Zoran Petrović
Sa novom generaciom matičnih ploča primetili smo da je Gigabyte, sem u najvišim segmentima odlučio da žrtvuje dodatnu opremu kako bi finalni proizvod imao što nižu cenu. Tako je i sa Z87X-OC verzijom, pločom koja bi, po svim dosadašnjim iskustvima trebala da ima veliki broj (bes)potrebnih dodataka, međutim, sem kvalitetnih SATA kablova, SLI/Crossfire mostića, I/O panela i dodatnog ojačanja za više grafičkih karti u paketu nećete naći ništa opipljivo.
Ovo nikako ne uzimamo za zlo, jer koliko god mi voleli da u pakovanjima vidimo razne džidža-bidže, realnost je da najveći broj ceo svoj vek provede upravo u kutiji, negde ispod kreveta, jer nikad ne bude iskorišćena. S te strane, svakako pozdravljamo novi Gigabyte ploču. Pre nego što se pozabavimo kokretnim stvarima, evo malo podsećanja na novi Intel čipset.
Intel Z87 Express
Sa novom generacijom procesora Intel je predstavio i novi čipset. Opet, nomenklatura se kreće po ustaljenoj praksi, pa imamo čipsetove koji počinju sa 8. Najjači je Z87 Express, a tu su i slabije verzije (H87, Q85, B85…) koje ćemo videti uskoro. Ukratko, Z87 Express ne donosi previše novina sa svoje strane. Prva i najbitnija stvar je izmenjeni soket. Za razliku od LGA 1155, Intel se vratio korenima i predstavljanju novog soketa za svaku generaciju, pa sada novi soket ima oznaku LGA 1150, i broji 1150 iglica. Intel sigurno ima logično objašnjenje zbog čega je ovo potrebno, i zbog čega je soket morao da bude promenjen, ali smo sigurni da je presudila činjenica nekompatibilnosti sa prethodnom generacijom čime se novi korisnici primoravaju da kupuju nove ploče u paketu sa novim procesorima.
Tu je isti broj USB portova podržan kroz čipset kao i kod prethodne generacije (14), a sada ima dva USB 3.0 porta više, čime dolazimo do maksimalnih šest USB 3.0 portova koje čipset može da obezbedi. Za razliku od prethodne generacije gde su samo USB 3.0 kontroleri bili kontrolisani od strane xHCI, ovaj interfejs je sada zadužen za sve USB portove. Za razliku od dosadašnjih OHCI, UHCI i EHCI arhitektura koje su kontrolisale USB 2.0 i starije portove xHCI ima veliki broj prednosti. Nova arhitektura omogućava efikasnije operacije, minimizacija pristupu memoriji kada je port u “idle” stanju, eliminišu se upis u registre, a minimizuje čitanje pri normalnim transferima podataka…
Broj SATA portova je ostao isti (maksimalno šest), ali je za razliku od dosadašnja dva SATA 6 Gb/s porta sada moguće da svih šest budu po bržem standardu. Takođe, za razliku od serije 7 gde je u B i Q čipsetovima postojala nativna podrška za PCI slotove, toga više kod serije 8 nema. Ne sumnjamo da će dodatnim kontrolerima moći da se obezbedi i po koji PCI slot, ali je Intel jednom za svagda rešio da “ubije” ovaj prastari interfejs. Takođe, kontrola digitalnog interfejsa je pomerena u sam CPU, što nije bio slučaj kod serije 7.
CPU je i dalje zadužen za PCI Express konekcije, pa ćemo podsetiti da je na taj način obezbeđeno 16 PCI Express 3.0 linija u verziji (x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4). CPU, kao što smo napomenuli kontroliše i tri nezavisna displeja, a tu su i dva kanala ka DDR3 memoriji sa nativnom podrškom za DDR3 1600 MHz. Očekivano, unapređeni memorijski kontroler će bez ikakvih problema podržavati i 2133 MHz, a iz Intela kažu da ni barijera od 3 GHz nije nedostižna sa Haswell procesorima… još samo da neko pronađe odgovarajuću memoriju.
Komunikacija procesora sa čipsetom se, kao i dosad obavlja preko FDI i DMI 2.0 interfejsa. Čipset daje dodatnih osam PCI Express 2.0 linija, do 14 USB portova, od toga maksimalno šest USB 3.0. Čipset daje i šest SATA postova, koji svi mogu podržati SATA 6 Gb/s i biti u SATA ili eSATA izvedbi. Tu su i Intel HD Audio, kao i Gigabitni LAN te tehnologije poput Intel Rapid Storage sa RAID podrškom, Intel Smart Connect i Intel Rapid Start. Uz sve pomenuto postignuta je i dodatna efikasnost na polju potrošnje, pa novi čipsetovi troše osetno manje, što bi posebno trebalo da se odrazi na autonomiju kod mobilnih verzija.
[modul]specifikacija=4094[/modul] Kao i kod GA-Z87X-UD3H, PCB je mat crne boje, sa belim vodovima, što svakako izgleda veoma lepo na oko. SVe komponente su crne ili skoro crne (tamno sive) boje, a pojedini slotovi i delovi kulera su narandžasti. Ovo je postao zaštitni znak Gigabyte koji vole da “darkerski” fazon “osveže” jarkim bojama. Ponegde ćemo videti narandžaste ili zelene boje, i to uvek ukusno i u ne preteranoj meri.
Naponska sekcija nije postavljena u dva dela pod 90 stepeni, već se nalazi u jednom redu, levo od CPU soketa. U pitanju je ukupno deset faza postavljenih u 8+2 raspored. Ovo se pokazalo kao sasvim dovoljno, a za kvalitetno napajanje CPU-a i GPU-a brinu se dodatni konektori. CPU i iGPU dobijaju dodatnu struju preko dva konektora: 8-pinskog i 4-pinskog, a za overklok grafičke karte na PCB-u matične ploče postoji dodatni 6-pinski PCI Express konektor. Naponska sekcija je dobila masivni hladnjak, a tu je i još jedna faza za direktno “peglanje” napona sa dva dodatna CPU 12V konektora.
Memorijski slotovi primaju maksimalno 32 GB DDR3 RAM-a, a brzina na koju možete da računate, bez specijalnog overkloka je 3000 MHz, a uz povećanje magistrale i množioca, čak i na više. Pored Ultra Durable 5 Plus sertifikata ova ploča ima i “OC Motherboard” značkicu koja garantuje vrhunske OC performanse i najkvalitetnije komponente pravljene specijalno da izdrže velika opterećenja na duže staze, bez značajne degradacije usled visokih temperatura i konstantnog opterećenje, što je kod overkloka prilično veliki problem.
Sa šest SATA 6 Gb/s konektora postavljenih pod uglom od 90 stepeni u odnosu na PCB, uz samu ivicu ploče ova matična ploča poseduje osnovni broj konektora koje obezbeđuje čipset. Iznenadilo nas je nepostojanje dodatnih kontrolera, a posledica je izostavljanje eSATA konektora na zadnjem I/O panelu.
Za mrežu se pobrinuo Intel kontroler obezbeđen kroz čipset, a audio komponentu dobijamo preko Realtek ALC892 kontrolera. LAN je Gigabitni, a audio ima osam kanala, set analognih i digitalnih konektora, pa nećete imati problema da povežete bilo koji audio sistem na ovu matičnu ploču. Broj digitalnih izlaza na zadnjem panelu je nešto siromašniji nego inače, pa je analogni VGA potpuno izostavljen, a tu su dva HDMI i jedan Display Port konektor. Sigurni smo da veliki broj korisnika koristi DVI ili VGA konektore, pa unapred planirajte nabavku HDMI kabla ili DVI-HDMI adaptera kako biste mogli bez problema da povežete video izlaz na monitor, ukoliko ne koristite diskretnu grafičku kartu.
Za proširenje Z87X-OC obezbeđuje veliki broj slotova. Pored četiri PCI Express slota pune veličine tu su i dva PCI i jedan PCI Express x1. Samo primarni PEG slot ima x16 mogućnosti, dok drugi ima maksimum od x8, a treći i četvrti x4. Naravno, svi PEG slotovi su po PCI Express 3.0 standardu, tako da je čak i PEG 3.0 x4 po propusnoj moći ekvivalent PEG 2.0 x8, što je dovoljno i za najveći broj grafičkih karti.
Sa ovakovom konfiguracijom matična ploča podržava rad sa četiri AMD, te dve NVIDIA grafičke karte, pa ne čudi dodatno ojačanje koje se montira na kućište, a koje onemogućava da grafičke karte svojom težinom iskrive PCI Express slotove. Sa ove strane su pokriveni apetiti i najgladnijih kroisnika kada su grafičke karte u pitanju, a ploča poseduje i PEG DIP prekidače preko kojih se fizički mogu isključiti pojedini slotovi u toku OC sesija, bez potrebe da se grafičke karte vade iz slotova.
Krenućemo prvo od OC kutka u gornjem desnom uglu matične ploče. U poređenju sa GA-Z87X-UD3H ovo je drastično bogatije i ozbiljnije rešenje. Pored mernih tačaka sa slotovima za konektore ili mestima za lemljenje direktnih konektora tu je i veliki broj prekidača, tastera i konektora. Gigabyte je našao mesta za čak osam tastera direktno na PCB-u ploče. Tu ćemo naći Power taster, OC Gear (prebacuje podešavanje BCLK frekvencije na 0,1 MHz ili 1 MHz), OC Tag (definiše se akcija ili BIOS profil), MEM Safe (siguran boot memorije) i OC Turbo (automatski overklokuje CPU i memoriju na maksimum koji ploča odredi bezbednim) tastere, kao i “+” i “-” parnjake za direktno podešavanje BCLK frekvencije ili CPU množioca.
Pored ovih velikih tastera možete pronaći i Reset prekidač, DTB mikroprekidač (vodi direktno u BIOS), Gigybate settings lock taster (prebacuje na poslednja podešavanja koja su radila), prekidače za jedan ili dva BIOS-a te OC trigger prekidač (prebacuje sa ekstremnog overkloka na “bezbedne” vrednosti procesora i memorije). Za dijagnostiku se brine debug display preko kojeg ćete jednostavnije dijagnostikovati potencijalne probleme u radu, a kako je gornji desni ugao gusto napakovan sa prekidačima, tasterima i mernim mestima, prekidač kojim se diskonektuje napajanje baterije je svoje mesto morao da nađe dosta “južnije”, skoro u samom donjem desnom ćošku PCB-a.
Ne treba posebno naglašavati koliko će ovi prekidači, tasteri i merne tačke značiti overklokerima na takmičenjima i pri obaranju rekorda, pa se nemojte iznenaditi ako ovu ploču budete videli kao platformu kod novih rekorda sa Haswell procesora. Još jedan taster koji je jako interesantan nalazi se na zadnjem panelu i poseduje platičnu zaštitu. Ovo narandžasto dugme ima znak munje na sebi i Gigabyte ga naziva OC Ignition, a u suštini aktivira napajanje svim drajvovima povezanih na matičnu ploču, kao i sistemskim ventilatorima, ali ne i procesoru, što je idealno u situacijama kada se desi “cold bug” pa je potrebno da se CPU malo zagreje do zadovoljavajuće temperature.
Takođe ume da bude korisno kako biste proverili rad ventilatora bez uključivanja sistema, ili da vidite da li vodeno hlađenje funkcioniše kako treba, bez potrebe da dirate CPU. Kako ploča poseduje čak osam konektora za ventilatore i ne čudi što je njihov rad veoma bitan, pa ćete bez problema kontrolisati i najkompleksnije rashladne sisteme koji mogu da vam padnu na pamet.
