva Realtek 8111D čipa koji obezbeđuju gigabitnu LAN podršku, a JMicron JMB362 čip je tu da obezbedi dva eSATA priključka.
Na kraju, tu je neizbežni NEC D720200 čip koji obezbeđuje USB 3.0 funkcinalnost, i Marvell SE9128 koji je tu za SerialATA 6 Gb/s podršku. Kada pogledamo I/O panel, možemo videti da se pored navedenih stvari tu nalazi još par detalja. Naravno, audio priključci su tu za Realtek ALC899A kodek, a tu su i dva firewire porta. Pored toga, na I/O panelu se nalazi „CLR CMOS“ taster koji ima funkciju resetovanja BIOS-a, a sama laka dostupnost ove funkcije je veoma pozitivan detalj. Pored ovog tastera, na PCB-u se nalazi još samo jedan, i to veliki „POWER“ taster koji ima malo čudnu lokaciju iznad ATX 24-pinskog konektora i skroz desno od šest memorijskih slotova. Dakle, nema nikakvih dodatnih overkloking funkcija i tastera koje u poslednje vreme viđamo sve češće na matičnim pločama, kao što je to slučaj na, recimo, ASUS Rampage III Extreme modelu koji smo nedavno probali.
BIOS
Što se BIOS-a tiče, obično bi mogli reći da po ovom pitanju nema ništa specijalno novog što se promenilo prelazom sa starije na noviju varijantu matične ploče. Uglavnom, takva situacija je i sada na snazi gde X58A-UD9 poseduje veoma sličan BIOS kao i X58A-UD7. Ipak, glavni novitet u odnosu na X58A-UD7 su novi memorijski množioci koji omogućavaju rad memorije do 2133 MHz, a da pri tome nije obavezno korišćenje XMP profila. Ovo je veoma značajan dodatak koji omogućava korisnicima da mnogo lakše prilagode brzinu memorije, i da se pri tome izvuče maksimum iz svih novih modula koji se pojavljuju u skorije vreme i koji su već probili barijeru od 2133 MHz. Ostatak stvari je standardan Gigabyte Award BIOS, što znači pregledan, brz, intuitivan i lak za podešavanje. Prirodno, rasponi dozvoljenih napona za podešavanje svih vitalnih delova sistema su dovoljno da ceo računar ode „u Honduras“, tako da sa slika možete videti šta se sve nudi i da je generalno u pitanju veoma slično rešenje koje smo već videli.
Na kraju, bitno je kako sve to radi i koliko se može iskoristiti. Na žalost, primerak procesora koji smo koristili za test nije baš dozvoljavao pločama da pokažu svoj maksimum, pa je tako maksimalni BCLK ostao na 200 MH kao i na Rampage III Extreme, a isto važi i za finalni klok procesora do 4 GHz. Ipak, ono što smo mogli da primetimo prilikom overkloking testa je da smo do tog rezultata malo teže stigli neko kod Rampage III Extreme gde je generalno sve to proteklo mnogo brže i prostije. Na X58A-UD9 to je zahtevalo par dodatnih podešavanja, pa je prošlo nekoliko više „plavih ekrana“ do rada (opet ne totalno stabilnog) na 4 GHz, i na kraju stabilnog rada na 3.9 GHz. Pošto smo i ovu matičnu ploču morali da vratimo brže nego što smo želeli i pre nego što smo mogli da nabavimo „normalan“ primerak Core i7 procesora, ostali smo vam dužni informaciju o tome koliko se zaista klokuju ove dve matične ploče, ali se nadamo da ćemo to ispraviti.
Test sistem
Matične ploče
ASUS Rampage III Extreme
Gigabyte X58-UD9
Procesor i
kuler
Intel Core i7 960 EX
Cooler Master Hyper 212
Memorija
DDR3 Patriot Sector 5 2000 MHz
Grafička karta
AMD Radeon HD5870
Hard disk
500GB SATA2 Samsung F3
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje i test bench
CoolerMaster UCP 1100W
Professional Test Bench by CoolerMaster
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
Rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro
Rezultati – drugi sintetički i aplikacioni testovi
Rezultati – 3D testovi i igre
Prilikom prvog poređenja Rampage III Extreme i X58A-UD9, u tabelama smo koristili rezultate koje smo dobili sa Gigabyte X58A-UD9, ali koji su napravljeni sa određenim „problemom“ koji je rezultovao ukupno slabijim performansama u većini testova. Ipak, dan kasnije dotični problem je bio rešen, tako da u ovim tabelama možemo videti koliko su dve ploče veoma blizu kada su peformanse u pitanju. Čak i malo zapanjuje činjenica da se ploče po performansama gotovo poklapaju iako se radi o totalno dve različite ploče, bez obzira što je u pitanju isti X58 čipset. Rampage III Extreme je za pola mrvice brži, ali je to toliko mala razlika da nije realno da se uzme za nešto ozbiljno. Čak se može reći da je kod X58A-UD9 odrađen dobar posao, jer sa dva nF200 čipa se neizbežno dodaje „latency“ na komunikaciju između procesora i grafičke karte, što opet rezultuje za nijansu slabijim performansama. Što se tiče overklokinga, to smo već probali i potvrdili rezultate, bar na osnovnoj „vazdušnoj“ opremi koju koristimo za testiranje.
