Gigabyte Z77-D3H i Z77-DS3H

Gigabyte Z77-D3H i Z77-DS3H

Sa predstavljanjem Core i3 procesora Ivy Bridge arhitektura je dostigla svoju zrelost. Popunjeni su i gornji, a i donji dom ponude procesora, pa se bitka za kupce sada vodi u aspektu odgovarajućih matičnih ploča. U svetlu pomenutog, Gigabyte nam je na test poslao dve pristupačne matične ploče opremljene sa najjačom kontrolerskom logikom namenjenom LGA1155 soketu - Z77. U nazivu ih deli samo jedno slovo, a šta je sa ostalim karakteristikama. Sledi tekst o Z77-D3H i Z77-DS3H

    Sadržaj

      Zoran Petrović Ako ste se zapitali šta je danas potrebno da biste napravili dobru igračku konfiguraciju, možda će vas iznenaditi da je matična ploča komponenta koja igra sve manju i manju ulogu. U prilog tome govori da za jake AMD konfiguracije ljudi i dalje koriste čipsetove 700 serije, da se za nove APU-ove i dalje koriste A55 matične ploče, te da su najprodavaniji modeli prethodne generacije Intel procesora oni sa H61 i B65 čipsetovima. Jednostavno, uz jak procesori i jaku grafiku sa slabijim čipsetovima uglavnom ostajete uskraćeni za multiGPU konfiguraciju, dodatne kontrolere i podršku za rad sa brzom memorijom. Kada to prebolite biće vam jasno da su performanse prilično slične i kod jačih i kod slabijih čipsetova.

      Ako u ploču sa B75 čipsetom “zabodete” Core i7 3770K i Radeona 7970, oni će imati iste performanse, kao da ste isto uradili i sa najskupljom Z77 matičnom pločom na tržištu (Z77X-UP7, na primer). Razlike postaju vidljive pre svega u podršci za RAM visokih frekvencija, naponskoj jedinici, količini opreme, broju PCI Express linija, SSD keširanju, dodatnim kontrolerima, overkloku… A sve to je apsolutno nebitno kada za malo novca želite da dobijete dobre performanse. Treba vam ploča koja kao osnova sistema ne zaostaje po performansama za mnogo jačim modelima, bar na default podešavanjima.

      Gigabyte je rešio da malo zakomplikuje stvari pa je umesto da predstavi dobro opremljene B75 predstavio dve pristupačne ploče opremljene Z77 kontrolerskom logikom – Z77-D3H i Z77 DS3H. S obzirom na to da se radi o dve veoma slične matične ploče nećemo predstavljati svaku pojedinačno, već ćemo se fokusirati na razlike između njih. Pre toga, evo malo podsećanja na to šta nam donosi Z77 čipset. Intel Z77 Express Sedmu seriju Intel čipsetova predvodi Z77, kao direktni naslednik do sada aktuelnog LGA1155 rešenja u vidu Z68. Pored najjačeg Z77 čipseta, Intel u ponudi ima Z75 i H77 varijante koje se međusobno razlikuju tek ponekim, istina bitnim karakteristikama. Iako je sama razlika broja u oznaci dosta veća, nova generacija čipsetova u realnosti donosi tek minimum noviteta.

      Intel je konačno rešio da kroz čipset u potpunosti podrži USB 3.0 standard, pa tako Z77, Z75 i H77 po prvi put imaju „nativnu“ USB 3.0 podršku za maksimalno četiri porta. Naravno, kao i ranije, proizvođači matičnih ploča imaju izbor da broj USB 3.0 portova prošire dodavanjem dodatnih kontrolera, ali sada bar za osnovnu USB 3.0 podršku nije potrebno implementirati neki od standardnih NEC, Etron ili ASMedia USB 3.0 rešenja. Druga bitna stvar se može nazvati kao „već donekle viđena“, a radi se zvaničnoj PCI Express 3.0 podršci. Već prethodna generacija matičnih ploča je imala PCI Express 3.0 podršku, istina nezvaničnu, ali to nije bilo od neke koristi jer jednostavno nije bilo ni procesora ni grafičkih karti sa podrškom za novi standard.
       
      Iako je PCI Express 3.0 doneo duplo veći protok magistrale, još uvek nema grafičkih karti kojima je PCI Express 2.0 usko grlo, pa bar dok ne vidimo nove “dvoglave” AMD ili NVIDIA grafičke karte, ne možemo pričati o PCI Express 3.0 standardu kao nečemu što je bitno da imate u svojoj mašini. S druge strane, PCI Express 3.0 ne može da škodi, a kako se sada implementira kroz čipset, eto vama fine investicije za budućnost. U međuvremenu, stvar koja može da napravi razliku je multi GPU setap u vidu Crossfire ili SLI kombinacija, jer je x8/x8/x8 mod kod PCI Express 3.0 po propusnoj moći ekvivalent x16/x16/x16 setapu kod PCI Express 2.0 portova, pa će u ovim slučajevima dodatna količina protoka podataka značiti. Od ostalih stvari treba napomenuti da je SRT tehnologija (SSD keširanje) ponovo tu, odnosno zvanično je podržana na Z77 i H77, dok Z75 neće imati aktiviranu ovu opciju. Broj podržanih SerialATA 6 Gb/s portova je ostao isti, dakle dva, i to u kompletnoj ponudi svih varijanti čipsetova. I to je generalno to kada su u pitanju noviteti koja donosi Z77, nema ih mnogo, što je i logično jer je sve manje posla koje ostaju čip(set)u da obavlja, sve je već odavno preseljeno u samo jezgro procesora.
       Gigabyte Z77-D3H i Z77 DS3H Već na prvi pogled, ove dve matične ploče deluju veoma slično. Slična kombinacija laka koji je korišćen za PCB, u kombinaciji sa plavim i belim elementima čine da obe ploče deluju veoma jedna nalik na drugu. S obzirom na to da se Z77-D3H nalazi u višem cenovnom rangu, za istrenirano oko se naziru bitne razlike. Primećuje se hladnjak na naponskoj sekciji, a i aluminijumski kuler na južnom mostu je dosta širi.

      Naponska sekcija je kod Z77-D3H izrađena od kvalitetnijih elemenata iako obe ploče podržavaju Ultra Durable 4 standard. Kod Z77-D3H napajanje CPU-a ide preko dodatnog četvoropinskog konektora, a struja se “sređuje” putem sedmofaznog procesa. Kod Z77-DS3H naponska sekcija ima “svega” pet faza, a kod oba modela memorija je dobila dve zasebne faze. Pored drugačijeg filtriranja napona ka CPU i iGPU ne čudi što su mogućnosti RAM-a iste. Na obe ploče moguće je “zabosti” RAM frekventnog raspona od 1066 do 2133 MHz, pri čemu je za potonje potrebno malo overklokovati memorijski kontroler unutar procesora. U četiri modula moguće je spakovati maksimalnih 32 GB memorije pri naponu od 1,5 V. Iako je moguće koristiti module sa višim naponom, ovo nije preporučljivo, jer, kao i kod Sandy Bridge, i Ivy Bridge ima memorijski kontroler koji je vrlo osetljiv na visoke napone memorije, pa nije preporučljivo ići preko pomenutih 1,5 V.
       

       
      Gigabyte Z77-D3H
      Gigabyte Z77-DS3H

      Soket
      LGA 1155
      LGA 1155

      Čipset
      Intel Z77 Express
      Intel Z77 Express

      Memorijski slotovi
      4x DIMM DDR3 1066-2400MHz (O.C.)
      4x DIMM DDR3 1066-2400MHz (O.C.)

      Slotovi za proširenje
      1x PCIE 3.0 x16, 1x PCIE 3.0 x16 (x4), 3x PCIE 3.0 x1, 2x PCI
      1x PCIE 3.0 x16, 1x PCIE 3.0 x16 (x4), 2x PCIE 3.0 x1, 2x PCI

      SATA
      Intel Z77: 2x SATA 6 Gb/s, 4x SATA 3 Gb/s, 1x mSATA (deljeni)
      Intel Z77: 2x SATA 6 Gb/s, 3x SATA 3 Gb/s, 1x mSATA

      USB
      Intel Z77: 10x USB 2.0 (4+6), 4x USB 3.0 (2+2); Etron EJ168: 2x USB 3.0 (nazad)
      Intel Z77: 8x USB 2.0 (4+4), 4x USB 3.0 (2+2)

      LAN
      1x Atheros GbE LAN
      1x Atheros GbE LAN

      Okvirna cena
      100
      85

       
      S obzirom na vrlo slične zadnje panele ne čudi prisustvo tri popularna video izlaza: VGA, DVI i HDMI. Izostanak Display Port konektora se pravda niskom cenom, i sa tim se u potpunosti slažemo. Za LAN se kod oba modela brine Atheros Gigabitni čip, dok je za audio kod Z77-D3H odabran VIA VT2021, a kod Z77-DS3H popularni Realtek ALC887. Za potrebe prosečnog korisnika, oba čipa obezbeđuju 7.1 audio izlaze, a tu su i optički S/PDIF konektori za audio sisteme koji podržavaju digitalne ulaze (kod D3H nazad, kod DS3H na ploči).

      Čak i kada su slotovi za proširenje u pitanju razlike su minimalne, pa Z77-D3H ima dodatni PCI Express x1 slot. Od ukupno sedam slotova, dva su puna PCI Express x16, ali jedan ima samo x4 električno i svoj bandwidth deli sa dva PCI Express x1 slota, koja postaju neupotrebljiva, kada se koristi pomenuti, drugi PCI Express x16 (x4) slot. Tu su, pored tri (dva) PCI Express x1 slota i dva PCI slota za starije kartice poput TV tjunera ili WiFi kartice. Obe ploče podržavaju Virtu uparivanje diskretne i integrisane grafike, a tu je i CrossfireX podrška.

      Za skladištenje podataka kod D3H se brinu šest SATA slotova (dva su po SATA 6 Gb/s, četiri po SATA 3 Gb/s), i jedan mSATA, koji protok deli sa jednim od četiri SATA 3 Gb/s. Kod DS3H postoji jedan SATA 3 Gb/s slot manje, pa je mSATA nezavisan, u odnosu na regularne SATA diskove. Ovo je posebno interesantno, jer za svoju ploču možete pazariti neki od malih SSD-ova, za koje je ovaj slot i optimizovan, i tako sebi napraviti hibridni drajv i drastično ubrzati sistem.
       
      Broj ostalih internih konektora je skoro identičan. Tu su dodatna tri konektora za ventilatore, a za razliku od MSI modela Gigabyte se odlučio da iskoristi sve četvoropinske konektore kako bi kontrola broja obrtaja bila moguća na svim dodatnim ventilatorima. Tu su još i COM, serijski i TPM headeri, kao i Clear CMOS jumperi, povezani sa dva BIOS čipa. Obe ploče poseduju i po jedan USB 3.0 interni konektor pa je moguće izvući do dva USB 3.0 porta na prednji panel kućišta ukoliko postoji priprema za iste.

      Zbog manje količine opreme i dimenzije Z77-DS3H su nešto manje, pa ploča, za razliku od standardnih 30,5 x 24,4 cm ima 30,5 x 21,5 cm, što je primetno manje, pa nećete imati poslednji niz vertikalnih rupica za nosače matične ploče u kućištu. Logično, sve u cilju uštede, pa ne treba zaboraviti da je cena Z77-DS3H 15% niža od Z77-D3H.
      U poslednje vreme je postalo popularno da i slabije ploče dobijaju bogate BIOS/UEFI sekcije, pa ni Gigabyte ne odstupa od ovog trenda. Intuitivna 3D BIOS sekcija za manje upućene i napredni mod za stare znance bogati su opcijama. Sve što vam je potrebno je tu, a kako su obe ploče veoma slične napomenućemo interesantnu podršku za memoriju sa taktovima do 2400 MHz, što je pohvalno za ploče sa cenom ispod 100 €.


      Da se ne lažemo, od overklok potencijala ni na jednoj od ova dva modela ne treba očekivati čuda. Pet/sedam faza CPU naponske sekcije u paketu sa četvoropinskim konektorom dovoljno govori o nameni ovih modela. Overklok je moguć, ali se pre svega išlo na dovoljan broj kvalitetnih komponenata, kako bi se održao duži vek CPU-a i RAM-a. Čak i goli MOSFET-ovi na DS3H dovoljno govore o tome da je hlađenje izostalo, jer ploča nije predviđena za velika opterećenja naponske sekcije.


      Tu su elementi koji će obezbediti stabilan radu unutar Turbo bafera za CPU i integrisani GPU, a za one hrabrije overklok nije zatvorena knjiga. Naime, sa oba modela smo uspeli da pređemo 4,3 GHz sa našim Core i7 2600K, ali je zagrevanje bilo primetno, i pitanje je koliko je pametno izlagati ploču i njenu naponsku sekciju velikom stresu na duže vreme.


       
      Paket opreme je kod oba modela je bazičan: uputstvo, DVD sa drajverima i aplikacijama, dva SATA kablića i limčić za I/O panel. Doduše, u ovom cenovnom rangu bi bilo nerealno očekivati više. Kada je softverski paket u pitanju, ova ploča zahvaljujući velikom broju tehnologija koje podržava ima dosta aplikacija koje će dobro doći korisniku. Pomenućemo samo neke: Easy Tune6, USB Blocker, DMI Viewer, @BIOS, LAN Optimizer, Disk Mode Switch i mnoge druge.
        














       Već neko vreme Gigabyte pogađa tačno tamo gde treba nudeći kupcima lepo izbalansirane modele višeg segmenta po pristupačnim cenama. Za odmerene sume novca dobijate matične ploče koje pripadaju najjačem Intel čipsetu, a koje su uskraćene za preterano jake naponske sekcije i gomilu (nepotrebne) dodatne opreme. U vreme krize, ovo su ploče koje će imati performanse identične najjačim Z77 modelima. Jednostavno, u pitanju je ista kontrolerska logika, isti broj PCI linija, ista podrška za memoriju… Jedino gde ove ploče gube trku sa skupljim modelima su OC performanse, u korist vrlo povoljne cene. U našem slučaju, ovo nije minus, već plus. U pitanju su idealne matične ploče namenjene korisnicima koji žele da se igraju, a ne raspolažu sa velikim sumama novca. Ovako razliku koju ste uštedeli na ploči uložite u CPU/grafiku i već ste u prednosti umesto da ste pazarili neku osetno skuplju ploču.

      Razlike između naša dva modela ogledaju se pre svega u kvalitetu naponske jedinice, rashladnim profilima i broju storage/USB konektora. Za 15 €, kolika je razlika između ove dve ploče, sa D3H dobijate dodatni USB kontroler (dva dodatna USB 3.0 porta), dva dodatna USB 2.0 porta, jedan SATA više, jedan PCI Express x1 slot više, nešto bolji audio čip, kao i jaču naponsku jedinicu. Na vam je da izvagate da li je ovo investicija koja vama odgovara, ali ono u šta smo sigurni je da odavno nismo imali dve ovako dobro izbalansirane matične ploče na testu.

      Za: – Cena – mSATA – podrška za RAM do 2400 MHz – UltraDurable4 – odličan UEFI BIOS – Puna Windows 8 podrška (drajveri i aplikacije) Protiv: – Nešto slabija naponska jedinica – ograničen OC potencijal – bazična dodatna oprema Matične ploče na test ustupio Gigabyte.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test