Dodatno, kao i što smo navikli uz ploču se dobija App centar i EasyTune, veoma korisne aplikacije preko kojih se možete igrati OC-a i podešavanja rada rashladnih sistema na veoma kompleksnom nivou, što ume da bude itekako korisno,posebno korisnicima koji nisu preterano vešti, već vole da koriste predefinisane profile i algoritme koje sama matična ploča nudi.
Kao i uvek iskoristili smo auto OC opciju i naš testni Core i5 4670K sa nominalnih 3,4 GHz bez ikakvih problema podigli na 4,3 GHz, RAM na 2000 MHz i interni GPU sa 1200 MHz na 1600 MHz. Iako je Z87X-UD3H CPU podigla na 4,4 GHz, naš Z87X-OC je uspešno klokovao i memoriju na 2000 MHz, a u tabeli možete videti benefite u poređenju sa default frekvencijama.
Sa novom generacijom Intel procesora Gigabyte je redizajnirao i BIOS sekciju. Videli smo promene kod Z87X-UD3H, a u skladu sa narandžastim elementima na ploči i sam BIOS je doživeo koloritne promene. Da se ne bismo preterano ponavljali, reći ćemo da je tu napredni mod koji podržava rad sa nekoliko rezolucija, pa ćete ukoliko posedujete FullHD ekran vrlo verovatno odlučiti na novi izgled. Pored vizuelnih, tu je i veliki broj praktičnih i funkcionalnih unapređenja koja su nam se prilično svidela.
Postoji mogućnost pravljenja svojih prečica, menija i podmenija, a broj opcija koje su na raspolaganju je stvarno ogroman i teško da će iko ikada moći da kuka zbog čega nije pronašao neko od podešavanja koje mu je bitno. Sa naše strane, prilično dobar UEFI je dodatno sređen i mi smo bili prijatno iznenađeni sa novim okruženjem, pa su utisci više nego pozitivni.
[modul]test=352[/modul] [modul]test=353[/modul] Za sada smo imali prilike da isprobamo dva Gigabyte modela iz široke palete novih matičnih ploča namenjenih Haswell procesorima, i utisci su nadasve pozitivni. Jednostavno, svaka nudi veliki spektar mogućnosti i prilagođena je svom cenovnom rangu. OC sufiks koji nosi model koji smo testirali je opravdan u svakom pogledu. Akcenat je bačen na performanse, ali i dodatne tastere, prekidače i merne tačke koje će overklokeri itekako umeti da cene.
Ovo definitivno nije ploča za prosečne korisnike, jer bi bukvalno bacili novac na stvari koje najverovatnije nikada neće ozbiljno koristiti. S druge strane, overklokeri će itekako biti zahvalni mogućnostima koje ova ploča pruža, pa možemo reći da je ovo model pravljen prema njihovim merema i zahtevima. Najbolja stvar u celoj priči je cenovna kategorija. Naime, iako se ova ploča još uvek nije pojavila kod nas, preko granice cena gravitira oko 180 €, što je fantastično s obzirom na to šta dobijate za uložen novac. Jednostavno, pravu manu nismo uspeli da joj nađemo.
Za:
– cena – odlična OC sekcija – OC Ignition – napredna naponska jedinica – 4 PCI Express slota treće generacije – dorađen UEFI BIOS
Protiv:
– ništa posebno
Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.
Gigabyte Z87X-OC
Nedugo pošto nam je kroz ruke prošla GA-Z87X-UD3H, odlično izbalansirana ploča srednje klase Gigabyte matičnih ploča opremljenih novim Intel čipsetom, na red su došli nešto skuplje verzije, namenjene naprednim korisnicima. Ovoga puta lokalna Gigabyte kancelarija nam je na test poslala GA-Z87X-OC. Kako mu i samo ime kaži radi se o modelu specijalno namenjenom overkloku, a šta nam je to Gigabyte konkretno spremio kada su Haswell procesori u pitanju pročitajte u narednim redovima