Zaključak
Gigabyte je sa X58A-UD9 modelom napravio pravog monstruma od ploče i time podigao dosta prašine u krugovima korisnika koji su opako zainteresovani za maksimalne (grafičke) performanse i overkloking. U situacijama u kojima je i jedan poen (od preko 20 hiljada) dovoljan da se preuzme liderska pozicija u 3DMark-u ili Unigine 2.0 benchmark-u, jasno je da je jako bitno to što se u Quad SLI ili Crossfire X scenarijima svaka od grafičkih kartica nalzi u x16 režimu rada PCI Express magistrale. Ovo je ujedno i prva X58 matična ploča sa ovim mogućnostima koju smo imali priliku da probamo, tako da GA X58A-UD9 definitivno zaslužuje sve pohvale po ovom pitanju. Sa druge strane, ove karakteristike fiksiraju domen X58A-UD9 ploče za veoma uzak krug korisnika. Dakle, overklokeri i gameri koji idu na maksimalni rezultat u 3DMark ili nekom drugom grafičkom benchmark testu, a koji bi da obore neki svetski rekord, trenutno najbolje šanse za imaju ako rade sa Gigabyte X58A-UD9 matičnom pločom. Međutim, ako je samo (LN2) overkloking procesora u pitanju, ASUS Rampage III Extreme po ovom pitanju nudi više mogućnosti i daje za nijansu odrešenije ruke (rešenje za „cold bug“ i LN2 reset opciju, mogućnosti eksternog praćenja radnog napona svih delova sistema, „MemOK“ i „GO“ opcije, kao i mogućnost gašenja na „živo“ pojedinačnih PCI Express slotova). Gigabyte X58A-UD9 nema sve ove mogućnosti, iz čega se može zaključiti da ove dve ploče možda i nisu tako direktni konkurenti kako se to nekome u startu može učiniti.
Gigabyte X58A-UD9 je sasvim sigurno i bez ovih funkcija dovoljno pouzdana i sasvim logičan izbor za OC sesije, pa joj pomenute opcije koje poseduje konkurencija možda nisu neophodne, ali mi ništa ne možemo tvrditi bez „potapanja u azot“, što se nadamo da ćemo u skorijoj budućnosti moći i da probamo. Ovako, ostaje logičan utisak da je X58A-UD9 model koji je više okrenut okorelim igračima, a onda i overklokerima, dok je ASUS Rampage III Extreme i definitivno hardcore LN2 materijal. Pomenućemo i to da Gigabyte X58A-UD9 trenutno predstavlja ubedljivo najskuplju matičnu ploču koju možete kupiti, čime je Gigabyte postavio nove standardne i po ovom pitanju. Normalno, X58A-UD9 modela još nema u prodaji kod nas, a pitanje je da li će ikada biti, jer je njena cena zaista monstruozna. Na sajtovima koji se bave prodajom hardvera, cena za X58A-UD9 je 650 dolara, dok se u Evropi kreće oko fantastičnih 520 eura! Na istom sajtu, ASUS Rampage III Extreme je 300 eur, tako da je stvar jasna kada je u pitanju cena i ciljna grupa za Gigabyte X58A-UD9. Ako vam ova informacija nije raspršila ideju o kupovini X58A-UD9, onda će vam možda naša preporuka za X58A-UD7 učiniti. Kao što smo bili sigurni u to da je ASUS Rampage III Extreme dobra investicija za nekog iskusnog i dobro sponzorisanog LN2 overklokera, tako tvrdimo i to da je Gigabyte X58A-UD9 namenjen gotovo isključivo za Quad GPU primene. U vreme kada se pojavljuje sve više GP-GPU projekata, moguće je da će neki korisnici, firme ili ustanove imati potrebu za izuzetnom GPU snagom, pa će i ovakva ploča možda biti podloga za neki ručno pravljeni super-kompjuter u koji se za par hiljada evra smešta 10-15 teraflopsa computing snage. Kada su obični korisnici u pitanju, koliko god da su zahtevni i željni najboljeg, smatramo da je mnogo je bolja varijanta da idu na Gigabyte X58A-UD7, koji po svim ostalim parametrima nudi iste mogućnosti kao i X58A-UD9. Nadamo se da se razumemo – i Rolls Royce i Ferrari F430 koštaju slično, a opet ni jedan ni drugi ne bi zadovoljili svoje vlasnike ukoliko bi neko zamenio adrese za isporuku…
Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte